چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)

توسعه مهارتهای فردی » هدفگذاری و برنامه ریزی » چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)
30 نوامبر 2018 چاپ

همیشه ی خدا وقت کم می آید! به کارهایی که دوست دارید انجام بدهید یا باید انجام بدهید نمیرسید! کلافه و عصبی می شوید و از همه بدتر اینکه ناامیدی تمام وجودتان را پر میکند! اگر از این وضعیت خسته شده اید و دنبال راه چاره هستید باید بگویم تنها راه چاره برای شما برنامه ریزی روزانه است!
حتما این جمله را شنیدید که

” هرکسی که برای رسیدن به پیروزی برنامه ریزی نکند برای شکست برنامه ریزی کرده است” .

در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه ی صحیح برنامه ریزی صحبت کنیم تا شما بتوانید خودتان برای خودتان و بر اساس توانایی و زمانی که در اختیار دارید برنامه ریزی مناسب و قابل انجامی را طرح ریزی کنید و یک گام به سوی موفقیت نزدیک تر شوید.

هدف از برنامه ریزی

برنامه ریزی تحصیلی - داشتن هدف

اولین و مهمترین عامل در برنامه ریزی تعیین هدف است! اصلا برنامه ریزی میکنید تا به یک هدف خاص که در ذهن دارید برسید. خود این هدف به چند بخش تقسیم میشود که عبارتند از:

  1. هدف کوتاه مدت
  2. هدف میان مدت
  3. هدف بلند مدت

که این ها باید در طول هم باشند، یعنی اهداف کوتاه مدت باید بخشی از اهداف میان مدت را تکمیل کنند و اهداف میان مدت باید کامل کننده ی اهداف بلند مدت شما باشند. به عبارت دیگر، اهداف بلند مدت از چند هدف میان مدت تشکیل شده اند و اهداف میان مدت هم از چندین هدف کوتاه مدت شکل گرفته اند. این مسیر باید به صورت پله به پله طی شود و اهداف کوتاه مدت مصداق همین پله ها هستند.

همین الان یک کاغذ و قلم بردارید و با خط درشت هدف خود را بنویسید. به یاد داشته باشید که باید بگونه ای بنویسید که گویی همین الان به هدفتان دست پیدا کرده اید. نخست چشمانتان را ببندید و به جایی که دوست دارید برسید فکر کنید، تصورش کنید و سعی کنید با تمام وجود احساسش کنید. این احساس ممکن است الان برای شما غریب باشد ولی مطئن باشید در آینده فقط یک رویا نخواهد بود. همین احساس و هدف را با خط درست به روی کاغذ منتقل کنید، طوری که هر دفعه نگاهتان به این نوشته افتاد، احساسش را در وجود خود تجربه کنید. باید بدانید که تنها دانستن هدف کافی نیست، نوشتن هدف بر روی کاغذ باعث میشود که به مرور زمان، این هدف در ضمیر ناخودآگاه شما پرورش یابد.

پس باید هدفتان را بر روی کاغذ با خط درشت و ترجیحا به صورت رنگی (رنگ شاد) بنویسید و در مکانی که مقابل دید شما قرار دارد نصب کنید طوری که روزی چند بار آن را ببینید. فراموش نکنید که هدف باید با جمله ای به زمان حال نوشته شود:

“خدایا شکر که با لطف تو الان دانشجوی ممتاز رشته مهندسی دانشگاه اصفهان هستم”

سعی کنید هر روز که از خواب بیدار میشوید برای چند دقیقه به هدفتان فکر کنید و آن را احساس کنید! و بعد با یک لبخند روزی را که در پیش رو دارید آغاز کنید و این لبخند را تا انتهای روز بر لبان خود داشته باشید.
لازم است بدانید تا اینجا تنها نیمی از مسیر را طی کرده اید! مسیر زندگی خود را مشخص کرده اید و میدانید که چه انتظاراتی از زندگی خود دارید و میخواهید به کدام سمت حرکت کنید. حال لازم است توشه ی راهی که در طول این مسیر برای رسیدن به نقطه ی پایان احتیاج دارید را مشخص کنید. این توشه ی راه در واقع همان برنامه ریزی کردن است.

اهمیت یک برنامه ریزی خوب و منسجم

بیایید اول با هم ببینیم یک برنامه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد! من این ویژگی ها را اینطور اولویت بندی میکنم:

  • فردی باشد: یعنی برحسب خصوصیات جسمی و روحی خود شما انجام شده باشد و منحصرا برای شما باشد. شما در دنیا منحصر بفرد هستید و هیچ شخص دیگری خصوصیات شما را ندارد و در واقع هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پس در نتیجه هدفها نیز متفاوت هستند. پس نیاز است که برنامه را خود شما تنظیم کرده باشی چون هیچکس بهتر از خود شما با روحیاتتان آشنایی ندارد. البته این بدین معنا نیست که از تجربیات دیگران استفاده نکنید.

 

برنامه ریزی تحصیلی - دستیابی به موفقیت

 

  • ساده باشد: نمیخواهیم آپولو هوا کنیم یا رآکتور هسته ای راه اندازی کنیم! سخت نگیرید! برنامه باید به نحوی باشد که بتوانید ظرف مدت نیم ساعت آنرا انجام دهید. اینکه چطور برنامه ریزی کنید را در قسمت بعدی به شما خواهیم گفت. الان باید هدف از برنامه ریزی و نیازمندیهای آن را بدانید.
  • انعطاف پذیر باشد: حتی نابغه ها هم گاهی اوقات دچار حوادث پیش بینی نشده میشوند و از برنامه ای که دارند عقب می افتند و یا نمیتوانند بخشی از برنامه را آنطور که برنامه ریزی کرده اند انجام دهند ولی از مسیرشان در رسیدن به هدف منحرف نمی شوند چون برنامه ی انعطاف پذیر دارند. در واقع باید حوادث غیر قابل پیش بینی را هم در برنامه درنظر بگیرید. برای مثال فرض کنید مهمان ناخوانده دارید و نمیتوانید طبق برنامه به کاری که دارید برسید، باید بتوانید بدون اینکه برنامه ی اصلی دستخوش تغییرات عمده شود، زمان خالی برای جبران پیدا کنید. هرچند اولیت با برنامه ای است که طرح کرده اید و باید خودتان را ملزم به رعایت آن کنید.
  • قابل استفاده باشد: تقریبا اکثر افراد در شروع برنامه ریزی جوگیر شده! و برنامه ای فراتر از حد توان خود طرح ریزی میکنند. به این معنی که وقتی شما به صورت معمول روزانه حدود ۳ ساعت مطالعه میکنید هنگام برنامه ریزی، برای ۱۰ ساعت مطالعه طرح ریزی میکنید. در خصوص این مورد نیز در قسمت بعدی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.
  • امکان ارزیابی کار را داشته باشد: برنامه شما باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارهای شما را نشان دهد. یعنی نقطه ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده اید و در انجام کدام بخشها موفق نبوده اید تا بتوانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

خب! تا اینجا هدف را مشخص کردیم و مزیت های یک برنامه خوب و اینکه چه انتظاراتی داریم را بررسی کردیم . حالا سوال این است که چطور برنامه ریزی کنیم و از این اطلاعات استفاده کنیم؟

به جواب این سوال در قسمت بعد به طور مفصل پرداخته ایم. برای مشاده ی قسمت بعدی این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک کنید.

گفتگو پیرامون چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)

(منتشر شده: 274 | در انتظار تایید: 0)
حدیث

سلام من تازه دارم یازدهم ولی ازکتابام میترسم،واسترس واضطراب زیادی دارم تورو خدا یکی راهنمایی وکمکم کنه م

پاسخ دهید
ناشناس

سلام مطالب خوب بود امیدوارم بتوانم دانشگاه تهران قبول بشم.

پاسخ دهید
مبینا

خیلی ممنونم از مطلب خوبتون😀
با خوندن این مطلب انگیزه فراوانی برای برنامه ریزی پیدا کردم
سپاس گزارم🙏

پاسخ دهید
دختر کوچه بارانی

مطالب واقعا عالی بود امیدوارم امتحانم رو خوب پاس کنم یعنی 20

پاسخ دهید
الناز

من کلاس هشتم هستم ومیخواستم یک برنامه برای من بنویسید ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

من دانش آموز کلاس ششم هستم فقط یک کلاس میروم و نیاز به برنامه ریزی دارم

پاسخ دهید
yeki

عالی بود متشکرم

پاسخ دهید
ناشناس

من دانش اموز هفتمی هستم

باسلام و خسته نباشید به شما من دانش اموز هفتمی هستم سال ششم ازمون تیزهوشان دادم و متاسفانه قبول نشدم این موضوع بسیااااااار من را ناراحت کرد درحال حاضر درمدرسه شاهد درس میخوانم و در مدرسه شاهد دانش اموزی زرنگ و درس خوان هستم اما خیلی استرسی هستم لطفا کمکم کنید…

پاسخ دهید
اسرین شهابی

من نهم هستم به عل مریضی خیلی از درس هام عقب افتادم نمی تونم برنامه ریزی درسی رو انجام بدم کمکم کنید

پاسخ دهید
ماریا

سلام من ششم ابتدایی هستم درسم معمولیه میخوام عالی بشم بهم کمک کنید ویه برنامه خوب بهم بدید

پاسخ دهید
افسانه

سلام عالیه ولی اگه یکمم درمورده افزایش اعتمادبه نفس وبه دست آوردن انگیزه ی کافی صحبت کنیدممنون میشم

پاسخ دهید
آیسان

سلام من امسال من هفتم راهنمایی ام و ۳ تا کلاس میرم میخوام برنامه ریزی داشته باشم ولی نمی تونم می تونید برای من برنامه ریزی کنید ؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
نفس

چی کار کنیم که وقت کم نیاریم در هنگام برنامه ریزی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من امسال دهم تجربی هستم درسام سنگین شده وقتی برای استراحت ندارم میشه یه برنامریزی برام بکنید

پاسخ دهید
من میتوانم

عالی بود مخصوصا اونجایی که گفتین اولین کار تعیین هدفه . واقعا درسته

پاسخ دهید
نسیمه باقری

مطالبتون عالی اه ممنون

پاسخ دهید
سمیه

سلام من سال دوم دانشگاه هستم من نتوانستم در طول سمستر درست درس بخوانم حالا میخواهم تا امتحان فاینل خیلی بخوانم تا نمره خوبی بگیرم لطفآ رهنمای ام کنید . البته امتحان ام یک ماه دگه استش

پاسخ دهید
ناشناس

باید ایمان داشته باشی تا موفق بشی

پاسخ دهید
ناشناس

من تازه شروع کردم مطلب های کهخوندم عا لیه تشکر

پاسخ دهید
صادق رسولی

سلام من تصادف کردم و امسال نهایی هستم لطفا کمک کنید تا بتونم یه برنامه خوب داشته باشم

پاسخ دهید
محدثه هفتم

سلام‌.
من سال هفتم هستم ولی حدود دوماه رو بخاطر مریضی وخیم پدرم نتونستم به مدرسه بروم و از درسهایم بسیار عقب افتادم
سطح درسیم بسیار افت داشته و تاحالا نتونستم خودمو بالا بکشم.
نیاز به برنامه ریزی دارم ولی هرطور که برنامه میریزمنمیتونم مثل برنامه پیش برم و نمیتوانم درزمانی که مشخص کردم درسم را به پایان برسانم .
وقتم هدر میرود ولی من میتوانم درست و صحیح برنامه ریزی کنم.
لطفا کمکم کنید.

پاسخ دهید
نهم

من میخواه رشته تجربی برم به من کمک کنید که بهتر درسایم رابخوانم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من میخواهم تازه شرو کنم از اول راهنمی بخوانم چکار کنم

پاسخ دهید
ن

سلام من سال اول راهنمایی ام شاگرد اول کلاسم ولی به مشکل دارم همه درسامو بیسته ب غیر فارسی میشه منو راهنمایی کنید خیلی بی انگیزه ام

پاسخ دهید
نهم

سلام برنامه می خوام افت تحصیلی کردم نمی تونم رشته تجربی برم جواب لطفا

پاسخ دهید
محمد رضا

سلام و خسته نباشید من خیلی وقت خالی دارم و نمیدونم چطوری از تایم های ک خالی هستن استفاده کنم تحصیل نمیکنم میخواستم راهنماییم کنید لطفا

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
من دانش اموز سال ۹ امسال انتخاب رشته میکنم
خیلی برای انتخاب رشته نگرانم اطرافیانم همش به من فشار میارن و همینطور دبیرها همش استرس دارم و افسرده شدم همه ی برنامه ریزی هام بهم خورد وقتی هم پیش مشاور میرم کمی باهام حرف بزنه درست توضیح نمیده و یاد گیریم نسبت به قبل خیلی ضعیف شده

پاسخ دهید
نازی

سلام
من دانش اموز سال ۹ امسال انتخاب رشته میکنم
خیلی برای انتخاب رشته نگرانم اطرافیانم همش به من فشار میارن و همینطور دبیرها همش استرس دارم و افسرده شدم همه ی برنامه ریزی هام بهم خورد وقتی هم پیش مشاور میرم کمی باهام حرف بزنه درست توضیح نمیده و یاد گیریم نسبت به قبل خیلی ضعیف شده

پاسخ دهید
ناشناس

به نظر من بعد از هرشکستی باید دوباره روی پا خود بایستیم

پاسخ دهید
s

همگی شما باید گام مطالعه ی درس تمرکزتون روی همون درس باشه نه که به در و دیوار نگاه کنین

پاسخ دهید
ali

واقعا عالی بود امیدواری که جوان ها از این مطلب درس خوبی گرفته باشند و در زندگیشان استفاده کنند

پاسخ دهید
نگین باقری

با سلام خدمت شما من دانش آموز سال دوم دبیرستان رشته تجربی هستم، در واقع امسال می روم دوم و در مدرسه نمونه درس می خوانم تمام کتاب های سال دوم را زود از انتشارشان فراهم کردم اما مشکل کارم اینجاست که هر چه برای تابستان برنامه ریزی می کنم نمی توانم به آن عمل کنم، خیلی بی انگیزه شده ام، لطفا راهنمایی ام کنید لطفا

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به نگین باقری

سلام
برای تابستان برنامه ریزی سنگین نداشته باشید. سعی کنید مباحث فیزیک سال اول رو مرور کنید و اینکه مروری بر کتابهای سال دوم داشته باشید. نیازی نیست کاملا اونها مثل درس بخوانید. بیشتر به حالت مطالعه (برای خودتون، نه برای حفظ کردن و …) بخونید.

پاسخ دهید
رها

سلام من ازتعطیلات شروع به درس خوندن کردم ولی حجم زیاد درس ها وتوقع زیاد خانواده ام این امکان رو به من نمی ده تازه وقتی یک درس از مثلاادبیات می خونم باعث خستگی وسردردمک میشه تازه انگیزه زیادی واسه خوندن دارم ولی نمیشه یعنی نمی دونم ازسال چهارم شروع کنم یا سال های سوم ودوم تازه وقت به مرور درسام نمی رسه چی کارکنم .

پاسخ دهید
ماعده

سلام دوستان من دارم میرم سال دوم دبیرستان ذشتم تجربیه خیلی استرس کنکور دارم می خوام بذای تابستونم یه برنامه خوب بچینم ولی نمیدونم چه کار کنم لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
arsham

در پاسخ به ماعده

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
همراه با آموزش مهارتهای تست زنی
0910xxxxxxx
مهندس حیاتی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به arsham

با سلام
لطفا جهت انجام تبلیغات، از بخش پذیرش آگهی اقدام فرمایید.
با تشکر

پاسخ دهید
درسا

مرسی ازشما با راهکارهای خوبتون اما من هنوز یک سوال دارم میشه برنامه ریزی چشم اندازی را توضیح دهید

پاسخ دهید
خودم

سلام
من کلاس دوم دبیرستان هستم رشته ی مکانیک درس هام هم در سطح متوسط هست و میخواهم یک آینده ی خوبی را برای خودم دست وپا کنم.
من فیلم زیاد میبینم و میخواهم در آینده دکترای مکانیکی رو بگیرم و یه شرکت خودرو سازی رو تو آلمان راه بندازم.
حالا نظر شما چیه؟!میتونم؟زیادی تخیلیه؟ من تو رویام؟ میخوام با یه برنامه ریزی کل زندگیم رو به پیش ببرم.
ممنون میشم اگه یکم راهنمایی کنین.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به خودم

سلام
داشتن رویا چیز خیلی خوبیه و غیرممکن هم نیست. برای رسیدن به رویاها باید مسیر درست را انتخاب کنید و نیازمندیهای این مسیر را شناسایی و تامین کنید. برای مثال، اگر میخواهید در آلمان صاحب کارخانه بشید اولا باید زبان آلمانی را مسلط باشید، دوما سعی کنید برای درس خواندن به آلمان برید (بجای دانشگاه های ایران) و سوم اینکه اصول تجارت را یاد بگیرید و چیزهای دیگه ای که نیاز هستند را باید شناسایی کنید، بعد برنامه ریزی کنید برای تامین این نیازها تا زیرساخت آرزویی که دارید را ایجاد کنید.

پاسخ دهید
DR hatami

man khaste shodam gijam 5 darso oftadam ehsas shekast daram chikar konam

پاسخ دهید
ختم کلام

مغز انسان اگه هم زمان به دو تا چیز فکر کنه هیچ کدوم رو راحت نمیتونه خوب انجامش بده هم نطور که خودانسان نمیتونه با دوتا دست خودش دو تا کار متفاوت رو انجام بده کنکور هم به همه چی فک میکنم الا درس بخونیم تمرین کتاب رو حل کنیم متن کتاب بخونیم زودی میریم سراغ کتاب اموزشگاه به جای اینکه برگردیم به خودمون بگیم که واقعا اینقدر هزینه کردن لازمه یا نه؟؟!!! .. تصمیم بگیرید به تصمیماتون پایبند باشین اینم همیشه بخاطر داشته باشین 10 و 10 و 10 یعنی حسی که بعد از 10 روز بعد 10 هفته بعد 10 سال اگه به تصمیات عمل کنی یا نکنی خواهی داشت …… موفق باشین .

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من دانشجو سوم معماری هستم وتازه امتحانای خردادم تموم شده ولی متاسفانه تازه میخوام برا کنکورم که 16 مرداده درس بخونم میشه راهنماییم کنین چه جوری برنامه بریزم که موفق شوم؟

پاسخ دهید
ناشناس

من هروقت برنامه ریزی میکنم نمی تونم به اون عمل کنم
چی کار کنم……….

پاسخ دهید
هانا

در پاسخ به ناشناس

سلام منم همين طوري هستم ولي به نظرمن بايداراده داشت تابتوان اون برنامه روعملي كردوقتي تصميم گرفتي كه به برنامت عمل كني به ياداهدافت بيا قطعا اون موقع تومي توني

پاسخ دهید
اسرا

سلام من امتحان ریاضی دارم برنامه ریزی می کنم ولی به هم می خوره نمی دونم چیکار کنم دارم از استرس می می رم راه حلی بگین ترو خدا. ممنون

پاسخ دهید
اسرا

سلام من امتحان ریاضی دارم برنامه ریزی می کنم ولی به هم می خوره نمی دونم چیکار کنم دارم از استرس می میرم یه راه حلی بگین ترو خدا خواهش می‌کنم.

پاسخ دهید
ناشناس

آیا میتوانید روی این سایت جدول خوبی برای برنامه ریزی قرار دهید.
متشکرم.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
به چند دلیل چنین کاری انجام نمیدیم:
برنامه ریزی و عادت مطالعه هر فرد با دیگری متفاوت است و اگر بخواهیم برنامه بدیم باید به تعداد بازدیدکنندگان برنامه بنویسیم.
رشته های تحصیلی و منابع هر فرد با دیگری متفاوت است.
مقاطع تحصیلی یکسان نیستند و هرکدام اقتضای خود را دارد.
در این مطلب اگر طبق چیزی که گفته شده اقدام کنید خود شما بعد از چند بار تمرین کردن میتونید بهترین برنامه را برای خودتون آماده کنید و دیگر به کسی نیاز نخواهید داشت تا براتون برنامه ریزی کنه (نه تنها در مسائل درسی، بلکه در مسیر زندگی و رسیدن به اهدافتون).
موفق باشید.

پاسخ دهید
جاجم پوررحیمی

باسلام نمره های خوبی را برای شماها آرزومندم
معلم فیزیک

پاسخ دهید
مختار

خیلی ممنونم ازاجراءبرنامه خوبتون /باعث شدعربی18 بگیرم {مستمر

پاسخ دهید
donya

سلام من دانشجوی لیسانس مهندسی پزشکی بیوالکتریک هستم میخوام ارشد دولتی قبول بشم و فقط یه سال از درسم مونده.چجوری باید درس بخوونم؟لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به donya

سلام
حتما در کنکورهای آزمایشی شرکت کنید و تستهای سالهای گذشته را تمرین کنید. در خصوص روشهای درس خواندن و مطالعه در داخل سایت، بخش مشاوره مطالبی پیدا خواهید کرد.
موفق باشید.

پاسخ دهید
shakiba

ﺁﺧﻲ ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻟﻢ ﻫﻮاﻱ ﻛﻨﻜﻮﺭ ﻛﺮﺩﻩ..ﻗﺪﺭ ﺑﺪﻭﻧﻴﺪ ﺗﺎ ﺭﻭﺯﻱ ﻣﺜﻞ ﻣﻦ ﺣﺴﺮﺕ ﻧﺨﻮﺭﻳﺪ.ﻣﻴﮕﻔﺘﻦ اﻭﻧﻮﺭ اﺏ ﻧﻪ ﻛﻨﻜﻮﺭ ﻫﺳﺖ , ﻧﻪ ﻛﻼﺱ ﻛﻨﻜﻮﺭ , ﻫﻤﻪ ﻫﻢ ﺭاﺣﺖ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﻣﺪﺭﻙ ﻣﻴﮕﻴﺮﻥ!
ﻣﻦ ﺳﺎﻛﻦ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﺷﻤﺎﻟﻲ ﻫﺴﺘﻢ. ﻫﻢ ﻛﻨﻜﻮﺭ اﻳﻨﺠﺎ ﻫﺴﺖ , ﺧﻴﻟﻲ ﻫﻢ ﺳﺨﺘﺘﺮ اﺯ اﻳﺮاﻥ و ﻫﻢ ﻛﻼﺱ ﻛﻨﻜﻮﺭ . ﺗﺎﺯﻩ ﻫﻴﭻ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺩﻭﻟﺘﻲ ﻫﻢ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪاﺭﻩ. ﺳﻂﺢ ﺩﺭﺳﻲ ﻫﻢ ﺧﻴﻠﻲ ﭘﺎﻳﻴﻨﻪ. اﻭﻝ ﺩﺑﻴﺮﺳﺘﺎﻥ ﺗﺎﺯه ﺟﺪﻭﻝ ﺿﺮﺏ ﻣﻴﺨﻮﻧﻦ :/ ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﺳﺎﻳﺖ ﺧﻮﺑﺘﻮﻥ

پاسخ دهید
ali

سلام. واقعا سایت خوبی دارین خیلی متشکرم. یه سوال در رابطه با برنامه ریزی کنکوری واسه سوم هنرستانم و امسالم کنکور دارم ممنون میشم جواب بدین

پاسخ دهید
حانيه

سلام من حانيه هستم كلاس سوم دبيرستانم يك سوال خيلي فوري ازتون داشتم….همونطوريكه ميدونين من امسال امتحان نهايي دارم والان شروع شدن…. باتوجه به اينكه اولين امتحانمون ديني بود كه حجم كتاب زياده بنابراين من زودتر از همه ي دوستام (4روز قبل ازامتحان)شروع به خوندن ديني كردم اما من اونقدر دير پيش ميرفتم كه روز اول از16 درس فقط 2 درس رو خوندم اما سعي كردم سرعتمو زيادتر كنم تا بتونم كتابمو 2دور بخونم اما نشد در آخرهم شب امتحان حدودا ساعت 4 صبح كتابمو تموم كردم(يعني دير تر از همه ي دوستام)ونه تنها نتونستم كتابمو دودور بخونم بلكه وقت نكردم كه امتحاناي نهايي رو بادقت بخونم ….ديگه دارم ديوونه ميشم … آيامن وسواس خوندن دارم؟نميدونم چيكار كنم خواهش ميكنم هرچه زودتر كمكم كنين كه بدونم واسه امتحان بعديم كه عربيه چجوري بخونم آيابايد كتابو چند دور تند بخونم يا يك دور با دقت؟….تورو خدا هرچه زودتر جوابمو بدين دارم ديوونه ميشم…!!!!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به حانيه

سلام
شیوه ی مطالعه برای هر درس نسبت به درس دیگر متفاوته و هر فرد هم با فرد دیگه متفاوته یعنی ممکنه شیوه ای که من باهاش راحتم برای شما مناسب نباشه. ولی در کل چند تا نکته را به یاد داشته باشید:
1- برای هر درس زمان بگذارید (مثلا درس یک را در 60 دقیقه مطالعه میکنم) اگر 60 دقیقه تمام شد 10 دقیقه استراحت کنید و به سراغ درس دوم برید. (زمانها فقط به عنوان مثال ذکر شده اند).
2- هرگز شب تا دیر وقت برای مطالعه بیدار نمونید. اینکار باعث میشه صبح که بیدار میشید (مخصوصا صبح امتحان) مغز عملکرد خوبی نداشته باشه و نتونید مطالبی که خوندید را به یاد بیارید.
3- تعداد دفعات مطالعه مهم نیست. بعضی افراد با یک دور خوندن مسلط میشن بر موضوع و برخی دیگه باید چند دور بخونن، پس سعی کنید به کیفیت مطالعه توجه داشته باشید و در مرحله ی بعدی به تعداد دفعات خوندن.
4- برای موفقیت باید از قبل برنامه ریزی کرد یعنی باید قبلا در طول سال مطالعه کنید و شب امتحان فقط برای مرور و خلاصه ها باشه. اگر امسال انجام ندادید برای سال بعد و کنکور حتما از الان اقدام کنید.

پاسخ دهید
پرتو

سلام من دانش اموز کلاس هشتم هستم تایه دو روز دیگه امتحاناتم شروع میشه من سرجلسه امتحان فکرمیکنم همه سوال ها رو درست جواب دادم ولی خب بعدکه از جلسه میام بیرون متوجه میشم 0/5 یا0/25 غلط دارم این امتحانام خیلی مهمن و میخوام معدلم بالای 19.80بشه لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام،من لیسانس زیست شناسی دارم و میخوام ارشد قبول شم .کنکور ارشد سال دیگه توی اردیبهشت ماهه .لطفا راهنمایی کنید چطور برنامه ریزی کنم تا اون موقع که قبول شم؟ممنون

پاسخ دهید
رها

سلام من دانش آموز سوم تجربی هستم امتحانامون نهایی چه جوری یه برنامه ریزی درست کنم

پاسخ دهید
negar

میشه بدونم قسمت سوم کی منتشر میشه و چطوری میشه برنامه رو بنویسیم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به negar

سلام
این مجموعه در 2 قسمت تهیه شده و هر دو قسمت در سایت منتشر شده اند.

پاسخ دهید
محمد سجاد

من کلاس ششم هستم می خواهم مدرسه ی نمونه دولتی قبول شوم وقت کمی هم دارم به یک برنامه ریزی ی مناسب هم نیازدارم خواهش می کنم کمکم کنید

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به محمد سجاد

دانش آموز عزیز تصمیم شرط اول موفقیت شما است

پاسخ دهید
فرناز

سلام خيلي ممنون از مطالبتون فقط من ميخوام براي يك ماه برنامه ريزي درسي كنم كه چند تا كتاب دوره كنم لطفا راهنمايي كنيد ممنونم

پاسخ دهید
ریاضی

سلام من دانش اموز کلاس هشتم هستم تو همه ی درسام موفق هستم و نمره ی ۲۰ کسب می کنم ولی پایه ریاضیم خیلی ضعیفه یعنی اگه تو یک امتحان خیلی تلاش کنم ۱۵ می گیرم لطفا کمکم کنید و بهم بگید چطور میتونم تو یک امتحان حداقل نمره ۱۸رو کسب کنم

پاسخ دهید
عدالت

سلام دوست عزیز من میخوام یک کسب و کار موفق رو پایه ریزی کنم شما چه چیزی به من پیشنهاد می کنید.
ممنون از راهنماییتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به عدالت

سلام
در این خصوص مطلبی آماده خواهیم کرد.

پاسخ دهید
عماد

سلام من نمیتوانم برنامه ریزی کنم چه کار کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من دانش اموز پايه هشتم هستم ميخوام از تابستون امسال روزي ٦ ساعت درس بخونم براي رشته تجربي كه ميخواهم دكتر دندانپزشك بشم معدل من هم ١٩/٦٠ هست ميخواستم برنامه ريزي لطفا به من بديد از طريق ايميلم خيلي تشكر

پاسخ دهید
نسترن

عجــــــب
:/
کیه که اینا رو انجام بده؟؟؟؟؟
بعدشم شمایی که این همه مطلب طولــــــــــــااااااانی گذاشتـــی،
ما اگه حس و حال خوندن داشتیم که الان رتبه یک کنکور بودیم اینجا نمیومدیم
:/
کیا با من موافقن؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به نسترن

افرادی که برای موفق شدن هدف دارند از هیچ تلاشی کوتاهی نمیکنند. اگر قرار نیست تلاش کنید پس انتظار موفقیت هم نداشته باشید.

پاسخ دهید
شاگرد 2کلاس

در پاسخ به نسترن

در پاسخ به دانش آموزی که گفت ما حال اجراءاین برنامه هارا نداریم باید گفت که
خودش بی انگیزه است
برنامه ریزی درست+انگیزه=موفقیت
ازخداجویم توفیق ادب{دوم انسانی

پاسخ دهید
امیرحسین

سلام من تا همین الان هدف خودمو نمیدونستم و همین الانم نمیدونم ولی میخوام با یه برنامه ریزی خوب خودمو بالا بکشم من از دامپزشکی خوشم میاد سوم راهنمایی هستم و اعتراف میکنم که درسم زیاد خوب نیست و از همین الان به یه برنامه ریزی حسابی احتیاج دارم لطفا کمکم کنید با تشکر
خداحافظ

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به امیرحسین

سلام
برای موفقیت در گروه پزشکی باید زیست و شیمی را مسلط باشید. اصل تمرکزتون روی این دو درس باشه ولی از بقیه درسها هم قافل نباشید که معدلتون در کنکور تاثیر گذاره و درصد ریاضی و فیزیک و دروس عمومی هم مهم هستند.
البته فرصت دارید و اینطور نیست که فقط کسانی که درسشون خوبه قبول بشوند. فهمیدن مطالب کتاب درسی مهمتر از کسب نمره های بالاست.
شرکت در آزمونهای آزمایشی مؤسسات معتبر هم کار خوبیه، مخصوصا بعد از سال اول دبیرستان.

پاسخ دهید
مهدی

سلام،من از ضریب هوشی بالایی بر خوردارم و از اول سال تحصیلی زیاد درس نخوندم الان میخوام توی یه برنامه خوب خودمو به دانش آموزان مدارس تیز هوشان برسونم،من تو سال اول دبیرستان درس میخونم ، و در ضمن از نظر جسمی نسبت به همسال هام ضعیف ترم،اگه میتونی بوسیله ایمیل منو راهنمایی کنید.
ممنون

پاسخ دهید
رها

سلام من میخوام از تعطیلات شروع به درس خوندن بکنم میشه بهم بگین با این وضع که نه سومو خوب خوندم نه دومو از کجاشروع بکنم خواهش میکنم بهم بگین.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رها

سلام
بهتره از مقطع فعلی که در حال حاضر هستید شروع کنید.

پاسخ دهید
رها

سلام من میخوام از تعطیلات شروع به درس خوندن بکنم میشه بهم بگین با این وضع که نه سومو خوب خوندم نه دومو از کجاشروع بکنم خواهش میکنم بهم بگین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رها

سلام
بهتره از مقطع فعلی که در حال حاضر هستید شروع کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به رها

خب نگفتید ک چطور برنامه ریزی صحیحی انجام بدیم
لطفا روش برنامه ریزیرو بگید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
در قسمت دوم همین مطلب نحوه ی انجام برنامه ریزی صحیح توضیح داده شده است.

پاسخ دهید
نیلوفر

سلام بد نبود ولی روش مناسبی بری هفتم نی.
نمیدونم من روزی 4 ساعت درس می خونم ولی نتیجه نمیده زیاد

پاسخ دهید
محمود

خیلی عالی بود

پاسخ دهید
محمود

در پاسخ به محمود

قابل توجه دوستان عزیز . وقتی برنامه رااجراءمی کنید
سعی کنید دربهترین دانشگاه هستید
انگیزه برای درس خواندن بیشتر می شود مثل من چون باعث معدلم17
باشد الان هم خیلی با انگیزه درس میخوانم{دوم ادبیات

پاسخ دهید
حسین

سلام من اول دبیرستان هستم و برنامه ریزی کردم تا هر روز 6 ساعت درس بخونم تا رشته پزشکی قبول بشم نظرتون چیه

پاسخ دهید
اکرم

سلام
من سوم ریاضیم خیلی استرس کنکور دارم
از ساعت 7که میرم مدرسه 4میام خونه
به درسای روزانه ام نمیرسم چه برسه به کنکور
کمکم کنید

پاسخ دهید
محمد

سلام خیلی ممنون از مطالبتون ولی من 3 ساله از درس خوندن دور بودم حالا نمیدونم از کجا شروع کنم واسه کنکور اگه بشه منو هم راهنمایی کنید با تشکر

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به محمد

از درس های ÷ایه شرو کن نانا

پاسخ دهید
مهرانه

سلام خسته نباشید من دانش اموز دوم دبیرستان هستم هر وقت برنامه ریزی می کنم سر وقت تمام نمیکنم هرچند هم ک تایمش را بیشتر میکنم فایده ندارد یااینکه کاری برایم پیش میاید لطفا درصورت امکان ب ایمیلم پاسخ بدهید

پاسخ دهید
zizi

یه سوالی!برنامه هر روز باید شبیه دیروز باشه ؟ من نمیفهمم مگه درسا هر روز شبیه روزقبل یا بعدشه ؟ من برنامه ریزی میکنم انجامش هم(تا حدودی)میدم! ولی هر روز برنامم فرق میکنه با روزای قبلش…

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به zizi

سلام
کجا گفته شده که هر روز باید شبیه دیروز باشه؟! بفرمایید کدوم پاراگراف باعث شده تا چنین ابهامی برای شما ایجاد بشه تا اصلاح کنیم.

پاسخ دهید
علی کوچولو

هیچ نظری ندارم از اینورا رد میشدم گفتم یه چیزی هم ما نوشته باشیم (ما ایرانیا عادت داریم)

پاسخ دهید
نیما

عالیه ازتون ممنونم

پاسخ دهید
دلسا

دوباره سلام ببخشید می خواستم یه سوال دیگه بپرسم من همیشه وقت کم میارم البته زیاد نمی خوابما هر ساعتی از شب بخوابم ساعت7بیدارم مدرسمم بعد از ظهریه ممنونم از مطالبتون میشه مطالبتونو باذکر منبع تو سایتم بذارم؟عایا؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به دلسا

سلام
کمبود وقت هم بخاطر برنامه ی نادرسته، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

پاسخ دهید
دلسا

سلام من کلاس هشتمم هر کاری می کنم نمی تونم یه برنامه خوب برا خودم بنویسم هر وقتم می نویسم بهش اهمیت نمیدم ومیگم سخته ولش کن همش تنبلی میکنم البته نمره هام بد نیست امسال معدلم شد 19.94ولی باید 20 باشه واین توانایی رو تو خودم می بینم اگه میشه یه برنامه برای من بنویسید وراهنمایی کنین ممنونم مامانمم همش انرژی منفی میده میگه تو نمی تونی اخه من کلاس کامپیوترم میرم امتحان کامپیوتر داشتم همش میگفت نمی تونی قبول شی انقدر گفته که دارم از خودم نا امید می شم راهنمایی کنین لطفا

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به دلسا

سلام
روشی که در این مطلب گفته شده برای همینه که بتونید برنامه را عملی کنید. صبر داشته باشید و طبق آموزش داده شده قدم به قدم عمل کنید.

پاسخ دهید
زهرا

خیلیییییییییییییییی عالی بود مرسی.

پاسخ دهید
یاسین

خب بودنااااااااااااااااا اما مشکل اینه ک من نمیتونم عملیش کنم

پاسخ دهید
زهرا

سلام من دوم تجربی هستم شاگرد اولم هستم موقع درس خیلی به وقت اهمیت میدم همینم باعث میشه که خوب درسو نخونم میترسم که به درسام لطمه وارد شه میشه راهنماییم کنین که زمان برام استرس زا نباشه.با تشکر

پاسخ دهید
faeghe

سلام انقدر برای خودم برنامه ریزی کردم که دیگه برا خودم مشاوری شدم. من حتی مشاور کنکور هم دارم ولی آدم نمیشم و طبق برنامه پیش نمیرم.شب و روز به هدفم که دندونپزشکیِ فکر میکنم.
شاید چون هنوز کامل مصمم نشدم.
نمیدونم والا
یروز امیدوارم یروز ناامید

پاسخ دهید
سام

سلام….مشاور ما هستیم …تجربیات شخصی یک دامپزشک راه حله…
فاکتور های زیادی دخیله تو برنامه ریزی…ما معمولا تنبل بار اومدیم…..
کتاب خوش بینی اموخته شده مارتین سلیگمن رو بخونید…بعدا روش فک کنید …موفق باشید…

پاسخ دهید
م

چه جاى خوبى اومدم

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی خوب است

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خیلی عالی بود

پاسخ دهید
زهرا

سلاسلام
من دوم تجربی هستم و هدف بزرگی هم دارم به نظر شما مطالعه ی روزانه چند ساعت کافیه ؟تست زدن چندساعت میخواد؟ممنون

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به زهرا

سلام میشه لطفعا به سوالی که درباره ی ساعات مطالعه پرسیدم،جواب بدین؟!ممنون از راهنمایی هاتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
به سوالاتی که نسبی هستند و تقریبا جنبه ی شخصی دارند نمیشه پاسخ داد. به عنوان مثال ممکنه “فرد الف” با 10 ساعت مطالعه در روز به هدف برسه و “فرد ب” با 5 ساعت مطالعه همان بازدهی را داشته باشه.
به طور کلی میزان مطالعه مطرح نیست، بلکه کیفیت مطالعه حائز اهمیته. چه بسا دو ساعت مطالعه ی با تمرکز و دقیق بازدهی بیشتری داشته باشه تا 12 ساعت مطالعه بدون تمرکز.
برای رسیدن به هدف، کیفیت مطالعه را بالا ببرید. وقتی کیفیت بالا رفت اونوقته که زمان مطرح میشه و خود شما به عنوان فرد مطالعه کننده متوجه خواهید شد که به یک مطلب به خوبی مسلط شده اید و آنرا درک کرده اید یا خیر.

پاسخ دهید
رها

در پاسخ به عصرعلم

سلام اگه میشه به همه سوالات پاسخ بدین ومشاوره خصوصی هم بزارین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رها

سلام
تا جای ممکن سعی میکنیم به سوالات جواب بدیم، بیشتر سوالاتی که جنبه ی عمومی دارند و برای همه قابل استفاده هستند ولی متاسفانه در حال حاضر امکان مشاوره خصوصی فراهم نیست.

نوید

سلام.
من یک شخص بی برنامه بودم. اما بعد از این نخواهم بود. عالی است.
تشکر از شما.

پاسخ دهید
مهسا

ممنونم حتما انجام میدم

پاسخ دهید
مهسا

سلام من هر وقت می خوام برم به سراغ درس اصلا حوصلم نمیزاره یا خوابم میگیره و هزار بار هم برنامه ریزی کردم اما نمیشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مهسا

سلام
باید برای خودتون انگیزه ایجاد کنید. هدف تعیین کنید طوری که وقتی به رسیدن به هدف فکر میکنید و تصورش میکنید انرژی بگیرید. در کنارش محیط مطالعه را هم تغییر بدید. اگر به کتابخانه دسترسی دارید حتما به کتابخانه برید و اونجا مطالعه کنید.

پاسخ دهید
تارا

من یه دختر درس خونم و هزار بار برنامه ریزی کردم و به در اتاق چسبوندم ولی نشد که نشد این مطب ها هم به درد من نمی خورند تازه اگر خودتون برنامه ریزی رو مینوشتید خیلی بهتر بود راستی اگه اینترنت دارین بزنین اهنگ می خوای بری از پیشم خیلی خوشه مال مرتضی پاشایی یادتون نره ها خدا حافظ درس خونا

پاسخ دهید
مائده

عاااااااااااااااااااااااااااااااالییییییییییییییییییی بود
خیلی خوب بود …………………………
ممنونم ازت ……………………………
موفق باشید …………………….

پاسخ دهید
بهار

سلام مرررررررسی موضوع خوبی برای تحقیق پیداکردم

پاسخ دهید
S♡ŔƐИΛ

سلام من 100 بار برنامه ریزی کردم ولی نشد ولی بیشتر به اراده ادم داره خدا کنه منم بتونم موفق بشم هر کاری کردم تا الان نشده 🙁

پاسخ دهید
ستایش

سلام من برنامه ریزی هایی که میکنم فقط روی کاغذ میمونه دیگه خسته شدم من اون طور که خودم ومیشناختم الان نیستم رفته رفته علاقه ام به رشته ام کم میشه هرروز به زور برای گرفتن نمره بیست درسامو حفظ میکنم اون هم چه جوری حتی بیست هم نمیگیرم ازدست درسای حفظی مثل دین وزندگی دیگه خسته شدم اگه برنامه ریزی هم میکنم به زور تویه روز درسی مثل زمین و تموم میکنم تازه چون امتحان وپرسش های کلاسی هم داریم کمتر میرسم که مطالب خونده شده رو خلاصه کنم دراینصورت نیز درسایی که خونده بودم ازیادم میره آخه پس من چی کار کنم یکی بعداز خداهست که بهم کمک کنه

پاسخ دهید
پریسا

سلام باتشکر از زحمات شما
من دانشجوی رشته مهندسی ITهستم ترم یک کارشناسی اتفاقأ به خاطر
حجم زیاددروسم وسختی آنها دچارخستگی وسردرگمی شده بودم .
خوب من متأهلم ودرس خواندن بااین شرایط بسیار مشکل است حتی بارها به
انصراف فکرکردم ولی به خاطرهدفم مشکلات راتحمل می کنم وسعی می کنم ازراهنماییهای شمادرکارهایم استفاده کنم.
فقط اگرمی شود به من بگوییدمجله هاوروزنامه های مربوط به کامپیوترراازکجابایدتهیه کنم
باتشکر.

پاسخ دهید
محمدرضا

خواهرن گلم وداداشی های خوبم/اگه برنامه ریزی خوب میخواهید اول ارااااااااااده بعداراده وبعدش اراده

پاسخ دهید
مریم

خیلی عالی بود متشکرم از بابت مطلبتون

پاسخ دهید
Zm Mh

سلام
من دانش آموز سال سوم دبیرستان تیزهوشان هستم
تو دو سال گذشته اصلا کاری به درس نداشتم و شاید میانگین مطالعه هفتگیم به 2 ساعت نمیرسید به حدی که معدلم از 19.91 به 16 توی سال دوم کاهش یافت
چون در گیر مسایل جنبی و مسابقات و رشته ی هوافضا که میخوام بخونم بودم
مرتب کتاب های دانشگاهی میخوندم
اما امسال به خودم اومدم و دیدم که اگه بخوام برم دانشگاه باید درسام رو پاس بکنم و کنکور بدم بنابر این باید درس بخونم.
حالا همه کار هامو جمع کردم و کنار گذاشتم اما با مشکلاتی روبه رو شدم مثل حجم وسیعی از درس های دوم که امسال نیازم هست ونبودن وقت برای مطالعه یا نرسیدن به برنامه تعیین کرده یا بی حوصلگی نسبت به درس خوندن و استرس شدید ناشی از ترس از نمره در حدی که موقع امتحان لرزش دست شدید و فراموشی و عدم تمرکز زیادی میگیرم به حدی که تو امتحانی که همین شنبه داشتم 2 به توان 2 رو 2 بدست آوردم !!!!!

*لطفا کمکم و راهنماییم کنید*

پاسخ دهید
علی

من تا میام به برنامه ریزیم عمل کنم یه کار برام پیش میاد ….و اگه انجامش بدم در ادامه ی برنامه ریزیم تداخل ایجاد میشه …..لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
مهدی

تشکر؛عالی بود

پاسخ دهید
ناشناس

,عالی بود خیلییییییی به دردم خورد

پاسخ دهید
zahra

are you man or woman?thanks alot.

پاسخ دهید
بهار

در پاسخ به zahra

که چی؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
همدلی

سلام به همگی دوستان با هدف و با انگیزه…
اگر در مورد برنامه ریزی درسی مشکلی دارید یا دوست دارید با یادگرفتن نکات ریز درس خواندن و به خاطر سپاری مطالب ، از دیگران جلوتر بیافتید میتونید به ایمیل hamdeli95@gmail.com ایمیل زده و سوال خودتون رو بپرسید تا در کمتر از 1 روز به آن پاسخ داده شود.
پیروز باشید و شاد

پاسخ دهید
زهرا

سلام من امسال دوم تجربی هستم دارم برای کنکور میخونم و درسم هم خوبه اما توی درس های فیزیک و ریاضی و شیمی در ازمون ها ی پیشرفت تحصیلی نمیتونم حتی سه تا سوال بزنم چون یا وقت کم میارم یا سوال برام پیچیده میشه.ولی در امتحانات مدرسه خیلی خوب میتونماز پس سوالات مدرسه بر بیام.خوانواده ام میگن که من تکنیک تست زنی بلد نیستم به خاطر همین میخوان برام از این لوح های فشرده که تلویزیون تبلیغ میکنه بگیرن ولی من نمیدونم این کارا جواب میده یا نه و یا وقتم رو الکی هدر میدم.نمیدونم ولی میدونم یه حس نا امیدی دارم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
اول از همه اینکه برای ناامید شدن همیشه وقت هست! پس به این یکی مورد اصلا فکر نکنید و تمرکزتون رو برای موفقیت و امیدواری صرف کنید. کلا ناامید شدن را فراموش کنید.
دلیل اینکه وقت کم میارید اینه که مدیریت زمان را انجام نمیدید. تکنیکهای تست زنی هم در کنار مدیریت زمان قرار دارند. باید تست کار کنید و تمرین کنید و نگران هم نباشید. بهتره در حال حاضر که در سال تحصیلی هستید تمرکز خودتون رو بر مسلط شدن بر مطالب کتاب درسی قرار بدید و درسها را خوب درک کنید و مفهومی بخوانید. تابستان هم برای تست زدن فرصت کافی وجود داره که بخشی از تابستان آینده را صرف تست های سال دوم تجربی کنید و بخشی از تابستان را برای مطالعه ی درون پر اهمیت سوم تجربی (زیست و شیمی و …).
تست زدن نیاز به تمرین و تکرار داره.

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به عصرعلم

ممنون از این که به سوالم جواب دادین.راستی دبیرای ما جوری طز فکر این که کسایی که درسشون خوبه میتونن در کنکور و اینده موفق باشند،را به بچه ها تحمیل کرده اند که بچه ها بامن بدن و همش درانتظار پاییین انداختن من هستند.ممنون که راهنماییم میکنید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
همیشه وقتی فردی مسیر موفقیت را در پیش میگیره مشکلاتی هم براش پیش میاد که بخشی از این مشکلات از جانب اطرافیان است. سعی کنید اهدافتون رو شخصی نگه دارید و در مورد اونها فقط با افراد قابل اعتماد (مثل خانوادتون) صحبت کنید. اگر میبینید کسی تلاش میکنه تا شما رو از هدفتون دور کنه ازش دوری کنید. در خصوص حسادت هم یک سری نکات در مطلب زیر گفته شده که شاید برای شما هم مفید باشن:
» چطور با حسادت دیگران مقابله کنیم؟

پاسخ دهید
ملیکا

سلام بسیار بسیار ممنون از مطالب مفیدتون خیلی استفاده کردم…ببخشید یه سوال داشتم من فارغ التحصیل هستم امسال کنکور قبول شدم در یکی از دانشگاه های غیر دولتی اما بخاطر اصرار خونواده موندم و دارم دوباره میخونم واسه سال بعد من دارم واقعا تلاش میکنم اما مشکلی که هست اینه که خواب زیادی که دارم مانع درس خوندنم میشه من باید کامل 9 ساعت یا حتی بشتر بخوابم خیلی سعی کردم این عادتم رو ترک کنم اما بعد چندروز دوباره روز از نو روزی از نو…همین خوابم خیلی برنامه هامو بهم میریزه وگرنه من کاری غیر از درس خوندن ندارم زیادم اهل بیرون رفتن نیستم به راحتی میتونم روزی 12 ساعت درس بخونم(بدون هیچ مزاحمتی)اما همین خواب لعنتی نمیذاره و مدام برنامه هامو بهم میریزه…میشه راهنماییم کنید که چیکار کنم؟؟؟؟دارویی چیزی نیست که خواب رو کم کنه؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ملیکا

سلام
محلی که مطالعه میکنید را تغییر بدید، جایی که هوای آزاد و کمی خنک وجود داشته باشه و البته طوری نباشه که سرما بخورید. اگر احساس خواب آلودگی کردید به صورتتون آب خنک بزنید، چند دقیقه قدم بزنید و بعد دوباره مطالعه را آغاز کنید.
از طرف دیگه سعی کنید مدت زمان خواب را به مرور زمان کم کنید. از ساعت زنگدار استفاده کنید و هر هفته نیم ساعت از زمان خواب کم کنید. برای تغییر عادات باید صبر داشته باشید چون یک فرآیند طولانی مدته.

پاسخ دهید
فروغ

سلام،خیلی ممنون از سایت خوبتون !با استفاده از مطالبتون واقعا متحول شدم و هدفم کاملا مشخص شد.مرسی

پاسخ دهید
MM

سلام من از مطالبتون میخوام کپی کنم اسم نویسنده چیه

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به MM

سلام
ذکر نام سایت همراه با آدرس سایت کفایت میکند.
ارادتمند.

پاسخ دهید
دلنیا

سلام به نظر تون رشته کامپیوتر از نظر بازار کارش خوبه یا بد ؟ ممنون از مطالب مفید شما

پاسخ دهید
رها

معدلم19:90 هست

پاسخ دهید
رها

سلام من دانش آموز سوم تجربی هستم معدلم هم است ولی به علت شرایط خانوادگی ام مثل نداشتن اتاق مخصوص وسرو صدای زیاد تلویزیون نمی توانم طبق برنامه ریزی عمل کنم اگه میشه یه راه خوب برنامه ریزی بهم بگین ممنون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رها

سلام
میتونید از مکانهایی مثل کتابخانه عمومی استفاده کنید.

پاسخ دهید
رها

در پاسخ به عصرعلم

سلام ببخشید حتما توشهرمون کتابخانه داشتیم استفاده میکردم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رها

سلام
با این تفاسیر باید شرایط را برای خودتون بوجود بیارید. برای مثال جایی که کمترین رفت و آمد را داره انتخاب کنید، تلویزیون در دیدرس نباشه و اگر سر و صدا زیاده میتونید از گوشگیر استفاده کنید تا میزان صدایی که میشنوید کاهش پیدا کنه تا هنگام مطالعه تمرکزتون را از دست ندید.

پاسخ دهید
اذین

سلام چگونه برنامه ریزی کنیم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من چه طور استرس نداشته باشم وچه طور برنامه ریزی کنم

پاسخ دهید
فاطمه

سلام من چه طور استرس نداشته باشم وچه طور برنامه ریزی کنم

پاسخ دهید
کیمیا

خیلی مفید بود.استفاده کردیم ولاااااااااااااااااا بخدااااااااااااااااااا

پاسخ دهید
رسول افی

واقعا احساس خوبی پیدا کردم و با مطلبتون خیلی راحت ارتباط برقرار کردم…کارتون عالیه …ممنون …موفق باشید

پاسخ دهید
زهرا

سلام
من الان دوم تجربی هستم و کتاب های کمک اموزشی برای امادگی در کنکورم خریدم ولی این کتاب ها خیلی نکته ها و جزئیات خوبی دارون ولی من نمیتوانم که همه ی انهارا وارد کتاب وبنویسم چون زیادن میخواستم بپرسم چیکار کنم که برای کنکور یادم بمونه .ممنون

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به زهرا

سلام میشه جوابمو بدین ممنون.خواهش میکنم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
یکی از روشهایی که خودم هم برای بخاطر سپردن نکته های مهم استفاده میکنم داستان سازی و جمله سازی است. در این خصوص بزودی مطلبی منتشر میکنیم تا یاد بگیرید.

پاسخ دهید
نگین

سلام من مدرسه ی تیزهوشان هستم یکی از اهدافم اینکه معدلم بالای19.20باشه به نظر تون با روزی 6ساعت درس خوندن به هدفم میرسم
ممنون از مطال جذابتون

پاسخ دهید
فاطمه

سلام من دانش آموز سال سوم ریاضی هستم دلم میخواد درسای سال قبلمم بخونم اما برای درسای امسالم وقت کم میارم چیکار کنم؟

پاسخ دهید
منوچهر

سلام
من همه اهدافم رو روی کاغذ نوشتم وقتی دوباره خوندم احساس کردم یه شخص دیگه هستم.انگیزم چندبرابرشده دوست دارم همه مسائل رویادبگیرم.دوست دارم برای رسین به هدفم هرکاری بکنم وباور هام تغییر کندوهرروزم بهتراز روز قبل باشد.حالا برای رسیدن به هدف ازکجاشروع کنم؟باتشکر.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به منوچهر

باید ببینید که چه چیزهایی شما رو به اهدافتون میرسونن و چه چیزهایی مانع رسیدن شما به اهدافتون میشن. باید شرایط لازم برای موفقیت را فراهم کنید و از کارهای جانبی صرف نظر کنید. البته این کار باید به آرامی و با صبر و حوصله انجام بشه. اگر بخواهید در مدت زمان اندک تغییرات در عادات خودتون اعمال کنید به احتمال زیاد شکست خواهید خورد و دلسرد میشید. پس با صبر، یکی یکی عادتهایی که شما را از هدف دور میکنند را با عاداتی که میتونند شما رو به اهدافتون نزدیکتر کنند جایگزین کنید. (برای مثال اگر روزی 4 ساعت از اینترنت استفاده میکنید این زمان را به مرور کم کنید و این زمان را صرف فعالیتهای مفیدتر کنید).

پاسخ دهید
منوچهر

سلام.من دانشجوی ترم آخرکاردانی حقوق هستم.فکرمیکنید بااین روش میتونم خودم واسه آزمون های سخت آماده کنم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به منوچهر

سلام؛
بله این روش محدودیت رشته یا آزمون و … ندارد.

پاسخ دهید
roza

واقعا عالی بود افرین به اون باهوشی که این و طراحی کرده.

پاسخ دهید
sana2357

خیلی عالی بود ولی نمیدونم بتونم یا نه !!!

پاسخ دهید
حراله

خیلی خوب بود.ممنون

پاسخ دهید
عاشق تنها

من دانش اموز کلاس اول دبیر ستان هستم درمود در س ها یم خیلی استرس دارم دایم به این فکر میکنم قراره نمره ام از این درس کم شه باوجود این که معدلم بالاست 19.94
امسال دیگه باید انتخاب رشته کنم هم درسهای فهمیدنی ام وهم درس های حفظی ام خوبه بین رشته های ریاضی وتجربی وانسانی شک دارم چیکار کنم والدینم میگن برو انسانی نمی دانم چی کار کنم متشکر از داده ها یتان

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به عاشق تنها

سلام
برای انتخاب رشته باید به بازار کار آینده و علاقه ی شخصی خودتون توجه داشته باشید. رشته ای که درآمد کافی نداشته باشه باعث دلسردی شما خواهد شد و این مساله در مورد علاقه هم صدق میکنه.

پاسخ دهید
mohammad

سلام خسته نباشین مطالبتون واقعا عالیا من یه راهنمایی از شما می خواستم :
من پارسال کنکور شرکت کردم و تو دانشگاه سراسری قبول شدم بنا به دلایلی نرفتم و دانشجوی انصرافی شدم و از کنکور سراسری امسال محروم شدم.درس هم نخوندمو رفتم دانشگاه پیام نور قبول شدم.امسال می خوام سه باره تو کنکور شرکت کنم می خواستم بهم بگین من چه جوری برنام ریزی کنم تا رتبه ی زیر هزار منطقه 3 شم.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به mohammad

سلام
نحوه ی انجام برنامه ریزی که در این مطلب عنوان شده است. در کنار این کار باید اولویت بندی هم انجام بدهید. دروسی که ضریب بالاتری دارند از اهمیت بیشتری هم برخوردار هستند. آزمونهای آزمایشی کنکور که جامعه ی آماری بالایی دارند (مثل سازمان سنجش) هم برای ارزیابی خودتون و رقبا میتونه اهمیت داشته باشه.

پاسخ دهید
reza

سلام من دانش اموز دوم تجربی ام میخوام علاوه بر تکالیف کلاسی کنا رش کنکوری هم بخونم اما همیشه وقت کم می یارم درحالی که روز های تعطیلی هم درس میخونم باید چطوری برناه ریزی کنم که به همه کارهام برسم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به reza

سلام
بهتر اینه که تمرکز شما بر روی مطالب کتاب درسی باشه. کنکور چیزی جز مطالب کتاب درسی نیست. سعی کنید بر مطالب تسلط پیدا کنید و زمان تابستان را به مطالعه کنکوری و تستی مربوط به سال قبل اختصاص بدید.

پاسخ دهید
ترنم

باید همیشه قبل از یک برنامه ریزی دقیق این را مد نظرمان داشته باشیم که اگر تعداد دروس زیادن نترسیم . چون با برنامه ریزی همه به طور دقیق مطالعه میشوند……..

پاسخ دهید
عرفان

مطلب خوبی بود با تشکر عرفان دشتی

پاسخ دهید
محمد

سلام
لطفا زمان های رو که بهره بری ذهن در اون زیاده مثلا برای حافظه،درک مسایل رو ذکر کنید.
و خصوصیات کامل یک برنامه ریزی موفق.
ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
در خصوص سوال نخست سعی میکنیم مطلب را برای شما تهیه کنیم و در سایت منتشر کنیم.
در خصوص سوال دوم، در قسمت بعدی از همین مطلب (قسمت دوم برنامه ریزی خوب) در مورد خصوصیات برنامه ی کامل و موفق توضیح داده شده است.

پاسخ دهید
nasrin

سلام وخسته نباشید من دانشجوهستم هرکاری میکنم حواسم جمع نمیشه درس بخونم جکارکنم توروخداراهنمای کنید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به nasrin

سلام
یکی از راه های مؤثر استفاده از سالن مطالعه ی عمومی و کتابخانه است. به شما در افزایش تمرکز کمک خواهد کرد.

پاسخ دهید
فاطیما

چیزایی بود ک مشاواری تحصلیل مدرسه میگن و هیچ وقت ب درد نمیخورن!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به فاطیما

سلام
افرادی که موفق شدند هم از همین روش استفاده کرده اند!

پاسخ دهید
مبینا

سلام من هر وقت می آیم که برنامه رو اجرا کنم در ست نمی تونم مثل برنامه اجرا کنم چون یه هویی یه مشکلی پیش می آید

پاسخ دهید
احمد

سلام خیلی جامع و کامل بود ممنون

پاسخ دهید
مریم

سلام
من سال دوم راهنمایی هستم توی مدرسه نمونه دولتی هم درس میخونم اما راستش تاامروزهرچی که درس میخوندم بااینکه نتیجه اش همیشه بیست بود اما ازخودم راضی نبودم امروز باخوندن این مطلب واقعا انگیزه ام دوچندان شد و اماده اماده هستم تابه دنیانشون بدم دخترایرونی همیشه نابغه ست!!

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به مریم

افرین به شما عزیزم
بله همه ی دخترای ایرونی نابغه اند

پاسخ دهید
هانا اول دبیرستان

سلام سایت واقعا خوبی داریداما من تاحالا اینجا چندین بار نظر گذاشتم ولی جواب ندادید .من سال اول دبیرستانم و میخوام از همین امسال برای کنکور بخونم و سال دیگه رشته تجربی انتخاب میکنم با توجه به اینکه پزشکی هم واقعا دوست دارم اما قبول شدن این رشته کار بسیار بسیار سخته اعتماد به نفسمو از دست دادم میشه راهنمایی کنید که برای سال اول تقریبا روزی چند ساعت باید درس خوند و باید چطور درس خوند که بازده خوبی داشته باشه؟کدوم کتاب تست ها بهتره؟باید روزی چند تا تست بزنم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به هانا اول دبیرستان

سلام
منتشر کردن و پاسخ دادن به دیدگاه ها ممکنه تا چند روز طول بکشه.
چیزی که مهمتر از ساعت مطالعه است، کیفیت مطالعه است. شما میتونید دو ساعت مطالعه داشته باشید با بازدهی 90% و یا 10 ساعت مطالعه داشته باشید با بازدهی 20%. پس کیفیت مطالعه و داشتن تمرکز مهمه. در این خصوص مطالبی در سایت منتشر شده که میتونید استفاده کنید.

پاسخ دهید
هانا اول دبیرستان

سلام مطالب سایتتون واقعا عالیه من اول دبیرستانم و میخوام از همین امسال برای کنکور بخونم سال اینده میخوام رشته تجربی انتخاب کنم و واقعا به پزشکی علاقه دارم اما قبول شدن تو این رشته واقعا سخته و این باعث شده من اعتماد به نفسمو از دست بدم میشه راهنمایی کنید بچه هایی که میخوان از سال اول برای کنکور بخونن چطور باید برنامه ریزی کنن؟

پاسخ دهید
هانا اول دبیرستان

سلام مطالب سایتتون واقعا عالیه
من اول دبیرستانم
میخوام سال اینده رشته تجربی انتخاب کنم
واقعا به پزشکی علاقه دارم اما چون قبول شدن پزشکی کار خیلی سختیه نگران قبول نشدن در این رشته ام و این باعث شده اعتماد به نفسمو از دست بدم میشه راهنمایی کنید که بچه هایی که میخوان از سال اول برای کنکور بخونن چطور باید برنامه ریزی کنن که موفق بشن؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به هانا اول دبیرستان

سلام
برای سالهای اول و دوم و سوم باید تمرکز شما روی کتب درسی باشه. متن درس را بخوبی یاد گرفته باشید و در کنارش از کتابهای کمک آموزشی استفاده کنید تا نکات را بهتر یاد بگیرید. البته میتونید در کنارش تست هم کار کنید ولی عمده ی تمرکز باید روی مطالب درسی به صورت تشریحی باشه تا در امتحانات نهایی هم موفق باشید.
اهداف بزرگ، نیازمند تلاش و پشتکار زیاد هستند.

پاسخ دهید
هانا

واقعا عالی بود.

پاسخ دهید
زهرا

سلام.میخواستم کمکم کنید.
من به رشته ی تجربی خیلی علاقه دارم همه ی خانواده ام هم میگوند برو حتی خواهرم هم در این رشته بوده و گفت برو بخون اما پدرم خیلی راضی نیست چون میگه تجربی و پزشکی یه راه خیلی طولانیه که خیلی سختی باید بکشی میگه پزشکایی که کارندارند تاحالا خیلی زیادند و اصرار داره که من به یکی از شاخه های فنی که بازار کار خوبی داشته باشه برم اما وقتی من چیزی رو دوست نداشته باشم چجوری میتونم توش موفق باشم.من معدل سال اولم 94/19 شد.خواهش میکنم راهنماییم کنید.ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
رشته های گروه پزشکی شامل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی جزو رشته هایی هستند که از نظر زمانی طولانی هستند ولی شما مستقیما مدرک دکترا دریافت خواهید کرد. اینکه گفته میشه کار نیست، صحیح نیست. بسیاری از افراد توقع بالایی دارند و انتظار دارند از شروع کار و بعد از فارغ التحصیلی کاری ساده و پردآمد داشته باشند. رشته های گروه پزشکی نیازمند دانش و تجربه است. هر دو گزینه باید با هم همراه باشه. علم به تنهایی و تجربه به تنهایی نمیتونند باعث موفقیت فرد بشوند. از طرفی برای خانم ها داروسازی یکی از بهترین رشته ها است. طول تحصیل حدودا ۶ ساله است (توجه کنید لیسانس ۴ ساله است و فوق لیسانس هم ۶ ساله). داروسازی هم ۶ ساله است ولی فشرده تر و مدرک دکترای عمومی، کار خوب و باکلاس به همراه درآمد عالی.
علاوه بر گروه پزشکی رشته های دیگری هم هستند که هم بازار کار خوبی دارند و هم پرستیژ بالایی دارند. برای مثال تغذیه، فیزیوتراپی و …
رشته ی تجربی رشته ی خوبی است البته برای افرادی که دارای هدف هستند و رشته های تاپ میخواهند.

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به عصرعلم

ممنون از اینکه راهنماییم کردین. حتما به نکته هایی که گفتین توجه میکنم.

پاسخ دهید
سید جواد موسوی

مطالب عالی بود
نظرات هم خوندم جواب هایی خوبی داده بودید
من تا حالا یک بارم برنامه ریزی نکردم واین کار برام خیلی سخته
لطفا کمک کنید
باتشکر

پاسخ دهید
ناشناس

مطالبتون خیلی خوب بودولی باز هم مانند دفعه های قبلی فکر نکنم موفق بشم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

تفکر منفی را از خودتون دور کنید. در نهایت همونی میشه که فکر میکنید پس مثبت فکر کنید تا نتیجه ی کار مثبت باشه.

پاسخ دهید
محمد

من تا به حال خیلی برنامه ریزی کرده ام ولی موفق نبوده ام

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
پس درست برنامه ریزی نکردید. طبق آموزش پیش برید و بلندپروازی نکنید حتما به نتیجه میرسید.

پاسخ دهید
مرضیه

چطور میشه یه برنامه خوبی داشته باشم که به همه ی درسام برسم من امسال کنکور دارم خوشحال میشم کمکم کنید
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مرضیه

سلام،
در این مطلب و قسمت دوم همین مطلب به طور کامل پاسخ سوال شما داده شده.

پاسخ دهید
مبینا

خیلی خوب بود خوشم اومد الان یک حس بسیار خوب وبه خودم امیدوار شدم متشکرم از هرکی که این را طرح کرد

پاسخ دهید
علی رضازاده

ممنونم از مطلب خوبتون ولی مشکل عمده ای که من باهاش مواجه هستم اینه که اولا اراده ی کافی برای عملیاتی کردن برنامه ی خود ندارم ( مثلا دو روز طبق برنامه عمل میکنم بعد ولش میکنم ) دوم هیچ وقت موفق نشدم یک برنامه ی کاربردی و خوب طراحی کنم که همه چیز به تناسب داخلش رعایت شده باشه و بتونه منو به هدفم برسونه … لطفا راهنمایی کنید . ترجیحا با ایمیل کردن !

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به علی رضازاده

سلام
اولین مشکل معمولا به این دلیل اتفاق میوفته که شما از ابتدا یک برنامه ی حجیم برای خودتون درنظر میگیرد. سعی کنید در ابتدای کار، برنامه با انجام دادن یک تا دو کار به اتمام برسه و سبک باشه. اینطوری هم انگیزه میگیرد و هم یواش یواش نحوه ی برنامه ریزی صحیح را یاد خواهید گرفت.
مورد دوم فقط با تمرین کردن نتیجه خواهد داد. باید چندین و چند بار برنامه ریزی کنید تا بهش عادت کنید. و روند نوشتن برنامه ی خوب دستتون بیاد.

پاسخ دهید
اریمس

سلام ممنونم میخواستم ببینم خوبه ازدوم شروع کنم برای کنکور بخونم
متشکرم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به اریمس

سلام
مطالعه ی کتب کمک آموزشی مربوط به مقطع تحصیلی خودتون و کار کردن تستها خالی از لطف نیست.

پاسخ دهید
زهرا

سلام
یه نظر.اگر نکته ها و فیلم های اقای سرورپور رو هم بگذارید خیلی مفید و متناسب با گفته های شماست.ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
متاسفانه آشنایی با ایشون ندارم ولی بررسی میکنم و در صورت امکان این کار را انجام خواهم داد.

پاسخ دهید
zahra

سلام
این درسته که میگن هدفتو به دیگران نگو؟! ینی الان که به من به خالم گفته ام به هدفم نمیرسم؟!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به zahra

سلام
خیر، البته مخفی نگاه داشتن هدف کار بدی نیست، تنها با افرادی هدفتون را در میان بگذارید که بهشون اعتماد و اطمینان کامل دارید.

پاسخ دهید
مبینا کامیابی

سلام وبلاگ تون خیلی خوبه من قبلا که این وبلاگ رو نخونده بودم ارزو می کردم که مدرسه ها نزدیک نشن ولی حالا بی صبرانه منتظر مدرسه ها هستم.راستی یک سوال کلاس پنجم سخته ؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مبینا کامیابی

سلام
هیچ کلاسی سخت نیست اگر شما برای درس خواندن در خودتون علاقه ایجاد کنید.

پاسخ دهید
MKH

سلام من اول دبیرستان رو تموم کردم و دنبال یه برنامه برا از این به بعد می گردم می خواستم بدونم می تو نین یه برنامه برام طراحی کنین؟ممنون.اگه شد خواهشا برام ایمیل کنین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به MKH

سلام
بهترین برنامه را خودتون میتونید برای خودتون بنویسید چون هیچکس با روحیات و خصوصیات شما کاملا آگاه نیست. بر اساس مطالبی که گفته شد عمل کنید و مطمئن باشید که ظرف مدت زمان کوتاهی خواهید توانست یک برنامه ی خوب، شخصی شده و متناسب با هدف و خصوصیات خودتون طراحی کنید.

پاسخ دهید
آزاده

با سلام.من دارم خودمو واس ارشد رشته مدیریت بیمارستان آماده میکنم.با اینکه تقریبا ده ماه وقت دارم و میدونم که من موفق میشم ولی همش استرس از دست دادن وقتو دارم.احساس میکنم وقت کم میارم.باید چیکار کنم.دوس دارم کسی واسم برنامه رزی کنه و منو تحت فشار بذاره.باید جیکار کنم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به آزاده

سلام
برنامه ریزی خودتون رو داشته باشید و از یکی از دوستان یا نزدیکان بخوایید تا هر چند وقت از شما در خصوص برنامه ای که اجرا میکنید سوال بپرسند و پی گیری کنند. از طرفی مطالعه در کتابخانه باعث افزایش تمرکز و انگیزه خواهد شد.

پاسخ دهید
شهاب

سلام
من چندین سال هست که برنامه ریزی میکنم و اهدافم رو مینویسم ولی دائم دفتر برنامه عوض میکنم و دوباره اهدافمو مینویسم ……..چون هر دفعه از خودم خجالت میکشم که اهدافمو مینویسم و میگم مگه بچه ام که اهدافمو بنویسم و یکی ببینه بخنده بهم اما با تمام این شرایط نوشتن اهداف باعث شده شرایط اون اهداف در مسیرم قرار بگیره..
درخواست راهنمایی دارم اما یک حرف متفاوت میخوام نه کلیشه ایی که بهم کمک کنه .
میدونم برنامه ریزی خوبه..میدونم نوشتن اهداف خوبه..زمان بندی خوبه..اما همین نوشتن زمان باعث استرس میشه که چقدر زمان زود میگذره…یا گاهی وقتا میگم این همه آدم موفق و تاجر موفق داریم مگه همشون برنامه ریزی داشتند؟ و مگر نمیگن همیشه در حال زندگی کنید و نه در آینده که استرس پیدا نکنید؟
تشکر اگه جواب تمام سوالات و ابهامات ذهنی من رو بدهید و کمکم کنید و جوابی متفاوت بدهید چون سایت های زیادی رو خوندم اما بازم به جواب خاصی نرسیدم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به شهاب

سلام
میتونید یک انسان موفق نام ببرید که برای حرف دیگران و بر اساس حرف اونها زندگی کرده باشه؟!
تمام انسانهای موفق شدیدا پیگیر اهداف خودشون بوده اند و اتفاقا اکثرا توسط اطرافیانشون مورد تمسخر قرار میگرفتند. برای مثال برادران رایت! همیشه توسط اطرافیان مورد تمسخر قرار میگرفتند که ایده ای احمقانه دارند ولی در نهایت دیدیم که موفق به ساخت هواپیما شدند و به هدفشون رسیدند. پس از اینکه دیگران اهداف شما را مورد تمسخر قرار بدهند و به شما بخندند ابایی نداشته باشید. شرط رسیدن به هدف جدیت است.
وجود استرس الزاما بد نیست. اگر استرس نباشه فرد بیخیال خواهد بود و این برای رسیدن به هدف خوب نیست. البته استرس بیش از حد هم خوب نیست. پیشنهاد میکنم مطلب » روشهایی برای کنترل استرس را مطالعه کنید.
زندگی کردن در حال به این معنی است که قدر لحظاتی که در اون هستیم را بدونیم و به بهترین نحو از اونها استفاده کنیم. اگر نگاهی به آینده نداشته باشیم که هرگز نخواهیم دونست به کدوم سمت حرکت میکنیم و زندگی کاملا بی هدف میشه. بله، باید در حال زندگی کرد، از گذشته درس گرفت و نگاهی به آینده داشته باشیم تا بتونیم مسیر مورد نظرمون را ترسیم کنیم. (به عبارتی، گذشته ای بسازیم که حسرت اون رو نخوریم).

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به شهاب

باور ما درباره انچه که هستیم و انچه که میتوانیم باشیم به درستی مشخص کننده اینده ماست.انتونی رابینز

هیچ وقت از کسی که همیشه بامن موافق بود چیزی نیاموختم.دکتر شریعتی
امید داشتن حتی در لحظه ناامیدی هم کار خود را میکند.دکتر زهراکریمی

پاسخ دهید
sareh

سلام میشه مطالبتون رو به روز کنی?????

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به sareh

سلام
این مطلب رو یا مطالب دیگر رو؟

پاسخ دهید
زهرا

سلام با تشکر از پاسخ به سوالات.لطفا درمورد افرادی که اینجا مشاوره میدهند بیشتر توضیح دهید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
پاسخ های مشاوره ای، حاصل تجربیات شخصی و تحصیلی یک دکتر دامپزشک است که در این بخش با شما به اشتراک میگذارد.

پاسخ دهید
زهرا کریمی

سلام ممنون ازسایت عالیتون.من اول دبیرستانم و و میخوام برم تجربی برای تابستان 93 که به سر میبریم چی کار کنم که برای کنکورم مناسب و به درد بخور باشد.ممنون از راهنماییتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا کریمی

سلام
کتابهای درسی را به خوبی مطالعه کنید. تمرینات ذکر شده در کتاب را حل و فصل کنید.
برای نمره های نهایی میتونید از کتابهای پیک گل واژه استفاده کنید، خیلی خوب و مفید هستند.
کلاسهای کنکور (آزمونهای کنکور) مثل شرکتهای قلم چی، گاج، مبتکران و … هم میتونه کمک زیادی به شما بکنه.
ولی مهمترین چیز مطالعه درست و کافی کتب درسی است.

پاسخ دهید
زهرا کریمی

در پاسخ به عصرعلم

سلام ممنون از راهنماییتون ولی من میخوام بدونم که روی تستای فیزیک1 برای کنکور وقت بذارم یا پیش خوانی دوم رو انجام بدم ممنون ازتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا کریمی

از فیزیک 1 که فقط دو فصل انتهایی در کنکور میاد (اگر اشتباه نکرده باشم، نور و یه مبحث دیگه). برای همین میتونید هم تستهای فیزیک 1 را کار کنید و هم فیزیک 2 را مرور کنید. به صورت یک روز در میان یا هر طوری که برای خودتون راحت تره. تستهای فیزیک 1 نهایتا 3 هفته زمان نیاز داشته باشه!

پاسخ دهید
سارا

سلام من خیلی این سایت رو دوست دارم ممنون از سایت خوبتون.من میخوام برم کارگردانی ولی خیلی ها میخواهند من رو منصرف کنن به خصوص خانواده ام چون میگن تو قم برای دخترا خوب نیست من واقعا گیجم خواعش میکنم راهنماییم کنید مرسی.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سارا

سلام
متاسفانه در کشوری زندگی میکنیم که انتخاب علاقه به عنوان حرفه همیشه خوب نیست. بهترین کار اینه که شما در کنار رشته ی دانشگاهی، کارگردانی هم بخونید. خیلی از افراد و دوستان خودم هستند که علاوه بر درس و مدرک دانشگاهی در زمینه های هنری و فیلم سازی هم فعالیت دارند.

پاسخ دهید
یه دوست

در پاسخ به سارا

سارا جون میتونی فعلا بری هنرستان و کلاس سیمای مهان که تو قمه بعد میتونی برای بازیگری و بعد کارگردانی اقدام کنی.ولی به سیمای مهان یه زنگ بزن راهنماییت میکنه.
موفق باشی.

پاسخ دهید
مریم

سلام من دوم دبیرستان هستم و نمیدونم و نمیتونم برنامه ی خوب درسی داشته باشم چی کارکنم؟از کی و چه جوری شروع کنم؟لطفا راهنماییم کنین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مریم

مریم عزیز،
در قسمت دوم از همین مطلب نحوه ی انجام برنامه ریزی توضیح داده شده، قسمت دوم را هم مطالعه کنید اگر سوالی بود براتون توضیح خواهیم داد.

پاسخ دهید
سمیه

سلام با تشکر از سایت خوبو توضیحات خوبتون من رشته مامایی هستم کارشناسی را تمام کردم برا ارشد شرکت کردم ولی به خاطر حجم ریاد مطالب ومشکل تو برنامه ریزی نتونستم نتیجه خوبی بگیرم ازمون استخدامی هم باید اماره بشم واقعا سر در گم شدم نحوه برنامه ری با این همه مسالب ریاد ونتیجه خوب گرفتن بهم بگید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سمیه

سلام
انجام برنامه ریزی یکی از مهمترین قدمها برای رسیدن به موفقیته ولی تنها برنامه ریزی کافی نیست. خیلی وقتها برای رسیدن به اهداف بالاتر باید اهداف جزئی تر را قربانی کنید. از فعالیتهای جانبی غیرضروری خودداری کنید تا زمان بیشتری برای اجرای برنامه ها داشته باشید. اولویت بندی باید حتما انجام بشه و طبق اهمیت فعالیتهایی که مد نظر دارید اقدام کنید.

پاسخ دهید
لیلا

سلام خیلی ممنونم از مطالب پر بارتون.من سال دیگه پیش دانشگاهی ام تو تیزهوشان درس می خونم تا قبل اینکه وارد دبیرستان بشم خیلی با انگیزه بودم ولی از وقتی اومدم دبیرستان نمی دونم چرا ولی اصلا انگیزه ندارم سال دوم و سوم رو زیاد خوب نخوندم ولی الان انگیزه پیدا کردم می خوام خیلی درس بخونم اما احساس می کنم خیلی دیره نظر شما چيه من هدفم فقط و فقط پزشکی اگه پزشکی نباشه اصلا قصد رفتن به دانشگاه هم ندارم چکار کنم کلا بخیال درس و دانشگاه بشم یا جای امید هست؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به لیلا

سلام
انسان ناامید شکست خورده است!
اگر امسال دیر شده باشه فرصت برای سال بعد وجود داره.
یادتون باشه، اهداف بزرگ نیازمند تلاش و کوشش و پشتکار فراوان هستند.
موفق باشید.

پاسخ دهید
سارا

سلام
ممنون برای مطالب خوبتون در برنامه ریزی برای تابستانم بهم خیلی کمک کرد

پاسخ دهید
احسان

سلام
من در تاریخ 30 اردیبهشت ازمون نمونه دولتی برای ورود به دیرستان دارم . سعی می کنم درس بخونم ولی هر کار می کنم درس خوندنم نمی یاد لطفا راهی به من بگویید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به احسان

سلام
یکی از راه های مؤثر استفاده از کتابخانه های عمومی است. در چنین مکانهایی با دیدن سایرین که با جدیت مطالعه میکنند انگیزه ی شما هم افزایش پیدا میکنه.

پاسخ دهید
زهرا

با سلام این سایت خیلی عالی بود من دو بار کامل این مطالب رو خوندم اگه میشه ماه به ماه به روز کنید تا بیشتر بهره ببریم.من کلاس اول دبیرستان هستم اولویتم توی رشته ها تجربیه و میخوام انشاا…. رتبه ی خیلی خوبی کسب کنم.معدلمم 83/19 شد ولی همه میگن اونایی که تیزهوشان یا نمونه دولتی میرن میتونن رتبه های برتر بشن،من نا امید نمی شوم ولی به هر حال یه ذره تاثیر منفی این حرفا رو رو خودم می بینم میشه کمکم کنید.ممنونم از راهنمایی هاتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
همه ی اونهایی که تیزهوشان یا نمونه دولتی میرن میتونن رتبه های برتر بشن!
همه ی اونهایی که تیزهوشان یا نمونه دولتی نمیرن هم میتونن رتبه های برتر بشن!
همه چیز به تلاش خودتون بستگی داره، دوستانی داشتم که در تیزهوشان درس میخوندند و حتی قبول هم نشدند! و هر ساله افرادی رو میبینید که در روستا ها و با کمترین امکانات درس میخونند و جزو رتبه های برتر کشور هستند.

پاسخ دهید
بهار13

شما باید وقتی میاید سایت برنامه ریزی برای درس بیاید نه برای خندوندن

پاسخ دهید
محمد

من یک دانش آموز سال سوم رلهنمایی هستم و خمیخواستم بدونم…
اصلا ولش کن ممنون از مطالب مفیدتون.

پاسخ دهید
مجتبی

امروز 11 بهمن روزی بود که دلم به هیچی نبود 3 تا تجدیدی اوردم تا الان البته تو دروس تخصصی من از معدل 18 اومدم 14 این یعنی چی با خودم فکر کردم گفتم باید یک برنامه ریزی خوب داشته باشم ولی میرفتم سمتش میزاشتمش کنار زیاد خوششم نمیومد از برنامه ریزی خوشم نمیومد یه لحظه به به هدف فکر کردم مهندسی نفت و سر کفت هایی که از طرف دوستام و خانواده میخوردم تصمیم گرفتم ولی اراده قوی نداشتم همیشه پا اینترنت هستم پا فیلم و بازی از خودم خسته شده بودم تصمیم گرفتم اون مطالب بالا به من اینو فهمون که من میتونم تو یک دقیقه یک برنامه چیدم
بله این برنامه منه
هدف :مهندسی نفت
درس روزی بین 3 تا 4 ساعت
اگه به این قانون ها توجه نکردم
مجزاتم اینه که خودم بدبخت میشم خودم به هدفم نمیرسم همیشه اینو قانون ها رو رو تو ذهنم مرور میکنم حتی تو سخترین شرایط تا ملکه ذهنم بشه با تشکر اگه تو برنامه ریزیم مشکلی بود خواهش میکنم اصلاح کنید ممنون از همتون به امید اون روزی که همه مون موفق بشیم و افتخار خانواده ها مون بشیم و ایران
این روزها میگذرند ولی من از این روز ها نمیگذرند

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مجتبی

سلام آقا مجتبی
فراموش نکن که هدف بزرگ، تلاش بزرگ نیاز داره، هدفت رو و برنامه هات رو روی کاغذ بنویس، نوشتن هدف و قرار دادن جلوی چشم معجزه میکنه، بهت انگیزه میده. بزرگ بنویس و بچسبون به دیوار جلوی میزت. تلاش کن و تحت هیچ شرایطی نا امید نشو حتی اگه شکست خوردی.
مطمئن باش به پیروزی میرسی.
برات آرزوی موفقیت داریم.

پاسخ دهید
محمد

باسلام وتشکر از شما بابت مطلبتون من دانشجوی ترم 7حسابداری هستم وعلاقه زیادی به رشته های پیراپزشکی دارم مخصوصا بینایی سنجی به نظر شما میتونم امسال برای کنکور 92 شرکت کنم لطف میکنید جواب بدید

پاسخ دهید
مهمان

در پاسخ به محمد

نه بابا با خودت چی فکر کردی آخه تو پزشکی محاله عزیزم

پاسخ دهید
حسین

سلام خسته نباشید !
من دانشجوی ترم 4 نقشه کشی هستم ، راستیتش من وقتی میخوام درس بخونم یا خوابم میگره (دائم خمیازه )یا هم عناوین مختلف ذهنمو به بی راهه میکشونه !
ذهنم دیگه کنترل تمرکزش از دستم رفته تورو خدا کمکم کنین
استاد که درس میگه نا خود آگاه ذهنم به بی راهه میره
اصلا به آینده نا امید شدم دائم افکار خستم میکنه یه ساعت مات و مبهوت بشینم فکر کنم همش عوامل تخریب ذهمنه
اگه راهی میدونید که از این حالت در بیام و درسمو بخونم باور کنید ثواب بزرگی هم در حقم میکنید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به حسین

سلام
ورزش کنید، احتمال وجود کم خونی هم در شما هست (به دلیل خستگی زودرس و خواب آلودگی).
اگر تمرکز حواس ندارید افکاری که باعث از بین رفتن تمرکز میشن رو روی کاغذ بنویسید و بعد به درس خوندن ادامه بدید.
مدت زمان درس خوندن رو به 10 دقیقه کاهش بدید ولی دفعات رو زیاد کنید (یعنی بجای یک ساعت و نیم خواندن مداوم، 7 یا 8 تا 10 دقیقه مطالعه کنید)
موقع درس خواندن چیزی که میخونید رو روی کاغذ بنویسید، اینکار باعث افزایش تمرکز میشه.

پاسخ دهید
مینا

با سلام من دانش آموز دوم انسانی هستم وهمیشه بدون برنامه ریزی درس می خواندم ونمرات خوبی داشتم اما امسال به شدت نمراتم پایین امده است من نمیدانم برنامه ریزی ام را درست اجرا کنم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مینا

سلام
در برنامه ریزی بلند پروازی نکنید و خودتون رو به انجام اون پایبند کنید. اولویت بندی کنید و بر حسب اولویت بندی پیش برید.

پاسخ دهید
مهمان

سلام من دانشجوی ترم1 رشته مدیریت صنعتی دانشگاه پیام نور هستم تا حالا تا این حد درس نخونده بودم از روزی که وارد این دانشگاه شدم بدجور دلهره و استرس دارم واسه امتحانات دلم میخواد نمره های خوبی بگیرم هم واسه آینده شغلی هم رازی بودن خانوادم تازه به صفحه شما سر زدم امتحانات میان ترمم شروع شده و بی قراری من بیشتر دی ماه هم امتحانات ترم شروع میشه و من حتی 1کتابم رو هم تمام نکردم 1کیشو که اصلا شروع نکردم راهنماییاتون واسه برنامه ریزی عالیه اما من واقعا ناامیدم و وقتم محدوده خواهشمندم یه راهنماییم بکنید که موجب دلگرمیم بشه و بدونم چیکار کنم با تشکر از مطالب خیلی خوبتون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مهمان

سلام
معمولا ترم اول دانشگاه به دلیل آشنا نبودن با روند برنامه های آموزشی برای دانشجویان کمی سخته و حال و هوای خاصی داره، این نگرانی طبیعیه، در خیلی ها هست.
برای کسب موفقیت به نمره فکر نکنید، شما اگر درست درس رو بخونید و یاد بگیرید مطمئنا نمره ی خوبی هم کسب میکنید. برای زمان خالی خودتون برنامه ریزی کنید و حتما و حتما اولویت بندی داشته باشید. تا دی ماه فرصت زیادی باقی مانده و میتونید به دروسی که دارید سر و سامون بدید و موفق بشید. یکماه زمان کمی نیست، بر اساس تعداد واحد هر درس براش زمان بگذارید و مطالعه کنید. شب امتحان رو هم برای مرور درنظر بگیرید.

پاسخ دهید
ترانه

خیلی خوب بود،ولی یه سوال آیااگه بعدتدریس همون روز سوال تشریحی کار کنیم بهتره یاتست؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ترانه

سوال تشریحی برای درک بهتر درس مؤثرتره تا سوالات تستی، اگر هم سوال تستی کار میکنید سعی کنید پاسخ تشریحی اون رو کاملا بررسی کنید.

پاسخ دهید
پریسا

ممنون عالی بود

پاسخ دهید
سلنا

سلام لطفا درمورد بالابردن تمرکزدر درس هم مطالبی روبنویسیدممنون میشم

پاسخ دهید
سلنا

سلام.خیلی ازتون ممنونم توضیحتون خیلی کامل و مفیدبود.مرسی از راهنمایی خوبتون.

پاسخ دهید
سلنا

خب چه جوری میشه بین درس های امروز و فردا هماهنگی ایجاد کرد هیچ وقت درسهای فردا نمی ذاره درس امروز رو بخونم.میشه بیشترتوضیح بدید؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سلنا

اوایل کمی سخته تا هماهنگی ایجاد کنید. سعی کنید سر کلاس از نکاتی که تدریس میشه نت برداری کنید و جزوه بنویسید، اینکار باعث میشه تا بخش زیادی از مبحثی که تدریس شده در خاطرتون بمونه و در منزل هم حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه برای هر درس وقت بگذارید و دوباره مرور کنید. یعنی حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت رو به دروس همون روز اختصاص بدید و باقیمانده رو به دروس فردا، ممکنه هفته ی اول کمی دشوار باشه ولی از هفته ی بعدش کارتون بسیار ساده تر خواهد شد.
یا اینکه برای یک هفته اگر فرصتی نمیشه فقط درس همون روز رو بخونید، با اینکار برای هفته ی بعد آماده هستید (در واقع یک هفته رو از دست میدید ولی یک هفته هم جلوتر خواهید بود). چون هر درس رو مطالعه کردید، برای هفته ی دیگه یک مرور کفایت میکنه چون هفته ی قبلش خواندید درس رو، اونوقت فرصت کافی دارید تا درس فردا که هنوز تدریس نشده رو هم مطالعه کنید. وقتی معلم سر کلاس تدریس میکنه هم درک بهتری خواهید داشت و هم یک جور رفع اشکال میشه و تسلط شما بیشتر میشه. دوباره این چرخه رو ادامه بدید، یعنی درس همان روز را در همان روز مرور کنید (چون قبلا خوندید و یکبار هم سر کلاس تدریس شده) و بیشتر وقت و زمان رو برای دروس فردا (که هنوز تدریس نشده) اختصاص بدید.

پاسخ دهید
سلنا

سلام خسته نباشید.عالی بود فقط یه سوال من هیچ وقت نتونستم با برنامه پیش برم خواستم نشد اگرم بتونم برنامه ی مدرسه اونو خراب میکنه میشه کمکم کنید؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سلنا

سلام
خوب برنامه ی مدرسه که یک برنامه ی مشخص و ثابته، شما دقیقا میدونید چقدر زمان آزاد در اختیار دارید و چقدر از زمان در اختیار مدرسه است. برای زمانهای آزاد برنامه ریزی کنید. میتونید این برنامه ریزی رو هم راستا با برنامه ی مدرسه انجام بدید. مثلا بخشی از برنامه رو برای مرور درسهای گفته شده در امروز و بخشی رو برای مرور درسهای فردا.
اگر مشکلی در این زمینه دارید بفرمایید تا بیشتر توضیح بدیم.

پاسخ دهید
رومینا

واقعا عالی بود مرسی حتما ازشون در برنامه ی خودم استفاده می کنم

پاسخ دهید
هديه

من هيچ وقت نتونستم برنامه ي قابل انعطاف بنويسم لطفا بگيد چه طور اين كار رو بكنم ممنون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به هديه

سلام
اول از همه اینکه نباید ناامید بشید، به مدت طبق همین مطلب پیش برید کاملا متوجه میشید که چطور انعطاف پذیرش کنید. باید وارد عمل بشید، توضیح دادن در این مورد زیاد کمکی نمیکنه.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من خیلی دوست دارم برنامه ریزی کنم ولی تا می رم سراغش می گم سخت وانجامش نمی دم حالا باید چی کار کنم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
در برنامه ریزی باید دو نکته رو مد نظر قرار بدید،
اول اینکه بلند پروازی نکنید و متناسب با توانایی تون برنامه ریزی کنید،
دوم اینکه خودتون رو موظف کنید که برنامه رو انجام بدید، حتی اگه سخته براتون.

هیچکس جز خودتون نمیتونه در این مورد کمکی کنه.

پاسخ دهید
مطهره

مرسی خوب بودچیزهای زیادی یادگرفتم وفهمیدم که بایدچگونهبرنامه ریزی درسی خوبی داشت.

پاسخ دهید
نگین

در پاسخ به مطهره

اخه چه جوری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟میشه بگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
مهمان

من تا حال صد دفعه برنامه ریزی کردم وبه انجام نرسیده تازه متالبتان شبیه کتاب قورباغه ات راقورت بده هست

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مهمان

سلام
مطلب حاضر حاصل تجربیات شخصی نویسنده است، کتابی که فرمودید هم بسیار مفید است، به هرحال راز موفقیت ثابت است و هر کسی از این راز استفاده کنه به موفقیت میرسه.

پاسخ دهید
ححححححححححح

در پاسخ به عصرعلم

خیر راز موفقیت ثابت نیست.

پاسخ دهید
پریناز

بامراجعه به سایت شمابه اندازه ی صدتامشاوره تجربه های عالی کسب کردم کاش زودترپیداش میردمهمیشه هم چین افکاری توذهن همه هست مرتب کردنش ودرس به کاربردنش شرطه که شمادقیق یاددادیدیه دنیاممنون

پاسخ دهید
البرت

جالب بود

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین