خانه » پزشکی و سلامت » تغذیه » خواص درمانی لیمو شیرین

خواص درمانی لیمو شیرین

لیموشیرین حاوی مواد مغذی مفیدی همچون ویتامین ‪ Bو ‪ Cو ریز مغذی‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و فلاوونویید است که کاربردهای متفاوتی در حفظ سلامت بدن دارند.

ویتامین ‪B و انواع ریزمغذی‌های مفید مانند عنصر”سلنیوم” درلیموشیرین موجب به حداقل رسیدن جمعیت رادیکال‌های آزاد موجود در ناحیه آسیب دیده معده می‌شود.

دکتر”مسعود کیمیاگر” متخصص تغذیه می‌گوید لیمو شیرین غنی از عناصر قلیایی است و حالت تازه‌کننده دارد و اگر در چای ریخته شود طعم مطبوعی به چای می‌بخشد. این میوه در درمان سرماخوردگی و تب ناشی از بیماری توصیه شده است و خاصیت سم زدایی ازبدن را دارد.

در طب سنتی از لیمو شیرین به عنوان میوه‌ای خنک و مفید در رفع التهاب و تشنگی یاد می‌شود.

خواص درمانی لیمو شیرین

** ارزش غذایی لیموشیرین :

ارزش غذایی ‪ ۱۰۰گرم لیموشیرین که معادل یک عدد لیمو شیرین بزرگ است حاوی ‪ ۲۹/۸کالری، ‪ ۰/۷۴گرم پروتئین ‪ ۱۰/۵گرم قند ‪ ۰/۱۴گرم چربی ‪ ۲/۸گرم فیبر ‪ ۱۰میکروگرم اسید فولیک ‪ ۱۵۰میلیگرم پتاسیم و ‪ ۵۳میلیگرم ویتامین ‪ Cاست.

** ترکیبات لیمو شیرین:

اسید سیتریک و ویتامین ث: مهمترین ترکیبات قابل توجه لیموشیرین ، اسید سیتریک و ویتامین ث است. چنانچه فردی دو عدد لیموشیرین متوسط در طول روز بخورد عملا ویتامین ث مورد نیاز روزانه بدنش تامین شده‌است.

مزیت لیموشیرین در مقایسه با پرتقال این است که با کالری کمتری نسبت به پرتقال، همان مقدرا ویتامی ث را به بدن می‌رساند. نقش پیشگیری‌کننده ویتامین ث موجود در این میوه از بروز سرماخوردگی و سرطان‌ها به اثبات رسیده است. درصورت مصرف میوه لیموشیرین با پوست داخلی مقدار ‪ ۷۷میلی گرم ویتامین ث به بدن می‌رسد. در حالی که مصرف آن بدون پوست داخلی، فقط دارای ‪۵۳ میلی گرم ویتامین ث است. بنابراین توصیه شده است که لیمو شیرین را با پوست داخلی مصرف کنند.

پتاسیم: پتاسیم به مقدار قال توجهی در لیموشیرین یافت می‌شود، این عنصر از جمله ترکیباتی است که می‌تواند از بروز بیماری قلبی – عروقی پیشگیری کند و همچنین بین آب و الکترولیت‌های بدن تعادل برقرار نماید.

اسید فولیک: اسید فولیک موجود در لیموشیرین نسبت به میوه‌های دیگر بیشتر است و نقش موثری در پیشگیری از کم خونی ایفا می‌کند.

افرادی که مبتلا به کم خونی به خصوص کم خونی از نوع اسید فولیک هستند باید این میوه را مصرف کنند.

کلسیم : این میوه از میوه‌های پرکلسیم محسوب می‌شود و در جلوگیری از پوکی استخوان به خصوص در زنان نقش موثری را ایفا می‌کند.

همچنین لیموشیرین حاوی مقادیر زیادی فسفر، منیزیم و سدیم است.

پزشکان مصرف روزانه یک لیمو شیرین را به کلیه مبتلایان به ناراحتی معده توصیه می‌کنند و خوردن آن را بلافاصله پس از غذا منع کرده اند.

** لیموشیرین چرا تلخ است؟

علت تلخی لیموشیرین، وجود موادی به نام نارنجین و لیمونین است.

مهندس علیرضا پیوندپور کارشناس بیوشیمی و استاد دانشگاه درباره تلخی لیموشیرین می‌گوید: هر چه مواد قلیایی در یک ماده طبیعی مانند میوه بیشتر باشد، میوه اگر برش بخورد و در معرض هوا قرار گیرد، طعم آن به تلخی می‌گراید.

وی می‌گوید هنگامی که لیموشیرین را برش می‌زنیم، لیمونین و نارنجین موجود در آن با اکسیژن هوا ترکیب شده و تلخ می‌شود.

در بین مرکبات، نارنج و لیمو هر دو این خاصیت را دارند و هر چه درجه شیرینی یک میوه بیشتر باشد تلخی خود را بیشتر نشان می‌دهد.

این کارشناس می‌گوید تلخی این میوه اثر منفی بر سلامت و دستگاه گوارش انسان ندارد و این ویژگی جزء طبیعت این میوه محسوب می‌شود.

لیموشیرین مطلوب و خوب، پوست نرم دارد و هر چه سنگین‌تر باشد، پرآب تر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن