۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

[ آخرین بازنگری ۳ خرداد ۱۳۹۶ ] [ نسخه چاپی ]

بر اساس یافته های روانشناسی بسیاری از دانش آموزان نمی دانند چطور مطالعه کنند و برای همین بازده کافی ندارند. درواقع این دانش آموزان نه به دلیل عدم هوش و استعداد کافی، بلکه به دلیل عدم انتخاب شیوه ی مناسب مطالعه دچار چنین مشکلاتی میشوند. در صورتی که شما هم فرزند دانش آموز دارید و یا خودتان دانش آموز یا دانشجو هستید توصیه می کنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید چرا که قصد داریم نکات و رازهایی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید قدرت یادگیری و سرعت مطالعه تان را بهتر و عمیق‌تر کنید.

در فواصل زمانی کوتاه و منظم مطالعه کنید

این مسئله مدتهاست که تایید شده است. برخلاف نظام آموزشی فعلی که دانش آموز باید ساعت ها در کلاس بنشیند و به حرف های معلم گوش بدهد، روانشناسان توصیه می‌کنند زمان مطالعه را کم کنید ولی به تعداد دفعات آن اضافه کنید. زمانی که یک متن را در ۱۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای با استراحتی کوتاه بین این فواصل بخوانید نسبت به زمانی که ۱۰۰ دقیقه به طور مداوم همان درس را بخوانید، شاهد عملکرد بهتری از مغزتان خواهید بود! چرا که مغز برای سنتز پروتئین به زمان نیاز دارد و شما با این کار این فرصت را ایجاد خواهید کرد. پس زمان مطالعه را به زمان های کوتاه متوالی تقسیم کنید در غیر اینصورت میزان خستگی و استرس و عدم بازدهی کافی به سراغ شما خواهد آمد.

یک روز استراحت بدون عذاب وجدان!

این نکته هم از نکته ی نخست تبعیت میکند اما در مقیاسی بزرگتر و در سیکل روزانه. دلیل استراحت کردن آماده شدن برای روزهای بعدی است. گرچه اگر شما از این استراحت عذاب وجدان بگیرید (یعنی خودتان را مقصر بدانید و بگویید که من باید مطالعه می‌کردم!) کمکی به شما نخواهد کرد و باعث افزایش استرس در شما خواهد شد.

مغز در حالت استرس اطلاعات را بخوبی دریافت نمی‌کند. سعی کنید یک روز در هفته به خودتان به طور کامل استراحت بدهید. بیرون بروید و قدم بزنید، با دوستانتان خوش بگذرانید و به احساس عذاب وجدان فکر نکنید تا کاملا برای هفته بعد آماده بشوید.

11 روش برای بهبود عملکرد تحصیلی و مطالعه

به حالات روحی خود احترام بگذارید

اگر احساس می‌کنید خسته یا عصبانی هستید یا حواستان جمع نیست برای دقایقی مطالعه نکنید. وقتی که در آرامش هستید مغز شما مانند یک اسفنج میتواند تمام اطلاعات را جذب کند! مجبور کردن خودتان به اینکه بنشینید و درس بخوانید در زمانی که حالت روحی مناسبی ندارید جر تلف کردن وقت چیز دیگری نیست. البته این نکته را هم باید یادآوری کنم که تنبلی را با این حالت اشتباه نگیرید! سعی کنید مدام به خودتان حالات و احساسات مثبت و خوب را تلقین کنید.

مطلب مطالعه شده را در همان روز مرور کنید

وقتی مطلب جدیدی را یاد میگیرید سعی کنید در همان روز و با فاصله زمانی یک ساعته دوباره آن مطلب را مرور کنید. اگر چند روزی صبر کنید و بعد مرور کنید مسلما بخشهایی از آن مطلب را فراموش کرده‌اید. بهترین کار این است که همان روز مطلب را مرور کنید و چند روز بعد هم مجددا خلاصه نویسی‌ های خود را مرور کنید تا به حافظه بلند مدت منتقل بشود.

حتی بهتر است قبل از اینکه معلم درس جدید را ارائه دهد یکبار درس را بخوانید و سپس پس از درس داده شدن نیز در همان روز مجددا نکات را مرور کنید.

از توالی طبیعی یادگیری استفاده کنید

خب این یعنی چه؟! یادتان بیاید وقتی که به مهد کودک میرفتید همراه با آهنگ و شعر کارهایی را انجام می‌دادید. مثلا با دست روی خاک دایره و مربع و … می‌کشیدید و یا با مداد روی کاغذ اینکار را می‌کردید. بعدها که به مدرسه ابتدایی رفتید با همان قلم و کاغذ و همان دایره و … توانستید حروف الفبا را بنویسید!

این مسئله را چه باور کنید چه باور نکنید این توالی نقش پررنگی در یادگیری شما دارد. در این توالی همه چیز از بزرگ شروع شده و به کوچک ختم می‌شود. هنگامی که مطالعه میکنید سعی کنید اجسام و مطالب را به صورت یک تصویر خیلی بزرگ (غول آسا) تجسم کنید و کم کم جزئیات را به آن اضافه کنید. از نتیجه شگفت زده خواهید شد!

تکنیک شپلوطکا چیست؟

این دیگر چیست؟! گزافه گویی و نامعقول بودن را یادبگیرید. مطالعات ثابت کرده اند چیزهای معقول و منطقی زودتر از مطالب غیر منطقی فراموش میشوند. الزامی ندارد همه چیز را به صورت منطقی یاد بگیرید!

از روش شپلوطکا (اسمی که من [عصرعلم.کام] روی آن گذاشته‌ام) استفاده کنید. اگر این مورد را با مورد ۵ ترکیب کنید که دیگر عالی است! چیزهای غیر منطقی و غول آسا و البته خنده دار! در یک جمله: تخیل بدون محدودیت!

یا اینکه تلفظ واژه ها را به صورت آگاهانه و عمدی و البته خنده دار تغییر بدهید! مثلا بجای بیسکویت بگید بیسبیکوت یا بیست کویت و سپس جمله سازی کنید!

مطالعه مفهومی و افزایش تمرکز هنگام مطالعه

محیط مطالعه را آماده کنید

اگر برای مطالعه به چیز خاصی نیاز دارید سعی کنید آنرا فراهم کنید. مثلا به مقدار نور کافی، سکوت، موسیقی ملایم، تنهایی و… البته توصیه میکنم مطالعه در کتابخانه را عادت خود قرار بدهید.

از فراموشی نترسید

طبیعی است که بعد از مدتی که چیزی را یاد گرفتید آن را تا حدود زیادی فراموش کنید چون مغز مدام در حال یادگیری است. مغز مثل یک پیاز بزرگ است و هر چیزی که یاد میگیرید مطلب جدید مثل یک لایه‌های پیاز روی مطلب قبلی می‌نشیند و مطالب قبلی به زیر فرو میرود و در نتیجه دسترسی به آن برای مغز سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود.

بهترین کار مرور و حتی مطالعه کامل مطلب در آینده است. میتوانید از شیوه هایی مثل زمان بندی لایتنر استفاده کنید و مطالب را به حافظه بلند مدت منتقل کنید.

از اینکه مطالب را فراموش می‌کنید دلهره نداشته باشید چرا که امری طبیعی است و راه حل دارد!

برنامه ریزی و مطالعه منظم

در واقع اینکه شما به صورت منظم ساعاتی از روز را به مطالعه اختصاص بدهید خیلی خوب است و باعث آمادگی جسمی و روحی بیشتری در شما میشود.

ولی برای اینکار نباید در همان روز برنامه ریزی کنید. سعی کنید در روز قبل کارهای فردا را منظم کنید و بر حسب ساعت برنامه ریزی کنید. برای مثال سه شنبه از ۳ تا ۴٫۵ نوبت دکتر ، ۵ الی ۷ جغرافیا (تکنیک ۱۰ دقیقه که در نکته‌ی اول گفته شد را که فراموش نکرده‌اید؟ اگر فراموش کرده‌اید مرور کنید) و … در مطالب و پست های بعدی سعی میکنم روش برنامه ریزی درست را آموزش دهم.

اهداف منطقی تعیین کنید

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به اهدافشان نمیرسند این است که هدف های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه انتخاب می‌کنند. اگر اهداف را قابل مدیریت و کنترل تعیین کنید به سادگی میتوانید به آنها برسید و به یک روند عادت گونه در این کار خواهید رسید و به مرور اهداف را ارتقا دهید. از قدیم هم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است! پس صبور باشید و منطقی و مرحله به مرحله پیش بروید. حتما موفق خواهید شد.

از ناامیدی به شدت پرهیز کنید

این یکی دیگر نیازی به توضیح ندارد!! به هدفتان فکر کنید و از شکست ها نا امید نشوید. سعی کنید با برنامه ریزی دقیق تر و منطقی تر شکست ها را جبران کنید. آخر هفته عملکرد هفته قبل را بررسی کنید و در صورتی که عملکرد خوبی داشتید و به برنامه ریزی عمل کرده بودید به خودتان جایزه بدهید! مثلا یک فیلم خوب در سینما! یا هرچیزی که دوست دارید.

در کل بهبود عملکرد تحصیلی و درسی چیزی نیست که بتوانید یک شبه به آن دست پیدا کنید. بلکه نیازمند تلاش، صبر، پشتکار و پشتکار و پشتکار است.

منبع: عصرعلم » ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

خلاصه نویسی و مطالعه مفهومی
افزایش تمرکز حین مطالعه با نت نویسی
چطور بهتر تمرکز کنیم و مطالعه مؤثرتری داشته باشیم؟
آموزش خط پیوسته انگلیسی
تمرین دست خط پیوسته انگلیسی – سطح متوسط
برای بهتر یادگرفتن درسها این 7 نکته را رعایت کنید
۱۰ راهنمایی موثر برای تقویت حافظه
چگونگی هدف گذاری برای درس خواندن و موفقیت تحصیلی

گفتگو پیرامون ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

(منتشر شده: 110 | در انتظار تایید: 22)
فاطمه

سلام من نمیدونم علوم رو چجوری بخونم که نمرم خوب شه همیشه علوم رو ۱۸ میگیرم ولی امسال واقعا سخت شده و نمیدونم چجوری بخونم میشه کمکم کنید که چجوری درس بخونم که بره توی مغزم همیشه میگم چرا من اینقدر خنگم ولی معدلم خیلی خوب شد ولی فارسیم افتضاح بود ریاضی هم خیلی تمرین کردم ولی سر جلسه واقعا بی دقتی کردم و از این موضوع واقعا ناراحتم وقتی برنامه ریزی میکنم نمیتونم بهش عمل کنم میشه کمک کنید ک چجوری برنامه ریزی کنم میدونم خیلی حرف زدم ولی روی دلم سنگینی میکرد واقعا خخ

ماعده

سلام من از ساعت ۵ تا ۱۱ درس میخونم ولی نمیدونم سر کلاس چرا یادم میره وهرچی میخونم تو ذهنم نمیمونه و درس خوندنو دوس دارم ولی اینجوری میشه

در پاسخ به ماعده

سلام
شیوه‌ی یادگیری را تغییر بدید، نت برداری کنید و بنویسید. اینکار کمک میکنه تا با تمرکز بیشتری مباحث را پیگیری کنید.

ناشناس

به نظر من درس خوندن خوبه ولي نه در خد خودكشي البته من اينو ميگم ولي ميزارم درسا روهم جمع بشه و در اخرين دقيقه تا مرز خودكشي پيش ميرم كه بخونم. ولي يكي از دوستام كه شيوه ي منو داشت يه مدت تيمارستان بستري بود چون مغزش هنگ كرده بود. از اون به بعد ديگه سعي ميكنم يك هفته قبل از امتحان شروع كنم به درس خوندن كه بهم فشار نيا. البته من ايران زندگي نميكنم و شيوه ي درس دادن اينجا و ساعات مدرسه اش خيلي فرق ميكنه با ايران.

Mobin

سلام من هرچقدر میخام درس بخونم حسشو نمیگرم مخصوص درس مطالعات هرچقدر میخونم نمیتونم حفظ کنم چیکار کنم که زود حفظ بشم لطفابگین

ناشناس

من اصلا حفظ نمی شوم چرا

حاج مجید سوزوکی

سلام خواهر
ای کاش مطالبتان رو در قالب pdf میگذاشدی. …. واقعا این مطالب ما بتوانیم به کسی دیگر ایمیل کنیم

علی

کد ها اومده وسط مطلب

در پاسخ به علی

ممنون از شما
اصلاح شدند.

ناشناس

خودتون که میبینید همه از دم مشکل دارن منتظر جواب همه این سوالاتیم.

به امید این که همه موفق بشیم

ناشناس

سلام و خسته نباشید

مشکلی که من شایدم بعضیا دارن اینه وقتی کتابو میزاریم جلومون یا خوابمون میاد یا میریم به خاطراتمون.

اگه میشه کمکی کنید چندتا نکته ای بگید امتحان نوبت دوم نزدیکه البته از فردا شروع میشه ما نمرات عالی بگیریم ایشاالله همه قبول و ۲۰ بگیرن.الهی..

در پاسخ به ناشناس

سلام
در خصوص حواس پرتی و تکنیک‌های افزایش تمرکز در سایت مطالبی نوشته شده که می‌تواند برای شما مفید باشد.

احمد

با سلام و خسته نباشید من خواستم بگم که شما در مطلبتون گفتید که اگر هواستون پرته درس نخونید بنظر من این اشتباه زیرا مثلا من بعد ۱۰ دقیقه درس میخونم خسته میشم اما چه با این ۱۰ دقیقه که فقط نصف درس خوندم پس بقیه چی؟اگرم میخوای شب بخونم که کلن تو ذهن نمیره

ناشناس

سلام من امسال واسه بار دوم میخوام کنکور بدم هیچی بلد نیستم چیکار کنم لطفا زود جواب بدین

جواد

سلام
من نوبت اول معدلم ۱۹/۸۶ شد ولی تو نوبت دوم اصلا علاقه ای به درس خوندن ندارم
وقتی میشینم درس بخونم هیچی تو مخم نمیره
مخصوصا درس مطالعات. من همیشه نمرم ۱۹-۲۰ بود ولی الان…
خواهش میکنم کمکم کنید

Bita

منم واسه ریاضی هر سه روز هجده ساعت می‌خونم ولی هیچ جواب خوبی نمی‌گیرم ترو خدا کمکم کنید بد جوری داغونم

حسین

باو هر کاری میکنم تو مخم نمیره
فک کنم آکبند شدم رفت🤐

پسرتنها

من یه دوست دارم که بادوبارخوندن یک مطلب سریع حفظ میشه من هم خیلی بهش حسودی میکنم چون دوست دارم منم درس هاروزود یادبگیرم خواهش میکنم یه راه حل برام پیداکنین که من مثل اون بشم
باتشکر

shirin

باید سعی کنید که ان را بخوانید و به بابا نگاه کنید و از حفظ ۵بار بگید👍😺

اسرا

من درس میخونم و بدون هیچ برنامه ریزی خیلی استرس دارم و سر جلسه ی امتحان هرچی خوندم یادم نمیاد شاگرد دومم معدلم ۱۸/۶۸ میخام بالا تر برم چیکار کنم ۳ ساعت پشت سر هم درس میخونم ولی تنها مشکل من ریاضی ازش خیلی بدم میاد همیشه ۱۷ میگیرم خیلی دوست دارم ۱۸ یا ۱۹ بشه ولی بخدا خیلی سخته چیکار کنم کمکم کنین

p

به نطر من اگر هم درس نخونیم موفق خواهیم شد

ALI

ببخشید اگر میشه چندین مثال برای هرکدام از نکات بنویسید و من چندین سوال هم دارم ببخشید میشه بگید در این شیش روز اخر عید چطور تمام درس های اول راهنمایی را بخوانم

ناشناس

خیلی خیلی عالی عاااالی بسیار عالی

amirali

من ۱۵ سالمه و مشکل سلامتی ندارم اما من نمی توانم تمرکز کنم وقتی به درسام نگاه میکنم فکرم میره به ماشین و درسو میذارم کنار و تو خیالات خودم میپرم بالا که یه روزی مثل ون دیزل راننده مسابقه باشم

ماردین

میشه بهترین روش درس خواندن رو برای پایه هفتم بگین

مینا

سلام…من یکی از بزرگترین مشکلام اینه که حین مطالعه حواسم یه جاهای دیگه میره و نتیجش اینه که یه مطلبو چندبار میخونم و برای همین ساعت مطالعم زیاد میشه..من چجوری تمرکز کنم اخه؟

فردین

من هرچی میخونم تو مخم نمیره لطفا یه راه حلی بهم بگین

علی

یکی بهم بگه چطور درس بخونم……

من دو ساعت میشینم پای درسم اما توی دوساعت میبینم فقط ۳صفحه درس خوندم …….چیکار کنم…….

سلام……

Alireza

من در طول یک روز ۱۹ ساعت درس میخونم دیگه به حدی رسیدم ک ۱۹ میگیرم ناراحت میشم و استرس بدنم به حدی رسیده ک دیگه شب ها هم نمیتونم بخوابم

ناشناس

سلام من هنوز امتحان نکردم ولی به نظرم عالیه ممنون

Fati

بنظرم هیچ راه حلی نیس باید مث س بخونی

ناشناس

بابرنامه بخوان

پرنسا

سلام من خیلی می خونم ولی سر جلسه ی امتحان همه چیز از ذهنم می پره

فرزان

سلام من هم خیلی میخونم ولی نمره خوب نمیگیرم نمیدونم چیکار کنم

ناشناس

زیاد نخون زیاد باعث میشه هر چی قاطی کنی
موفق باشی

امیر

این مطالب خیلی تعصیر گذار است
ولی من در حفظ کردن مطلب خیلی کندم
ولی مثلا در دروس ریاضی بسیار قوی هستم
چگونه توانایی حفظیات را بیشتر کنم؟

ناشناس

اقا محمد زیاد خوندن نـــــــــــــــــــــه
مفید خوندنه که مهمه
تو در ۲ساعت درس بخون اما مفید بخون
بهتره یه کاغذ بزاری کنارتو مطالبی که نکته ای و مهمه رو یادداشت کنی اصلا درس رو بخون و برای خودت کنفرانس بده

مری

سلام
ببخشید میشه لطفا مهارت تند خوانی یا درست حفظ کردن رو بهمون یاد بدید
ممنون میشم

محمد

من هر چقدر میخوانم نمره ام کم میشود میشود مثلا ۱۵ ساعت خواندم از ۵۰ شدم۳۵ چه کار کنم حفظ ویاد بگیرم

shirin"6"

همه اینا لکی میگن فقط اینه که به اونی که تو فکرته فکر نکنی خوب♡

کاربر گرامی، بخش گفت‌وگو برای این مطلب غیرفعال است.