چرا بعضی ها نمی توانند به درخواست دیگران نه بگویند؟

بهداشت روان » چرا بعضی ها نمی توانند به درخواست دیگران نه بگویند؟
۱ آذر ۱۳۹۱ چاپ

تابحال برای شما پیش آمده که در موقعیتی قرار بگیرید که گفتن ” نه ” دشوار باشه؟ بیشتر مردم هنگامی که در رودربایستی قرار میگیرند، راهی جز گفتن بله و قبول کردن آنچه که به آن تمایل ندارند نمی بینند، یا فکر میکنند رد کردن درخواست دوست یا شخص دیگر بی ادبی است یا اینکه راه درست انجام این کار رو نمیدونند. برای همین مجبور میشید ساعتها و یا روزها از برنامه های خودتون عقب بیوفتید، فشارهای روحی رو تحمل کنید فقط بخاطر اینکه نتونستید درخواست رو در کنید و بگید نه!

در این مطلب به بررسی دلایل این مساله خواهیم پرداخت که چرا گفتن نه و در درخواست دیگران برای بعضی از ما اینقدر سخت است و در مطلب بعدی راه حلهای مقابله با چنین وضعیتی را به شما ارائه خواهیم داد.

چرا نه گفتن اینقدر سخت است ؟

برای اینکه یاد بگیریم که بگوییم نه! نخست باید بدونیم که چه عواملی ما رو از اینکار باز میدارند ، یعنی چه چیزی باعث میشه که ما نتونیم بگیم نه! . در ادامه به عمده دلایل موجود رسیدگی خواهیم کرد .

1 – شما میخواهید کمک کنید

افرادی که قلب مهربان دارند ، نمیخواهند دیگران از اونها رنجیده و ناامید بشوند و تاجای ممکن سعی میکنند که به اطرافیان کمک کنند حتی اگر این موضوع باعث از بین رفتن وقت و برنامه های شخصی خودشون بشه .

چطور به دیگران نه بگوییم

2 – میترسید بی ادبی باشه

فکر میکنید نه گفتن در برخی شرایط بی ادبی محسوب میشه ، مخصوصا هنگامی که فرد درخواست کننده از لحاظ سنی از شما بزرگتر باشه . این نوع تفکر در فرهنگ آسیایی ریشه داره ، جایی که حفظ جنبه های اجتماعی بر جنبه های فردی ارجحیت داره و افراد در پی این مساله هستند که دیگران رو به هر قیمت از خودشون راضی نگهدارند .

 

3 – میخواهید مورد تایید باشید

نمی خواهید از گروه جدا باشید و به اصطلاح خودمون میخواهید همرنگ جماعت باشید و برای اینکه با دیگران در یک سو قرار بگیرید از مخالفت و نه گفتن خودداری میکنید و درخواست دیگران رو رد نمی کنید و کلا قصد دارید دیگران رو مجذوب خودتون کنید !

 

4 – ترس از برخورد

از این بابت نگرانی دارید که نکنه با رد کردن درخواست ، طرف مقابل عصبانی یا ناراحت بشه و از طرف شما دلخوری ایجاد بشه و اتفاقاتی رخ بده که شما از اون وحشت دارید یا دوست ندارید اونطوری بشه و روابط آینده رو تیره و تار کنه .

 

5 – ترس از دست دادن فرصت

شاید فکر میکنید نه گفتن باعث بسته شدن درها و بخت شما خواهد شد ، برای مثال ، شخصی در شرکتی با گروهی کار میکنه و از اون درخواست میشه تا به دپارتمان دیگری در جای دیگر بره و اونجا کار کنه ، اون فرد با گروه فعلی خوشحال و راضی است و دلش نمیخواد به گروه جدیدی منتقل بشه ولی میترسه اگر به این درخواست نه بگه ، فرصت شغلی و جایگاه فعلی اش رو از دست خواهد داد .

 

6 – پل های پشت سر رو خراب میکنید

بعضی از ما گفتن نه رو به معنای مخالفت کامل قلمداد میکنیم و فکر میکنیم با نه گفتن تمام مسیرها و پلهای پشت سر رو ویران کرده ایم و مسیر بازگشتی باقی نگذاشته ایم و دیگه نمیشه بعد از اون به رابطه ای ادامه داد .

 

اگر شما در نه گفتن با یکی از دلایل بالا مواجه هستید، پس با ما همراه باشید . چیزی که در واقعیت زندگی وجود داره این هست که نه گفتن نه بی ادبی است و نه به معنای مخالفت 100% است. شما با نه گفتن موقعیت خودتون رو به خطر نمی اندازید و برخورد یا تنشی ایجاد نخواهید کرد. با نه گفتن رابطه ها رو تخریب نخواهید کرد، پس بهتره در ابتدای کار این باورهای نادرست رو از سر بیرون کنید. این باورهای نادرست هستند که باعث میشوند خودتون رو به دردسر بیاندازید .

در انتهای کار این موضوع به نحوه ی نه گفتن شما هم بستگی داره، شما باید اول برنامه های خودتون و اولویت های خودتون رو داشته باشید ، مثل سایر افراد که نخست اولویت های خودشون رو در نظر میگیرند .

نه گفتن به منزله احترام گذاشتن به زمان و فضای شخصی خودتون هست و یک امتیاز بزرگ برای هرکس محسوب میشه .

 

اگر شما در نه گفتن مشکل دارید ، حتما هفت راه ساده برای نه گفتن مؤدبانه را مطالعه کنید تا هنگامی که در شرایط سخت قرار میگیرید بتونید با استفاده از این جملات نه بگویید و هم زمانِ خودتون رو داشته باشید و هم اینکه دیگران رو از خودتون ناراحت نکنید .

 

گفتگو پیرامون چرا بعضی ها نمی توانند به درخواست دیگران نه بگویند؟

(منتشر شده: 2 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

[…]
اونم خیلی

———————
پی نوشت : دیدگاه به دلیل استفاده از واژگان نامناسب و توهین آمیز ویرایش شد.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

“واقعا سایت خیلی خوبی دارید خیلی ممنون” (۱۳۹۱/۱۱/۱۲ ساعت ۲۲:۰۷ دقیقه )
———————————————————————–
دیدگاه فوق هم توسط شما ثبت شده، لطفا در ارسال دیدگاهتون جانب ادب و صداقت رو رعایت کنید تا بین نظراتتون تناقض وجود نداشته باشه.
سپاس

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین