روغن نارگیل، معجزه سلامت پوست و مو

تغذیه » روغن نارگیل، معجزه سلامت پوست و مو
۸ آذر ۱۳۹۴ چاپ

نارگیل با نام علمی Cocos nucifera در زبان اسپانیایی coco  (به معنی “صورت میمون“) نامیده میشود و دلیل آن وجود سه سوراخ بزرگ و فیبرهای بلند مو مانند بر روی این میوه است.

روغن نارگیل سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامینها است به طوری که بیش از 90% آن از روغن های اشباع شده ی طبیعی تشکیل شده است و خبری از روغن های اشباع شده ی غیر طبیعی که به شیوه ی هیدروژناسیون تهیه میشوند در آن نیست.

وجود اسید لوریک _ترکیبی که در شیر مادر نیز وجود دارد_ در روغن نارگیل سبب شده تا این روغن خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن را داشته باشد.

برای روغن نارگیل چه در صورت استفاده ی موضعی (کرم، پماد و محصولات بهداشتی و …) و چه به صورت سیستمی خواص زیادی ذکر شده است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

خواص روغن نارگیل

خواص روغن نارگیل بر سلامت مو

روغن نارگیل نه تنها موجب تقویت ریشه ی مو میشود، بلکه یکی از موادی است که شوره ی موها را از بین خواهد برد. این روغن باعث تغذیه ی موها و ترمیم موهای شکسته و آسیب دیده میشود.

روغن نارگیل و سلامت پوست بدن

ماساژ بدن و صورت با استفاده از روغن نارگیل باعث طراوت و #زیبایی پوست شده، چروک و افتادگی پوست را به تعویق خواهد انداخت. این روغن در درمان مشکلات پوستی نظیر پزوریازیس، درماتیت، اگزما و خشکی پوست مؤثر است.

روغن نارگیل ماده ی اولیه در ساخت بسیاری از محصولات بهداشتی گران قیمت نظیر صابون، شامپو، کرم و لوسیون ها می باشد.

کاهش وزن بدن با روغن نارگیل

روغن این میوه علاوه بر اینکه باعث افزایش متابولیسم و بهبود عملکرد غده ی تیروئید میشود، در کاهش فشار و استرس موجود بر پانکراس نیز مؤثر است. با توجه به اینکه روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب زنجیره کوتاه و متوسط است میتواند در #کاهش وزن به شما کمک کند.

بر اساس مطالعه ای در مجله ی Lipids، تعداد 40 نفر از افراد تحت آزمایش، با استفاده از روغن نارگیل در رژیم غذایی شان به همراه ورزش کردن، موفق به آب کردن چربی های شکمی شدند.

نقش احتمالی روغن نارگیل در سلامت قلب

روغن نارگیل غنی از چربی های اشباع شده است ولی به دلیل اینکه بخش عمده ی این چربی های اشباع از لوریک اسید تشکیل شده اند (حدود 50%) از افزایش کلسترول و فشار خون جلوگیری میکند. از طرفی به همین دلیل این روغن باعث کاهش میزان سطح LDL خون میشود. کاهش احتمال رخداد آسیبهای عروقی و در نتیجه جلوگیری از آترواسکلروز (تصلب شرائین) از دیگر خواص احتمالی روغن نارگیل است که تایید آن نیازمند تحقیق و بررسی های بیشتر میباشد.

سیستم گوارش و هضم غذا

چربیهای اشباع شده روغن نارگیل از رشد قارچهای فرصت طلب و انگلهایی که سبب اختلال در هضم غذا و مشکلات مربوطه نظیر سندرم روده ی تحریک پذیر میشوند، جلوگیری میکند. کمک به جذب آمینو اسیدها، ویتامین ها و مواد معدنی از دیگر خواص روغن نارگیل می باشد.

روغن نارگیل حاوی خواص متعددی است که تنها به برخی از آنها اشاره شد. این روغن علاوه بر اینکه برای تزئین سالاد و آشپزی کردن بسیار کاربرد دارد، بلکه در صنعت پزشکی نیز حائز اهمیت است و خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی آن به بهبود زخم ها کمک میکند و در بسیاری از محصولات بهداشتی موضعی بکار گرفته میشود.

گفتگو پیرامون روغن نارگیل، معجزه سلامت پوست و مو

(منتشر شده: 4 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

ممنون عالی بود

پاسخ دهید
سعیدحسین پور

سلام ممنون

پاسخ دهید
Sanaz

اطلاعات خوبیه

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی ممنون از مطالب عالی شما

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین