خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » کیست تخمدان و علت بوجود آمدنش چیست؟

کیست تخمدان و علت بوجود آمدنش چیست؟

تخمدان طبیعی و تخمدان کیستیک - کیست تخمدان

کیست تخمدان ساختمان‌های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند. واژه کیست به ساختمانی پر از مایع اطلاق می‌شود. بنابراین تمام کیست های تخمدان حداقل حاوی مقداری مایع هستند.

علل ایجاد کیست های تخمدان

کیست های تخمدان به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین نوع کیست تخمدانی، کیست فولیکولار است که از رشد یک فولیکول نتیجه می‌شود. فولیکول یک کیسه پر از مایع طبیعی است که حاوی یک تخمک است. کیست های فولیکولار هنگامی که فولیکول در طی چرخه قاعدگی بیش از حد طبیعی رشد می‌کند و برای آزاد سازی تخمک باز نمی‌شود تشکیل می شود.

معمولاً کیست های فولیکولار تخمدان در طی چند روز تا چند ماه به خودی خود برطرف می شوند. کیست می تواند در اثر جراحت یا نشت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک حاوی خون باشند که در این صورت به آن کیست تخمدان هموراژیک یا اندومتریوئید گفته می‌شود.

گهگاه بافت های تخمدان برای تشکیل بافت های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. کیست هایی با این بافت های غیر طبیعی کیست تخمدان درموئید نامیده می شوند.

علایم کیست تخمدان چیست؟

بیشتر کیست های تخمدانی هرگز مشخص نمی شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست ها مبتلا هستند برطرف می شوند. هنگامی که یک کیست علایم ایجاد می کند، درد در شکم یا لگن شایع ترین علامت است. درد می تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود.

کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان – تخمدان سمت راست بزرگ شده و حاوی مایع است

تشخیص کیست تخمدانی

بیشتر کیست ها به وسیله اولتراسوند (سونوگرافی) تشخیص داده می شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست های تخمدانی است. سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان های درون بدن استفاده می کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد است و هیچ ضرری ندارد.

هم چنین می توان کیست ها را با روش های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI شناسایی کرد.

آیا کیست های تخمدانی خطرناک هستند؟

اگر زنی در دهه چهارم زندگی خود یا حتی جوان تر باشد و قاعدگی های منظم داشته باشد، بیشتر توده های تخمدانی «کیست های تخمدانی عملکردی» خواهند بود که در حقیقت طبیعی هستند. این کیست ها با جریان تخمک گذاری که در چرخه قاعدگی رخ می دهد ارتباط دارند و معمولاً در طی چرخه قاعدگی بعدی خود به خود ناپدید می شوند.

بنابراین به خصوص در زنانی که در دهه دوم و سوم (تا ۳۰ سالگی) زندگی خود هستند این کیست ها در چند چرخه قاعدگی بررسی می شوند تا مشخص شود آیا از بین رفته اند یا نه. چون قرص های ضد بارداری خوراکی تا حدودی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند، پزشکان انتظار نخواهند داشت که زنان مصرف کننده ضد بارداری های خوراکی «کیست های تخمدانی عملکردی» داشته باشند.

بنابراین ممکن است به زنانی که در حین مصرف قرص ضد بارداری خوراکی به کیست تخمدانی مبتلا می شوند توصیه شود که به جای پایش از طریق سونوگرافی لگن یا جراحی، معاینه شوند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که در کنار سن زن یا مصرف ضد بارداری های خوراکی به ارزیابی کیست های تخمدان کمک می کنند.

تخمدان طبیعی و تخمدان کیستیک - کیست تخمدان

تصویر بالا- تخمدان طبیعی   تصویر پایین- تخمدان کیستیک

کیستی که در سونوگرافی شبیه یک کیسه ساده پر مایع به نظر می رسد، در مقابل کیستی با بافت سخت در داخل آن، به احتمال زیاد خوش خیم است. بنابراین سونوگرافی نیز در تشخیص این که تومور تخمدانی جدی است یا نه نقش دارد.

سرطان تخمدان در زنان جوان تر از ۴۰ سال نادر است.  آن دسته از کیست تخمدانی که پس از ۴۰ سالگی ایجاد می شود نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند، اگرچه بیشتر کیست های تخمدان حتی پس از ۴۰ سالگی خوش خیم هستند.

آزمون خونی CA-۱۲۵ می تواند به عنوان مشخصه ای برای سرطان تخمدان به کار رود، اما غیر طبیعی بودن آن همیشه به معنی وجود سرطان نیست. اولاً بسیاری از بیماری های خوش خیم در زنان در سنین باروری می تواند سبب افزایش CA۱۲۵ شود، بنابراین CA-۱۲۵ یک آزمون اختصاصی به خصوص در زنان جوان نیست. عفونت های لگن، فیبروئید های رحم، بارداری، کیست های خوش خیم تخمدان (هموراژیک) و بیماری های کبد همگی بیماری هایی هستند که ممکن است در غیاب سرطان تخمدان سطح CA-۱۲۵ را افزایش دهند.

ثانیاً حتی در صورت ابتلا زن به سرطان تخمدان، تمام این سرطان های تخمدان سبب افزایش سطح CA-۱۲۵ نمی شود. علاوه براین، سطوح CA-۱۲۵در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس نیز به صورت غیر طبیعی بالا می رود.

روند درمان کیست های تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان در زنان در سنین باروری کیست های فولیکولار هستند که به طور طبیعی در عرض ۱ تا ۳ ماه از بین می روند. اگرچه ممکن است این کیست ها پاره شوند، به ندرت علائم ایجاد می کنند. این کیست ها خوش خیم هستند و مشکلاتی ایجاد نمی کنند.

در زنانی که هیچ علائمی ندارند کیست تخمدان را می توان همزمان در طی آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در مقاطعی از زندگی به کیست های فولیکولار مبتلا می شوند.

در زنان در سنین باروری، معاینه کیست فولیکولار معمولاً در چند چرخه قاعدگی انجام می شود زیرا در این گروه سنی این کیست ها شایع و سرطان تخمدان نادر است. گاهی اوقات کیست های تخمدانی در زنان غیر یائسه حاوی مقداری خون است که کیست های هموراژیک نامیده می شوند. کیست های هموراژیک به سرعت برطرف می شوند.

به منظور تعیین استراتژی درمانی برای کیست های تخمدان از اولتراسوند استفاده می شود زیرا این روش می تواند به تشخیص این که این کیست، کیست ساده یا ترکیبی است کمک کند. کیست ساده که در بیماری های خوش خیم دیده می شود فقط حاوی مایع بوده و بافت جامد ندارند اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد که به پایش و احتمالاً جراحی نیاز دارد.
به طور خلاصه درمان ایده آل کیست های تخمدان به سن زن، اندازه کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.

درمان کیست تخمدان می تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون های خونی مانندCA-۱۲۵ باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می کند.

در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود کیست تخمدانی و یا مشکوک بودن تومور، می توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با لاپاراسکوپی باز خارج کرد. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می شود تا به منظور تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.

کیست تخمدان در یک نگاه

 • کیست های تخمدانی ساختمان های کیسه ای شکل پر از مایع هستند.
 • کیست های تخمدان به دلایل مختلفی تشکیل می شوند.
 • در صورت بروز علایم، درد در شکم یا لگن از شایع ترین علایم هستند.
 • بیشتر کیست ها به وسیله سونوگرافی تشخیص داده می شوند.
 • درمان کیست تخمدانی از معاینه و پایش تا جراحی متغیر است ولی عموما خود به خود خوب می‌شوند.

586 دیدگاه دربارهٔ «کیست تخمدان و علت بوجود آمدنش چیست؟»

 1. سلام.خانمی هستم ۲۲ساله،متاهل،نزدیک ۶ماه پیش عادت ماهیانه من نامرتب شد طوریکه شکمم بزرگ میشد.تست بارداری گرفتم منفی بود، بامصزف قرص اورژانسی دوباره عادت ماهیانه شدم، ازماه بعد هم دوباره همین طور که البته فکر میکنم خوردن این قرص ها اشتباه بود،موهایی هم رو چونم رشد کرده .بنظرتون احتمال کیست چند درصده؟؟ کسی هم مثل من این مشکلو داشته؟؟

 2. سلام من چهار ماه هست کیست ۵سانتی دارم ویک ماه هست روز ب روز درد شکمم گاهی م درد لگنم بیشتر میشود وخونریزی گرفتم ایا کیستم مشگل ایجاد کرده.؟

 3. سلام ساراد۱۸ سالمه رفتم دکتر واسه بارداری فهمیدم کیست ۶سانتی دارم ایا خوب میشم.تب و لرز دارم ایا واسه کیسته

 4. سلام من چندسال کیست تخمدان دارم قرص خوردم ،خوب شدم دوباره ایجاد شدن ا گه میشه بگید قرص روکین بخورم من ب این قرص حساسیت دارم ،

 5. سلام من نوزده سالمه سه ساله خونه دارم وای زمان قاعدگیم خیلی خیلی نا مرتبه فولیکول هام هم یکی ۷یکی۱۲ تورو خدا چی کار کنم

 6. سلام من رفتم دکتر گفته یک کیسر ٣ سانتی دارم دارو داده گفته مراقب خودت باش محبت کنی راهنمای کنید احتمال پارگی هست خطر داره ؟؟؟

 7. سلام.من ۲۰سالمه تقریبادوساله کیست دارم ل بزرگ بودبایک دوره کمی کوچیکترشدولی تعدادی کیست دارم توهردوتخمدان.متاهل ام یکساله.پیش سه دکتررفتم گفتن که هرچه زودتربارداربشی بهتره.بنظرشماچیکارکنم

 8. سلام شش ماهه ازدواج کردم سه ماه پریودنشدم سونو گرفتم کیست ده میلی دارم قرص مصرف کردم ولی هنو پریود نشدم لطفا راهنمایی کنید

 9. سلام من ۲۱سالمه و متاهلم یه ماه پیش سنوگرافی انجام دادم که گفتن در هردو تخمدان سمت راست۲۷م م سمت چپ ۳۰م م هستش که نوشته بود سادس ، سنگ کلیه ۱۴میلی هم در حالب کلیه سمت چپم هستش که باعث عفونت و تب لرز استفراغ شدم سنگ شکنی کردم ولی الان برا کیستم نگرانم به قرص ال دی حساسیت دارم دکتر تجویز کرده بود یه مدت خوردم حالم به هم میخورد لطفا نظرتونو بگین کمکم کنین ?

 10. من ۱۷سالمه کیست تخمدان در سمت چپم دارم گفتا کیست ساده است آیا درمان می شه

 11. سلام من یه کیست ۲۰سانتی تو تخمدانم دارم ولی تا الان درد نداشتم فقط به خاطر بزرگ و سفت شدن شکمم رفتم دکتر که فهمیدم کیست به این بزرگی دارم که باید عمل کنم من یه دخترم ایا من می تونم دیگه باردار بشم تو رو خدا جواب منو بدید

 12. سلام من ماه پیش یه نزدیکی داشتم و هیچ کدوم از علائم حاملگیو ندارم فقط زیر شکمم تیر میکشه و نزدیک به ۳ ساله قرص های ضد بارداری خوردم و الان ۶ ماهه نمیخورم ۱ ماه عادت نشدم تخمدان هامم کیست سازه.من الان حاملم یا دوباره کیست دارم؟

 13. سلام من بیست ونه سالمه الان یک هفته درد زیرشکم گرفتم میگیره شدید و ول میکنه رفتم سونوکردم گفتن کیست خونی دارم هموراژیک هفت سالم هست باردارنشدم حالام اینه وضعیتم کسی گرفتاره این کیست شده لطفا بگیداگه کسی هست که بایدجیکارکنم آیامیتونم بارداربشم کیستم جه طوری خوب میشه

 14. سلام . من یه دختر۲۳سالم که سنگ کلیه هم دارم سنوگرافی گرفتم علاوه برسنگ کلیه توی تخمدان راستم یه کیست ۳۰میلی هستش که ازشدت دردی که داشتم خونریزی داخلی, کرده کیست. الان پریودهم شدم. بنظرتون کیستم درمان شده که پریود, شدم؟ یااینکه ربطی نداره؟ این خونریزی کیست خطرناکه؟ چیکاربایدانجام بدم کمکم کنین ممنون.

 15. سلام…٢١ سال سن دارم …من نه اکنه دارم و نه پرمویی بدن و نه ریزش موی سر و عادت ماهانه مرتبی دارم ولاغر هستم ولی الان بر اثر درد ماهانه سونو انجام دادم و متوجه شدم که در تخمدان چپ من یه کیست هموراژیک در ابعاد ٣۴ میلی متر وجود دارد ….و بعد ازمایش خون دادم همه چی در ازمایش خون من نرمال بود و هیچ مشکلی از نظر تیروییدی و یا دیابت و…. نداشتم فقط هورمون DHEA So4 من ۴۹۹,۳۰ بود و الان قرص ال دی مصرف میکنم …به نظر شما من در وضعیت حادی هستم ؟,،…من از بابت خود کیست نگرانی ندارم ولی از افزایش این هورمون در بدنم واقعا میترسم

 16. کیست هموراژیک دارم که سایزش ۱۲ در ۲۰ میلیمتر دکترم گفته نیاز به درمان خاصی نداره و در عرض یک تا سه ماه از بین می ره،،لک بینی دارم که ۳ روز شد که از حالت قهوه ای به حالت قرمز تبدیل شد،،درد زیر شکم هم دارم که البته خیلی آزار دهنده نیست،،لک بینی من بلافاصله بعد از اتمام دوران پریودیم شروع شد،بیشتر از ۱۵ روز هستش که مشکل لک بینی من ادامه داره،،لازم به ذکر که من قصد بارداری دارم و بیشتر از یک ماه که دیگه جلوگیری انجام نمیدیم،،سوالم آینه که آیا کیست مانع از حاملگی میشه؟؟از لک بینی خسته شدم،،میشه بفرمائید درمانش چی هست که دیگه لک بینی نداشته باشم

 17. کمک کنید تورو خدا

  سلام. با دختر خانمی ۲۷ ساله آشنا شدم جهت ازدواج. کیست داره. دارو مصرف میکنه. تکرر ادرار و پرموئی هم داره میگفت که یکی از سینه هاش کشیده تر شده خارش داره و ترشح داشته از نوکش. مادرش هم همینطور بوده. خیلی ترسیدم. این چقد خطرناکه کمک کنید خواهش میکنم تورو قرآن.
  احتمال زبونم لال سرطلان هست؟
  کمک کنید تورو قرآن

 18. سلام در سمته راستم بقله مجرای ادرارم باد کرده در حد شدید از دردش دارم میمیرم یعنی جلویه مجرای ادرارمم داره بسته میشه .رفتم دکتر گفت غده کیست داری .از اسمش خیلی ترسیدم از اون روز گریه شده خوراکم .میشه بگید درمانش چیه.اصلا راحته .یا باز سال به سال در میاد .سوزش خارش تب لرزم دارم ..ترو خدا فقط بگیی منظور از غده سرطانه .یعنیاحتماله مرگ داره.

  1. سلام
   همانطور که در مطلب عنوان شده است، کیست (که با غده متفاوت است) به طور طبیعی می‌تواند در هر زمانی در بدن ایجاد شود بدون اینکه فرد متوجه آن بشود. کیست‌ها ذاتا خطرناک نیستند ولی گاها می‌توانند اختلالاتی در عملکرد بدن ایجاد کنند که باید مورد درمان قرار بگیرند.

 19. سلآم من هم کیست دارم قرص ضد بارداری دادن رفتم سونگر گفتن ریخته ولی بازم درد دارم ممکنه سونگرا اشتباه کرده باشه

 20. سلام من ۱۵ سالمه در زمان پریود خیلی درد دارم امکان دارد که کیست داشته باشم

 21. سلام من کیست ۴۴میلیمتری دارم دکتر گفته شاید با اولین اقدام بچه داربشی بنظرشما میشه؟یا باید جراحی بشم لطفا راهنمائیم کنید

 22. سلام من دختری ۱۸ ساله هستم و مجردم یه سال پیش یکم درد شکم داشتم به پزشک مراجعه کردم گفتن کیست تخمدان سمت راست داری از اولین پریودمم تا الان حتی یه بارم نامنظم نشده پریودم همیشه منظمه دکتر برام قرص LD نوشت و چون ۵ روز بود از پریود تموم شده بودم گفت یه امپول برات میزنم که دوباره پری بشی ولی با زدن امپول پریود نشدم و موند همون وقت منظمش پری شدم قرصو مصرف کردم دکتر رفتم گفت برطرف شده ولی بازم درد احساس میکنم خواستم ببینم به آیندم ضرر نمیزنه باردار میشم راستی اضافه وزنم ندارم پرمویی هم ندارم پس چرا درد دوباره برگشته جواب بدین خواهشا ممنونم

 23. سلام دختری ۲۴ ساله هستم طی سونو که انجام دادم متوجه شدم درتخمدان سمت راستم تصویر کیست بدونسپتوم واجزا نسج نرم به قطر تقرییبی ۴۱میلیمتر در تخمدان سمت راست مشاهده شده وعادتمم هم منظم نیست ایا من میتوانم باردار شوم لطفا کمکم کنید

 24. سلام خانم بیست ساله هستم سه سال میشه از ازدواجم ولی بار دار نشدم دکتر رفتم میگن کیست داری ولی خیلی کوچک است وقابل تشویش نیست اگر نیست پس چرا سه سال میشه من بار دار نشدم از شما خواهش میکنم راهنمایم کنید

 25. سلام منو۲۶سالمه و دوساله ازدواجوکردم چند وقتیه دچار دردهای زیر شکم و پهلو و در د شدید کمر شدم گاهی وقتا درد میگیره سونو دادم و کیست هموراژیک در تخمدان راستم ک ۳۵میلی هست دارم قسمت راست شکمم درد میکنه باید چکار کنم خیلی نگرانم ممنون

 26. سلام من ۲۵ سالمه و مدتی است درطرف راست شکمم درد شدید دارم. ک این درد بد از هر بار نزدیکی شدید تر میشود و حالا دو روز است که حالت تهوع و سرگیجه دارم .لطفا رهنماییکنید. باتشکر

 27. سلام من۲۴سالمه و مجردم وجودتعداد زیادی فولیکول ریز در رحمم باعث تعویق دوماهه در دوران پریودیم شده ۱۴روره که با تجویز پزشک دو تا آمپول پروژسترون استفاده کردم اما با وجود درد زیاد ذ ناحیه شکم لگن و کمر هنوز پریود نشدم حتی قرصهای زیترومایسین و مترانیدازول هم استفاده کردم اما هر روزی که میگذره عصبی تر و بیقرار تر میشم و هنوز که هنوزه پریود نشدم لطفا راهنمایبم کنید ممنون.

 28. سلام من دختری هستم ۳۳ ساله ، چهار ساله که ازدواج کردم ، قاعدگیم فروردین ماه ۱۸ و اردیبهشت ماه ۱۷ شدم ولی توی خردادماه یکبار ۵ خرداد شدم که سه روز خونریزی بینی داشتم و ۳۱ خرداد ماه که دو رور خونریزی داشتم ، رفتم دکتر سونوگرافی کردم الان میگن کیست ۲۶ میلی متر دارم ولی دکتر میگه مهم نیست میتونی باردار بشی ؟
  ولی من میخواهم بپرسم آیا با کیست هم میشود باردار شد ؟ من میخواهم طبیعی زایمان کنم چکار کنم ؟

  1. سلام
   کیست مانع بارداری نیست، میتونید باردار بشید و ارتباطی هم با زایمان طبیعی ندارد. نگران نباشید.
   از اینکه تصمیم درست را اتخاد کردید (زایمان طبیعی) به شما تبریک عرض میکنیم.

 29. سلام من ۴۶ سالمه و الان مدت چهار ساله که همسرمو از دست دادم تا قبل از فوت همسرم من اصلا نمیدانستم چه جورى قرص باردارى استفاده کنم اما بعد از فوت همسرم به تخمدان پلى کیستیک دچار شدم سوالى که از شما دارم اینه که من چکار کنم که از شر این معضل خلاص بشم موهام بشدت در حال ریزش هستن ، پوستم لک اورده در ضمن من کم کارى تیروئید هم دارم که تحت درمان هستم بمدت دوازده سال و طحال هم ندارم براثر تصادف . دکتر زنان براى کیست مراجعه کردم قوص یاسمین دادن سه دوره مصرف کردم خوب شد اما مجددا بعد دو دوره دچار شدم . لطفا منو راهنمایی بکنید

  1. سلام
   تخمدان پلی کیستیک میتونه در دورهای متفاوتی ایجاد بشه و یا وجود داشته باشه که معمولا با دارو درمان میشود. بهتر است مجددا به پزشک زنان مراجعه فرمایید.

 30. سلام حدود دو ماه پیش به مدت سه روز خیلی لخته خون زیاد داشتم و دوران قاعدگیم هم مدت دو ماهه که نامرتبه ضمناً حدود ۴۰ سال سن و مجردم سونوگرافی دادم گفات کیست داری و با اینکه قرص ld مصرف می کنم آیا برای آینده که ازدواج کنم مشکلی برایم برای بارداری بوجود نمیاد؟لطفا راهنماییم کنید. و ضمناً دلیل اون لخته خون زیاد چی بود ممنونم اگه راهنماییم کنید

 31. سلام توروخدادرموردکیست تخمدان عوارض ودرمانش بگیدبرای بارداری خطرداره بایدچکارکنم

 32. سلام من ١۵سالمه بریودام نامنظمه بعضی وقتا ترشح جسبناک دارم که بهم جسبیده هستن وکشدار میباشن اینا کیسته علایم دقیق کیست جیه؟

 33. سلام
  میخواستم بدونم با وجود یه کیست ۴ در ۴ سانتی متر در تخمدان سمت راست میتونم رابطه ی جنسی داشته باشم؟

 34. سلام من۳۰سالمه یک ماهه زیرشکمم درد میکنه دکتررفتم بهم گفتن عفونت دارم داروتجویزکردن یه هفته خوب بودم دوباره دلدردم شروع شده بعضی وقتهاپای سمت راستم خیلی درد داره.ممکنه کیست باشه لطفا پاسخ دهید.ممنون.

 35. سلام من حدود دوسال قبل از درد شدید ب دکتر مراجمه کردم و گفت تخمدان راستم کیست خونی داره.و برام قرصLdتجویزکرد.مصرف کردم و خوب شدم چندوقت بعد دوباره دردداشتم دکتر رفت گفت ک کیست دارم.دوباره قرص مصرف کردم خوب شدم الان گاهی درد دارم کیست گفتن ندارم ولی جای کیست قبلی خیلی درد میاد گاهی.علتش چیه ممنون میشم جواب بدین.

 36. سلام به شما من ۲۱ سال دارم ومجرد هستم و حدوداً ۴ ماه قبل توسط معاینه سنوگرافی فهمیدم که کیست رحمی دارم و دکتور برام قرص ضد بارداری داد بعد از استفاده قرص زمانیکه پریود شدم کیست بشکل یک پرده از بدنم خارج شد که اندازش مثل یک گردو بود وخیلی سوزش داشتم من میترسم از این که در هنگام پایین شدن به پرده بکارت آسیب نرسانده باشد لطفا خواهش میکنم جوابمو بدین .سپاس.!

 37. سلام من ۲۱ سال دارم ونامزد هستم .۴ ماه قبل به بهانه تکرار ادرار که داشتم معاینه سنوگرافی مثانه دادم و در نتیجه معلوم شد که کیست دارم که در لوله های رحمی ام در دو طرف قرار دارد و با استفاده از ادویه تکرار ادرارم خوب شد ودر اوایل کیستها ۵ سانت بودن و حالا ۳ سانت اند و آیا این کیست ها و ادویه های زیاد که استفاده کردم باعث نازایی نمیشه خیلی نگرانم لطفا چکار کنم

 38. سلام من ۲۷ سالمه تقریبا هفت سال پیش دکتر گفت کیست تخمدان سمت راست دارم که خونریزی هم داره بشدت هم درد داشتم دارو دادن گفتن کیست با دارو میره و برمیگرده هرچقدر هم دارو مصرف کنم میره و برمیگرده و نیازی هم به عمل نیست تا چهار سال پیش ۳سانت بود. از اون به بعد مواقع عادت ماهانه سمت راستم زیر دلم خیلی درد میکنه تازگیا مدام درد میادو میره. حدود سه ماه بطور عجیبی و بدون تغییر در برنامه غذایی شش کیلو اضافه وزن پیدا کردم بیشتر شکمم بزرگ شده دوماهه کمردرد ناحیه سمت راست پشت کمرم به صورت خیلی شدید پیدا کردم که درد به سمت راست شکم هم میاد احتمال دیسک دادن که ام ار ای نرمال بود. احتمالش هست اضافه وزن و درد شدید کمرم مربوط به کیست باشه؟ممنون از وقتی که برام گذاشتین

  1. سلام
   باید بررسی بشه، کیست به تنهایی نمیتونه عامل افزایش وزن باشه ولی تغییرات هورمونی میتوانند. باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه کنند.

 39. سلام من ۲۰سالمه ۲ساله ازدواج کردم ۴ماهه پریودنشدم وباردارهم نیستم دکترهاگفتن کیست داری و۲بسته قرص روکین بهم دادن ایامشکل کیستم حل میشه بعداتمام قرص هاومیتونم بارداربشم لطفاجواب بدید

 40. سلام.من ۲۴دارم.از اول پریود شدنم نامنظم بوده.الانم که ۴ماهه پریود نشدم.خارش شدیدم دارم.یه راه درمان بهم بگید .مرسی

 41. سلام من ۱۷ سالمه و مجردم .امروز برای دردی که سمت راست شکمم داشتم رفتم سونو گرافی و گفتن که شما کیست هموراژیک داشتید وپاره شده جواب درستی به من ندادند وگفتن مشکلی نیست ولی من دلم شور میزنه میخواستم بدونم واقعا مشکلی نیست؟

 42. سلام من در دوران پریودیم دردهای خیلی شدیدی دارم به خصوص در روزهای اول با اینکه ازدواج کردم ولی این دردها از بین نرفته اند به نظر شما علت آن می تونه کیست باشه؟

 43. سلام من ۲۸ سالمه من هیچ وقت پریود نمیشم مگر با قرص سیپروترون کامپاند.الان ۱۲ساله دارم قرص میخورم .پی سی او هستم.چون خیلی وقته قرص مصرف میکنم برام خطرناک نیست؟
  دکتر بهم گفته باید همیشه بخوری چون نخوردنش ضرر داره
  ۶ماه دیگه عروسیمه استرس اینکه باردار نشم بیچارم کرده.
  ۶ماه متفورمین مصرف کردم اما باعث چاقیم شد دیگه مصرف نکردم خواهش میکنم راهنماییم کنین یعنی میشه بچه دار شم؟

 44. با عرض سلام و خسته نباشید
  قصد باردار شدن داشتم و در این حین دچار لکه بینی شدم. با انجام سونوگرافی متوجه شدم کیست تخمدان (PCO) دارم. چند روزه در حال مصرف دارو زیر نظر پزشک هستم و هنوز لکه بینی دارم. خواستم بپرسم این لکه بینی تا کی ادامه داره؟ و این که از ۳ ماه پیش شروع به خوردن قرص اسیدفولیک کردم و با توجه به این که هنوز باردار نشدم خوردن این قرص را ادامه بدم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 45. سلام من ۱۶ سالمه من دارای کیست فونکسیونل در سمت چپ به اندازه ۲سانتی مترهستم دکترم برای درمان قرص روکین داده ایا در اینده مشکلی نخواهم داشت

 46. سلام.دوماهه که پرویودنشدم…بین این دو ماه که پریود نشدم یه بارکه وقته پریودم بودمتوجه لکه بینی شدم.اماپریودنشدم..الانم یه هفتس که احساس درد در واژن وناحیه تناسلی وزیرشکم وناحیه لگن دارم .یه بارم حالت تهوع داشتم.یه ماهه که هرروز قرص ال دی میخورم ولی هنوزپریودنشدم.قبلنم یه بار۳ماه پریودنشدم رفتم سونوگرافی کیست در دو تخمدان چپ وراست به ضخامت ۲تا۳میلیمترداشتم که دکتر قرص ال دی تجویز کرد با خوردن ۳قرص سریع پریود شدم.اکثره اوقات پریودم با تاخییره چن روزه هم هست…مجردم و۲۵ سال دارم.لطفا راهنماییم کنیدشرایطه مراجعه به پزشک رو ندارم.ممنون

 47. یک زن ۲۲ ساله که برا اثر درد کلیه وسمت چپ به دکتر وسونو تجویز شده است که جواب سونو به این صورت که داخل مثانه اینترنال اکو دیده می شود چک A/U توصیه می شود. تخمدان چپ دارای ابعاد بزرگتر ازحدنرمال ۵۳*۵۱*۳۹و حجم ۵۵ سی سی می باشد اکوی ان افزایش یافته وبوده و فوکوس کلسیفیکاسیون در ان دیده می شود مجموع شواهد فوق می تواند طرح کننده کیست در موئید در تخمدان چپ باشد لطفا جواب می دهید؟

 48. سلام خسته نباشید,مامانم یه ماهه که چند روز پریود میشه و دوباره بعد چند روز تکرار میشه ولی قبل ازیه ماه دو ماه پریود نشده بود. تا این که سونوگرافی رفت.جواب آزمایش مامانم ازسونوگرافی اینطوربوده:دررحم فیبروم اینترامورال به قطر۱۰و۸ م م مشاهده شد.درتخمدان راست کیستی به قطر ۴۲م م مشاهده شد.مایع آزاد مشاهده نشد.
  ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدید.

 49. سلام خدمت دوستان، بنده دانشجوی دکتری ژنتیک بیومتری هستم .مدت ۱۵ سال است که در کار طب سنتی مشغول هستم. بیماری های: انواع کیست های تخمدان، کنترل میگرن، زخم پپتیک(معده و دوازدهه)، کولیت روده ، عفونت سینوس ها، کاهش وزن در خانم ها( هر ماه ۳ کیلوگرم چربی)، واریکوسل، ترشح عفونت در خانم ها، کبد چرب و چربی خون، شوره سر، سرفه های مزمن، یبوست های شدید و مزمن، نفخ روده و معده، آفت دهان و خونریزی لثه ها و ریفلاکس را بصورت تضمینی درمان می کنم.www.Dr-hemmati.com 09183855546

 50. سلام من یه بار دچار کیست شدم اما با خوردن قرص ضد بارداری خوب شد اما الان دوباره احساس درد در ناحیه زیر شکم میکنم الان دوروزه درد گرفته و دکترم گفته که احتمال کیست است ایا ممکنه کیست دوباره ایجاد بشه

 51. سلام ۱۴ سالمه و ۱ سال و ۱ ماه می شه که پریود شدم اما الان ۳ ما هست که هنوز پریود نشدم میشه بگین عادیه یا نه
  متشکرم

 52. سلام ممنون از مطالب خوبتون ، من سوالی خدمتتون داشتم لین که من ۲۲ ساله هستم که جدیدا با رفتن به سونو گرافی برای درد بین قفسه سینه متوجه شدم یک کیست ۵۴*۶۴ میلیمتری در تخمدان چپم وجود داره که دکترم گفت با توجه به مشکل دریچه میترال قلبت نمیتونم قرص هورمونی مثل ld برات تجویز کنم ممکنه خطرناک باشه از طرفی هم من شدیدا استرس گرفتم که آیا این کیست باا این اندازه خطرناک هست یا نیاز به جراحی دارم یا خیر ؟ لازم به ذکر که من دوران قاعدگیم منظم و سروقته از موهای زائد و جوش هم در بدنم خبری نیست وبعد از با خبر شدن از وجود کیست احساس سوزش در زیر شکمم میکنم خواهش میکنم سریعا راهنماییم کنید آیا راه دیگه ایی داره ؟؟؟
  ممنون از شما

 53. سلام آیا کیستهای اندومتروئید هم مرکب محسوب میشن و برای درمان آن نیاز به جراحی هست؟ گفتید که تنها علائم بروز کیست تخمدان دردهای لگنی یا عقب افتادگی زمان قائدگی است ایا جلو افتادن زمان قائدگی (قائدگی بیش از یکبار در ماه) هم میتونه یکی از علائم باشه؟

 54. با سلام و خسته نباشید
  من ٣٧ سالمه ، مدت ۶ ماه است که پریود هام نامنظم شده. تا قبل از این ۶ ماه ، همیشه پریودهای مرتب داشتم، در این مدت ٢ بار دوره ٢٨ روزه به ٢١ روزه تبدیل شد ، بعدش خوب شدم و سه ماه پشت سر هم در وسط سیکل به مدت ٣ روز لکه بینی داشتم، این هم خوب شد و اینبار که پریود شدم بعد از اتمام پریودم هنوز لکه بینی به مدت ١٠ روز دارم. هیچ درد یا علامت خاصی هم ندارم. کلاً پریودهام بدون درد میباشد و قبل از این هم منظم بود. ١۶ ساله ازدواج کرده ام، و خیلی ادم استرسی و ترسویی هستم مخصوصاً در مورد همین بینظمی پریود. همیشه نسبت به این پریود حساسم و خیلی فکر میکنم که مشکلی پیش نیاد.

  1. سلام من خانمی ۳۳ساله هستم همیشه عادتم نا منظم چند بار سنوگرافی رفتم گفتن کیست دارم وبعد قطع دارو دوباره دچار کیست میشم همیشه با امپول پرو ژسترون عادت میشم جدیدا ریزش شدید مو هم گرفتم لطفا راهنمایم کنید تشکر

 55. با سلام

  ۳۲ سال سن دارم و متاهل هستم. بدون هیچ گونه درد و خونریزی یا علایم دیگری در مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی متوجه شدم که در تخمدان سمت چپ کیست ۴۰ میلیمتری دارم. برای درمان دکترم قرص ضدبارداری تجویز کردند. از شروع پریودم قرص را مصرف می کنم. اما متاسفانه دروه پریودم طولانی تر از دوره های قبلی که همیشه ۶ روز بود شده است. آیا این نشانه خطرناکی است؟

 56. سلام
  من ۲۵ سال دارم و مجرد هستم، سال پیش ۳ روز بخاطر پارگی کیست تخمدان سمت راستم بستری بودم(البته دکتر با سونو متوجه نشدن، سی تی اسکن کردم). دکتر تشخیص دادن ک احتیاجی به تخلیه تخمدان نیست. الان ۷ ماه ک دردای شدید دارم تا حدی ک نمیتونم تکون بخورم(دردها مقطعی هستن). ۴ ماه پیش سونو کردم مشکل همه چیز نرمال بوده.
  ولی واقعا دردای ک دارم طاقت فرسا هستن.
  لطفا راهنماییم کنید…
  متشکرم

 57. سلام من ۲۱ساله هستم صورتم جوش های چرکی فراوانی میزند سیکل دوره ی قاعدگی من هم منظم نیست ایا احتمال وجود کیست هست؟ برای تشخیص کیست نیاز به آزمایش خون هست؟ اخیرا پزشکی در تلوزیون میگفتند آزمایش خون برای افراد زیر شصت کیلو توصیه نمیشه و وزن بنده هم ۳۹ کیلو هست
  باید چه اقدامی کنم راهنمایی کنید .باسپاس

  1. سلام
   اهدای خون برای افرادی که دارای کمبود وزن هستند توصیه نمیشه ولی آزمایش خون مانعی ندارد. برای تشخیص کیست سونوگرافی انجام میشود و آزمایش خون نیاز نیست.

 58. باعرض سلام من دوسال قبل برای بارداری اقدام کردم ول متوجه شدم که یک کیست ۳سانتی درتخمدان چپم دارم به مدت ۵ماه بادستورپزشک داروهای مختلفی ازجمله قرص های مختلف جلوگیری استفاده کردم که خوب نشدولی همان زمان دکترگفت تخمدانهات هردوفعالندوتخمکگذاری انجام میشه .درمردادامسال به علت تعدادکم اسپرمهای شوهرم وبی تحرکی ivfکردیم تخمدانام به آمپولهای تحریک تخمدان واکنش خوبی داده بود.که متاسفانه نتیجه نگرفتیم .شوهرم بعدازانجام ivfناموفق به دستورپزشکش عمل واریکوسل انجام دادالان ۳ماه ازعملش میگذره ولی بعدازانجام آزمایش اسپرم بهبودی حاصل نشده.به نظرشماچیکارکنیم؟وازطرفی نگرانم به خاطرآمپولهای تحریک تخمدان که برای ivfبهم تزریق شده باشه علاوه بروجودکیستی که درتخمدانم بوده الان تخمدان هام تنبل هم شده باشن.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 59. من دختری ۲۴ ساله هستم. چند روزی است که سمت راست پایین شکمم یک دفعه تیر میکشد و احساس میکنم به سمت عضلات ران کشیده میشه. ممکن هست مربوط به کیست تخمدان باشد؟ این درد در روزای قاعدگیم هم بود.

 60. سلام. من حدود سه هفته هست برای اولین بار باردار شدم . چهل ساله هستم. دردهای فشاری بدی داشتم سونو کردم گفتند کیست سی در بیست و پنج میلیمتر دارم . البته خونریزی نکرده . خیلی نگرانم. با وجود این کیست چه اتفاقی برای بارداری من می افتد؟ آیا راه درمانی دارد؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.

  1. سلام
   وجود کیست در یکی دو ماه نخست بارداری محتمل است و بخودی خود طی ماه های بعدی بارداری از بین خواهند رفت. معمولا کیستهایی با اندازه ی بالاتر از ۴۰ میلیمتر نگران کننده هستند و نیازمند جراحی با اینحال اگر تحت نظر پزشک زنان باشید بهتر خواهد بود.

   1. سلام من ۲۶سالمه ازدواج کردم یه بچه یکساله دارم الان یه ماهه پریود نشدم زیر دلم خیلی تیر میکشه دردش یهو میگیره با ادارمکرر دارم دل دردمم یک ماه شروع شده.دکترم رفتم سونوگرافی نوشته برام خواستم قبل از سونو بدونم علایمش اینه یا نه چون دکتر گفت شاید ممکنه عفونت ادرار باشه.دوتا دکتر رفتم یکیش میگه علائم کیست یکی دیگه گفته عفونت

 61. 29 ساله هستم از تهران

  باسلام ۲۹ ساله هستم از تهران. سوال : هر دو تخمدان حاوی فولیکولهای ریز و متعدد می باشد(PCOD )
  ( LTO=27*44mm & mm 42*24 =RTO )
  قصد بارداری دارم دکترهم هیچ قرصی تجویز نکرده پریودم دو ماه عقب افتاده امپول زدم پریود بشم ولی باز پریود نشدم.باردارهم نیستم.راهنمایی کنید لطفا چکار کنم.

 62. سلام من ۲۸ سالمه ۱ سال و۲ماهه ازدواج کردم ۲ بار اقدام به بارداری کردم امانشد و ۱هفته درد خیلی شدید زیر شکمم سمت چپ داشتم رفتم سونو گفت کیست هموراژیک دارم آیا احتمال بارداری من وجود داره؟

 63. سلام دختری ۲۰ساله هستم ده روز پیش بهانه ی درد کلیه به سونوگرافی رفتم که متوجه وجود یک کیست ۴ سانتیمتری با دیواره ی زخیم و سپتا های ضریف داخلی در تخمدان چپم دارم الان ۱۰روزه که به تجویز پزشک قرص hd مصرف میکنم درد سمت چپم بهتر شده ولی چند روزه کشاله ران و پاهام درد میکنه میشه کیست من بدون عمل جراحی خوب بشه؟آیا این علایم عادین؟

 64. سلام دو هفته است که روی کشاله ران خود یک غده به اندازه فندق درآوردم آیا خطرناک است؟ باید حتما به پزشک مراجعه کنم یا خیر؟

 65. سلام…من دختری ۲۴ سالم….
  میخواستم بپرسم ایا امکان داره هر دو تخمدان ها در یک زمان به کیست دچار بشن….چون چند وقتیه در هر دو تخمدان راست وچپ احساس درد دارم….ولی دردش زیاد نیست…..
  ممنون میشم جواب بدید…

 66. سلام من ۲۴ سالمه دو ساله ازدواج کردم قصد بارداری داشتم که فهمیدم کیست دارم به اندازه ۲۸ میلی سه ماهه ÷ریود نشدم قرص ال دی برام تجویز کردن
  میخوام بدون کیست چقد طول میکشه رفع شه واین کیست من از چه نوعی می باشد ایا خطرناکه و امکان ناباروری وجود دارد ممنون اگه ج منو بدین خیلی نگرانم

 67. باسلام علام من فقط درموردقاعدگیه قبلان فقطقاعدگی نامنظم بوقررص ال دی خوردم برطرف شدم نگراانم دوباره برگرده

 68. سلام.من نامزدم تازه مبتلا ب این بیماری شده کیستش ۴میلیمتره.خواستم بدونم بعدازدواجمون باردار میشه!!!!!!!!!!!!!ممنون میشم کمکمون کنید!!!!!!!!

 69. ایدا باسلام جهارسال ازدواج کردم و جلوگیری طبیعی داشتم ولی دو ماه که اقدام به بارداری کزدم چندوقته که پهلوی راستم وکمرم ناگهانی خیلی درد میگیره پریودم نامنظم ممکنه بخاطر کیست باشه سابقه کیست دارم که باقرص روکین حل شد

 70. سلام من ۲۵ ساله هستم . زمان پریودی من مرتب هست اما زمان پریودی حالت تهوع و دل درد های شدید میگیرم تا جاییکه اکثرا باید حتما سرم و یا آمپول دگزا بزنم تا حالم بهتر بشه . یک ماه پیش توی سونو گرافی متوجه شدم یک کیست هماروژیک (haemorrhagic ) به ابعاد ۵۳*۶۷ در تخمدان راستم وجود داره . یک دوره قرص ال دی خوردم ولی بهتر نشدم . همچنین در ناحیه لگن ۳-۴ cc مایع آزاد دیده شد . خیلی نگرانم . آیا این کیست خطرناکه ؟ و اینکه برای درمان باید چکار کنم ؟ وسوال دیگه ای ک داشتم روز دوم و یا سوم پریودی هر دوره یک تکه حالت گوشتی مانند از واژنم خارج میشه ک نمیدونم علتش چیه و قبلا فکر میکردم بخاطر این هست که دل درد شدید دارم . میشه بگین این تکه گوشت ک خیلی کوچیکه چیه؟

 71. سلام
  در برگه سونوگرافی من نوشته شده کیست۵۰mm در آدنکس چپ رویت شد.
  به دکتر معالجه کردم و قرص اتیسترون رو برام تجویز کرد تا از شروع قاعدگی استفاده کنم .
  با توجه به اینکه درد شدیدی در پهلوی سمت چپم دارم به نظرتون باید چه کار کنم؟

 72. سلام من دختری ۲۴ ساله هستم .الان یه کیست ۳ سانتی توی تخمدان چپم هست .دکتر برام سه دوره قرص ال دی تجویز کرد .الان حدود دو ماهی هست سایز سینه هام کوچک شده میخاشتم بدونم ربطی به میست تخمدان داره این تغیر سایز یا نه؟

 73. من دیشب سونوگرافی کردم. ۱ کیست ۳۲ میلی متری تو تخمدان راستم دارم. توی سینه ام هم چند تا کیست کوچیک دارم که دکتر گفت جای نگرانی نیست. حالا میترسم این وضع ادامه پیدا کنه و پلی کیستیک بشه تخمدانم. ۳۰ سالمه، و تا ۴ سال دیگه قصد بارداری ندارم. مشکلی پیش نمیاد؟

 74. خانمی ۲۷ ساله هستم.سونوگرافی واژینال نشان داد که تخمدان راستم کوچک است و در تخمدان چپم که اندازش نرماله کیست ۳ سانتی وجود داره.با توجه به پریود های منظم ۲۸ روزه آیا اینها میتونن جلوی بارداری من رو بگیرن؟آیا تخمدان راستم کلا فانکشن نداره؟دکتر قرص یاسمین تجویز کردن

 75. سلام من۱۵سالمه یک سال ازدواج کردم پریود های منظم منظم داشتم. تصمیم برا بارداری گرفتم و از زمان پریودی این ماهم ۱۲روز گذشته بود ومن امیدوار به باردار شدن بودم که ! پریود شدم . خیلی ناراحتم یعنی دلیل کیسته ؟چیکار کنم؟

 76. سلام.من یک کیست ۵۳در ۵۱ میلی متر که هموراژیک است در تخمدانم دارم.پزشک زنان داروی یاسمین را تجویز نموده اند.امه به علت سابقه ی ورم معده و انجام آندوسکوپی در هفته ی پیش با شروع مصرف این قرص دچار درد های شدید معده شده ام.آیا فرم تزریقی این دارو وجود دارد؟یا داروی ضد بارداری غیر خوراکی موجود است؟

 77. سلام مصرف هم زمان سیپروترون کمپاند و داروی کابولین برای میکرو ادنوما تداخل دارویی نداره

 78. سلام من۲۱ساله مجردم ۲ماهی برس که توشکمم یه چیزی داره حرکت میکنه رفتمر دکترنوشت سونوگراف بواب سونوگرافی تخمدانهابزرگتربودهشکل گلوبال داشته وحاوی بصویرفولیکول های ریز۲-۳ میلی هستن تخمدان سمت راست مختصربزبوده درداخل ان تصویرکیستسک اکوفری کم قوام ومچاله غیرقابل اندازه گیری دیده میشودمثانه ÷رازادراراکوفری بوده ودران افزایش ضخامت منتشرونامنظمی مختصری دییده میشود .امامادرم بهم میگه ک بارداری چون لباس خاهام بخصوص شلواراشومی÷وشم واسه همین میگ یه دخترنبایدلباس زن ب÷وشه چون ممکنه باردارشه میگه قبلاتوفامیل ماهمچین اتفاقی افتاده باشه ایاامکان داره اون چیزی ک توشکمم حرکت میکنه بچه باشه وسونوگرافی اشتباه گفته باشه بخدابام زمان روزشبم باگریه میگذره لطفاهرچه زودت جوابموبدین چون تصمیم بخودکشی گرفتم خیلی داغونم میترسم

 79. سلام من ۲۲ سالمه ونزدیک یک ماه پرید بودم رفتم دکتر ازمایشو سونوگرافی دادم گفت کیست داری اما ریزه وبهم دارو داد وقتیکه قرصهای ال دی تموم شد دردم شروع شد طوری شدید بود که از درد گریه میکردم ودوباره رفتم دکتر داروهای جدید داد ودوباره ازمایشو سونوگرافی دادم گفت کیسته اما در طول این دوماه همش خواب بودم اصلا نمیتونم بشینم زیاد میشینم دلم وکمرم درد میگیره خیلی بی حوصله شدم افسرده شدم دکترهم بهم گفت دراینده برات مشکل سازمیشه دیرتر باردار میشی باید همیشه تحت درمان باشی اگه میشه خواهش میکنم راهنماییم کنید. ممنون

 80. سلام من ۲۵ سال دارم . قصد بارداری داشتم به علت کیست در تخمدان مجبور به خوردن قرص ضد بارداری شدم . می خواستم بدونم چند بسته قرص باید خورده بشه تا رفع بشه؟ بعد از خوب شدن حدودا چقدر تا بارداری طول می کشه؟

 81. من ۲۶ سال دارم هرچندماه یک باردچاردرد نسبتا شدیدی در ناحیه انتهای شکم میشوم که گاهی سمت راست وگاهی سمت چپ است.وبا گرم کردن وخوردن قرص مترانیدازول خوب میشود تا به حال به پزشک مراجعه نکردم می خواستم ببینیم علت این درد چیه لطفا ؟

 82. سلام من جوش های صورتم خیلی بدتر شده دکتر سونوگرافی و آزمایش های هورمونی نوشته میخوام بدونم تو این آزمایشها و سونوگرافی ها اگه من سالها قبل نزدیکی داشته باشم مشخص میشه یا نه؟جلب توجه میکنه یا نه؟ممنون منتظره جوابتون هستم

 83. تهوع و دل درد شدید داشتم وقتی به پزشک مراجعه کردم گفت مشکوک به کیست تخمدان هستم می خوام بدونم که این بیماری خطر ناک نیست اخه من فقط ۱۵ سالمه

 84. سلام خسته نباشین.
  میخواستم بدونم توده هتروژن اکوژن چی هستش و آیا ضرر داره؟توده سرطانیه؟
  ممنون

 85. سلام و خسته نباشید
  در رابطه با کیست هموراژیک و شکلاتی سوالی داشتم!
  من ۲۲سالمه مجرد هستم. ۱سال پیش تو سونو یه کیست تو تخمدان راستم نشون داده بود چون کوچیک بود و با مصرف دارو خوب شد ولی تو این چند ماه خیلی وزن کم کردم و صورتم پر از جوشهای چرکی شده و دوباره رفتم سونو که تو تخمدان چپم یه کیست نشون داد که اندازش ۷سانته یه دکتر بهم گفت که به این کیستم، کیست شکلاتی میگن و یکی دیگه گفتش که احتمال داره کیست هموراژیک باشه! من قرص ال دی هم مصرف کردم با تجویز پزشک ولی اثری نداشته. چند روز بعد وقت دکترم هست جواب آزمایشات جدید رو میبرم میخواستم از شما هم سوال کنم راهنماییم کنید بدونم چه عوارضی داره چه جوری از شر این کیست خلاص میشم؟ حتما باید عمل بشه؟ آیا با داشتن این کیست ها و با مصرف این قرص ها تو این سن از بارداری در آینده محروم میشم؟
  خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  یا عـــــلی

 86. سلام من دختری ۲۳ ساله و مجرد هستم و اسفند سال ۹۲ به علت درد های شدید در قسمت راست زیر دلم و کم اشتهایی و داشتن حالت تهوع به دکتر زنان و زایمان مراجعه میکنم و دکتر با معاینه و با فشار دادن اون قسمت یعنی سمت راست زیر دلم بهم میگه برو سونوگرافی که توی سونوگرافی تشخیص کیست می دهند و در حین سونوگرافی کیست من پاره میشه و خونریزی پیدا میکنه و دکتر میگه سریع برو بیمارستان و منم میرم و چند روز توی بیمارستان بستری میشم و بعد از مدتی یعنی حدودای ماه اردیبهشت باز دردام و علایم شروع میشه و اینبار به دکتر داخلی میرم که بعد از معاینه تشخیص می دهند که آپاندیسم پاره شده و به گفته دکتر باید سریع بستری بشم و فردای آن روز من عمل می شوم و دکتر بهم گفته بود که تخمدان هایت بزرگ هست و بعد از دو هفته که مراجعه میکنم دکتر می گوید که تخمدان هایت خوب هست و مشکلی ندارد و من بعد از ۴ ماه که از عمل می گذره من ۸ مهر در دانشگاه غذای فست فود میخورم و شب دل درد عجیبی میشم و دردام مربوط به بالای دلم و اطراف نافم هست وحالت تهوع دارم و احساس میکنم میخواهم اوق بزنم و دو روز بعد زیر دلم به خصوص سمت راست دلم درد میکنه و احساس میکنم یه چیزی داره حرکت میکنه و هنوز هم این حالت تهوع رو دارم یعنی برای غذا خوردن اشتها ندارم حالا میخواستم بدونم این علایم مربوط به کیست میشود یا نه؟

 87. سلام خسته نباشید.می خواستمدر مورد نتیجه سونوگرافی زیر مرا راهنایی بفرمایید.
  سونوگرافی رحم وتخمدانها از راه شکم-لگن
  در بررسی سونوگرافی به عمل امده رحم دارای ابعاد شصت وچهارممیز چهل ودو میلیمتر و اکوژینیسته میومتر نرمال می باشد.
  کیست تخمدان راست به ابعاد پنج و ده دهم میلیمتر با حدود شارپ و اکوی هموزن دیده می شود.
  تخمدان چپ ابعاد واکوی نرمال دارند. کلودوساک فاقد مایع می باشد. ممنون می شوم اگر در مورد نتیجه سونوگرافی برایم توضیح بفرمایید.

 88. باسلام عرض ادب
  سوالم:
  میخواستم سوال کنم در تخمدان سمت راست کیستی به ابعاد ۱۹*۳۲ دیده شده و در کول دو ساک مایع آزاد دیده نمیشود به چه منظور است؟
  توضیح دهید
  سن۳۹
  درمانش چیست؟

 89. سلام حدود ۲۰ روز پیش به خاطر درد شدید در پهلو وتخلیه نشدن کامل ادار به سونو رفتم که یک کیست همورازیک همراه با کلد دارم قرص یاز استفاده میکنم اما درد زیادی در قسمت وازن وکشیدگی شدید پوستم در قسمت راست وازنم دارم که طی این ۲۰ روز استراحت کامل داشتم ولی لخته های قهوه ای و اب وخون میبینم که باعث نگرانیم شده خواهشمندم راهنمایی کنید که نیاز به جراحی هست یا نه

 90. سلام وقت به خیر, یه سوال داشتم : تازگی ها با دختر خانمی برای ازدواج آشنا شده ام. در صحبت هایمان متوجه شدم که ایشان (بنا به گفته خودش از ۱۴ سالگی) کیست تخمدان داشته اند و تحت نظر دکتر بوده اند و قرص مصرف کرده اند. لطفا راهنمایی کنید آیا احتمال ناباروری وجود دارد…

  1. سلام
   کیست تخمدان بسیار شایع است و تقریبا تمام دختران دارای این مشکل هستند (یا متوجه میشوند یا متوجه نمیشوند) بنابراین در اکثر موارد مشکلی از جهت بارداری وجود ندارد.

 91. توروخدا دلتو به چی خوش کردی چنین سایتی درست کردی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا هلاک جواب ها وراهنمایی هاتونم خودتون رو سرکار بزارین

 92. سلام من یک هفته بعدازخوب شدن پریودم ی دل دردشدیدگرفتم بعدازچندساعتی که خوب شدم رفتم دستشویی ترشح داشتم بشکل لخته خون تاسه روزم لکه بینی داشتم ولی کمترازباراول میخاستم راهنمایی کنین بخاطرکیست میتنه باشه درضمن مجردم باتشکر

 93. سلام ۵ هفته هست باردارم در سونو گرافی نوشته در ادنکس راست ساختارهایی به نظ میرسد یعنی چه ممنون میشم پاسخ بدید

 94. سلام من۱۷ سالمه و فهمیدم که کیست دارم ودارو مصرف می کنم ایا در اینده درمورد بارداری با مشکل مواجه می شم یا نه ممنون

 95. سلام.من نوزده سالمه و بعداز دوماه که عادت ماهانه نشدم این ماه شدم که مدت بیش از ده روز بود خونریزی قطع نشده.قبلا بهم گفتن که به خاطر استرس بوده که عادت نمیشدم.علتش,چیه؟خطرناکه؟

 96. با سلام l22سالمه وشش ماه که ازدواج کردم چند بار برای کیست هام قرص خوردم اما خوب نشدم کیست سمت راستم ۶۰mmوسمت چپ ۴۰mmوفکر میکنم گفتن اندومتریک اگه اشتبا نگم دوسال پیش هم پریودم نامنظم بود ازمایش دادم گفتن پرولاکتین خونم بالاست برام قرص تجویز کردن وخوردم پریود منظمشد بخاطر هزینه زیاد دیگه دکتر نرفتم.الان رفتم سنوگرافی دادم میگن کیست هام بزرگ شدن برای دو ماه بهم قرص دادن گفتن اگه از بین نره باید عمل کنم وحالا میگن عمل باعث چسبندگی میشه وممکنه باعث نازایی بشه خواهش میکنم راهنماییم کنید

 97. با سلام من ۱۷ سال دارم و در ناحیه سمت چپ تخمدانم یک کیست۷۰ میلی هموراژیک وجود دارد ایا این کیست خطرناک است؟
  لطفا سریعتر جواب من را بدهید

 98. دختری ۲۶ ساله ومجرد هستم. مبتلا به کیست تخمدان هستم. الان ۲ ماه هست که پریودم به تاخیر افتاده از په آمپولی برای پریود شدن استفاده کنم؟
  با تشکر

 99. با سلام.۳۸ساله دارای ۲فرزند.کیست هموراژیک ۴*۵*۴سانتی در تخمدان چپ دارم که مدتی است درد شدید دارد. پزشک دستور جراحی داده.اما هنوز دارو را امتحان نکرده است.اگر مدتی دارو مصرف کنم آیا دیر میشود یا نه؟ چه کنم؟

 100. با سلام من ۲۲ سال دارم سه سال قبل کیست داشتم ۶ ماه بود که پریود نمیشدم رفتم دکتر بعد ۲ماه خوب شدم کیستم رفع شده بود ولی بازم نامرتب میشدم الان ماهی یه بار پریود میشم ولی از موقعی کیست داشتم دیگه حس جنسی ندارم تازگیام خیلی کم احساس میکنم که حس دارم ولی خیلی کمتر از وقتی که حس داشتم به مادرمم روم نمیشه بگم چون مسنه آیا نبود حس جنسی من مشکل بزرگی یا بعد ازدواج حل میشه خخخخخیلی برام مهمه لطفا جواب بدین با تشکر

 101. سلام من ۲۹ سال سن دارم یک کیست به ابعاد۲۸*۳۹ میلی متری مشهود است.ایا نیاز به جراحی دارد؟امکان داره بترکه؟ میترسم راهنمایی کنیید.(متشکرم از کمکتون)

 102. سلام من سی ونه سال سن دارم یک کیست در تخمدان سمت راستم به ابعاد۲۸*۳۹ میلی متر مشهود است الان باید چیکارکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟ نیازبه جراحی هست؟؟؟راه درمان داره ؟یانه؟مرررررررسی باتشکر از کمکتون

 103. سلام من ۳۴ سالمه الان حدود ۵۰ روزه پریود نشدم چند روز پیش درد خیلی شدیدی سمت راست شکم داشتم رفتم دکتر با سونوگرافی مشخص شد کیست از داخل خونریزی کرده کیستی به قطر ۴۱ MM هموراژیک حاوی سپتوم های متعدد ، ولی سمت راستم هنوز درد خفیف تیر کشیدن رو داره دکتر دو تا آمپول پروژسترون داد برای پریود شدنم و ۳ ماه قرص ضد بارداری برای کیست ، آیا امکان داره کارم به جراحی بکشه و کیست پاره بشه ، من هنوز بچه ندارم آیا تو باردار شدنم مشکل ایجاد نمیکنه ؟؟؟ممنونم

 104. سلام من ۲۹ سالمه و ماه پیش قصد بارداری داشتم دکترم برام سونو واژینال نوشت و ودر سونو یه کیست ۲۲ میل در تخمدان راستم داشتم که دکتر احتمال کیست درمویید داد یک ماه قرص ضد بارداری مصرف کردم و دوباره سونو کردم وکیستم ۲۰ میل شده بود
  سوالم اینه که با این کیست میتونم برای بارداری اقدام کنم ؟؟
  ممنون

 105. سلام من ۲۸ سله ومجردم ۲سال پیش دچار کیست تخمدان شدم ومجبور به جراحی جواب پاتولوژی خوش خیم بودن کیست را تایید کرد الان دوباره یه کیست ۴میلی توتخمدان چپم دارم با مراجعه به متخصص یک دوره ۲ماهه قرصال دی و متفورمین وگل مغربی تجویز کردن وقرار شد بعداز مصرف داروهها ازمایش ca125انجام بدم الان خیلی نگرانم یهنی دچار سرطان تخمدانم

 106. سلام من ۱۸ سالمه الان ۳ سال و جند ماه ازدواج کردم . سال ۹۱ سونو انجام دادم این جوابشه ضخامت اندومتر ۹mmو با نمای secretory phase رویت شد تصویر simple cyst به دیامتر ۳۴mm در تخمدان چپ دیده میشود (کیست فولیکولر) . جواب سونو سال ۹۲ اینه تصویر simple cyst به ابعاد ۲۲*۳۰میلی متر در ادنکس چپ دیده میشود و به نظر میرسد مجزا از تخمدان باشد و سال ۹۳/۴/۸ جوابش اینه cortical thikness are normal bilateraly pancreas and para aortic regions are intact no free fluid or space occupying lesion is detectable in upper or lower abdomen چندبار هم رفتم قبلش اما جواب را گم کردم بیشتر وقتا عفونت و سوزش ادرار دارم دکتر دو نوع ازقرص ال دی برایم نوشت اما بعد مصرف قرصها حالم بدتر میشد سردرد و شکم درد داشتم معدم درد میگرفت و بالا میوردم و قرص را ترک کردم هنگام نزدیکی بادرد شدید مواجه میشوم شکمم خیلی درد میگیره بیشتر اوقات ناحیه ی تناسلی خشک میشه و پوست پوست میشه بعضی وقتا زخم میشه کمکم کنید چکار باید انجام بدم کمکم کنید

 107. سلام خسته نباشید
  روز سوم پریودم با علایم افت فشار به بیمارستان رفتم و در سونوگرافی که انجام شده نوشته شده
  در تخمدان راست کیستی با نمای هموراژیک به قطر ۵۱ میلی متر دیده می شود مایعی در کولودوساکها دیده نشد
  می خواستم ببینم کیست هموراژیک خطرناک است باید جراحی بشم یا نه؟
  اکنون نیز توان حرکت ندارم

 108. سلام من یه کیست ۱۰ سانتی در تخمدان چپم دارم دارو خانگی مصرف کردم بعد از ۶ روز از پریودیم لخته های سیاه خون از رحمم خارج میشد امکان داره کیست باشه؟

 109. سلام من ۱۶ سالم بود که به تشخیص پزشک عمل جراحی انحام دادم وکیست مویی که درناحیه باسنم بود خارج کردن .بعدازمدتی خوب شدم.اماالان که ۲۳سالمه تقریبا حدودیکساله هرچندماه یکبارپریوذ میشم دلپیچه های شدید درناحیه شکم دارم تمام گردنم وصورت وحتی نوک سینم دراین مدت پر موی زاید شده.عفونت وگاهی سوزش درادرار بااینکه بخاطررزیم غذای که دکتر تجویز کرذه .کاهش وزن داشتم اماشکمم هرروزبزرگترمیشه ودلپیجه شدیدتر.ایاممکنه درناحیه شکم نیز کیست داشته باشم.لطفا راهنمایم کنید.باتشکر

 110. سلام
  من ۲۷ ساله و مجرد هستم، بهمن ماه ۹۲ به علت درد در پهلوی چپم به پزشک مراجعه کردم که مشخص شد کیست ۷ سانتی دارم با مصرف ۲ ماه ال دی طبق گفته پزشک با استناد به سونو و ازمایش کاملا خوب شدم.
  اسفندماه من با وجود درمان کامل با مشورت پزشک دوباره مصرف قرص رو شروع کردم چون باعث اشتهای خوب و پرانرژی بودنم می شد.
  مرداد ماه ۹۳ به طور اتفاقی دچار درد دوباره شدم که تورشن تشخیص داده شد و جراجی کردم و کیستم همورژیک بود!
  چطور ممکنه با وجود مصرف مداوم قرص بدن من همچنان کیست ساخته باشه، که بزرگتر از کیست قبلی هم بوده.
  متاسفانه در جراحی من تخمدان چپم را از دست دادم، اما پزشکم تنها روش درمان را قرص ال دی و انجام سونوی ۶ ماه یک بار تشخیص داده؟ آیا لزومی نداره من سریعتر به پزشک مراجعه کنم؟ و آیا ال دی با سابقه ای که گفتم، همچنان میتونه راه درمان مناسب باشه؟
  با آرزوی سلامتی برای شم

 111. زهرا خانوم منم تخمدان پلی کیستیک داشتم تا اونجاییی که من شنیدم کیست خارج نمیشه.اگه دسترسی به تلفن همراه داری به این شماره زنگ بزن که متوجه بشی که چه انسان شریفی هست وحتما کمکت میکنه واقعا من که نا امید بودم از درمانم ،خداروشکر به واسطه این انسان خوب شدم نمیخوام تبلیغ کنم چون خودم امثال خودم رو درک میکنم شماره تماس ۰۹۱۴۵۵۲۰۲۱۲

 112. سلام
  من ۲ تا کیست به اندازه ۲ سانتی متر یکی روی لبه آلتم و دیگری داخل لبه ها دارم
  آیا این خیلی خطرناکه؟
  من باید برم تخلیه کنم یا از بین میره؟
  ممکنه موجب نازایی من بشه؟؟
  با تشکر

 113. با سلام خانمی هستم ۲۶ ساله و ۸ماه ازدواج کردم. در تمام این مدت موقع رابطه درد شدید و خونریزی داشت به طوری که شدیدن از همسرم دوری میکنیم. پریود منظم داشتم از چهاردهم اردیبهشت پریود نشدم که احتمال بارداری دادم با مراجعه به پزشک گفتن باردار نیستم بعد کلی آزمایش انجام شد و معلوم شد تخمک پلی کیستیک دارم درمان اول با قرص یاسمین.کابولین.مترونیدازول.کرم واژینال کلوتریمازول۲%.بود .
  مراجعه بعدی دو هفته بعد طی معاینه ازم تست پاپ اسمیر گرفتن و قرص یاسمین.کابولین.آزیترومایسین.فلوکونازول۱۵۰.کرم واژینال ترونیدازول۷۵%.بود که بعد ۱۰شب تمام شد در طول این مدت هیچ رابطی با همسرم نداشتم .در شب دهم چیزی شبیه دستمال کاغذی خیس کرده و به همون بزرگی در دفعات از رحمم خارج شد و دسترسی به دکترم ندارم خیلی نگرانم این چی بود.آیا کیست بوده؟

 114. زهرا خانوم عزیزم چرا خودتو اذیت میکنی کیست راحت با دارو حل میشه توهم مثل من اعتماد کن و به این شماره زنگ بزن این دارو تضمینی هست واگر خوب نشدی هزینش بهت پس داده میشه توکل کن بخدا من فقط میخوام بهت کمک کنم

 115. سلام من سه بارکیستموعمل کردم ولی بازم رشدکرده دیگه نمیدونم چیکارکنم این روزاخیلیم درددارم توروخداراهنماییم کنیداگه بازم عمل کنم دوباره رشدمیکنه توروخداااااااااااکمکم کنید

 116. سلام دوستان خوبم منم مثل شما کیست تخمدان داشتم ۴سال این قرصای جلوگیری استفاده میکردم ولی خوب نشدم کلی عرق بومادران ورازیانه وسیاهدانه ولی خوب نشدم تا اینکه با یک تولید کننده گیاهان دارویی آشنا شدم بهش اعتماد کردم طی ۱ ماه خوب شدم با وجودی که دکترا میگفتن هیچ وقت به طور کامل خوب نمیشی اگه شما هم بخواین میتونین امتحان کنین میتونین با شماره۰۹۱۴۵۵۲۰۲۱۲تماس بگیرید

 117. سلام

  خانمی ۲۴ ساله هستم که ۷ سال هست ازدواج کردم تا الان بچه نمیخواستم ولی دکترم اصرار داره حامله بشم چون ۲ سالی هست پریودام شدیدا نا منظمه…دکترم تا الان فکر میکرد بینظمی پریودام( ۱۴ پاک هستم ۹ روز خونریزی دارم که ۵ روز اولش لکه بینی ۴ روز بهد لخته های بسیار زیاد خون) به خاطر کم کاری تیرویید و پرلاکتین بالا (۱۷۰۰) هست که الان هر دو با دارو نرمال هستن….من رو مهاینه کردن دیدن زخم بزرگی دارم که این زخم ۱ سالی هست با پماد خوب نمیشه…سونو واژینال فرستادن که جوابش این بود : “ناحیه کیستیک دارای سپتاهای داخلی ۳۴*۴۰ میلیمت”ر در ادنکس راست هست که میتوان “””مطرح کننده کیست هموراژیک قدیمی یا اندومتریوماو… باشد”””…دکترم خیلی من رو ترسونده و میگه ممکنه نازا بشی….ایشون منرو میخوان کولکوسکپی هم بفرستن و اگر لازم باشه لاپاراسکوپی.
  ۱-ایا زخمم با اون بزرگی با فریز بر طرف میشه؟
  ۲-ایا بی نظمی به خاطر این کیسته؟ کیست نیاز به جراحی داره؟
  ۳اصلا من میخوام همین الان باردار بشم..میشم؟؟ 🙁
  خییییلی ناراحتم و استرس دارم…..خواهش خواهش میکنم جوابمو بدین.
  با تشکر

  1. سلام
   برای شما آرزوی سلامتی داریم.
   در این خصوص باید پزشک معالج شما نظر بدهند چون ایشون شما رو معاینه کرده اند. طبق تجویز پزشکتون عمل کنید و ناامید نشید.

 118. سلام من ۲۵ سال سن دارم مجرد هستم ودردو طرف تخمدانم کیستهای به اندازه ۵۰*۴۵ دارم والان در ناحیه کمر ولگن وپشتم دردهای شدید وتحمل ناپذیری دارم لطفن منو راهنمای کنید. واینکه من گاهی اوقات به مدت سه وچهار روز احساس حالت تهوع پیدا میکنم شبها موقع خواب وگاهیم صبحها بعضی موقع هم دچار تکرر ادرارمیشوم ایا ایت حالات تهوع ممکن بهدلیل وجود کیسته ها باشه لطفا جواب بدیدممنون میشم

 119. از طرف متوفی(مهوش)

  اینقدر جواب ندادید تا همسرم فوت کرد
  درد موجود درد کناره ران از لخته خونی بود که پزشکان متعدد ما رو به اشتباه انداختند و هر کسی نظری داد یکی میگفت از کیست هست
  یکی میگفت از سیاتیک و نظرات مختلف
  با کاربرد شکافی معلوم شد لخته ایجاد شده شدید از مصرف داروهای
  ld در دراز مدت در کنار ران و لگن باعث حرکت در عروق بزرگ خونی
  و گرفتن ریه ها و ایجاد تریموآمبولی شد و متاسفانه ظرف ۵ دقیقه جان باخت.
  از پزشکان خواهشمندم در چنین مواقعی خطر را هم احتمال بدند که
  طرف بدونه باید چه اقدامی بکنه .

 120. سلام.من ۲۳ سالمه و مجردم.حدود سه ساله پیش یه کیست درمویید(مو ودندان)۸۵میلی متری در تخمدان راست داشتم که عمل کردم وعلاوه بر کیست تخمدان راستم روهم در اوردم حالا یه کیست ۴۲میلی متری در تخمدان چپم درومده که به تشخیص دکتروسونوگرافی درمویید است حالا قرص واسم نوشتن که اگه تا اتمام قرصا کیست از بین نرفت گفتن عمل کنم..می خواستم راهنمایی کنین..واگه میشه یه دکتر خوب معرفی کنید هم واسه تشخیص وهم اگه مجبور شدم عمل کنم تخمدان چپمو در نیاره مرسی ادرس ایمیلمم واستون گذاشتم مرسی

 121. سلام
  من ۲۸ سالمه و از ۴ ماه پیش متوجه شدم در تخمدان چپم کیست ۷ سانتی آندومتریوما ( کیست شکلاتی ) وجود داره . دو ماه قرص ال دی مصرف کردم ولی هیچ تاثیری بر روی کیست نداشت . طبق نظر پزشک تصمیم به جراحی لاپاراسکوپی گرفتم ولی چند روز مانده به جراحی متوجه شدم باردارم و پنج هفته از بارداریم میگذره . میخواستم بپرسم در حال حاضر چکار باید بکنم ؟ آیا کیستم برای جنین مشکلی ایجاد میکنه ؟ آیا در صورت جراحی آسیبی به جنین نمیرسه ؟

  1. سلام
   در صورت باردار بودن شما باید تحت نظر باشید، معمولا در دوران بارداری کیست ایجاد میشه و خودش برطرف میشه، بهتره زیر نظر باشید.

 122. اووووووووووووووو

  ظاهرا این سایت دره پیت که زدید به درد لای لنگت میخوره
  اخه اشغال اگه قرار بود هر جواب رو بگی با پزشک مشورت کن چه کاری بود که سوال کنیم و از تو ایکبیری جواب بخواییم
  نفله ریدم سر تا پات سایتت رو میخوابونم تا دیگه مردم رو سره کار نزاری
  اشغال

 123. سلام از اینکه با این سایتتون به مردم لطف میکنید
  دکتر به من گفته باید رحم و تخمدان هام رو بردارن
  دارم افسرده میشم من مجردم و همبن روزا قراره ازدواج کنم
  یعنی هیچ راهی نیست برای بچه دار شدن؟؟؟
  اثرات در آوردن تخمدان چیه؟؟

  1. سلام
   برداشتن رحم و تخمدان به معنی عقیم شدنه.
   البته ممکنه با تکنولوژی های جدید و داشتن سلولهای تخمک باروری خارج از رحم ایجاد کرد که بسیار پر هزینه است (اگر در کشور چنین امکانی فراهم باشه!)

  1. سلام
   کامنت شما حذف نشده، در صورتی که پاسخ سوال را بدونیم و بتونیم راهنمایی کنیم حتما این کار را انجام میدیم و در صورتی که ندونیم پاسخی هم نداریم.

 124. سلام
  این سوال سه بار توسط بیماران مختلف پرسیده شده ولی جواب ندادید من هم همین مشکل را دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.این سوال اولین کاربر شما

  >>>>سلام با تشکر ا ز مطلب خوبتون. من با درد شدید لگنی به طوریکه نمتونستم بنشینم و به پاهام سرایت میکرد به دکترم مراجعه کردم د سونوگرافی مشخص شد در تخمدان چپ دارای یک کیست بزرگ هستم.ولی دکترم دارویی برای من تجویز نکرد . یکماه از این مسئله میگذرد و من هنوز درد در لگن و پاها دارم . لطفاً یک دکتر خوب به من معرفی کنید.خواهش میکنم زودتر به من جواب بدید این درد من رو از فعالیت روزانه انداخته و غیر قابل تحمله.>>>>

  این هم سوال بیمار دوم شما
  <<<<روناک
  ۱ خرداد ۱۳۹۳ در ۱۲:۲۹

  باسلام و احترم
  من۲۳ ساله هستم و مجرد
  چندروز پیش درده شدیدی تو ناحیه شکم احساس کردم جوری که دردا به رانم پشتم سرایت کرد
  رفتم سونو گرافی این نتیجه شه
  فعلا نبردمش پیشه دکتر.ولی جوابش بهمم ریخته
  میشه راهنماای کنید
  رحم ابعاد و اکوی نرمال دارد.اندمتر در خط وسط ضخامت ۵ دارد
  تخمدانها مختصری بزرگ در حد ۱۲-۱۳ حجم دارد.حاوی pco هستند.
  دو خط اخر رو با ماژیک شبرنگه ها پر ررنگ کرده
  منتظره جوابم هستم .مممنون<<<<<

  مشکل بنده:
  ۳۸ساله
  ۲۰ روزه دچار درد شدید از کناره تناسلی به طرف پشت ران کشیده میشود که این درد هنگاه حرکت رخ میدهد . دو ماهه پریدیم عقب افتاده که با سونو مشخص شد کیست ۳سانتی در سمت راست و همان سمتی که درد دارم مشاهده شد.چند دکتر عوض کردم از ارتوپد تا پزشک زنان و پزشک مفاصل ولی با mri -راذیولوژی -امایش های مختلف خونی چیزی مشاهده نشده .ایا ممکنه این درد بخاطر وجود کیست باشه؟؟؟؟ پزشک اخری تشخیص اب اوردن کنار مفاصل ران را داد و گفت یک هفته دیگه خوب نشد بیا ابش رو بکشم
  میشه بفرمایید این درد از چیه ؟؟
  ممنون و متشکرم

 125. سلام من دو سه هفته پیش سونو انجام دادم و فهمیدم کیست دارم سه روز بیمارستان بستری بودم دکتر بهم ال دی داده دو هفته شده میخورم حالا باز زیر شکمم درد میکنه باز برم دکتر یا قرصارو استفاده کنم گفتن دو ماه دیگه برم واسه سونو.لطفا جواب بدید

 126. سلام من دختری۱۷ ساله مجردی هستم دو روز پیش درد شدیدی در ناحیه تخمدان راست و کلیه راست داشتم و پس از سونوگرافی مشخص شد یک عدد کیست هموراژیک ۵۰*۴۵م م در تخمدان راستم وجود دارد.لاغر اندام هستم و در بیمارستان بستری شدم به مدت دو روز و تحت مراقبت بودم و در طی این دو روز درد زیادی نداشتم فقط بعد از ادرار کردن درد دارم و با راه رفتن دردم تشدید میشود و با نشستن ارام میشود و همچنین در کلیه راستم مقداری رسوب نیز وجود دارد.حالم بهتر است و درد کمتری نسبت به چند روز پیش دارم و فقط مقداری ضعیف شده ام.دکتر قرص ال دی و یک قطره ی گیاهی(سنگل) تجویز کردند. ایا با مصرف این دارو ها و باتوجه به بزرگ بودن کیست درمان میشوم یا نیاز به جراحی است؟
  لطفا راهنمایی ام کنید.

 127. با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۲۶ اردیبهشت پریود شدم و الان که ۱۳ خرداده لکه بینی دارم ..لکه بینی هم به این شکله که همراه ترشح رگه های خونی می بینم…۴ ماه پیش هم این اتفاق برای من افتاد ولی دو روز بیشتر نبود…یکسال و نیمه که ازدواج کردم ولی تمام پریودی هام همیشه منظم بوده و هیچ مشکلی نداشتم ..فکر می کنم نزدیک تخمک گذاری این اتفاق می افته…می خواستم ببینم احتمال کیست وجود داره یا نه؟
  ممنون

 128. سلام من ۲۳ سالمه و از ۱۵ سالگی پریود میشم ولی اصلا وقت منظمی نداره بعضی موقع ها ۴۵ روزی ولی بعضی موقع ها تا ۳یا ۴ ماه پریود نمیشم ولی دردی هم احساس نمیکنم صورتم زیاد جوش نداره آیا نامنظمی پریودیم حتما به علت وجود کیسته؟یا عوامل دیگه ای مثل کمبود آهن هم توی بی نظمی پریودی تاثیر داره؟ممنون میشم جواب بدین

 129. سلام من یه دختر۳۳ساله هستم میخواستم بدونم اندازه ی نرمال تخم دان هاچقدره؟راستش توآزمایش کلیه ومثانه که داشتم به صورت اتفاقی متوجه شدن که تخم دان چپم بزرگترازحدنرماله و۳۸-۶۴میلیمترچیزی که توجواب آزمایشم نوشته دکترگفت بایدپیش متخصص زنان برم هنوزنرفتم ولی اگه ممکنه شمایه توضیحی بدین

  1. سلام
   اندازه ی تخمدان در حالت معمولی ۳.۵ سانتی متر طول، ۲ سانتی متر عرض و ۱ سانتی متر ضخامت دارد.
   در این خصوص باید متخصص زنان نظر بدهند.

 130. با سلام من یدختر ۱۷ ساله ام کیست دارم بزرگ شدم دکتر گفته باید رحمم رو بردارم ایا درسته

 131. باسلام و احترم
  من۲۳ ساله هستم و مجرد
  چندروز پیش درده شدیدی تو ناحیه شکم احساس کردم جوری که دردا به رانم پشتم سرایت کرد
  رفتم سونو گرافی این نتیجه شه
  فعلا نبردمش پیشه دکتر.ولی جوابش بهمم ریخته
  میشه راهنماای کنید
  رحم ابعاد و اکوی نرمال دارد.اندمتر در خط وسط ضخامت ۵ دارد
  تخمدانها مختصری بزرگ در حد ۱۲-۱۳ حجم دارد.حاوی pco هستند.
  دو خط اخر رو با ماژیک شبرنگه ها پر ررنگ کرده
  منتظره جوابم هستم .مممنون

  1. سلام
   وقتی پیش دکتر نبردید چطور نتیجه ی سونو شما رو نگران کرده؟ بهتره نتیجه ی سونوگرافی را به پزشک خودتون نشون بدید تا اقدامات لازم انجام شود. نگرانی و ترس هم نداشته باشید.

 132. باسلام.۲۶سال دارم الان ده ماهه ک میخام حامله شم اما نشد.یک ماه پیش فهمیدم کیست هموراژیک ۴.۵دارم ودکتر بهم قرص دزوسپتیو داد.میخام از ماه دیگه قرص نخورم و دوباره اقدام ب بارداری کنم مشکلی پیش نمیاد؟

 133. من ۲۰ سالمه ۴ساله ازدواج کردم و یه پسر سه ساله دارم . بعد تولد پسرم در تخمدان راستم کیست پیدا شد الان دو سال و نیمه که داروهای متعددی استفاده کردم ولی جواب نداده از انتی بیوتیک ها گرفته تا هرمون و آمپول ها…..ولی خوب نشدم اندازه کیستم همون ۶.۵در ۵ هست ایا ضرورت به جراحی دارد اگر ندارد دارویی که شما توصیه میکنید چیست ؟؟؟؟؟ با تشکر.

  1. سلام
   معمولا در صورت برطرف نشدن کیست با درمان دارویی، جراحی توصیه میشه.
   ما نمیتونیم دارویی برای شما توصیه کنیم، باید با پزشک متخصص و یا پزشک خودتون مشورت کنید.

 134. سلام،
  خسته باشید
  من ۲۱سال دارم و متاهل هستم وجلوگیری ندارم،حدود ۳ماه پیش توی سونو مشخص شد چند تا کیست ریز دارم بعد از اون ۱ماه نامنظم وماه بعد منظم بودم الان روز ۱۶ ولی چند روزه که لک بینی ودرد دارم ودچار ریزش مو شدم،علت این لک بینی وریزش مو چیه؟
  ممنون می شم جوابشو زود برام بفرستید

 135. باسلام وتشکر.
  من ۳۵ساله هستم در تخمدان راستم یک کیست ۳سانتی دارم بامصرف یک دوره hdو ۲دوره ld وحدود سه ماه هم چیزی مصرف نکردم .ولی اندازه وشکل کیست ثابت بوده است .۵سال است ازدواج کردم وباردارنشدم .دکترم می خواهد با وجود کیست عملiui انجام دهد.آیا به نظر شما منطقی است.

 136. سلام من چهار ساله ازدواج کردم سه ماه که اقدام به باروری کردم ولی بارور نشدم وبه صورت طبیعی جلوگیری می کردم واز زمانی که انزال داخل انجام میگیرد پریودم نامنظم شده سوزش وخارش دارم نکنه کیست داشته باشم

 137. سلام
  من ۲۸ سالمه و تصمیم به باردار شدن دارم. ۴ ماه پیش دچار لک بینی قبل از قاعدگی شدم. با مراجعه به دکتر کیست درموئید تشخیص داده شد که تقریبا ۳ سانتی متر است. به پزشک های متعددی مراجعه کردم که همه اصرار به لاپاراسکوپی داشتن. و اینکه بعد از عمل جلوگیری نکنم و بذارم حامله شم.
  یکی از دکترها بهم پیشنهاد داد که ۳ ماه صبر کنم و جلوگیری هم نکنم اگه حامله نشدم جراحی کنم.
  البته من ۱۷ سال پیش
  اپاندیسم رو جراحی کردم که اون موقع یه کیست درموئید ۶ سانتی هم داشتم که برداشته شده.
  البته دکترم الان بیشتر نگران این بودن که به خاطر جراحی آپاندیس که با پارگی همراه بوده دچار چسبندگی شده باشم.
  می خواستم بدونم با وجود کیست درموئید ۳ سانتی حاملگی خطرناک نیست؟

 138. سلام
  من ۲۵ سالمه و مجردم. تقریبا از ۲،۳ هفته پیش طرف راست شکمم یعنی دقیقا روی تخمدان راستم یه برامدگی دارم که دردم داره.رفتم سونو گفتن که تو تخمدان راستم یه کیست هموراژیک با سپتاسیون ظریف حاشیه ای به طول ۴۸ میلیمتر دارم. لطفا بهم بگید که این شرایط کیست و این نوع کیستم واسه من طبیعیه؟ باتوجه به سنم و اینکه مجردم؟
  باتوجه به دردم ممکنه کارم به جراحی بکشه؟ لطفا راهنماییم کنید چون من خیلی از جراحی میترسم.خیلی ممنونم.

 139. سلام .من طی عملی که به خاطرکیست تخمدان داشتم در سال گذشته متوجه شدم اندومتریوز دارم و به گفته دکتر تا حدی برداشته شده .ولی من هنوز باردار نشدم . درد قاعدگی وعادت نامرتب دارم سوال رشداندومتریوز بعد عمل چه جوری است ایا سریع تکثیر میشه . باعث میشه تخمدان از بین بره

 140. سلام
  من ۲۵ سالمه و مجردم تقریبا از ۲،۳ هفته پیش طرف راست شکمم یعنی دقیقا روی تخمدان راستم یکم برآمدگی دارم و دردم داره.پریودیمم کاملا منظمه.رفتم سونو گفتن که در تخمدان راستم یه کیست هموراژیک باسپتاسیون ظریف حاشیه ای به طول ۴۸ میلیمتر دارم . میخواستم بدونم این شرایط کیست و این نوع کیست برای من طبیعیه؟باتوجه به سنم و اینکه مجردم؟
  با توجه به دردش ممکنه کارم به جراحی بکشه؟آخه من از جراحی خیلی میترسم. توروخدا کمکم کنید.خیلی ممنون میشم.

 141. سلام
  من ۲۵ سالمه و مجردم.تقریبا ۲ هفته ای میشه که طرف راستم یعنی روی تخمدان راستم برآمدگی هست رفتم سونو گفت کیست هموراژیک باسپتاسیون ظریف حاشیه ای به طول۴۸ میلیمتر دارم. میخواستم بدونم خطر داره و در کل واسه سن من طبیعیه همچین چیزی؟با توجه به اینکه مجردم؟ و درآینده مشکلی برام بوجود خواهد آورد یا نه؟ کلا یه توضیح کلی در مورد بیماریم بدید.ممنون میشم.

 142. سلام
  دختری ۳۴ ساله هستم که مدتی است درد در ناحیه پایین شکم دارم به طوری که بر اثر نشستن روی صندلی تشدید می‌شود و درد به ناحیه بالاتر کشیده می‌شود. پریود تا اسفند سیکل منظمی داشت. ایفند دوره پریودیم بیشتر از حد عادی بود.و ۱۰ روز طول کشید. برخلاف دوره‌های قبل که پریودهای دردناک داشتم این دفعه دردناک نبود. دوره بعدی یعنی فروردین بعد از ۴۵ روز پریود شدم.این دفعه پریود طبیعی داشتم دردهایم نیز قطع شد(البته تحت نظر دکتر عمومی آنتی بیوتیک برای خارش و سوزش و درد مصرف می‌کردم). بعد از پریودی دوباره دردهایم شروع شده که با نشستن تشدید می‌شود. پزشک‌های متخصص خیلی دیر نوبت ویزیت می‌دهند برای ۶ اردیبهشت نویت ویزیت دارم. نگرانم آیا مشکلم جدی است؟

 143. سلام من دختری ۲۱ ساله هستم بار اولم است بخاطر مشکلی ک دارم سری ب سایت ها زدم ن مدت بیشتر از یک سال میشه پریود نمیشم مدت سه سال میشه ک سونوگرافی ام سیست تشخیص داده تابلیت های هورمونی و کارتراسیپتیف خیلی استفاده کردم اصلا نتیجه ی مثبت نگرفتم حدود یک ماه پیش درد شدید بطن پیدا کردم معده ام هم درد میکرد معاینه اچ پایلوری ام مثبت بود ام ار ای هم گرفتم نتیجه اش اینه a complex right adnexal multiloculated cystic lesion 43*42mm
  A left adnexal elongated tulular structure most likely pyosalpinx
  a few tiny subcentimeter pelvis lymph nodes and ascites
  serum ca-125 109.10IU/ml
  دوکتور میگه بدون عمل دیگه راهی نداره تخم دان راستم هم کشیده میشه نفیر تخم دان چپم هم التهابی است خیلی نگرانم حالا هم درد خیلی خفیف دارم ک با جس کردن میتونم حس کنم من خیلی نگران اینده ام هستم ارزوی بچه دار شدن دارم خواهش میکنم یه وسیله بشید بگین چی کار کنم؟؟خدایا ناامیدم نکن…

 144. با سلام
  برای درمان کیست تخمدان از روز سوم پریود قرص LD مصرف کردم. به اشتباه یک هفته صبر نکردم و بلافاصه بسته دوم را شروع کردم. بعد از ۳ روز متوجه شدم. آیا باید یک هفته صبر کنم یا ۴ روز برای شروع بسته دوم؟

 145. سلام.من ۳۰ سالمه و پیش دکتر رفته ام، دور تخم دانم کلا کیست دارد، ۶ ماه هم دارو مصرف کرده ام اما خوب نشده ام،باید چیکار کنم.
  ایا با این اوضاع برای باردار شدن خطری و جود دارد؟؟؟؟؟؟؟؟

 146. سلام میخواستم بدونم با داشتن تخمدان پلی کیستیک وتجویز دکتر برای استفاده ۲ماه قرص متفورمین احتمال بارداری تا چقدر هستش . ممنون

 147. سلام ۲۱ساله هستم ۱ساله ازدواج کردم قصد حامله شدن دارم ولی پریودیام نامنظم سونو دادم نوشته بود رحم به ابعاد ۷۲/۵×۴۹×۳۷ وضخامت اندومتر حدود۸/۵م م وتخمدانها نسبتا حجیم حاوی فولیکولهای ریز متعدد با استرومای اکوزن برجسته است و تخمدان ها بویزه تخمدان سمت چپ نمای PCODدارد دیامتر بزرگترین فولیکول در تخمدان راست۱۱/۵م م وچپ۷م م ومایع ازاد وضایعه رویت نشد دکتر هم قرص متفورمین برا۲ماه داد میخواسم بدونم با این توضیحات چند درصد احتمال حاملگی وجود دارد

 148. سلام خدمت دوستان، بنده دانشجوی دکتری ژنتیک بیومتری هستم .مدت ۱۵ سال است که در کار طب سنتی مشغول هستم. بیماری های: کولیت روده، زخم پپتیک(معده و دوازدهه)، ناراحتی اعصاب و بی خوابی، عفونت سینوس ها، کاهش وزن، رماتیسم و واریس، بزرگی پروستات، کیست های تخمدان، واریکوسل، جوش صورت و بدن، ترشح عفونت در خانم ها، تنظیم قاعدگی، ناتوانی جنسی در افراد زیر ۴۰ سال، بواسیر، میگرن، چربی کبد و خون، ریزش مو و شوره سر، سرفه های مزمن، یبوست های شدید و مزمن، انواع انگل ها، نفخ روده و معده، آفت دهان و خونریزی لثه ها، ریفلاکس و آرتروز را بصورت تضمینی درمان می کنم. آدرس: کرمانشاه، میدان حافظیه. ۰۹۱۸xxx5546

 149. سلام چند روز پیش سوالی در رابطه با مادرم پرسیدم که جوابی ندادید لطفا اگر امکان دارد این سری جواب رو بفرمایید ممنون میشم
  مادرم ۶۱ سال دارد و از سن ۴۵ سالگی یائسه شده و جدیدآ در تخمدان سمت راست کیست بدون اینتر نال اکو به قطر ۴/۱۴ میل دراورده و بعد از ان ازمایش سی ا ۱۲۵ داده که ۶ بوده سوال بنده این است که ایا باز هم احتمال سرطان چه تخمدان و چه روده ای وجود دارد؟

  1. سلام
   پاسخ سوال قبلیتون ارسال شد، در خصوص CA125 باید توجه داشته باشید که بالا بودن CA125 به معنی وجود مشکل است ولی نرمال بودن اون تضمینی برای عدم وجود مشکل نیست. بهتره ایشون برای مدتی تحت نظر پزشک باشند و به صورت مرتب معاینه بشوند که اگر خدای نکرده مشکلی بود در مراحل ابتدایی برطرف بشه. البته در بسیاری از موارد مشکل خاصی وجود نداره و بدون نیاز به درمان برطرف خواهد شد ولی حفظ جانب احتیاط بهتره.

 150. سلام
  مادرم ۶۱ سال سن دارد و حدود ۲۰ سال میشود که یائسه شده است و جدیدا دچار درد زیر شکم گردید و با مراجعه به سونو گرافی متوجه وجود کیست در تخمدان سمت راست گردید و نوشته شده بود کیست بدون اینترنال اکو با قطر ۴/۱۴ میل
  اندازه رحم ۴*۲۵*۶۵
  ایا این کیست خطرناک است

  1. سلام
   کیستهایی که بعد از یائسگی ایجاد میشوند باید تحت نظر باشند. اکثر کیستهای دوران یائسگی خوش خیم هستند و نیازی به درمان ندارند ولی احتمال توموری بودن وجود داره، بهتره به صورت منظم معاینه و بررسی شود.

 151. با سلام من ۱۹ ساله و مجرد هستم در چند ماه اخیر پربودی نامنظمی داشتم بطوریکه هر ۲ یا ۳ هفته یکبار خونریزی دارم سونو هم انجام دادم جوابش یک کیست معمولی بود که دکتر گفت هیچ جای نگرانی نیست … دارو های تجویز شده را هم مصرف کردم اما مشکلم حل نشد …. لظفا راهتمایی کنید … ممنون

 152. سلام برا من تو سنو گرافی نوشتن کیست های متعدد در دو طرف مشابه pco سه چها ماه قبلشم رفته بودم سنو گفته بودن کاملا سالمی

  1. سلام
   وجود چندین کیست را pco یا pcos میگیم که به صورت یک سندرم مطرح میشه. یعنی سندرم پلی کیستیک یا سندرم وجود چندین کیست.

 153. باسلام بدلیل پریودهای نامنظم سونوگرافی انجام دادم و نتیجه آن “تخمدانها حاوی فولیکولهای ریزمحیطی می باشند بررسی ازلحاظ pcoتوصیه می شود” است دکتر داروهای اتیسترون و duphaston تجویز کرده است اما دکتردیگری مصرف duphaston را توصیه نکرد. مجرد و ۲۲ساله هستم و موهای زاید درناحیه شکم، سینه و چانه مشاهده میکردم که به تازگی کاهش یافته اند. ۶سال پیش کیست داشتم که با مصرف دارو درمان شد. فواصل بین پریودهایم حدودا سی تا چهل روز است و گاهی فقط درزمان مقرر لکه بینی دارم. هنوز دارو مصرف نکرده ام لطفا مرا دقیق راهنمایی کنید. به شدت نگرانم. باتشکر

 154. سلام من مجرد و۲۴ سالمه تا اذر ماه قاعدگی منظم داشتم دی ماه ۹روز عقب افتاد وبهمن عادت نشدم در ضمن وزنم دو کیلو زیاد شده و درد خفیفی در ناحیه تخمدانها دارم .علتش چیه راهنماییم کنین لطفا

 155. لطفا جواب من را سریع بدهید. نگران هستم که آیا چه اتفاقی افتاده که بعد از عمل کیست تخمدانم پریود نشده ام؟

 156. سلام. من کیست تخمدان ۸-۹ سانتی در تخمدان چپم داشتم و قصد بارداری هم داشتم ولی بخاطر کیستم میترسیدم باردار بشم و جلوگیری طبیعی میکردم. هیچ مشکل دیگری هم نداشتم. بچه هم ندارم. ۳هفته پیش عمل لاپاراتومی شدم و کیستم درآورده شد. اکنون ۸ روز از شروع سیکل پریودی من میگذرد ولی پریود نشده ام. علارقم اینکه همیشه قاعدگی من منظم بوده چرا حالا پریود نشده ام؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  1. سلام
   تاخیر در قاعدگی بعد از لاپاراتومی غیر طبیعی نیست با اینحال میتونید با پزشک خودتون که شما رو معاینه میکنند مشورت کنید.

 157. باسلام
  دختری ۳۳ ساله هستم. یکسال پیش دو بار با فاصله یک روز پریود شدم. یعنی ۵ روز کامل خونریزی داشتم خیلی طبیعی مثل هر بار، ولی بعد از یک روز دوباره پریود شدم و چند روز خونریزی داشتم. به دکتر زنان مراجعه کردم دارو داد خونریزی قطع شد و برام سونو نوشت معلوم شد یه کیست اکوفری ۳۰*۲۹ میلیمتری دارم. قرص جلوگیری داد و توی سونوی بعدی مشکلی نبود
  حالا بعد از یکسال بخاطر جوشهای صورتم متخصص پوست آکوتان تجویز کرد و متوجه شدم که دارم چاق میشم و حسابی ایروبیک و استخر رفتم ولی لاغر نشدم و از دکترم خواستم سونوی شکم و لگن انجام بدم و توی این سونو همه اندامهام نرمال بودن و اینبار توی تخمدان سمت چپم این مشاهده شده:
  یک ضایعه کیستیک بدون اینترنال اکو همراه با یک سپتای داخلی با ابعاد ۳۵*۶۰ میلیمتری
  این یعنی چی؟ اینترنال اکو یا سپتای داخلی؟
  متخصص زنان بهم قرص جلوگیری داده. قرار بود امروز پریود بشم ولی نشد. حالا باید چقدر صبر کنم تا بتونم روز ۵م پریودی از قرص ها استفاده کنم؟ شاید خیلی پریودیم عقب بیوفته

 158. سلام خدمت دکتر ارجمند من دختری ۱۹ ساله هستم که همیشه پریود منظم داشتم ولی یکدفعه ۱۰ روز عقب افتاد با دیدن بزرگی شکم سونو انجام دادم ولی هیچی نبود الان بعد از گذشت ۱۰ روز نه تنها هنوز پریود نشدم بلکه نشانه ها یی مانند رویش مو روی شکم و ران وگرفتگی عضلات ران وبا عرص معذرت باد گلوی زیاد را دارم ممکن من سرطان تخمدان رو داشته باشم درضمن هنوز درد شکم ندارم خواهش میکنم جوابم رو بدید خیلی نگرانم

 159. سلام ممنون از مطلب جالبی که گذاشتید، یه سوال خدمتتون داشتم من حدود ۸ ماه لک بینی داشتم ولی به دکتر مراجعه نکردم چون خیلی شدید نبود بعد از اینکه بالاخره سونوگرافی انجام دادم کیست با اکوهای پراکنده به اندازه ۶ سانتی متر در تخمدان چپم پیدا شد، دکتر بهم قرص سیپروترون داد و یک ماه مصرف کردم و سری دوم که سونو دادم در سونوگرافی توده کیستیک سالید به اندازه ۴ و نیم سانت دیده شد! دکتر برام آزمایش خون سی ای ۱۲۵ و ام آر آی لگن با و بدون تزریق نوشت که جواب آزمایش خونم ۱۰ بود و نرمال بود و جواب ام آر آی هم یک مولتی کیست لژیون به ابعاد ۳۵ میلیمتر بود، چند ماه همون قرص سیپروترون رو مصرف کردم و امروز مجددا سونو دادم ولی متاسفانه کیستم هنوز بود! به اندازه ۳۹ میلیمتر با تشخیص : مولتی کیستیک با اینترنال اکو (chronic hemo cyst) حالا میخواستم نظر شمارو بپرسم آیا با عوض کردن دارو و خوردن داروی قویتر ممکنه من بدون جراحی بهبود پیدا کنم؟ممنونم ازتون

 160. سلام من از اول که خون قاعدگی تو بدنم شروع شد هر۲یا۳ حتی ۵ماه یکبار پریود می شدم سونوگرافی رفتم گفتن تنبلی تخمدان دارم و در هر دو تخمدانم فولیکول های متعدد کوچکتر از ۵میلی متر دارم بعد از مصرف دارو به۱یا۲دوماه تاخیر در قاعدگی رسیددیگه دنبال نکردم الان۲۱سالمه و۱ساله ازدواج کردم و هنوز هم اون مشکل رو دارم وتخمدان سمت چپم بعضی وقتا تیر می کشه میخوام اقدام برا بچه دار شدن بکنم خیلی استرس دارم که بچم میشه یانه لطفا راهنماییم کنید

 161. سلام.
  من این ماه سه بار پریود شدم. روز ششم آخرین پریودی سوتوگرافی انجام دادم. نتیجه اش “در تخمدان چپ ضایعه ی کیستیک به ابعاد ۱۸*۳۴ میلی متر، حاوی جزء اکوژن داخلی به قطر ۱۱ mm و سپتامیون داخلی رویت شد که به نفع کیست کمپلکس تخمدانی می باشد” ضخامت دو لایه اندومتر mm 3 می باشد. میخواستم ببینم مشکل خاصی وجود دارد.
  ممنون

 162. سلام
  ممنون از اطلاعاتتون …
  یه سوال داشتم : من حدودا ۷ ماه پیش برام تشخیص کیست pco دادن، که با خوردن دارو ۴ ماه و سونو گرافی جدید گفتن بهتر شده و داروهامو قطع کردن ! و بعد از قطع داروها من ماهی دوبار پریود میشم و هر دفعه ۱۰-۱۲ روز طول میکشه که هیچ وقت اینجوری نبودم …. و این ماه الان روز ۲۰ پریودیم هست! برای ترس از فیبروم رفتم دکتر و سنوگرافی که انجام دادم گفتن کیست pco هست… اما من نه موی زائد دارم نه چاق آنچنانی هستم! تنها چیزی که دارم جوش روی کمرم هست و بیماری کلوئید ( گوشت اضافه)! ممکنه که دکتر اشتباه تشخیص داده باشه و من فیبروم داشته باشم ؟ چون علائم pco خونریزی طولانی نیست… میشه لطفا کمکم کنید ؟ نیازی هست دوباره یه دکتر دیگه برم ؟

  1. اگر توضیحاتم کامل نیست هرچیزی لازمه بگید تا جواب بدم! ۲۳ سالمه ! در جواب سونو هم برای کیست pco ، نوشتن : endometrial polyps
   میترسم اشتباه تشخیص داده باشن و فیبروم داشته باشم ! آخه ۲۰ روزه پریودم …

  2. سلام
   تمام عوارض و نشانه های یک بیماری ممکنه با هم در یک فرد دیده نشوند، برای مثال موهای زائد یا چاقی ممکنه در بسیاری از موارد PCO مشاهده نشن. در صورتی که به تشخیص پزشکتون مشکوک هستید میتونید پزشک دیگری رو برای معاینه انتخاب کنید.

 163. سلام خانم دکتر عزیز ممنون از لطفتون برای پاسخ دادن. من مجردم و ۲۸ سالمه حدود یک ماه پیش کیست داشتم که ضخامتش ۳۴مییلیمتر بود قرص ld مصرف کردم و درمان شد. ولی الان تخمدان راستم کمی بزرگتر از حد طبیعی و بزرگتر از تخمدان چپ است و دچار عفونت هم شده ام و کمی درد هم ناحیه زیر شکم دارم دکتری که مراجعه کردم به من گفتند مشکل تخمدان مهم نیست و عفونت مربوط به مثانه است . لطفا مرا راهنمایی کنید که ایا بزرگی تخمدان راست مشکل ساز است و دلیل ان چیست و راه حل چیست؟با تشکر

  1. سلام
   بزرگی تخمدان اختلالی ایجاد نمیکنه. ممکنه در اثر تغییرات هورمونی و یا علل مختلفی ایجاد بشه که بدون معاینه و بررسی نمیتوان در خصوص دلیل و درمان آن اظهار نظر کرد.

 164. سلام میخواستم بدونم سونوگرافی تخمدان از روی شکم انجام میشه یا ناحیه تناسلی؟

 165. سلام من ۱۶ سالمه ومجردم چندروزپیش ازناحیه ی پایین شکمم دردشدیدی گرفت رفتیم بیمارستان وبعدازانجام دادن سونوگرافی وآزمایش تشخیص دادن که درتخمدان راستم کیست۴۳میلی هموراژیک وجودداره که خونریزی داخلی داده و دکتراگفتن که باید با لاپاراسکوپی برش دادن وبعداینکه ۳روزتوبیمارستان تحت نظرموندم نهایتا پزشکم قرص (ال دی)تجویزکرد وگفت اگه با این قرص ها کیست برطرف نشه بالاپاراسکوپی برش میدارن ومنم این قرصا رو مصرف میکنم ولی هنوزم درد وجودداره!!:(
  ۱-میخواستم ببینم این قرصابرای من که هنوزازدواج نکردم ضرری داره یانه؟
  ۲-میخواستم بدونم که این جراحی عوارض داره؟وآیااگه درست نشه واسه این کیستم لازمه؟
  (لطفازودجواب بدین چون خیلی نگرانم)

  1. سلام
   قرصها در افراد مجرد و متاهل تفاوتی نمیکنند.
   در صورتی که کیست با دارو درمان نشه نیاز به جراحی و یا لاپاروسکوپی وجود دارد.

 166. یه سوال دیگه هم اینکه یعنی با گرم کردن خوب می شه یا یه مشکلیه با سرما بدتر می شه ؟
  اخه مادرمو برادرم هم سنگ کلیه داشتن این که نوشتید کلیه ممکنه مال این باشه ؟
  اخه این چند بار اخیر تو عادت ماهیانه م دردش خیلی بود به طوری ک جیغمو در میاورد دو سه بار از حالت دراز کش کبلند شدم بشینم با وجودی ک گرم هم بودم و کنار بخاری دراز کشیده بودم

  1. سلام
   خود ارضایی ارتباطی با موضوع شما نداره، احتمال وجود عفونت یا مشکل کلیوی بیش از سایر موارد است. نیاز به بررسی بیشتر داره.

 167. سلام مجدد
  رفتم پیش دکتر
  از پهلو بهم اروم زدن درد گرفت گفتن ممکنه مال کلیه هات باشه
  بعد سونوگرافی رحم و کلیه و تخم دان و مثانه گرفتن برام
  همه چیز ور نوشتن نرمال و طبیعیسنگ و مایع و … هم نام برده که ندارم
  ضخامت اندرومتر۶-۷ میلی متر
  خوب حالا که اینا همه ش طبیعیه ممکن قضیه به خود ارضایی مربوط بشه ؟ چون بعضی وقتا موقع این کار هم درد می گیره اخیرا همین قسمت پایین دلم
  راستش نگفتم به خانوم دکتری که رفتم
  ولی اگر شما بگید لازمه رفتم که جواب ازمایشو نشونش بدم می گم بهشون
  چه کنم به نظر شما؟
  در ضمن ازمایش عفونت ادراری هم برام نوشتن ک هنوز جوابش نیومده برام

 168. سلام
  ببخشید نوشته م طولانیه
  مجردم و ۲۵ سالمه
  پارسال جای سردی می رفتم یه مدت توی زمستون که هر دو طرف زیر دلم درد می گرفت طوری که موقع نماز ک خم و راست می شدم درد می گرفت
  بعدش دیگه فصل سرما تموم شد درد هم از بین رفت
  امسال تابستون چند ابر افت فشار داشتم و ریزش مو و اینا معلوم شد زخم معده دارم رفتم دارو گرفتم و مصرف کردم
  حالا ک سرما دوباره شروع شده
  اون درد هم برگشته با این تفاوت که موقع پرید هم درد می کنه هر دو طرف شکمم
  ۴ ساله تقریبا که خود ارضایی می کنم
  و اخیرا موقع خود ارضایی سه بار که زیاده روی کرده بودم و چندبار پشت سر هم انجام داده بودم خون دیدم که بار اخر خون بیشتری دیدم و خونش شبیه خون اخرای پرید بود ولی بار اول خونش خیلی ملایم بود من گفتم شایدم ناخونم بدنم رو زخم کرده و منم البته موقع پریدم نبود و بعدش هم پرید نشدم
  در ضمن من پریدم خیلی به هم ریخته یه مدت هر بار چند روزی می افتاد جلو تا رسید به ۲۱ روز کل دوره پرید از اول یکی تا اول بعدی رفتم درمان کردم با دارو های گیاهی تا چند بار خوب بود باز افتاد جلو و هر بار ک دارو های گیاهی مصرف می کنم درست می شه اما بعد یکی دو بار که دوره م می گذره باز می افته جلو
  موقع پرید هم مقعدم درد می گیره وقتی جای سفتی می شینم ولی بقیه وقتا این درد رو ندارم
  من پیش یه خانوم ماما هم رفتم گفتن احتمالا یا کیسته یا از روده هاته سونو گرافی هم نوشتن ولی چون باهشون صادق نبودم ی جورایی دوست ندارم دوباره برم پیششون(قضیه خون ریزی موقع خود ارضایی رو نگفتم)
  به نظر شما به خاطر زخم معده است این دردا به خاطر کیسته ؟ یا مشکل دیگه ای هست

  1. سلام
   سرما گرفتن پهلوها در فصل سرد در بسیاری از افراد دیده میشه، چه در پسران و چه در دخترخانم ها، احتمالا با گرم نگه داشتن کمر و کلیه ها در فصول سرد مشکل شما برطرف خواهد شد. یک پارچه یا لباس گرم دور کمر و کلیه هاتون بپیچید وقتی بیرون میرید. بهتره سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری هم داشته باشید.
   درد زخم معده تقریبا در نواحی زیر قفسه سینه است ولی دردی که شما توصیف کردید زیر شکم و پهلوهاست. احتمال کیست هم وجود داره که برای تشخیص بهتر و دقیقتر لازمه سونوگرافی انجام بدید.
   مساله ی خودارضایی تاثیر چندانی در این رابطه نداره و احتمالا عامل اصلی سرما گرفتن کلیه ها باشه که باید بررسی بشه.

 169. با سلام من دختر مجرد هستم که یکماه پیش کیستی به ابعاد ۵.۵ سانتی متر در تخمدان راستم با سونو مشاهده شد. پزشک متخصص قرص اچ.دی تجویز کردند که من با وجود عوارض شدید گوارشی و ترومبوز در سونو که بعد از اتمام بسته انجام دادم کیست ۶.۵ سانت شده یک septa در آن مشاهده و جدارش تقریبا نامنظم شده. پزشک سونوی مجدد نوشته آبا این کیست بدخیم است؟ با مصرف قرص یاسمین برطرف میشود؟ سپاس

  1. سلام
   امکان تشخیص بدون مشاهده نتیجه ی سونوگرافی وجود نداره، تنها فردی که میتونند مشکل شما رو تشخیص بدهند پزشک معالج شما هستند، برای چنین مواردی، درمان از داروهای خوراکی تا روش جراحی متغیر است.

 170. سلام …من یک کیست کمپلکس تخمدان به ابعاد ۵سانتی سمت راست دارم به تجویز پزشک قرص اتیسترون مصرف میکنم والان در ماه دوم مصرف قرص هستم..ماه گذشته با مصرف قرص هیچ مشکلی نداشتم اما این ماه گاهی درد زیر دل میگیرم … این درد طبیعیه؟ همین طور گاهی درد سمت راست شکم وقفسه ی سینه هم دارم…(خیلی کم)
  واینکه این کیست با قرص درمان میشه؟ میشه کاری کرد که به عمل جراحی نرسه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   در اکثر موارد کیست به خودی خود درمان میشود و نیاز به جراحی نیست، اما در معدود مواردی احتیاج به جراحی دارد. در خصوص درد باید با پزشک معالج خودتون مشورت کنید.

 171. سلام ببخشیددوباره مزاحم شدم ولی همین یه بار جواب بدید دیگه مزاحم نمیشم حرف شماروگوش کردم رفتم ولی برای تنبلی تخمدانو کیست فقط قرص LD تجویزکرد.ولی ازیه دکتره دیگه شنیدم این قرص واسه تنبلیه تخمدان ضررداره اخه موقه پریودم خون ریزیم کمه الان سردرگمم چیکار کنم

  1. سلام، با خیال راحت سوال بپرسید، اگر در موردش اطلاعات داشته باشیم حتما پاسخ میدیم. (البته از دوشنبه صبح _فردا_ به مدت یک هفته نیستم تا جواب بدم)
   قرص LD هم دارای هورمون استروژن است و هم پروژسترون، یکی از بهترین شیوه های درمانی برای تنبلی تخمدان و سندرم PCO درمان بوسیله ی پروژسترونه، ولی تاثیر استروژن قرص هم باید بررسی بشه. توجه داشته باشید که PCO یک بیماری نیست بلکه یک سندرم است، یعنی دلایل مختلفی میتونند باعث بوجود آمدنش بشوند و باید ابتلا علت بروز سندرم تشخیص داده بشه و بعد نسبت به درمان مناسب اقدام بشه.
   این مورد هنوز تحت مطالعه است و نمیشه به طور قطع گفت این قرص ضرر داره، ولی همونطور که گفتم پروژسترون برای درمان و کاهش شدت علائم مفید است.

 172. سلام دوباره
  واقعا ممنون از توجه و پاسختون.
  اگر درد از پارگی کیست باشه معمولا چقدر طول می کشه تا کامل خوب شه؟

  1. سلام
   بستگی داره، نمیشه به طور دقیق گفت چقدر طول میکشه تا خوب بشه. از چند هفته تا چند ماه میتونه متغیر باشه، به هر حال توصیه میشه که سونوگرافی انجام بدید تا اطمینان حاصل کنید.

 173. سلام و خسته نباشید
  من دختر ۲۸ ساله ای هستم. دو سال پیش به علت درد خفیف و لکه بینی در زمان غیر از پریودی به پزشک مراجعه کردم و سونو وجود مایع ناشی از پارگی کیست رو نشون داد. دکتر گفت چیز مهمی نیست و مایع جذب میشه. اما دو روز پیش ، روز چهارم پریودیم (که هیچوقت به جز روز اول درد ندارم) درد شدیدی زیر دلم و سمت راست شکمم حس کردم. که محلش دقیقا محل آپاندیس بود و حتی به آپاندیسیت شک کردم.ولی بعد درد شدید ناگهانی رفع شد. الان هم که دو روز گذشته همچنان یه درد خیلی خفیف سمت تخمدان راستم هست. پریودی های منظم دارم و کم کاری تیروئید هم دارم که دارو مصرف میکنم. آیا ممکنه این درد باز ناشی از پارگی کیست بوده باشه؟ اگر اینطور باشه نیازی به درمان هست؟ یا درد کم کم خودش رفع میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام
   بله امکانش وجود داره ولی بدون سونوگرافی نمیشه اظهار نظر کرد. اگر درد به دلیل کیست یا پارگی کیست باشه بخودی خود بهبود پیدا میکنه.

 174. سلام من بعد از پنج ماه که برای بارداری اقدام کردم و نتیجه ای نگرفتم به دکتر مراجعه کردم و در سونوگرافی یک کیست ۲۵میلی متر ی دیده شد دکتر خوردن دو دوره قرص ال دی تجویز کرد حالا میخواستم بدانم ایا خوردن یک دوره هم کفایت میکند وآیا خوردن همزمان قرص و اقدام برای بارداری نتیجه بخش است ؟

  1. سلام
   معمولا مصرف همزمان قرص ال دی و اقدام به بارداری نتیجه بخش نیست. باید اول درمان رو تکمیل کنید و سپس نسبت به بارداری اقدام کنید.

 175. سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم توروخداتوضیح بدید دسرسی به دکتر ندارم یه بار رفتم قط امیدکردن گفتن با تنبلی تخمدان وکیست نمیتونی بعدا بچه داربشی دارم بایدالان بذارم باردار بشم؟به نظر شما می تونم حامله بشم؟
  این کیست خطرناک نیست؟

  1. سلام
   احتمال نازایی در موارد PCOS وجود داره ولی در بسیاری از موارد با مصرف دارو میتونید باردار بشید. امروزه تنبلی تخمدان در خیلیها دیده میشه و شایع شده ولی امکان بارداری هم وجود داره، امیدتون رو از دست ندید.

 176. با سلام و خسته نباشید. زنی ۲۲ ساله هستم ۹ ماهه ازدواج کرده ام هیچ موقع قاعدگی منظم نداشته ام و پریودم همراه با درد زیاد است الانم ۲ ماهه که پریود نشده ام رفتم سونوگرافی داده ام تخمدان چپم حاوی کیست های ریز محیطی pco است.فعلام قصد بارداری ندارم .ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  1. سلام
   برای PCO بهتره دارو مصرف کنید، نتیجه ی سونوگرافی رو نزد پزشک معالج ببرید تا داروهای مناسب رو برای شما تجویز کنند.

 177. با سلام و خسته نباشید. من ۲۶ سالمه و ۵ سال هست ازدواچ کردم بعد از ۲ سال جلوگیری طبیعی اقدام به بارداری کردم و ۲ بار حاملگیه ناموفق(که با فاصله ۱سال از هم)داشتم چند ماه قبل آی یو آی کردم که حامله نشدم و با مصرف داروهایه متوفورمین و.. باعث ایجاد کیست شده الان ۳ ماه هست من بریود نامنظم و خیلی کمی دارم ممنون میشم کلی راهنماییم کنین …

 178. سلام من نه نامنظم شدن پریودی داشتم ونه درد شدیدتر از قبل اما چند شب پیش درد شدیدی در کل ناحیه شکمی داشتم بعداز مدتی درد به ناحیه اپاندیس وبالای ان محدود شد و کمتر هم شد جواب سونو: اپاندیس نبود اما کیست ۵ سانتی همورازیک داشم که پاره شده به حفره شکمی خونریزی داشت ؟! الان فراسیون (گیاهی) و یاسمین و هیوسین میخورم گفته بودید معمولا بعداز پارگی خود به خود خوبمی شن ؟ پس چرا دارو بخورم مخصوصا که گفتید قرص جلوگیری طولانی مدت عوارضی داره من ۱۷ سالمه