۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

تحصیلات » ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه
24 می 2017 چاپ
مطالعه مفهومی و افزایش تمرکز هنگام مطالعه

بر اساس یافته های روانشناسی بسیاری از دانش آموزان نمی دانند چطور مطالعه کنند و برای همین بازده کافی ندارند. درواقع این دانش آموزان نه به دلیل عدم هوش و استعداد کافی، بلکه به دلیل عدم انتخاب شیوه ی مناسب مطالعه دچار چنین مشکلاتی میشوند. در صورتی که شما هم فرزند دانش آموز دارید و یا خودتان دانش آموز یا دانشجو هستید توصیه می کنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید چرا که قصد داریم نکات و رازهایی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید قدرت یادگیری و سرعت مطالعه تان را بهتر و عمیق‌تر کنید.

در فواصل زمانی کوتاه و منظم مطالعه کنید

این مسئله مدتهاست که تایید شده است. برخلاف نظام آموزشی فعلی که دانش آموز باید ساعت ها در کلاس بنشیند و به حرف های معلم گوش بدهد، روانشناسان توصیه می‌کنند زمان مطالعه را کم کنید ولی به تعداد دفعات آن اضافه کنید. زمانی که یک متن را در ۱۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای با استراحتی کوتاه بین این فواصل بخوانید نسبت به زمانی که ۱۰۰ دقیقه به طور مداوم همان درس را بخوانید، شاهد عملکرد بهتری از مغزتان خواهید بود! چرا که مغز برای سنتز پروتئین به زمان نیاز دارد و شما با این کار این فرصت را ایجاد خواهید کرد. پس زمان مطالعه را به زمان های کوتاه متوالی تقسیم کنید در غیر اینصورت میزان خستگی و استرس و عدم بازدهی کافی به سراغ شما خواهد آمد.

یک روز استراحت بدون عذاب وجدان!

این نکته هم از نکته ی نخست تبعیت میکند اما در مقیاسی بزرگتر و در سیکل روزانه. دلیل استراحت کردن آماده شدن برای روزهای بعدی است. گرچه اگر شما از این استراحت عذاب وجدان بگیرید (یعنی خودتان را مقصر بدانید و بگویید که من باید مطالعه می‌کردم!) کمکی به شما نخواهد کرد و باعث افزایش استرس در شما خواهد شد.

مغز در حالت استرس اطلاعات را بخوبی دریافت نمی‌کند. سعی کنید یک روز در هفته به خودتان به طور کامل استراحت بدهید. بیرون بروید و قدم بزنید، با دوستانتان خوش بگذرانید و به احساس عذاب وجدان فکر نکنید تا کاملا برای هفته بعد آماده بشوید.

11 روش برای بهبود عملکرد تحصیلی و مطالعه

به حالات روحی خود احترام بگذارید

اگر احساس می‌کنید خسته یا عصبانی هستید یا حواستان جمع نیست برای دقایقی مطالعه نکنید. وقتی که در آرامش هستید مغز شما مانند یک اسفنج میتواند تمام اطلاعات را جذب کند! مجبور کردن خودتان به اینکه بنشینید و درس بخوانید در زمانی که حالت روحی مناسبی ندارید جر تلف کردن وقت چیز دیگری نیست. البته این نکته را هم باید یادآوری کنم که تنبلی را با این حالت اشتباه نگیرید! سعی کنید مدام به خودتان حالات و احساسات مثبت و خوب را تلقین کنید.

مطلب مطالعه شده را در همان روز مرور کنید

وقتی مطلب جدیدی را یاد میگیرید سعی کنید در همان روز و با فاصله زمانی یک ساعته دوباره آن مطلب را مرور کنید. اگر چند روزی صبر کنید و بعد مرور کنید مسلما بخشهایی از آن مطلب را فراموش کرده‌اید. بهترین کار این است که همان روز مطلب را مرور کنید و چند روز بعد هم مجددا خلاصه نویسی‌ های خود را مرور کنید تا به حافظه بلند مدت منتقل بشود.

حتی بهتر است قبل از اینکه معلم درس جدید را ارائه دهد یکبار درس را بخوانید و سپس پس از درس داده شدن نیز در همان روز مجددا نکات را مرور کنید.

از توالی طبیعی یادگیری استفاده کنید

خب این یعنی چه؟! یادتان بیاید وقتی که به مهد کودک میرفتید همراه با آهنگ و شعر کارهایی را انجام می‌دادید. مثلا با دست روی خاک دایره و مربع و … می‌کشیدید و یا با مداد روی کاغذ اینکار را می‌کردید. بعدها که به مدرسه ابتدایی رفتید با همان قلم و کاغذ و همان دایره و … توانستید حروف الفبا را بنویسید!

این مسئله را چه باور کنید چه باور نکنید این توالی نقش پررنگی در یادگیری شما دارد. در این توالی همه چیز از بزرگ شروع شده و به کوچک ختم می‌شود. هنگامی که مطالعه میکنید سعی کنید اجسام و مطالب را به صورت یک تصویر خیلی بزرگ (غول آسا) تجسم کنید و کم کم جزئیات را به آن اضافه کنید. از نتیجه شگفت زده خواهید شد!

تکنیک شپلوطکا چیست؟

این دیگر چیست؟! گزافه گویی و نامعقول بودن را یادبگیرید. مطالعات ثابت کرده اند چیزهای معقول و منطقی زودتر از مطالب غیر منطقی فراموش میشوند. الزامی ندارد همه چیز را به صورت منطقی یاد بگیرید!

از روش شپلوطکا (اسمی که من [عصرعلم.کام] روی آن گذاشته‌ام) استفاده کنید. اگر این مورد را با مورد ۵ ترکیب کنید که دیگر عالی است! چیزهای غیر منطقی و غول آسا و البته خنده دار! در یک جمله: تخیل بدون محدودیت!

یا اینکه تلفظ واژه ها را به صورت آگاهانه و عمدی و البته خنده دار تغییر بدهید! مثلا بجای بیسکویت بگید بیسبیکوت یا بیست کویت و سپس جمله سازی کنید!

مطالعه مفهومی و افزایش تمرکز هنگام مطالعه

محیط مطالعه را آماده کنید

اگر برای مطالعه به چیز خاصی نیاز دارید سعی کنید آنرا فراهم کنید. مثلا به مقدار نور کافی، سکوت، موسیقی ملایم، تنهایی و… البته توصیه میکنم مطالعه در کتابخانه را عادت خود قرار بدهید.

از فراموشی نترسید

طبیعی است که بعد از مدتی که چیزی را یاد گرفتید آن را تا حدود زیادی فراموش کنید چون مغز مدام در حال یادگیری است. مغز مثل یک پیاز بزرگ است و هر چیزی که یاد میگیرید مطلب جدید مثل یک لایه‌های پیاز روی مطلب قبلی می‌نشیند و مطالب قبلی به زیر فرو میرود و در نتیجه دسترسی به آن برای مغز سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود.

بهترین کار مرور و حتی مطالعه کامل مطلب در آینده است. میتوانید از شیوه هایی مثل زمان بندی لایتنر استفاده کنید و مطالب را به حافظه بلند مدت منتقل کنید.

از اینکه مطالب را فراموش می‌کنید دلهره نداشته باشید چرا که امری طبیعی است و راه حل دارد!

برنامه ریزی و مطالعه منظم

در واقع اینکه شما به صورت منظم ساعاتی از روز را به مطالعه اختصاص بدهید خیلی خوب است و باعث آمادگی جسمی و روحی بیشتری در شما میشود.

ولی برای اینکار نباید در همان روز برنامه ریزی کنید. سعی کنید در روز قبل کارهای فردا را منظم کنید و بر حسب ساعت برنامه ریزی کنید. برای مثال سه شنبه از ۳ تا ۴٫۵ نوبت دکتر ، ۵ الی ۷ جغرافیا (تکنیک ۱۰ دقیقه که در نکته‌ی اول گفته شد را که فراموش نکرده‌اید؟ اگر فراموش کرده‌اید مرور کنید) و … در مطالب و پست های بعدی سعی میکنم روش برنامه ریزی درست را آموزش دهم.

اهداف منطقی تعیین کنید

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به اهدافشان نمیرسند این است که هدف های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه انتخاب می‌کنند. اگر اهداف را قابل مدیریت و کنترل تعیین کنید به سادگی میتوانید به آنها برسید و به یک روند عادت گونه در این کار خواهید رسید و به مرور اهداف را ارتقا دهید. از قدیم هم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است! پس صبور باشید و منطقی و مرحله به مرحله پیش بروید. حتما موفق خواهید شد.

از ناامیدی به شدت پرهیز کنید

این یکی دیگر نیازی به توضیح ندارد!! به هدفتان فکر کنید و از شکست ها نا امید نشوید. سعی کنید با برنامه ریزی دقیق تر و منطقی تر شکست ها را جبران کنید. آخر هفته عملکرد هفته قبل را بررسی کنید و در صورتی که عملکرد خوبی داشتید و به برنامه ریزی عمل کرده بودید به خودتان جایزه بدهید! مثلا یک فیلم خوب در سینما! یا هرچیزی که دوست دارید.

در کل بهبود عملکرد تحصیلی و درسی چیزی نیست که بتوانید یک شبه به آن دست پیدا کنید. بلکه نیازمند تلاش، صبر، پشتکار و پشتکار و پشتکار است.

منبع: عصرعلم » ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

گفتگو پیرامون ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

(منتشر شده: 147 | در انتظار تایید: 12)
معصومه جووون

من هر چقدر میخونم بازم یادم میر لطفا یه راهنمایی بکنید امتحانای اخر ترمه لطفااااااااااااا

پاسخ دهید
aydin

ای کاش مطالبتون توی pdfبود که راحت تر ازش استفاده کنیم ولی بازدمتون گرم با خوندن ای مطلبا علاقه ام به درس خیلی زیاد شده

پاسخ دهید

در پاسخ به aydin

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید میتونید بر روی گزینه‌ی Toggle Reader View کلیک کنید و سپس صفحه رو پرینت بگیرید و به صورت PDF برای خودتون ذخیره کنید.

پاسخ دهید
parisa

من خیلی درس می خونم نمره های کلاسیمم خوبه ولی مثلا توی درس ریاضی وقتی امتحان میدم نمره م خیلی پایین میره البتل شاید این بل خاطر معلممون هم باشه چون سالهپیش ۱۸ ۱۷ میشدم الان ۱۳ ۱۴ میشم اصلا نمیدونم چیکار کنم با این معلم سال هم که تموم شد امتحاناک ترم دوم هم شروع شددددد حالا من چه خاکی بر سر بریزم ؟

پاسخ دهید
a

سلام وقت بخیر
امسال بایستی کنکور بدم ولی بخاطر مشکلاتی ک داشتم ی مدت افسردگی گرفتن و بعد از کلی تلاش خانوادم تونستم از این حال در بیام و الان ک میخوام درس بخونم اصلا نمیتونم اجیمم از دست دادم

پاسخ دهید
ناشناس

وای خدااااا .
من پارسال عاشق ریاضی بودم و معلمم رو هم خیلی دوست داشتم و همیشه بالاترین نمره را توی کلاس می گرفتم اما امسال از معلمم متنفر هستم و هیچ کدام از دانش اموزان و والدینشان هم از این معلم راضی نیستن . اصلا خوب درس نمیده و من نمره ام را بد می گیرم البته درس های دیگرم را همه را ۲۰ می شوم اما نمی دانم چرا با معلم ریاضی ام نمی توانم کنار بیایم لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
ناشناس

دمتون گرم از وقتی این روش رو پیش گرفتم یادگیریم بالاتر رفته

پاسخ دهید
مهرداد

سلام. نمیدونم چرا هنوز کتاب رو تو دستم نگرفتم بدنم از حال میره. اصلا به کتاب علاقه ای ندارم و از یک طرف نمیتوتم درس رو ترک کنم برام یه کار واجب شدهظ(نه ترک میکنم و نه درس میخونم). از فرمول حالم بهم میخوره مخصوصا فیزیک

پاسخ دهید
ناشناس

من دانش اموز دهم رشته ریاضی هستم بامعدل۱۹٫۷۰ فقط نمیدانم چطور انشا بنویسم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من نمیدونم هر چه درس میخوانم حفظم نمیشه

پاسخ دهید
متین

سلام.من چندوقتیه که بی هدف شدم و هیچ هدفی ندارم و نمیدونم اصن چرا دارم درس میخونم و علاوه بر این وقتی درس رو میخونم به سختی میفهمم و یا نمیتونم یاد بگیرم.لطفا کمک کنید.

پاسخ دهید

در پاسخ به متین

سلام
سوالی که برای شما ایجاد شده سوال خیلی خوبیه، اینکه چرا درس میخونید؟
برای رسیدن به جواب این سوال باید کمی درون خودتون واکاوی کنید و ببینید از زندگیتون چه انتظارات و خواسته هایی دارید. میخواهید چه جور انسانی باشید و نقش درس خوندن در این خواسته و انتظارات چقدر است. آیا صرفا دنبال مدرک هستید و یا نه، از علمی که حاصل میشه میخواهید استفاده کنید.
باید این موارد و موارد دیگه ای رو برای خودتون به صورت منطقی پاسخ بدید تا از این سردرگمی خارج بشید.
موفق باشید.

پاسخ دهید
Sara

خدایا نمی دونم هرچقد برنامه ریزی میکنم وزیاد درس میخونم نمره هام از۱۸بالاتر نمیره

پاسخ دهید
معین

میتونی بخش بنوی کنی و مثل توضیح دادن به کسی بخونی

پاسخ دهید
ناشناس

تو قسمت دو نوشته

پاسخ دهید
بنده خدا

عالی بود

بی نظیر

پاسخ دهید
کیانا

سلام خسته نباشید من امسال کنکوری هستم و توی یه برهه زمانی تقریبا میشه گفت از مهر تا اذر دچار افسردگی و ناامیدی شدید شدم و الان تازه دولاره به خودم برگشتم و شیوه مطالعم یادم رفته!یعنی وقتی چیزی رو میخونم امکان تحلیلشو ندارم درصورتی که تابستون خیلی عالی میخوندم!واقعا الان نمیدونم چیکار کنم هر شیوه ای رو امتحان میکنم جواب نمیده واقعا انقدر خودم رو درگیر این موضوع درست خوانی کردم که وقتی میخونم فقط به فکر اینم که ایا درست میخونم یا نه!و اصلا نمیفهمم دارم چی میخونم!میشه راهنماییم کنید؟

پاسخ دهید
فاطمه

من پایه دهم هستم هرچی میخونم نمره هام از ۱۸ به بالا نمیره مثلا فیزیک میخونم میرم امتحان میدم با اینکه فکر میکنم خوب میشم اما میرم میبینم شدم ۱۷ یا ۱۶ واقعا خیلی برام سخته تا دو روز بعد وقتی بادش می افتم احساس نا امیدی میکنم میگم کاشکی میمردم و راحت میشدم و از قبل از این که امتحانو بگیرم استرس دارم برای خودم گریه میکنم میگرن دارم میگرنم اوت میکنه خسته شدم بخدا از یک طرف پدر و مادر سخت میگیرن باید ۲۰ بشی از یک طرفم من بد شانس

پاسخ دهید
ایوب

من نمیتونم دینی رو حفظ کنم مطالبش سنگینه و بیشتر سوالات شبیه هم هستن و ادمو گیج میکنن راه حلی هست؟

پاسخ دهید
فاطمه

سلام من نمیدونم علوم رو چجوری بخونم که نمرم خوب شه همیشه علوم رو ۱۸ میگیرم ولی امسال واقعا سخت شده و نمیدونم چجوری بخونم میشه کمکم کنید که چجوری درس بخونم که بره توی مغزم همیشه میگم چرا من اینقدر خنگم ولی معدلم خیلی خوب شد ولی فارسیم افتضاح بود ریاضی هم خیلی تمرین کردم ولی سر جلسه واقعا بی دقتی کردم و از این موضوع واقعا ناراحتم وقتی برنامه ریزی میکنم نمیتونم بهش عمل کنم میشه کمک کنید ک چجوری برنامه ریزی کنم میدونم خیلی حرف زدم ولی روی دلم سنگینی میکرد واقعا خخ

پاسخ دهید
*HEDİ*

من درس خوندن رودوسدارم.امانمیدونم چراهنگام کتاب خوندن یا یادگیری درس ها خابم میگیره یاکسل میشم.دهنم خشک میشه.الان دیپلمم امامیخام تغییررشته بدم ویه رشته دیگه بخونم.چکارکنم ازاین حالت دربیام؟؟؟؟مچکرم

پاسخ دهید
amir

سلام.درسته اینا روش علمیه .ثابت شده نو,ولی به نظرم الکیه,میخوای موفق بشی؟ تلاش کن,خودتونو دست کم نگیرید

پاسخ دهید

در پاسخ به amir

فراموش نکنید که تلاش کردن در مسیر درست و به شیوه‌ی درست شما رو به موفقیت نزدیکتر میکنه، نه فقط تلاش کردن خالی.

پاسخ دهید
آلمیلا

من یه متن رو ده بار میخونم ولی سریع یادم میره چرا؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من زیاد درس میخونم وساعت مطالعه ام هم زیاده ولی نمیدونم چرا نمی تونم نمره بیشتری بگیرم

پاسخ دهید
ترانه

سلام منم خیلی درس میخونم ولی هیچ نتیجه مثبتی نمیگیرم من الان کلاس هشتمم همه روشارو امتحان کردم ولی بازم نتونستم
بچه ها نگا کنین هیچ وقت نگیگ من نمیتونم سخته نمیشه اگه بگین باید ۱۷نفربیان شمارو تایید کنن ک میتونین …..

پاسخ دهید
aria

من نمیدونم که چرا به ریاضی علاقه پیدانمی کنم تلاشمم میکنم ولی نمیشه لطفا بگین که جوری به ریاضی علاقه مندشم

پاسخ دهید
علی...

سلام من نمیدونم یک صفحه را چگونه حفظ کنم بی صدا بخونم یا باصدا کمکم کنید تشکر

پاسخ دهید
عباسپور

باسلام من طرز حفظ کردن رابلد نیستم ایا باصدای بلند بخوانم یا بی صدا به زبان خودم ترجمه کنم به هنگام خواندن لب تکان بخوره چطور حفظ کنم ماندهام کمک کنید تشکر

پاسخ دهید
بهار

من میخونم یاد میگیرم ولی وقتی میرم تو جلسه امتحان استرس میگیرم همه چی یادم میره چیکا کنم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من هر وقت می خوام امتحان بدم ذهنم مشغوله باید چیکار کنم

پاسخ دهید
مریم

سلام من هر چی علوم میخونم اصلا نمیفهمم بقیه درس ها مثل دینی عربی مطالعات ریاضی همه رو میفهمم ولی جز علوم هر کاری میکنم اصلا نمیتونم علوم رو بفهمم چرا؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
درسا

من حفظ نمیشم چرا؟ درس مطالعات سخته

پاسخ دهید
ماعده

سلام من از ساعت ۵ تا ۱۱ درس میخونم ولی نمیدونم سر کلاس چرا یادم میره وهرچی میخونم تو ذهنم نمیمونه و درس خوندنو دوس دارم ولی اینجوری میشه

پاسخ دهید

در پاسخ به ماعده

سلام
شیوه‌ی یادگیری را تغییر بدید، نت برداری کنید و بنویسید. اینکار کمک میکنه تا با تمرکز بیشتری مباحث را پیگیری کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

به نظر من درس خوندن خوبه ولي نه در خد خودكشي البته من اينو ميگم ولي ميزارم درسا روهم جمع بشه و در اخرين دقيقه تا مرز خودكشي پيش ميرم كه بخونم. ولي يكي از دوستام كه شيوه ي منو داشت يه مدت تيمارستان بستري بود چون مغزش هنگ كرده بود. از اون به بعد ديگه سعي ميكنم يك هفته قبل از امتحان شروع كنم به درس خوندن كه بهم فشار نيا. البته من ايران زندگي نميكنم و شيوه ي درس دادن اينجا و ساعات مدرسه اش خيلي فرق ميكنه با ايران.

پاسخ دهید
Mobin

سلام من هرچقدر میخام درس بخونم حسشو نمیگرم مخصوص درس مطالعات هرچقدر میخونم نمیتونم حفظ کنم چیکار کنم که زود حفظ بشم لطفابگین

پاسخ دهید
pooriya

متن ها خیلی قشنگ و مفید بودند،بنظر من کسایی که میگن من تا میخوام درس بخونم حواسم میره جای دیگه یا به فکر کردن مشغول میشم،نبایدموقع درس خوندن به چیزی فکر کنند فکر کردن اختیاری..اونا خودشون دل به درس نمیدن، بعضی وقتا میشه که ادم ناخداگاه به فکر در انجام کاری فرو بدره،ولی نباید به فکرت فکر کنی ،اینا همه تجربست!

پاسخ دهید
ناشناس

من اصلا حفظ نمی شوم چرا

پاسخ دهید
علی

همه اینا فکرای همه ی ماهاست پس به هدفت فکر کن هـــــــــــــــدف ایندت .تو میتونی مثل خودم تو دوساعت پنجاه صفحه رو کاملا حفظ کنی ارادت فقط قوی باشه و هدف ایندت واست مهم?

پاسخ دهید
A

سلام خسته نباشین ممنون از مطالب مفیدی که اراعه دادین
من وقتی شروع میکنم به خوندم مثلادوساعت میخونم یدرسو بعدش اونو یادمیگیرم اما بعدش اصلا نمیتونم بخونم فقط حالت روخانی دارم بازدهی نداره میرم مثلا نیم ساعتم استراحت کنم دیگه اصلا نمیتونم دوباره سر کتابم نمیدونم چم شده از یه طرف عذاب وجدان دارم که نخوندم
واقعا نمیدونم چیکار کنم
ممنون میشم جوابو بدین

پاسخ دهید
حاج مجید سوزوکی

سلام خواهر
ای کاش مطالبتان رو در قالب pdf میگذاشدی. …. واقعا این مطالب ما بتوانیم به کسی دیگر ایمیل کنیم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ، خسته نباشید ، من خیلی میخونم اما سر جلسه امتحان همه چیز یادم میره ، سوالای امتحان دقیق مثل جزوهست ولی همه چیز یادم میره انگار هیچی نخوندم ، میشه یه راهنمایی کنین که مطالب رو فراموش نکنم

پاسخ دهید
aydin

باسلام
من میخاستم ی مشکلی روبهتون بگم ولی خواهشا کمکم کنین
من دانشجوی ترم ۶صنایع غذایی هستم تواین ترم کتابامو سطربه سطرمیخونم کاملا یادمیگیرم ولی وقتی میرم نمونه سوال حل کنم انگارهیچی نخوندم
خواهش میکنم کمکم کنین ترم قبلیم اینجوری نبودم ازاین ترم این مشکل برام پیش اومده خیلی آزاردهنده شده برام

پاسخ دهید
علی

کد ها اومده وسط مطلب

پاسخ دهید
ناشناس

خودتون که میبینید همه از دم مشکل دارن منتظر جواب همه این سوالاتیم.

به امید این که همه موفق بشیم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام و خسته نباشید

مشکلی که من شایدم بعضیا دارن اینه وقتی کتابو میزاریم جلومون یا خوابمون میاد یا میریم به خاطراتمون.

اگه میشه کمکی کنید چندتا نکته ای بگید امتحان نوبت دوم نزدیکه البته از فردا شروع میشه ما نمرات عالی بگیریم ایشاالله همه قبول و ۲۰ بگیرن.الهی..

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
در خصوص حواس پرتی و تکنیک‌های افزایش تمرکز در سایت مطالبی نوشته شده که می‌تواند برای شما مفید باشد.

پاسخ دهید
احمد

با سلام و خسته نباشید من خواستم بگم که شما در مطلبتون گفتید که اگر هواستون پرته درس نخونید بنظر من این اشتباه زیرا مثلا من بعد ۱۰ دقیقه درس میخونم خسته میشم اما چه با این ۱۰ دقیقه که فقط نصف درس خوندم پس بقیه چی؟اگرم میخوای شب بخونم که کلن تو ذهن نمیره

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من امسال واسه بار دوم میخوام کنکور بدم هیچی بلد نیستم چیکار کنم لطفا زود جواب بدین

پاسخ دهید
جواد

سلام
من نوبت اول معدلم ۱۹/۸۶ شد ولی تو نوبت دوم اصلا علاقه ای به درس خوندن ندارم
وقتی میشینم درس بخونم هیچی تو مخم نمیره
مخصوصا درس مطالعات. من همیشه نمرم ۱۹-۲۰ بود ولی الان…
خواهش میکنم کمکم کنید

پاسخ دهید
Bita

منم واسه ریاضی هر سه روز هجده ساعت می‌خونم ولی هیچ جواب خوبی نمی‌گیرم ترو خدا کمکم کنید بد جوری داغونم

پاسخ دهید
حسین

باو هر کاری میکنم تو مخم نمیره
فک کنم آکبند شدم رفت?

پاسخ دهید
پسرتنها

من یه دوست دارم که بادوبارخوندن یک مطلب سریع حفظ میشه من هم خیلی بهش حسودی میکنم چون دوست دارم منم درس هاروزود یادبگیرم خواهش میکنم یه راه حل برام پیداکنین که من مثل اون بشم
باتشکر

پاسخ دهید
shirin

باید سعی کنید که ان را بخوانید و به بابا نگاه کنید و از حفظ ۵بار بگید??

پاسخ دهید
اسرا

من درس میخونم و بدون هیچ برنامه ریزی خیلی استرس دارم و سر جلسه ی امتحان هرچی خوندم یادم نمیاد شاگرد دومم معدلم ۱۸/۶۸ میخام بالا تر برم چیکار کنم ۳ ساعت پشت سر هم درس میخونم ولی تنها مشکل من ریاضی ازش خیلی بدم میاد همیشه ۱۷ میگیرم خیلی دوست دارم ۱۸ یا ۱۹ بشه ولی بخدا خیلی سخته چیکار کنم کمکم کنین

پاسخ دهید
p

به نطر من اگر هم درس نخونیم موفق خواهیم شد

پاسخ دهید
ALI

ببخشید اگر میشه چندین مثال برای هرکدام از نکات بنویسید و من چندین سوال هم دارم ببخشید میشه بگید در این شیش روز اخر عید چطور تمام درس های اول راهنمایی را بخوانم

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی خیلی عالی عاااالی بسیار عالی

پاسخ دهید
amirali

من ۱۵ سالمه و مشکل سلامتی ندارم اما من نمی توانم تمرکز کنم وقتی به درسام نگاه میکنم فکرم میره به ماشین و درسو میذارم کنار و تو خیالات خودم میپرم بالا که یه روزی مثل ون دیزل راننده مسابقه باشم

پاسخ دهید
ماردین

میشه بهترین روش درس خواندن رو برای پایه هفتم بگین

پاسخ دهید
مینا

سلام…من یکی از بزرگترین مشکلام اینه که حین مطالعه حواسم یه جاهای دیگه میره و نتیجش اینه که یه مطلبو چندبار میخونم و برای همین ساعت مطالعم زیاد میشه..من چجوری تمرکز کنم اخه؟

پاسخ دهید
فردین

من هرچی میخونم تو مخم نمیره لطفا یه راه حلی بهم بگین

پاسخ دهید
علی

یکی بهم بگه چطور درس بخونم……

من دو ساعت میشینم پای درسم اما توی دوساعت میبینم فقط ۳صفحه درس خوندم …….چیکار کنم…….

سلام……

پاسخ دهید
Alireza

من در طول یک روز ۱۹ ساعت درس میخونم دیگه به حدی رسیدم ک ۱۹ میگیرم ناراحت میشم و استرس بدنم به حدی رسیده ک دیگه شب ها هم نمیتونم بخوابم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من هنوز امتحان نکردم ولی به نظرم عالیه ممنون

پاسخ دهید
Fati

بنظرم هیچ راه حلی نیس باید مث س بخونی

پاسخ دهید
ناشناس

بابرنامه بخوان

پاسخ دهید
پرنسا

سلام من خیلی می خونم ولی سر جلسه ی امتحان همه چیز از ذهنم می پره

پاسخ دهید
فرزان

سلام من هم خیلی میخونم ولی نمره خوب نمیگیرم نمیدونم چیکار کنم

پاسخ دهید
ناشناس

زیاد نخون زیاد باعث میشه هر چی قاطی کنی
موفق باشی

پاسخ دهید
امیر

این مطالب خیلی تعصیر گذار است
ولی من در حفظ کردن مطلب خیلی کندم
ولی مثلا در دروس ریاضی بسیار قوی هستم
چگونه توانایی حفظیات را بیشتر کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

اقا محمد زیاد خوندن نـــــــــــــــــــــه
مفید خوندنه که مهمه
تو در ۲ساعت درس بخون اما مفید بخون
بهتره یه کاغذ بزاری کنارتو مطالبی که نکته ای و مهمه رو یادداشت کنی اصلا درس رو بخون و برای خودت کنفرانس بده

پاسخ دهید
مری

سلام
ببخشید میشه لطفا مهارت تند خوانی یا درست حفظ کردن رو بهمون یاد بدید
ممنون میشم

پاسخ دهید
محمد

من هر چقدر میخوانم نمره ام کم میشود میشود مثلا ۱۵ ساعت خواندم از ۵۰ شدم۳۵ چه کار کنم حفظ ویاد بگیرم

پاسخ دهید
shirin"6"

همه اینا لکی میگن فقط اینه که به اونی که تو فکرته فکر نکنی خوب♡

پاسخ دهید
مهتاب

سلام من هفتم هستم مدرسه ی نمونه دولتی درس می خونم.سال های قبل بدون اینکه لای کتابمو باز کنم ۲۰میشدم ولی حالا معدلم شده ۱۵ومدرسه ی ما هم معدل زیر ۱۴ رو اخراج میکنه امسال خیلی درسم ضعیف شده و استرس می گیرم به طوری که قبل از امتحان گریه میکنم .اصلا امسال از درس خوندن و زندگی کردن نا امید شدم به نظر شما چی کار کنم؟

پاسخ دهید
سیدعلی

ببخشید من این روشا رو انجام دادم ولی نشد. بابا لطفا بهم بگید مطالعات به این بزرگی رو چطوری یاد بگیرم یا حفظ کنم. درس مطالعات که مثل بقیه نیست که براش رمز یا همون شپلوطکا ی شما رو روش عملی کنم. لطفا هرکی میتونه جواب منو بده.

لطفا …

پاسخ دهید
******

سلام من نهم میخونم. میخواستم بپرسم چه طور میشه نمره کمی :مثل ۱۵٫۷۵ رو جبران کرد؟ البته این نمره کلاسیه اگه میدونید خواهش میکنم جواب بدید.

پاسخ دهید
چند تا ادم دربه در منتظر جواب مسئولین

من هرچی درس میخونم یادم میری میره دین زندگی وفلسفه ومنطق رو با تاریخ ادبیات هرچی میخونم اص انگار ن انگار که من وقت گذاشتم محض رضای خدا یکی بگه چه خاکی توسرم بریزم سه سال تمومه یه معلم زبان درس حسابی نداشتم سال دوم یه معلم بیخیال که سر کلاس باگوشی سونی زد وانشون تو شبکه های مجازی بودند بالترین نمره کلاس بودم با نمری۱۶حالا امسالم یه معلم سخ گیر اومده فقط برا غلط نیم نمره ای سه نمره کم میکنه از تو نیووردز او ریدینگ املا میگه به هر دری که زدیم میگن مشکل از شماست اجبارمون کرد گفته برید خط سفید بگبرید از اول سال تالا همش سفیده تازه میگه معنی کلمه هارا از توی همون بخونید مگه ماگناه کردیم درسشم هیچی نمیفهمیم امتحان از درس اول گرفته بالاترین نمره تو کلاس بودم با نمره۱۴ سه تاغلط املایی داشتم بقیه معلما میان توکلاس هرچی میخان میگن بهمون بعدشم میرن تودفتر ازمون شکایت میکنن مدرسه مون حکومت نظامه خستم سرمون منت میزارن یکی بگه این مدرسس یا تویله حدود۲۵۰تومن ازمون گرفتنباز دوباره بالا تخته وایت برد بین کلاسا دعواس ماژیک نداریم امکانات نداریم برای ازمون پیشرفت تحصیلی حدود شش تومان ازمون دریافت کردن برا هرچیزازمون پول میخان یه ادم به ما بگه این چه وضعیه تو این مدارس مگه ما ادم نیستیم اونوقت برا جدید الرودیا دبیرستان اون امکاناتی که بخان فراهمه دیگه مدرسه ستارگانم که به کنار مگه خشم خدا مارا گرفته پس ما ادم نیستیم کرایه سرویسا خبیلی بالاس یکی بگه با این وضعیت ادم دلش میخاد لا کتابو باز کنه

پاسخ دهید
متین1

عالی بود ممنون من هرکاری میکنم و برنامه ریزی میکنم برای درسام بازم وقت کم میارم ؟ میشه کمکم کنید چیکارکنم ؟انقدر استرس دارم که هی یکسره میخونم و میترسم وقت کم بیارم

پاسخ دهید
محمد

سلام خیلی خوب بود ممنونم

پاسخ دهید
یه مغز متفکر که بهش می گن خرفت

هرکس خواند لطفا جواب بده من درسم رو خوزستان می خونم و کامل یاد می گیرم اما توی رامونا با اینکه همه چیز رومی دونم اشتباه می کنم یعنی تست رو اشتباه می زنم توی همه درسا

پاسخ دهید
شقایق

اگر به نظر من صبح ها درس حفظ کنیم ذهن بیشترین تاثیر خودشو میذاره چون صبح ها ذهن بسیار فعال تر هستش و من با این روش بسیار از لحاظ درسی پیشرفت کردم

پاسخ دهید
ایدا

سلام من امسال میرم هفتم و یک مشکل اساسی دارم و اون اینکه من هر موقع توی اتاقم میشینم و شروع به درس میکنم بعد از ده دقیقه حواسم پرت میشه و وقتی ساعت رو نگاه میکنم میبینم دو سه ساعتی گذشته به نظر شما من چه کاری رو باید انجام بدم؟

پاسخ دهید
سپیده

سلام
من یک مشکل خیلی بزرگ دارم
اینکه هر وقت امتحان دارم بیخیال و خونسردم و اصلا ب درس توجهی نمی کنم . میشه کمکم کنید و بهم جواب بدید…

پاسخ دهید
امیر حسین

با سلام.من الان در پایه هشتم درس میخونم و برای همه درس ها حوصله دارم الا یک درس اونم علوم تجربی وقتی سراغ این کتاب میرم اصلا از درس خوندن بدم میاد.ترو خدا یه راه حل نشونم بدین.باتشکر

پاسخ دهید
روت

کلا من درسم خوبه! معدل نهایی ایم شد ۱۸ ولی باور کنید به هیچ کارتون نمیاد. کاش میشد وقت این چرت و پرت خوندن صرف کار دیگه ای میکردم ولی متاسفانه آینده تو ایران به این وابسته ست.

پاسخ دهید
09198671801

من همرو یاد میگیرم ولی سر جلسه امتحان یادم میره با این ک مرور هم میکنم

پاسخ دهید
ناشناس

واقعا خیلی عالی بود ممنون

پاسخ دهید
مهدی

خیلی خیلی عالی بود

پاسخ دهید
مژگان

با عرض سلام.من یه مشکل بزرگ دارم و اونم اینه که احساس میکنم وقتی درس میخونم با اینکه تجسمشون هم میکنم فقط انگار به صورت حفظی یاد گرفتم و انگار یاد نگرفتم تا بدرد ایندم بخوره.انگار میخونم تا امتحان بدم و نمره خوب بگیرم و بعدا همه درسا از یادم بره.وقتی با مامان و بابام درباره این موضوع صحبت میکنم میگن این برای همه ست.میخوام بدونم واقعا برای همه همینطوریه یا مشکل از منه.ولی خب خداروشکر من تو ریاضی به خاطر اینکه درس مفهومیه این مشکلو ندارم و معمولا تو درس علوم این مشکل برام پیش میاد.درحالی که خودم هرگز چنین قصدی رو نداشتم و قصدم اینه که برای یادگیری و رسیدن به هدفم بخونم اما تفکراتم اینا رو بهم میگن.واقعا از این موضوع ناراحتم.احساس میکنم تو این هفت سال فقط اینطوری درس خوندم.از خودم بدم میاد.در حالی که من هرگز تو این هفت سال نمره پایین تر از ۲۰ نگرفتم.درسم همیشه خوب بوده و امتحانات ترم اول رو به خوبی پشت سر گذاشتم ولی نمیدونم برای ترم دوم با این حجم سنگین درس چیکار کنم.خواهشا کمکم کنید تا این تفکرات دیگه سراغم نیاد.ممنون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مژگان

سلام
دروس حفظی باید تکرار بشوند وگرنه از خاطر خواهند رفت. علاوه بر اینکه به درک موضوع نیاز دارید باید حفظ هم بکنید و حفظ کردن نیاز به تکرار در فواصل زمانی معین داره.

پاسخ دهید
محمدامین

در پاسخ به مژگان

مژگان جان عزیزمن هم تامدتی همچین مشکلی راداشتم ولی یه بارخواستم تجربه ی تنها مطالعه راکنم بروتواتاق درو ببندوبایه اهنگ ارامش بخش زیباکه موردسلیقه وعلاقه توهست گوش کن ومطالعه کن البته تصورهم خوبه ولی بایدخودراجای ان طرف بگذاری تاموفق باشی . دوست تو محمدامین

پاسخ دهید
ناشناس

سلام میلاد عزیری هستم پس از آن که مطلبی را یادمی گیرم وپس از مرور دیگر علاقه ی به مرور ندارم و مطالب یادم میرن راهنمایی کنید

پاسخ دهید
amir

سلام دوستان من وقتی کتاب علوم تجربی را باز میکنم اصلا حوصله ام نمیکشه
تا سوالات راحفظکنم لطفا خواهش میکنم کمکم کنید

پاسخ دهید
نهال

در پاسخ به amir

عزیزم منم اون طوری هستم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من هفتم هستم و توی مدرسه ی تیزهوشان درس میخونم از خود تعریف نباشه ولی تو سالای قبل درسم در حد عالی بود و نمراتم ۲۰ ولی امسال افت شدیدی پیدا کردم و اصلا علاقه ای به درس خوندن ندارم چیکار باید بکنم ؟؟؟ …. کاملا سر در گمم …. کمکم کنید …
ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

سلام احتمالا اسمت علیزادست و به این دلیل اینجوری شد که یکم بازیگوش شدی و باید مثل پارسال به درس بیشتر توجه کنی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من تمام مطالب و راهکارهاتون رو خوندم و حتی یه سری رو از قبل میدونستم ولی نمیدونم چرا نمیتونم اجرا کنم

پاسخ دهید
نفس

در پاسخ به ناشناس

س.عزیزم اگه ب اونیکه فکرتومشغول کرده فک نکنی جواب میده

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من خیلی بی دقتم لطفا راهنمایی ام کنید. و استرسم خیلی خیلی زیاده کمکم کنید لطفا.

پاسخ دهید
asal

salam man aval dabirestan hastam man darsam ro kheili khob mikhonam bad ghable emtahan hamaro baladam miram sare emtahan hamash yadam mire be khosos riazi va fizik va kheili ham stressi hastam chikar konam?

پاسخ دهید
زهره

سلام من هفتم هستم فردا یعنی روز۲۴ /۱۲ امتحان علوم دارم این امتحان خیلی سخته من استرس دارم نمیدونم چیکار کنم؟

پاسخ دهید
دانش آموز

سلام من دوم تجربیم پارسال معدلم از دوستام کم بود با خودم گفتم امسالو از بقیه کم نمیارم درطول سال همیشه نمراتم از بقیه بهتر بود ولی تو امتحانات ترم اولم بازم از بقیه ک شدم دیگه هیچ امیدی به درس خوندن ندارم تلاشام بی بهره شدن

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به دانش آموز

سلام
خودتون را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید نسبت به روز قبل و گذشته ی خودتون بهتر باشید. زندگی رقابت با دیگران نیست، بهتر کردن وضعیت خودمون نسبت به گذشته است.

پاسخ دهید
نیما

مطالب بیشتری بگذارید ممنون میشم

پاسخ دهید
امیر

سلام.این روش هارو از همه جا میشه فهمید،شما هم مطالبتون واقا عالیه.فقط نمیدونم چرا با این که خودم و همه دوستام با این روشا اشناییم،چرا عمل کردن بهشون سخته…

پاسخ دهید
منم

تمر کز ندارم ….نظرتون

پاسخ دهید
منم

ممنون سوال داشتم. من ۵دقیقه هم در جایی نمیتوانم بمونم وتست زنیم هم ضعیفه پیشنهادتون چیه

پاسخ دهید
امیر

سلام
من دانشجوی رشته علوم تربیتی فرهنگیان هستم
اکثر استادای ما سواد کافی ندارن و بعضی ها واقعا جای تامل داره ک چطوری استاد شدن!
من ترم چهارم-من سه ترم قبلیو امتحاناتو به روش مفهومی میخوندم و حتی از نت هم درمورد درس ها زیاد میخوندم ولی امتحان نمرم کم میشد.چون استاد بی سواده فک کرده ک اگ عین مطالب کتاب نباشه نادرسته
منم این ترم تصمیم گرفتم مثله طوطی حفظ کنم اخه معدل برای ما خیلی مهمه-
به نظر شما چطوری مطالب کتابو حفظش کنم(نمیخوام یاد بگیرم -فقط برای نمره میخوام)

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به امیر

سلام
نکته ی نخست اینکه بهتره شیوه ی قبلی خودتون را ادامه بدید یعنی سعی کنید مطالب را واقعا یاد بگیرید تا درک کاملی از مباحث داشته باشید. در کنارش مطالب کتاب را طبق چیزی که اساتید خواسته اند حفظ کنید. به این ترتیب هم سواد شما افزایش پیدا خواهد کرد و هم نمره ی شما!
برای دروس حفظی تکرار و فواصل زمانی تکرار اهمیت دارند. نکات کلیدی و مهم در این خصوص کمک کار شما هستند.

پاسخ دهید
جاستین

مرسی فقط مشکل من اینکه وقتی درسی رو شروع نمی تونم بینش استراحت کوتاه بکنم یا اگر می کنم استرس می گیرم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به جاستین

سلام
کمی زمان نیاز دارید. تغییر دادن هر عادتی به زمان نیاز داره و کم کم استرس شما کاهش پیدا خواهد کرد.

پاسخ دهید
رعنا

سلام مطالبتون عالیه و واقعا کمک میکنه”اما من فردا امتحان ریاشی دارم اما چیری نخوندم و مطالب کمی تو ذهنم هست.توروخدا کمکم کنید:(

پاسخ دهید
mohammad

کتابارو ازاینور اونور گیر آوردم کلافه شدم فقط میخوام نمره قبولیمو بگیرم کنکور بدم یه راه حلی واسم بگین فقط یه ماه فرصت دارم تا دی ماه

پاسخ دهید
مهدی

در پاسخ به mohammad

من هر چه میخوانم بر اثر استرس یادم میرود کمکم کنید ترو خدا

پاسخ دهید
mohammad

سلام بچه ها ترو خدا کمکم کنید من دیبلوم کامپیوتر گرفتم الان خواستم تغییر رشته بدم متفرقه میخونم پیش انسانی ولی خیلی ناراحتم انتخاب واحد کردم ۶تا درس برداشتم ولی اصلا نمیتونم حفظ کنم یادم نمیاد دیونه شدم به نظرتون چیکار کنم نمره ی قبولیمو بگیرم یه نظری بدین

پاسخ دهید
سحر

سلام من فارغ التحصیل شدم و امسالو قصد دارم واسه کنکور بخونم تا حالا تجربه کنکوری خوندن نداشتم واین واسم مشکل بزرگی شده از صبح اول شروع به خواندن کتاب درسی میکنم و بعد تست اما تست زدن کل روز منو میگیره و وقت نمیکنم درسای دیگه رو بخونم یعنی روزی یک درس خیلی از برنامه عقب افتادم و با این طرز خوندن خیلی نا امید شدم میخوام که کمکم کنید راه حلی پیشنهاد کنید ممنون میشم.

پاسخ دهید
نوید

من اول دبیرستان هستم میخواهم بیشتر راهنمایم کنی تادر درسهایم موفق شوم ارطریق ایمیل

پاسخ دهید
حسرت

از همون لحضه فهمیدم حرفاش درسته و درس علوم رو در ۵ دقیقه حفظ کردم تازه روان خوانیم هم ۱۰۰ درصد قوی شده ممنون و همین طور مر۳۰

پاسخ دهید
علی

عالی بود !! اگه من به این روش ها عمل کنم حتما موفق میشم خوشبختانه من دو سال تحصیلی راهنمایی و دبیرستانم رو هر دو رو در تیزهوشان گذروندم . با اینکه خیل وقت ها نمره کم میاوردم و نا امیدی به سراغم میومد همیشه سعی میکردم از خودم دورش کنم در بیشتر موارد شکست میخوردم ولی بعضی مواقع موفق میشدم از اونجا که برنامه ی درسی ما فشرده است هیچ وقتی برای استراحت ندارم و تقریبا باید ۱۲ ساعت درس بخونم !!! چیزی که واقعا باعث هنگ کردن مغزم میشه و منم همیشه این اشتباه رو تکرار میکردم ولی حالا میفهمم که موفقیت به خوندن بسیار نیست بلکه به مطالعه مفید بستگی داره . آدم یک ساعت مطالعه مفید داشته باشه بهتر از اینه که ۱۲ ساعت مطالعه ی بدون سود داشته باشه . ولی من بازم با مشکل کمبود وقت برای سایر کارهام مثلا کمی استراحت مواجه هستم و فشار های خانواده برای درس خوندن هم این رو بیشتر میکنه واقعا دارم پسرفت میکنم خوهشا برای این مورد راهنماییم کنید ..

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به علی

سلام
برای کمبود وقت، تنها راه برنامه ریزی است. در کنارش وقتی مطالعه میکنید حتما خلاصه نویسی هم داشته باشید. ممکنه اوایل کار کمی سخت باشه ولی در ادامه باعث میشه وقت آزاد بیشتری داشته باشید. شاید مطلب زیر برای حل مشکل شما کمک کننده باشه:
» چرا و چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

پاسخ دهید
پیمان

سلام من دانش اموز کلاس سوم دبیرستان رشته انسانی هستم من نمی توانم سوالاتی که جواب زیادی داره حفظ کنم و به خاطره همین از اون درس زود خسته میشم وشاید هفته ها سراغ اون کتاب برای خواندن نروم خوش حال میشم که کمکم کنید که چه کار کنم؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به پیمان

سلام
جواب ها رو به چند بخش مجزا تقسیم کنید و به صورت جداگانه حفظ کنید و بعد سعی کنید با عبارات غیرمنطقی، یا با شعر و یا هر چیزی که در ذهن شما میمونه این عبارات رو به هم مربوط کنید.

پاسخ دهید
Saeed

(در این توالی همه چیز از بزرگ شروع میشه و به کوچک ختم میشه.وقتی مطالعه میکنید سعی کنید اجسام و مطالب رو به صورت یک تصویر خیلی بزرگ (غول آسا) تجسم کنید و کم کم جزئیات رو بهش اضافه کنید.از نتیجه اش شگفت زده خواهید شد!) : این دقیقا یعنی چی؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به Saeed

منظور از عبارت اینه که اول کلیات رو بررسی کنید و سپس سراغ جزئیات برید. اجازه بدید تصویر کامل و بزرگی از کلیات در ذهن شما نقش ببنده و بعد به صورت گام به گام جزئیات رو به اون اضافه کنید.

پاسخ دهید
ياسمين

سلام. من سوم دبيرستان رشته رياضي هستم. مشكلم اينه كه هر چه قدر وقت ميذارم و درس ميخونم نتيجه خوبي نمي گيرم. عصبي شدم. سيستم آموزشي مدرسه هم تقريبا با روش هاي شما يكسانه . ولي فقط در جا ميزنم. كمك كنيد لطفا!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ياسمين

سلام
مهمترین دلیلی که باعث میشه از درس خواندن نتیجه نگیرید اینه که با تمرکز کافی مطالعه نمیکنید.
تمرینات رو (برای هر درسی) روی کاغذ حل کنید، بنویسید و حل کنید بدون اینکه به کتاب نگاه کنید و بعد بخشهایی که اشکال دارید رو دوباره مطالعه کنید. بهره گیری از کتابهای کمک آموزشی (مثل گاج و قلم چی و …) هم میتونه به شما برای رفع مشکل کمک کنه.

پاسخ دهید
سلنا

سلام خیلی ازتون ممنونم مطالبتون عالیه امیدوارم بتونم همه ی روشهاتونو رو درسم پیاده کنم.فقط یه چیز…….. سوگندجون راست میگه به نظرم این طرزحرف زدن نشون میده علاوه براینکه ادب وشخصیت نداری بلکه شعور درس خوندن ومشاوره گرفتن هم نداری لیاقت چنین ادمایی پسرفت نه پیشرفت

پاسخ دهید
sahel

در پاسخ به سلنا

سلام .واقعا ممنونم ازتون .عاااالیه………….

پاسخ دهید
سوگند

سلام من دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعاتم ازترم اول با روش شمادرس خوندم وموفق بودم ممنون ازت دوست خوبم
و راجب گاگولکه نظر گذاشته به نظرم شما در حدی نیستی که اینجوری حرف بزنی همون بهتر درس نخونی چون شخصیت نداری و اسمت رو خودته

پاسخ دهید
موید

مرسی من با روش شما معدلمو از ۱۱به ۲۰اوردم ممنوننننننننننن

پاسخ دهید
گاگول

ان تو روشتون ها انننننننننن

پاسخ دهید
موید

سلام من اوایل دوره ی راهنمایی اصلا حوصله درسخوندن نداشتم ووقتی که مطلب شمارو خوندم عضممو جذب کردم وبه روش شما درس خوندم وبا معدل ۲۰قبول شدم خیلی خیلی ازتون ممنونممممممم

پاسخ دهید
سجاد

سلام من این مطالب رو خوندم به نظر میرسه کارساز باشه. من یک سال دیگه کنکور ادبیات دارم و میخواستم باسه کنکور منو راهنمایی کنید ممنون.

پاسخ دهید
من

سلام من امسال پیشم ترجیح میدم نگم کنکوری !و به نظرم این مطالبتون جالب و مفیده خصوصا چیز های مسخره راجب درس واقعا مفیده قبلا استفاده کردم ازش جواب داده!!و دیگه هیچی خواستم بگم دستتون درد نکنه و مرسی!

پاسخ دهید
محدثه

سلام.من هم امسال تازه واردمقطع دبیرستان شدم.وهیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم.درصورتی که پارسال بامعدل بیست توی مدرسه ی نمونه دولتی بودم.علاوه بردرس خوندن.کتاب های علمی زیادی میخوندم وتاحدودی تمام نظریه های انیشتن رومورد نقدوبررسی قرارمیدادم.الان هم وقتی بقیه ی دوستامومیبینم که فقط میخونن وپشت این نمره های خوب هیچ هوش واستعدادی نیست.تشویق میشم که درس بخونم ولی بازم کامپیوترواینترنت نمیزاره.چه کارکنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

مطالب خوبی بودن.من امسال به تازگی به دبیرستان رفتم و با افت تحصیلی بزرگی مواجه شدم.سه سال در یکی از بهترین مدارس شهر (نمونه دولتی)تحصیل کردم وامسال وارد مدرسه تیزهوشان شدم .پارسال با معدل بیست قبول شدم وامسال نمی دونم هیجده میشم یا هیفده.حین ورود به مدرسه به من گفتن که این مشکل وجود داره اما نیاید کم اوورد ولی من کم اووردم وبه شدت احتیا ج به کمک دارم.ازتون میخوام کمکم کنید…..
ممنون.(پ .ت)

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
این رو همیشه به یاد داشته باش « هیچوقت میزان علم رو با نمره نسنج » ، خودت رو به کتاب خوندن عادت بده نه برای نمره ، برای بالا بردن سطح سواد و دانش خودت . نمره چیز مهمی نیست ( هرچند که اون رو مهم جلوه میدن ) ، اگه علم و دانش خودت رو بالا ببری خیلی ساده نمره هات هم افزایش پیدا میککند ولی برعکسش درست نیست ( یعنی کسی که نمره های خیلی خوبی داره الزاما باسواد نیست ). و افزایش علم و سواد فقط از طریق کتاب خوندن بدست میاد .
برنامه ریزی کن و از زمانی که داری درست استفاده کن . به توانایی هایی که داری ایمان داشته باش و هرگز تسلیم نشو .
مشکل افت تحصیلی در تغییر مقطع وجود داره و چیزی نیست که نگران کننده باشه و با یک برنامه ریزی خوب و منسجم و اصولی میتونی به سادگی این مرحله رو پشت سر بگذاری .

پاسخ دهید
مهمان

در پاسخ به ناشناس

به نظر من تو کم نیاوردی بلکه امید ت را در این مدت از دست دادی ولی من مطمین هستم که موفق میشی ..
مثلا خود من از کلاس اول تا ششم ابتدایی خیلی عالی بودم و ممتاز بودم .تمام این سال ها معدل کمتر از بیست نداشتم ولی امسال یعنی الان که هفتم هستم هم مثل تو استرس دارم ولی من از امروز تصمیم گرفتم که استرس نداشته باشم و با همون روندی که از سال های قبل پیش گرفته بودم استفاده کنم و امیدم را از دست ندهم .البته بگم امسال هم نمره ی زیر ۱۹ را نداشتم و در تمام مدت زندگیم تا حالا زیر ۱۹ را تجربه نکردم .
در گفته هایم هیچ درو غی نبود چون اصلا دروغ لازم نیست و این یک واقعیت است..
سعی کن با توکل به خدا به درست ادامه بدی یعنی امیدت را از دست ندهی و خود را سر زنش نکی البته فکر کنم تو هم مثل منی وبه خاطر یک صدم گریه می کنی و میگی من تلاش نکردم..
چرا تو تلاشت را کردی بلکه اون استرسیکه داشتی این نمره را نصیبت کرد…
اگر پشتیبانت خانواده ی تو است که هیچ اگر فکر می کن یپشتیبان ینداری بهتر که بدونی خدا پشتیبانت است و همونطور که تا حالا کمکت کرده بازم کمکت میکنه…

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین