چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟(قسمت دوم)

توسعه مهارتهای فردی » هدفگذاری و برنامه ریزی » چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟(قسمت دوم)
۹ آذر ۱۳۹۷ چاپ

در قسمت قبل در مورد هدف برنامه ریزی و قابلیت های یک برنامه ی خوب صحبت کردیم و در این قسمت نحوه ی انجام برنامه ریزی صحیح را توضیح خواهیم داد. در صورت نیاز میتوانید از طریق لینک زیر به قسمت قبلی دسترسی داشته باشید:

برای اینکه بتوانید یک برنامه خوب داشته باشید که بعد از چند روز در اثر فشار زیاد از انجام آن دلسرد نشوید و نتوانید انجامش بدهید باید دقت کنید که بلند پروازی نداشته باشید و بر حسب توانایی های خود برنامه ریزی کنید.

برای هفته اول و یا دو هفته ی اول مثل سابق درس بخوانید و برنامه ریزی نکنید. انگار اتفاقی نیافتاده است! فقط یک کاغذ و قلم دم دست داشته باشید وهرکاری که انجام میدهید را با تاریخ و زمان انجام آن ثبت کنید. برای مثال اینطور ثبت کنید:

“ساعت ۱ تا ۱:۳۰ ناهار خوردم، ۱:۳۰ تا ۲:۳۰ خوابیدم، ۲:۳۰ تا ۴ تلویزیون فلان برنامه را تماشا کردم، ۴ تا ۵:۳۰ ریاضی خواندم، ۶ تا ۷ ادبیات خواندم و الی آخر”.

برای مدت یک هفته همین روند را حفظ کنید. هرکاری که انجام میدهید را ثبت کنید و خودتان را ملزم به ثبت وقایع کنید!

حالا بعد از یک هفته از عادت های خودتان خبر دارید و میدانید که به طور میانگین چند ساعت در روز درس میخوانید و چقدر از وقتتان را به کارهای دیگر اختصاص میدهید. تمام اینها را به صورت مکتوب در دفترچه ی خود دارید! که در ادامه نحوه ی استفاده از این اطلاعات را توضیح خواهیم داد.

اولویت بندی کارها چه اهمیتی دارد؟

اولیت بندی کارها

گام بعدی تعیین کردن اولویت کارها بر اساس اهمیت برای رسیدن به هدف است.باید کارها را بر اساس اهمیت آنها درجه بندی کنید، آن دسته از کارها که بالاترین اهمیت را در رسیدن به هدف دارند درجه ۱ خواهند بود و سایر کارهایی که اهمیت کمتری دارند در درجات بعدی از اولویت قرار میگیرند.

برنامه ریزی به صورت ماهانه

برای نوشتن برنامه باید از مقیاس بزرگ به کوچک حرکت کنید. اول هدف کلی را تعیین کردید که فرض میکنیم برای مدت یک سال است. در قدم بعدی باید برای هر ماه اهدافی را تعیین کنید (همان اهداف میان مدت) در واقع هدف اصلی را به چند هدف میان مدت تبدیل میکنید. مثلا تعیین میکنید در طی این ماه ۳ فصل از درس ادبیات، ۲ مبحث از ریاضیات و … را باید مطالعه کنید. بهتر است حجم مطالعه را هم مشخص کنید مثلا ۱۰۰ صفحه (از صفحه ی x تا صفحه ی Y) از فلان کتاب و …

این کار را بر اساس عاداتی که ثبت کرده اید انجام بدهید و بلندپروازی نکنید. داخل یک برگه پیش بینی خودتان را از یک ماه که پیش رو دارید بنویسید. ممکن است در ابتدا این کار کمی سخت باشد ولی در مدت زمان کوتاهی خواهید توانست حتی فعالیت های یک سال را هم پیش بینی کنید!

برنامه هفتگی

مقیاس بعدی هفته است. پس باید برای هفته هایی که در ماه وجود دارند برنامه ریزی کنید. مثلا از آن ۱۰۰ صفحه که در برنامه ی ماهانه باید مطالعه کنید ۲۵ صفحه را در این هفته، ۲۵ صفحه در هفته ی بعد و به همین ترتیب الی آخر. برای تمام دروس این کار را انجام دهید و بر روی یک برگه کاغذ یا درون دفتر برنامه نویسی تان یادداشت کنید.

برنامه روزانه

اکنون که از آن ۱۰۰ صفحه فقط ۲۵ صفحه باقی مانده است (طبق مثال ۲۵ صفحه در هفته) باید این مقدار را در روزهای هفته تقسیم کنید. مثلا برای خودتان تعیین کنید در روز دوشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ صفحه ی ۱ تا ۱۲ فلان کتاب و در روز پنج شنبه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ صفحه ی ۱۳ الی ۲۵ همان کتاب. به همین منوال برای درس ها وقت بگذارید و به مرور زمان میزان مطالعه و حجم آن را افزایش بدهید. مثلا هفته ی اول یک ساعت بیشتر درس بخوانید، هفته ی دوم یک ساعت بیشتر کنید، هفته ی سوم یک ساعت دیگر بیشتر کنید. به این ترتیب از درس هم زده نمی شوید. از کارهایی که اولویت کمتری دارند چشم پوشی کنید و زمان آنها را به درس و به هدفی که دارید (هدف الزاما درسی نیست) بپردازید.

نکته مهم: برای هر یک ساعت فعالیت درسی، ۱۰ دقیقه استراحت در نظر بگیرید.

موفقیت های تحصیلی و برنامه ریزی

برای یک هفته ی کامل برنامه ریزی کنید و شب، قبل از اینکه بخوابید برنامه ی روز بعد را مرور کنید. در هر روز کنار مواردی را که طبق برنامه انجام داده اید بنویسید “آفرین” یک تیک هم بزنید کنارش! این کار در ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

در انتهای هفته اگر به خوبی به برنامه عمل کردید در هفته ی بعد چند ساعت از یک روز خاص (مثلا پنج شنبه) را برای خودتان جایزه قرار بدهید و چند ساعتی را با دوستان خوش بگذرانید. کارها را هفتگی و ماهانه ارزیابی کنید، نقاط قوت را حفظ کنید و نقاط ضعف را تصحیح کنید. تمام موارد را یادداشت کنید. با یادداشت کردن اجازه بدهید این روند در ضمیر ناخودآگاه شما شکل بگیرد و پس از مدتی از پیشرفت خودتان حیرت زده خواهید شد.

به خود و توانایی هایتان ایمان داشته باشید. مطمئن باشید کاری نیست که نتوانید انجامش بدهید، ولی توجه داشته باشید برای کارهای بزرگ باید زمان و همت بزرگ هم بکار بگیرید!

گفتگو پیرامون چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟(قسمت دوم)

(منتشر شده: 465 | در انتظار تایید: 1)
ناشناس

سلام ببخشید اگر عجله به داشتن برنامه داشته باشیم و از دو هفته به روال زیادی عادی پیش رفته باشیم ولی از اون چند روز نوت بر نداشته باشیم چی؟ می تونیم برای دو روز ابن کار را انجام بدیم؟

پاسخ دهید
محمد بهزاد پرشکوهی

سلام.مقاله شما در مورد برنامه ریزی مفید وحامل نکات کلیدی بود که ممکن است دوستان با جا انداختن بکارگیری این کلید دچار بلند پروازی در تدوین برنامه و نهایتا ناامیدی از تدوین و اجرای برنامه و برنامه ریزی شوند.ممنون

پاسخ دهید
رایان

خیلی ممنون از دو مقاله مفیدتون امیدوارم بتونم خودمو تغییر بدم.

پاسخ دهید
❤Asma❤

من هفتمم هر وخ درس میخونم از یادم میره یا خیلی طول میکشه که یاد بگیرم چیکار کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من زهرا از كلاس هفتم هستم اولين امتحانم رو به دليل كمبود وقت از دست دادم حالا از ناراحتي اون امتحان نمي تونم بقيه ي امتحاناتم رو بخونم چي كار كنم؟

پاسخ دهید
f.sa

ممنون از سایتتان .

پاسخ دهید
fh

سلام من دانش آموز رشته انسانی دهم هستم و در درس هایی که مطالب زیادی برای یادگیری دارد مشکل دارم مثل جامعه و تاریخ و جغرافیا کمکم کنید ممنون

پاسخ دهید
عاطفه عاروان

عالییی بود خیلی ممنون.برسید ب هدف هاتون❤️عا

پاسخ دهید
فاطمه

من دیشب برنامه ریزی کردم برای امتحانات نوبت دومم ولییی مثل خنگا شب دیر خوابیدم صبح قرار بود ساعت ۹ بیدار شم ساعتم که گذاشته بودم برای زنگ زنگ خورد ولی من خواب موندم اینطور شد که همه ی برنامه های من به هم ریخت یعنی واقعا حیف اینقدر برنامه ریزی حالا اون درساییو که باید میخوندمو نتونستم بخونم 😐تازه حتی دیگه گوشیمم دست نمیگیرم ک بتونم بخونم ولی اصلا حس خوندن نیست خداروشکر دوتا از امتحانامو دادم خدا کنه بقیشو خوب بگیرم .ایشالااا از این به بعد بتونم به برنامه ریزیم عمل کنم ☺میدونم خیلی حرف زدم ولی عیبی نداره خدافظ

پاسخ دهید
ملیکا

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان
من هروقت که برنامه ریزی میکنم نمیتونم بهش عمل کنم و فقط تا چند روز اول انجام میدم و بعدش موفق به انجام برنامه ریزی نمیشم
اگر میشه یه راهنمایی کنید.

پاسخ دهید
ابوالفضل

با اینکه حال نداشتم بخونم میگم چرت بود

پاسخ دهید
Farid

واقاعالی بود من هشتم هستم من با این برنامه ریزی معدلمو از ۱۶ به ۱۸.۵ تغییر دادم واقا ممنون😘😘😘😘

پاسخ دهید
میلاد

سلام من یازدهم هستم
یه داخل درس حسابان و آمار مشکل دارم
هر وقت درس میخونم خیل زود فراموش میکنم

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین