چگونه میتوان به یک فرد افسرده کمک کرد؟

افسردگی میتواند به آرامی در هر فردی گسترش پیدا کند. ممکن است خود کسی که دچار افسردگی شده است به این مساله پی نبرد و متوجه آن نباشد و به همین دلیل اغلب اطرافیان شخص و بخصوص همسر، اعضای خانواده و یا دوستان متوجه افسرده شدن وی خواهند شد و از همین رو باید به فردی که دچار افسردگی شده است کمک کنند.

گهگاهی احساس ناراحتی کردن کاملا طبیعی است ولی اگر این احساس تداوم داشته باشد و باعث شود در زندگی و فعالیتهای روزمره اختلال بوجود آید، آنگاه فرد به کمک دکتر و یا اطرافیان نیازمند است.

راه های کمک به فرد افسرده

چه علائم و رفتارهایی نشان دهنده افسردگی هستند؟

نشانه های زیادی مبنی بر افسردگی وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • احساس خستگی مداوم
 • احساس ناامیدی
 • کاهش اعتماد به نفس و خودباوری
 • کاهش انرژی
 • مشکلات مربوط به خواب

هرچه تعداد نشانه ها و علائم در یک فرد بیشتر باشد، میزان افسردگی در او شدیدتر خواهد بود. همچنین توجه کمتر به بهداشت و پاکیزگی و مهم نبودن وضعیت ظاهری برای فرد از دیگر نشانه هایی است که میتوانند مورد توجه قرار گیرند.

چه کارهایی میتوانند به فرد افسرده کمک کنند؟

اگر یکی از دوستان و یا اعضای خانواده تان دچار افسردگی شده است، برای کمک به وی میتوانید اقدامات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • او را تشویق کنید تا با یک روانشناس صحبت کند.
 • او را به صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف تشویق کنید و به صحبتهای او به صورت کامل گوش دهید.
 • به وی نشان دهید که وجودش برایتان اهمیت دارد.
 • او را به کارهایی که موجب از بین رفتن افسردگی میشوند تشویق کنید. برای مثال ورزش کردن، خوردن و خوابیدن به میزان کافی، برخواستن از خواب در صبح زود و … از جمله این اقدامات هستند. اگر در خصوص این اقدامات اطلاعی ندارید به مطلب “افسردگی چیست و چطور بدون دارو درمان میشود؟” مراجعه کنید.

همچنین ملاقات و یا صحبت کردن تلفنی به صورت روزانه، دادن هدایای کوچک و بیرون رفتن از منزل به صورت گروهی با دوستان و یا خانوادگی از نکات مهمی است که باید به آنها توجه شود. به یاد داشته باشید که افرادی که دچار افسردگی شده اند، بی حوصله هستند پس باید با صبر و خوشرویی با آنها برخورد کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

۱۱ دیدگاه

 1. سلام
  میخواستم بگویم من بسیار کم حوصله استم نه میدانم چی کنم همیش گپ خوب کسی سرم بد میخوره آیا میشه برم راه حل نشان دهید تشکر

 2. با سلام میخواستم راجع به دختری بنویسم براتون که روز سیزده بدر پدرش جلوی جمع خانواده و فامیل اون رو به باد کتک میگیره.تمام کسایی که اونجا بودن هم داشتن میدیدن.مطمئناً غرور اون دختر خورد شد.جلوی اون همه آدم شکست.مثل اینکه در آخر هم دوتا از مردای فامیلشون برای گرفتن اون دختر از زیر دست پدرش اقدام میکنن.پدره هم برای اینکه بتونه بازم حرصش رو خالی کنه،چون نمیتونست با دستو پاش بزنه.میشینه رو دختره.به پدره میخورد ۱۰۰یا ۱۲۰ کیلو وزنش باشه.دختره هم شاید به زور شصتو خورده ای میشد.حالا همین دختر داره از غصه دق میکنه.برای آبروی رفتش.برای سری که بعد از اون مجبور شد پایین بندازه.برای قطره قطره اشکایی که ریخت و باعث ترحم بقیه نسبت به خودش شد.آیا راه حلی دارید؟لطفا جواب رو به ایمیل من ارسال کنید.اگر برای حل مشکل روحی روانی این دختر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید میتونم پاسخ گو باشم.منتظر جواب شما هر چه سریع تر،هستم.ازتون بی نهایت سپاس گزارم.

 3. سلام.باتشکرازمطالب هاتون.اکٽرعلائم هايى که گفته شده دررفتاراکٽراطرافيان ديده ميشه.دراينصورت بايدبگيم همشون افسردن?

  1. سلام
   کمی در برنامه ها اختلال ایجاد شد و همین باعث تاخیر در آپدیت سایت و ارسال مطالب جدید شده است. مطالب جدید و کاربردی در دست تهیه هستند و بزودی طبق برنامه منتشر خواهند شد.
   ارادتمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا