خانه » پزشکی و سلامت » بهداشت روان » چگونه خوش بینی و مثبت اندیشی را در خودمان تقویت کنیم؟

چگونه خوش بینی و مثبت اندیشی را در خودمان تقویت کنیم؟

همه چیز در چشم انداز زندگی خلاصه میشود. با تمرین و یادگیری میتوانید دید منفی را در زندگی تغییر دهید، افکار شادتری داشته باشید و به نیمه ی پر لیوان نگاه کنید.

متخصصین بر این باورند که مثبت اندیشی تاثیرات خوب و بسزایی در رفتار انسان دارد. بر اساس مطالعات انجام گرفته در دانشگاه پیتزبرگ (Pittsburgh) زنانی که انتظار دارند وقایع خوبی برایشان اتفاق بیافتد، ۳۰% کمتر از دیگران در خطر #بیماری قلبی هستند. تحقیقات دانشگاه میشیگان (Michigan) نیز نتایج مشابهی را نشان میدهد که افراد خوش بین کمتر از سایرین دچار سکته قلبی میشوند. به طور کلی بر اساس یافته هایی که در مجله ی پزشکی کانادا منتشر شده است، انسانهای خوش بین با افزایش سن، کمتر دچار اختلالات و ناتوانایی های جسمی و ذهنی میشوند و عمر متوسط طولانی تری دارند.

خبر خوب این است که اگر شما نسبت به مسایل پیرامون و زندگی خود بدبین هستید، میتوانید آنرا تغییر دهید. “خوش بین بودن یک رفتار آموخته شده است، به این معنی که هر کسی میتواند یاد بگیرد خوشبین باشد. مثبت اندیشی مهارتی است که میتوانید به خودتان آموزش دهید” و در ادامه با چگونگی این آموزش آشنا خواهید شد.

تقویت مثبت اندیشی با 3 تمرین ساده

چطور میتوانیم در سختی ها خوش بین باشیم؟

#۱ بازنگری شکستها و شرایط سخت

بر اساس یافته های محققین دانشگاه کنت انگلستان (Kent)، افرادی که سعی میکنند نکات مثبت را در شرایط سخت ببینند، نسبت به آنهایی که در شرایط مشابه در پی مقصر میگردند و یا به خاطر برخی اشتباهات و کاستیها به دیگران یا خودشان خرده میگیرند، زندگی شادتری و رضایت بخش تری دارند.

سعی کنید دیدگاه خود را به مسایل پیرامون تغییر دهید، برای مثال اگر در کارتان ترفیع نگرفته اید، در آزمونی موفق نشده اید و یا در یک رابطه با شکست مواجه شده اید، این سوال را از خودتان بپرسید که “چه چیزی را میتوانم از این شرایط یاد بگیرم؟“. در اینصورت عدم موفقیت و یا شرایط سخت، نه تنها قابل تحمل خواهد شد، بلکه هدایای چشمگیری برای پیشرفت در آینده برایتان به ارمغان خواهد داشت.

#۲ ورزش و مدیتیشن

مطالعات اخیر نشان میدهد افرادی که به صورت روزانه و مرتب ورزش میکنند و یا مدیتیشن انجام میدهند احساسات مثبت تری نسبت به سایرین دارند. علاوه بر تمرینات جسمی، مدیتیشن به صورت ذهنی نیز تاثیرات خوب و قابل توجهی دارد. ورزش و مدیتیشن کمک میکند تا ذهنتان را تغییر دهید تا بر عادات ناخوشآیند، اعتیاد (هر نوع اعتیاد مثلا اعتیاد به اینترنت) و رفتارهای خود تخریبگر غلبه کنید.

تقویت ذهن باعث میشود لحظات شاد و مثبت را بهتر ببینید و بیشتر به زیبایی های ساده ی اطرافتان دقت کنید، برای مثال به گلهای کوچک زیبا و یا لحظات خوبی که با دوست یا فرزند خود قدم میزنید.

#۳ لیست شادی تهیه کنید

هر روز عصر، ۳ تا ۴ رخداد خوبی که در آن روز برایتان اتفاق افتاده است _حتی رخدادهایی که به نظرتان بسیار پیش پا افتاده هستند_ را یادداشت کنید. تحقیقات نشان میدهند که نوشتن تجربیات و احساسات خوب برای ۳ روز متوالی تاثیر مستقیم و خوبی بر روحیه فرد خواهد داشت.

به بالای صفحه بردن