خانه » پزشکی و سلامت » زیبایی » برای داشتن ناخن های زیبا و سالم این ۳ نکته را رعایت کنید

برای داشتن ناخن های زیبا و سالم این ۳ نکته را رعایت کنید

جنس ناخن های دست و پا از کراتین است که خود یک ماده ی پروتئینی است. به طور متوسط سرعت رشد ناخنهای دست حدود ۱٫۲ سانتیمتر در ماه است. اگر فردی برای مدتی بیمار شود ممکن است تغییراتی در ناخنها و رشد آنها رخ دهد و شاید شایعترین این اختلالات مشاهده ی رگه های سفید رنگ (سفیدک) بر روی ناخن باشد که حاصل کمبود پروتئین بدن است.

گاهی اوقات ناخن ها رنگ پریده، شکننده و یا ریش ریش میشوند. علت اصلی این اتفاقات به عادات فرد باز میگردد و در اغلب موارد خود فرد باعث آسیب دیدن بافت ناخن میشود. مهمترین عواملی که میتوانند باعث آسیب رساندن به ناخنها شوند عبارتند از:

  • گاز گرفتن و خوردن ناخن ها
  • شستن ظروف و لباسها با مواد شوینده ی قوی و آسیب رساندن به پوشش ناخن
  • استفاده از ناخن برای باز کردن، پیچاندن و یا تمیز کردن سطوح سفت

سفیدک روی ناخن

از همین رو رعایت نکات زیر میتواند در جلوگیری از آسیب دیدن و شکسته شدن ناخنها مفید باشد:

  • برای کوتاه کردن ناخن ها بجای ناخن گیر از سوهان استفاده کنید.
  • سطوح ناخن را مرطوب نگاه دارید و برای اینکار از لوسیون های مرطوب کننده حاوی ویتامین E استفاده کنید.
  • زیاد از استون و پاک کننده ها برای پاک کردن ناخن استفاده نکنید. مواد شیمیایی و الکل میتوانند باعث شکننده شدن ناخن ها شوند.
  • در هنگام ظرف شستن و یا فعالیتهایی که دست در تماس با مواد شیمیایی است از دستکش مناسب استفاده کنید.
  • ناخن ها را به صورت خطی و نه نیم دایره کوتاه کنید. گرفتن ناخنها به صورت گرد باعث فرو رفتن گوشه های ناخن در گوشت اطراف ناخن شده و میتواند باعث بروز عفونت شود.

برای داشتن ناخن های زیبا موارد زیر را به یاد داشته باشید

برای اینکه ناخنهای زیبایی داشته باشید روشهای متفاوتی وجود دارد. در اینجا شما را با روشهای ساده و مؤثر آشنا خواهیم کرد.

ناخنهای زیبا و سالم

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]1[/number] روغن زیتون گرم: ناخنهای دست و پا را ۲ تا ۳ بار در هفته و هربار برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در روغن زیتون گرم (یا ولرم) قرار دهید. اینکار باعث شفاف و براق شدن ناخن میشود و آنها را نسبت به شکستگی و ترک خوردن مقاومتر میکند.

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]2[/number] آب گرم به همراه لیمو: قراردادن ناخنها در یک فنجان آب گرمی که به اندازه ی یک قاشق چای خوری به آن آبلیموی تازه اضافه شده است باعث میشود تا ناخنها براق شوند و همچنین لکه های روی ناخن را نیز از بین خواهد برد. در کنار این کار میتوانید با استفاده از یک تکه پارچه ی کتان که آغشته به آبلیموی تازه و آب گرم است ناخنها را به نرمی بشویید. ۳ بار در هفته و هر بار ۱۰ دقیقه کافی به نظر میرسد.

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]3[/number] روغن خردل گرم: برای تقویت ناخنها و همچنین زیباتر کردن آنها میتوانید از روغن خردل گرم نیز استفاده کنید. ۲ تا ۳ بار در هفته و هربار برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ناخنها را درون ظرفی که روغن خردل گرم شده در آن ریخته اید قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید. اینکار باعث افزایش خونرسانی و جریان خون در ناحیه میشود و در نتیجه ی آن بافت ناخن تقویت خواهد شد.

انجام هریک از موارد فوق میتواند در حفظ زیبایی و سلامت ناخنهای شما مفید و مؤثر باشد. نیازی نیست که تمام روشهای گفته شده را انجام دهید. میتوانید از بین این سه گزینه، یکی را انتخاب کرده و به صورت منظم انجام دهید و یا به انتخاب خود از دو یا هر سه روش استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید که پوست اطراف ناخن (کوتیکول) را نیز تمیز کنید تا از رخداد عفونتهای باکتریایی و قارچی جلوگیری کنید.

به بالای صفحه بردن