عصرعلم

Search
Close this search box.

۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

مطالعه مفهومی و افزایش تمرکز هنگام مطالعه

بر اساس یافته های روانشناسی بسیاری از دانش آموزان نمی دانند چطور مطالعه کنند و برای همین بازده کافی ندارند. درواقع این دانش آموزان نه به دلیل عدم هوش و استعداد کافی، بلکه به دلیل عدم انتخاب شیوه ی مناسب مطالعه دچار چنین مشکلاتی میشوند. در صورتی که شما هم فرزند دانش آموز دارید و یا خودتان دانش آموز یا دانشجو هستید توصیه می کنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید چرا که قصد داریم نکات و رازهایی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید قدرت یادگیری و سرعت مطالعه تان را بهتر و عمیق‌تر کنید.

در فواصل زمانی کوتاه و منظم مطالعه کنید

این مسئله مدتهاست که تایید شده است. برخلاف نظام آموزشی فعلی که دانش آموز باید ساعت ها در کلاس بنشیند و به حرف های معلم گوش بدهد، روانشناسان توصیه می‌کنند زمان مطالعه را کم کنید ولی به تعداد دفعات آن اضافه کنید. زمانی که یک متن را در ۱۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای با استراحتی کوتاه بین این فواصل بخوانید نسبت به زمانی که ۱۰۰ دقیقه به طور مداوم همان درس را بخوانید، شاهد عملکرد بهتری از مغزتان خواهید بود! چرا که مغز برای سنتز پروتئین به زمان نیاز دارد و شما با این کار این فرصت را ایجاد خواهید کرد. پس زمان مطالعه را به زمان های کوتاه متوالی تقسیم کنید در غیر اینصورت میزان خستگی و استرس و عدم بازدهی کافی به سراغ شما خواهد آمد.

یک روز استراحت بدون عذاب وجدان!

این نکته هم از نکته ی نخست تبعیت میکند اما در مقیاسی بزرگتر و در سیکل روزانه. دلیل استراحت کردن آماده شدن برای روزهای بعدی است. گرچه اگر شما از این استراحت عذاب وجدان بگیرید (یعنی خودتان را مقصر بدانید و بگویید که من باید مطالعه می‌کردم!) کمکی به شما نخواهد کرد و باعث افزایش استرس در شما خواهد شد.

مغز در حالت استرس اطلاعات را بخوبی دریافت نمی‌کند. سعی کنید یک روز در هفته به خودتان به طور کامل استراحت بدهید. بیرون بروید و قدم بزنید، با دوستانتان خوش بگذرانید و به احساس عذاب وجدان فکر نکنید تا کاملا برای هفته بعد آماده بشوید.

11 روش برای بهبود عملکرد تحصیلی و مطالعه

به حالات روحی خود احترام بگذارید

اگر احساس می‌کنید خسته یا عصبانی هستید یا حواستان جمع نیست برای دقایقی مطالعه نکنید. وقتی که در آرامش هستید مغز شما مانند یک اسفنج میتواند تمام اطلاعات را جذب کند! مجبور کردن خودتان به اینکه بنشینید و درس بخوانید در زمانی که حالت روحی مناسبی ندارید جر تلف کردن وقت چیز دیگری نیست. البته این نکته را هم باید یادآوری کنم که تنبلی را با این حالت اشتباه نگیرید! سعی کنید مدام به خودتان حالات و احساسات مثبت و خوب را تلقین کنید.

مطلب مطالعه شده را در همان روز مرور کنید

وقتی مطلب جدیدی را یاد میگیرید سعی کنید در همان روز و با فاصله زمانی یک ساعته دوباره آن مطلب را مرور کنید. اگر چند روزی صبر کنید و بعد مرور کنید مسلما بخشهایی از آن مطلب را فراموش کرده‌اید. بهترین کار این است که همان روز مطلب را مرور کنید و چند روز بعد هم مجددا خلاصه نویسی‌ های خود را مرور کنید تا به حافظه بلند مدت منتقل بشود.

حتی بهتر است قبل از اینکه معلم درس جدید را ارائه دهد یکبار درس را بخوانید و سپس پس از درس داده شدن نیز در همان روز مجددا نکات را مرور کنید.

در این رابطه بخوانید: چطور خلاصه نویسی کنم؟ آموزش عملی انجام خلاصه نویسی

از توالی طبیعی یادگیری استفاده کنید

خب این یعنی چه؟! یادتان بیاید وقتی که به مهد کودک میرفتید همراه با آهنگ و شعر کارهایی را انجام می‌دادید. مثلا با دست روی خاک دایره و مربع و … می‌کشیدید و یا با مداد روی کاغذ اینکار را می‌کردید. بعدها که به مدرسه ابتدایی رفتید با همان قلم و کاغذ و همان دایره و … توانستید حروف الفبا را بنویسید!

این مسئله را چه باور کنید چه باور نکنید این توالی نقش پررنگی در یادگیری شما دارد. در این توالی همه چیز از بزرگ شروع شده و به کوچک ختم می‌شود. هنگامی که مطالعه میکنید سعی کنید اجسام و مطالب را به صورت یک تصویر خیلی بزرگ (غول آسا) تجسم کنید و کم کم جزئیات را به آن اضافه کنید. از نتیجه شگفت زده خواهید شد!

تکنیک شپلوطکا چیست؟

این دیگر چیست؟! گزافه گویی و نامعقول بودن را یادبگیرید. مطالعات ثابت کرده اند چیزهای معقول و منطقی زودتر از مطالب غیر منطقی فراموش میشوند. الزامی ندارد همه چیز را به صورت منطقی یاد بگیرید!

از روش شپلوطکا (اسمی که من [عصرعلم.کام] روی آن گذاشته‌ام) استفاده کنید. اگر این مورد را با مورد ۵ ترکیب کنید که دیگر عالی است! چیزهای غیر منطقی و غول آسا و البته خنده دار! در یک جمله: تخیل بدون محدودیت!

یا اینکه تلفظ واژه ها را به صورت آگاهانه و عمدی و البته خنده دار تغییر بدهید! مثلا بجای بیسکویت بگید بیسبیکوت یا بیست کویت و سپس جمله سازی کنید!

مطالعه مفهومی و افزایش تمرکز هنگام مطالعه

محیط مطالعه را آماده کنید

اگر برای مطالعه به چیز خاصی نیاز دارید سعی کنید آنرا فراهم کنید. مثلا به مقدار نور کافی، سکوت، موسیقی ملایم، تنهایی و… البته توصیه میکنم مطالعه در کتابخانه را عادت خود قرار بدهید.

از فراموشی نترسید

طبیعی است که بعد از مدتی که چیزی را یاد گرفتید آن را تا حدود زیادی فراموش کنید چون مغز مدام در حال یادگیری است. مغز مثل یک پیاز بزرگ است و هر چیزی که یاد میگیرید مطلب جدید مثل یک لایه‌های پیاز روی مطلب قبلی می‌نشیند و مطالب قبلی به زیر فرو میرود و در نتیجه دسترسی به آن برای مغز سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود.

بهترین کار مرور و حتی مطالعه کامل مطلب در آینده است. میتوانید از شیوه هایی مثل زمان بندی لایتنر استفاده کنید و مطالب را به حافظه بلند مدت منتقل کنید.

از اینکه مطالب را فراموش می‌کنید دلهره نداشته باشید چرا که امری طبیعی است و راه حل دارد!

برنامه ریزی و مطالعه منظم

در واقع اینکه شما به صورت منظم ساعاتی از روز را به مطالعه اختصاص بدهید خیلی خوب است و باعث آمادگی جسمی و روحی بیشتری در شما میشود.

ولی برای اینکار نباید در همان روز برنامه ریزی کنید. سعی کنید در روز قبل کارهای فردا را منظم کنید و بر حسب ساعت برنامه ریزی کنید. برای مثال سه شنبه از ۳ تا ۴٫۵ نوبت دکتر ، ۵ الی ۷ جغرافیا (تکنیک ۱۰ دقیقه که در نکته‌ی اول گفته شد را که فراموش نکرده‌اید؟ اگر فراموش کرده‌اید مرور کنید) و … در مطالب و پست های بعدی سعی میکنم روش برنامه ریزی درست را آموزش دهم.

در این رابطه بخوانید: آموزش کامل برنامه ریزی صحیح درسی (قسمت اول)

اهداف منطقی تعیین کنید

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به اهدافشان نمیرسند این است که هدف های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه انتخاب می‌کنند. اگر اهداف را قابل مدیریت و کنترل تعیین کنید به سادگی میتوانید به آنها برسید و به یک روند عادت گونه در این کار خواهید رسید و به مرور اهداف را ارتقا دهید. از قدیم هم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است! پس صبور باشید و منطقی و مرحله به مرحله پیش بروید. حتما موفق خواهید شد.

از ناامیدی به شدت پرهیز کنید

این یکی دیگر نیازی به توضیح ندارد!! به هدفتان فکر کنید و از شکست ها نا امید نشوید. سعی کنید با برنامه ریزی دقیق تر و منطقی تر شکست ها را جبران کنید. آخر هفته عملکرد هفته قبل را بررسی کنید و در صورتی که عملکرد خوبی داشتید و به برنامه ریزی عمل کرده بودید به خودتان جایزه بدهید! مثلا یک فیلم خوب در سینما! یا هرچیزی که دوست دارید.

در کل بهبود عملکرد تحصیلی و درسی چیزی نیست که بتوانید یک شبه به آن دست پیدا کنید. بلکه نیازمند تلاش، صبر، پشتکار و پشتکار و پشتکار است.

منبع: عصرعلم » ۱۱ نکته برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و سرعت مطالعه

مطالب پیشنهادی برای شما

240 پاسخ

 1. دوستان الکی خودتون رو اذیتت نکنید 🙂
  هرکاری ک دوس دارینو انجام بدین استرس نداشته باشین سعی کنید از زندگی لذت ببرین چون دنیا دو روزه معلوم نیس ک تا فرداش زندس یا مرده 😂🙂🫰🏻💜

 2. سلام من امسال ۷تم میخونم هر کاری هم می‌کنم اصلاً درس یاد نمی‌گیرم مثلاً الان یه چیزیرو حفظ کردم بعد یک ساعت دیگه یادم نمی‌مونه لطفاً یه راهی به من بگید اگر هم بگید بخش به بخش بخون اون کارم امتحان کردم ولی جواب نداد

 3. خواهر و برادر عزیز اگه میخواهید زود درس را حفظ بکنید
  ۱. متن را مرور کنید
  ۲. با صدای بلند بخونید و تکرار کنید ۱۰ بار
  ۳. اگه فکر چیزی دیگه میکنید هر چی فکر می‌کنید تویی یه کاغذ بنویسید بندازید آشغال
  ۴.یا جلوی آینه خونه ایستاده با خودت توضیح بده یا فیلم خودتو بگیر
  بخون نگو میرم آب بخورم یا…بشین درستو بخون تموم کن وقتی تموم کردی تعجب میکنی با خودت میگی من اینقدر درس خوندم کل درس هایم را تموم کردم
  خواهر برادران عزیز اینو امتحان کنید عالیه

 4. سلام من کلاس هفتم هستم.
  نمره ریاضیم ۱۶ شده و با مستمرم شاید بشه ۱۸ استرس دارم
  درسم خوب نیست چکار کنم تمرکز ندارم

 5. سلام من کلاس پنجم فردا حضوری امتحان هدیه داریم یک کمک دیگه میگید که خوب یادم نره

 6. سلام من پارسال و امسال از درسم نه خودم نه خانواده راضی نبودیم و نمره هام کم می اد
  چی کار کنم

 7. سلام🙄
  من امسال نهمم پارسال واقعن همه ی نمره هام۲۰بودو هیچ مشکلی نداشتم😕ولی امسال اصلا هرچی میخونم بازم کم میگیرم و کلا انگیزم رو از دست دادم🥴🥴میشه کمکم کنید!چیکار کنم؟؟

  1. سلام اگه تلاش کنی می تونی من خودم اون بالا خوندم که نوشته بود با بازی یاداستان یاد بگیرید

  2. سلام ممنون از کسی که این هارو گذاشته من الان کلاس نهم هستم و سال قبل درسم معمولی بودوالان که من این رومتالعه کردم والان من با کلی روحیه دارم میرم که بخونم

   1. داداش منم نهم هستم
    ولی الان ریدم با این وضع درس خوندن
    ایشالا موفق باشی ولی داداش اگه یک زره کم کاری کنی ریدی تو امتحان ها

 8. سلام….
  من هشتم هستم سال های پیش درسام خیلی خوب بود معمولا جزو نمره بالاهای کلاس بودم.
  امسال که به صورت انلاین شده، من خیلی تنبل شدم. به سختی سر کلاس ها حاضر و میشم وهیچی هم نمی فهمم.
  حقیقتش فقط موقع امتحانات فقط درس می خوندم. درکل از وضعیتم خیلی ناراضی ام. اگه سال پیش ریاضی رو بدون خوندن و تمرین، ۱۹ شدم، امسال با اینکه کلاس رفع اشکال رفتم و کلی هم تمرین کردم. نمره ام شد ۹ 😱
  من شنبه امتحان علوم دارم و هیچی هم یاد ندارم. شروع کردم به خوندن ولی یک یا دو سوال رو حفظ میکنم و بعد که میرم سراغ سوال بعدی، باز همه رو یادم میره، و خیلی هم اعصابم خورده موقع درس خوندن.
  واقعا از وضعیتم ناراضی ام.
  لطفا راهنمایی کنید.
  الان من چه کار کنم!؟

 9. سلام من کلاس ششم هستم
  میدونم میدونم از نظر پایه های بالاتر ششم اااااسون ترین پایس
  اما حتما شما ششمتون رو حضوری خوندید نه مثل ما انلاین😩 دارم میمیرم
  نه اینکه درسا سخت باشه اصلا
  مشکل اینه که انگیزه ای ندارم
  اصلا و اصلا با درس خوندن به هدفم نمیرسم چون هدفم در راستای درس نیست!
  چکار کنم به نظرتون
  دبیرستانیای با تجربه راهنمایی کنیییید😭
  مشکل من و دوستم اینه اصلا نمیتونیم بخونیم یعنی اصلا میریم سمت کتاب خوابمون میاد مخصووووصا درس هدیه😪
  جواب بدید خواهشا

  1. سلام عزیزم ، این مطلب بسیار مهمی هم نیست من درکت میکنم چون خودم سال ششم رو نصفشو آنلاین بودم و کلا روحیه ام رو از دست داده بودم ولی کنار دوستام بودم و با اونها یه جوری خوش میگذروندیم و بر روی درس ها مون هم تمرکز داشتیم ، همین باعث شد که حال هممون در طول سال بهتر شده باشه:)
   من بهت چند تا توصیه میکنم؛
   ۱. استراحت (هر وقت که دلت خواست:) )
   ۲. بازی ها و کارهای مورد علاقه ات(من با دوستام یه عالمه بازی میکردیم:) )
   ۳.اهنگ های مورد علاقه ات (من خودم یه آرمی هستم ، یکی از طرفدارای گروه BTS:) )
   ۴.وقت گذروندن با اشخاص مورد علاقه ی زندگیت مثل خواهر ، برادر و بقیه اعضای خانواده و خویشاوندانت ، رفیقات و …
   ۵.تماشای فیلم ها و انیمیشین هایی که دوست داری 🙂
   ۶.کلاس خوشحالی:))))(توی این تایم بیخود خوشال باشیم😂🤪)
   به قول من ، به خاطر خودت خوشحال باش به خاطر تمام کارای خوبی که تا حالا کردی ، شاید ربطی نداشته باشن بعضیا ولی بهت آرامش ذهنی برای آمادگیه درس رو میده برای من که جواب دادن همشون😅
   امیدوارم تو هم موفق باشی گلم ، مراقب خودت باش 🙂
   خدانگهدارت♡

 10. سلام دوست خوبم
  من دوازدهمم وکنکوریَم
  بهت پیشنهاد میکنم واسه ی درسات از سایت آلاء استفاده کنی
  واسه ی کنکور و دبیرستان عااالیهههه
  و الانم داره واسه ی متوسطه اول ضبط میشه
  واینکه آلاء کاملا رایگانه
  گوگل سرچ کن سایت آلا ویا میتونی اَپ ش رو دانلود کنی
  واینکه حتما حتما برو دنبال علاقت آقای دکتر
  و تا زمانی که خدا هست هیچ ناامیدی وجود نداره
  از جات بلند شو و به خدا توکل کن
  یه یا علی بگو و شروع کن
  ببین من الان کنکور دارم اگه شرایطمو واست تعریف کنم گریه ت میگیره
  بعد تو تازه نهمی میگی نامیدم؟!! من باید چی بگم
  درضمن تو این شرایط و آموزش مجازی خب اوضاع درسی خیلی ها خرابه
  حرص نخور فقط به خدا توکل کن
  موفق باشی ✌

 11. سلام لطفاً کمک کنید من ناراحت هستم من درسم خوب نیست بزور ۱۰ میشم من افسردگی دارم چون مادر و پدرم به من افتخار نمیکنن و من امیدی ندارم امسال نهمم و باید رشته بردارم و خیلی دوست دارم دکتر بشم من واقعا امیدمو از دست دادم کمک کنید ترو خدا

  1. با سلام امیدوارم حالتون عالیه باشه ، مشکلات همیشه هستند اگر نباشند که زندگی معنی نمیده ، در ضمن اگر به درس خوندن علاقه ندارید بهتون پیشنهاد میکنم کمی از تکنیک ها و روش های حافظه استفاده کنید تا کمی درس خونتون متنوع و سرگرم کننده و در ضمن خیلی بهتره بشه

   از دانشجویان رشته پزشکی تا کسانی که چند زبان یاد میگیرند روش کاخ ذهنی یا کاخ حافظه پیشنهاد میدن روش خوبیی من نمیگم که نقص نداره و عالیه ولی تو این اوضاع مدرسه ، روش خوبیه میتونه بهتون کمک کنه

   هیچ وقت از رحمت خداوند ناامید نشوید بالاخره نوبت ما هم میشه که طعم موفقیت بچشیم ولی باید بهای موفقیت پرداخت با انرژی و زمان شاد و پیروز باشید

 12. سلام چکار کنم علاقم به درس زیاد بشه از بس که میرم بازی افت کردم ریاضی هم استرس دارم نا امیدم

   1. من دهمم .
    تو الان که هفتمی داری میگی پدرم در اومد .
    بزار بیای دبیرستان متوجه میشی درس چیه 😏

   2. ببین به نظر من دبیرستان دور اول فقط لذت ببر من دوازدهمی وبه معنای واقعی دارم جر می خورم …
    چون همزمان باید ۳تا سال مهم رو که هر کدوم غولی برا خودش رو بخونی وخیلی چیزای دیگه که وقتی خودت بیای متوجه میشی

  1. گوشیتو برای یه زمان مشخص روشن کن یا بده دست پدر و مادرت که مثلا شب بهت تحویل بدند . خب مسلمه که گوشی بعضی وقتا مانع درس میشه . پس باید زمان مشخص تعین کنی

  2. سلام دوست عزیز همه بچه ها اهل بازی کردن هستند سعی کن در پنج شنبه و جمعه بازی کنی اگر میخواهی ریاضیت خوب بشه فقط تمرین کن ریاضی با تمرین حل میشه باید نمونه کتاب بگیری که در هدایت تحصیلی مشکلی نداشته باشی
   امید وارم نمره هات خوب بشه

 13. من اینکارو انجام میدم اگر عمل کرد خوبی داشت از شما وسایتتون حمایت میکنم😉
  باتشکر ازشما🙏🙏☝☝👈❤👉

 14. سلام یکی بهم کمک کنی من هرچی میخونم یاد نمیگیرم استرس زیاد دارم همیشه دوست داشتم ۲۰ بگیرم ولی من بالا ترین نمره ام ۱۵ بود میشه یکی بهم کمک کنه من کلا احساس به درد نخور بودن میکنم

  1. عزیزم به خودت رو حیه بده به خودت بگو من مطمئنم بیست میشم زیاد بخون ولی اگه نمرت خوب شد مغرور نشو که کارت تمومه

   1. من قبلا زمانی که درس میخوندم با یک بار خوندن متوجه میشدم ولی الان ۱۰۰ بارم بخونم یاد نمیگیرم

    1. واااااای منم دقیقا قبل از اینکه وارد پایه ی نهم بشم خوب بودم با یه بار درس خوندن همه ی مطالبو حفظ میکردم ولی الان سریع از ذهنم میپره شاید ۱ ساعت یا دو ساعت مطالب تو ذهنم بمونه
     الان با خودم فکر میکنم شاید من تغییر کردم😟

  2. سلام من اونقدر درس می خونم ولی در اخرش روی سوال یه نوشته ندارد من اونو دارد در نظر می گیرم یا هم به جای مثبت ، منفی در نظر میگیرم و نمرم رو از دست میدم

 15. سلام میشه بهم کمک کنین چجوری درس بخونم🙏
  الان پایه دهمم و نمره هام نسبت به دوره اول افتضاحه وانگیزمو از دست دادم نمیتونم درس بخونم میشه کمکم کنین ممنون میشم🙏🙏

  1. با سلام دوست گرامی نیاز به هزینه نداره که مشاور بگیرین شما باید به خودتون انگیزه بدین واعتمادبه نفس خودتون رو بالا ببیرین طبیعی است که وقتی دور متوسطه اول رو تموم کردین هنوز ذهنتو با دوره متوسطه اول سازمان یافته است پس با مرور زمان شما باید به متوسطه دوره دوم عادت کنید و درس هاتون رو با برنامه بخوانید واز کسانی که به شما انرژی منفی میدهن دوری کنید استرس کنکور وامتحان رو نداشته باشین وقتی به پایه های بالاتر رفتین با کمک یک مشاور مدت خواندن درس هارو تنظیم کنید وباشرکت در ازمون های خودتان را محک بزنین واز کم اورن تراز یا درصد ناامید نشوین زیرا پیشرفت یه روز بدست نمی اید بلکه با تلاش ومرور زمان بدست می اید.خدا نگهدار

 16. سلام میشه بهم کمک کنین چجوری درس بخونم🙏
  الا پایه دهمم و نمره هام نسبت به دوره اول افتضاحه وانگیزمو از دست دادم نمیتونم درس بخونم میشه کمکم کنین ممنون میشم🙏🙏🙏🙏

 17. من رشته گرافیکم امسال میرم ۱۲ ی توصیعی به ۱۲ هوما میکنم مشاوره راهم که فقط حرف میزنن اصن پیش مشاور رفتن اشتباه محضی هستش الان دلیل اشتباه میگم بهتون وقتی میریم پیش مشاور یسری حرفایی میزن که وقتی شماها برای درس خوندتون ی فکره دیگه ای کردین مشاور تو فکرش ی چیزایی دیگس و میاد اونا رو برای شما توصیف میکنه و شما گیج میشین نمیدونین که الان باید به حرفای مشاور عمل کنین یا حرفایه خودتون این موقس که به دوراهی بر میخوریم پیش مشاور رفتن اشتباهی محضه برای کسایی که همسنه منم میخوان برن ۱۲ اصن پیش مشاور نرین کار اشتباهیه برا خودتون درس برنامه ریزی بکنین به مشکلی بر نمیخوریم تازه به این نتیجه رسیدم

 18. سلام (ازتون می خوام تا آخر متنو بخوونید خواهش می کنم چون اگه تا آخرنخونید نمیتونید کمکم کنید ممنون) من امسال میرم دوازدهم(تجربی) و از راهنمایی تو مدرسه تیزهوشان درس خوندم سال هفتم که بودم درسم خیلی خوب بودمعدلم ۱۹٫۶۸بود
  ولی کم کم هر چقدر جلو تر رفتم درسم ضعیف تر شد( متاسفانه تا الان فهمیدم که اصلا نمیدونم چطور باید درس بخونم یا مثلا چطور تست بزنم راستش اصلا بلد نیستم)و تا الان که دهمو یازدهمو تموم کردم حس می کنم هیچی بلد نیستم هیچی هیچی نمیدونم چطور باید با کنکور مواجه بشم مشاوره هاهم که فقط حرف می زنن درستو حسابی کمکم نمیکنن ….مثلا کتابو باز می کنم جلوم ولی میرم فیلم می بینم یا مثلا کتابه تستو باز می کنم چند تا تست میزنم اونم به کمک پاسخنامه بعد سریع خسته میشمو دیگه حوصلم نمیکشه ادامه بدم دیگه نمیدونم چیکار کنم حسابی کلافم از یه طرف هر روز دوستامو میبینم که چطور درس می خونن از یه طرف نمی تونم درس بخونم و تاحالاهم چیزی نخوندم(مثلا اگه الان یه تست شیمی یا فیزیک یا هرچیز دیگه ای جلوم بزارن نمیتونم حلش کنم) هرچقدرم برنامه درست می کنم که روزای زوج فلان درسارو بخونم روزای فرد فلان درسارو یا فلان ساعت فلان درسو فلان ساعت بهمان درسو ولی باز فرداهمون آشو همون کاسه (البته فکر می کنم اینکه تو راهنمایی واسه درس خوندن مارو حیلی اذیت میکردن بی تاثیر نبود مثلا نصف درسای الانمو تو اون سالا خوندم ولی نه تنها من بلکه کل همکلاسیام چیزی از اونا یادشون نیست و این فقط مارو از درس خوندن زده کرده )می دونم متنم خیلی طولانیه ولی شدید نیاز به کمک دارم دیگه نمیدونم چیکار کنم تروخدا هر کسی کسی چیزی بلدی راهنماییم کنه بهش خیلی نیاز داارم ممنون که متنو کامل خوندین…

 19. سلام من ی سوال داشتم
  من خیلی درس میخونم ولی وقتی میخوام حفظ کنم یادم نمیمونه باید چیکار کنم

 20. سلام بلد نیستم سوالات رو چطوری بخونم رشته من کامپیوتر است و آمدم کنکور انسانی میخام شرکت کنم همین که میخام بخونم حواسم پرت میشه مثل یاد دوست هام میفتیم گشنم میشه بعد سوالاتشم چهار گزینه ایی تا حالا سوال چهار گزینه ایی نداشتم بلد نیستم چطوری بخونم به نظر شما چیکار کنم درسم خونه مدلم همیشه ۱۷تا ۱۸بوده چیکار کنم اینو رو یاد بگیرم

 21. من همیشه نمره هام بیست یا نوزده بودن ولی الان حس کم هوشی دارم حس میکنم چیزی یادم نمیمونه از استرس تنگی نفس دارم و قلبم درد میکنه از ضریب خوشیم خبر ندارم ولی از اینکه همیشه نمره هام خوب بوده و الان ضعیف شدم به شدت ناراحتم…دیگه راهی به ذهنم نمیرسه..😥😥

   1. سلام
    ببخشید من درسم عالی بود از کلاس اول ولی با توجه به اینکه کلاس ها مجازی شدن و خیلی مشکل داریم. من نمیتونم چیزیزرو یاد بگیرم من ۳کلاس دیگه هم جدا از مدرسه میرم. و الان از یک یا دوماه گذشته سطح یادگیریم اومده پایین باید فیلم ها رو چندین بار نگاه کنم تا متوجه بشم. من همش زهنم درگیری مسائل دیگه است. مثلا سر زنگ ریاضی نمیتونم روی فقط ریاضی تمرکز کنم. قدرت تمرکزم خیلی پایین اومده. من هر شب نیم ساعت کتاب میخونم و بعد میخوابم ولی حتی وقت خواب هم فکرم درگیره مسائلی هستش. من باید چیکار کنم لطفا یک راهنمایی به من بکنید. ممنون از سایت خوبتون🌹♥🙏👌👍

 22. سلام
  من یه مدت زیاددرس میخوندم ولی توی امتحانات همیشه اشتباهاتی داشتم
  من حتی استرس هم نداشتم واصلابه افکارات منفی فکرنمیکردم ولی بازم خراب میکردم
  تمرکزودقتم خوب بودولی اشتباه میکردم,خوب هم درس میخوندم
  میشه بگیدچرااینطوری میشد

 23. من جز اون دسته ادمایی هستم ضریب هوشیم پایینه واقعا به بعضی ها حسودیم میشه وقتی میببنم میخونن سریع یاد میگیرن باهوشن وهمیشه ۲۰ هستن در مقابل اونا احساس بدرد نخور بودن دارم دلم میخواد بمیرم لطفا کمکم کنید

  1. سلام
   ضریب هوشی در موارد مختلف متغیره
   برای مثال ممکنه شیوه‌های آموزشی فعلی برای شما مناسب نباشن و یک سیستم آموزشی دیگه برای شما مفید باشه.
   یا حتی فردی در درس خوندن استعداد نداشته باشه ولی در هنر، ورزش، تجارت و… بسیار با استعداد باشه.
   علاقه و پشتکار و خیر رسوندن به دیگران معیار به درد بخور بودن آدم‌هاست. با افکار نادرست به خودتون احساس بد ندید.
   زندگی نامه‌ی «پروفسور حسابی» و «جک ما» رو سرچ کنید و مطالعه کنید. بسیار مفید و کمک کننده است.

 24. سلام میشه کمکم کنید حس میکنم هرچی میخونم یاد نمیگرم حس میکنم مغزم قفل شده قبلنا انگیزه ام زیاد بود ولی الان مطالعه اموخیلی کنده باید یه مطلب رو یک ساعت بخونم تا یاد بگیرم نمیدونم حس خنگ بودن بهم دست داده حس میکنم کند ذهنم مطالب تو مغزم نمیرن یادشون نمیگیرم باهوش نیستم میترسم از یک طرفم استرس دارم و افکار منفی میاد سراغم نمیدونم چرا ولی من نسبت به بقیه دوستام مقایسه میکنم احساس میکنم کند ذهنم

 25. من به عنوان یه دوست اینو میگم خداوند از روح خودش در انسان دمیده تا توانایی روح خودش را هنگامیکه درون بدن دیگری است بسنجد توییی که میگی درسام ضعیفه تویی که میگی نمیتونم بخونم آره تو درسته خود تو بشین بخون بشین حفظ کن خودت رو بزن درسته از درس متنفری به خودت فحش بده اماااااااا امااااااا به خودت بگو اگه درس بخونم به کجا میرسم به چه جاهایی میرسم واسه ی خودم کسی میشم هر چی که بخوام میتونم بخرم اما اگه درس نخونی به این فکر کن که هیچ کاره اییییی کسی بهت محل نمیده چون خوده خودت نخواستی انجامش بدی من هفتمم رو چهارده شدم هشتمم رو پونزده شدم نهمم رو هجده و نیم شدم درسته خواستم و تونستم خودم اراده کردم خودم خودم خواستم خودم پس تو هم میتونی دوست من آینده نگر باش ……. با آرزوی موفقیت درس خوندن شما دوستان عزیز

  1. البته که درس خوندن خوبه ولی تنها راه رسیدن به موفقیت نیست، کسب دانش و تجربه است که اهمیت داره. برخی افراد استعداد و توانایی در درس خوندن دارند و برخی در چیزهای دیگه مثل ورزش، هنر و… و همه‌شون هم میتونن موفق بشن و برای خودشون کاره‌ای بشن.
   اینکه فکر کنیم فقط از راه درس خوندن میشه به موفقیت رسید اشتباهه.

   1. سلام به همه کسانی که گفتید همه جیز از یادتون میره و نمی‌تونید درس بخونید باید انگیزه داشته باشید مطالبی که میخونید اگر نمی‌تونید عین همون مطلب رو بگید خلاصه بخونید برنامه ریزی داشته باشید مثلا هر روز معین کنید که میخواید چه درس هایی رو بخونید به خودتون ایمان داشته باشید و هدف خودتون رو مشخص کنید و مهمتر از همه کار امروز رو به فردا نسپارید

 26. سلام من یه دختر کلاس ششمی هستم.دارم برای امتحان تیزهوشان میخونم.ولی نمی دونم چرا اصلا حس درس خوندن ندارم راه های زیادی رو امتحان کردم و تو سایت های زیادی رفتم ولی نتیجه ای نگرفتم.نمی دونم چرا انگیزه ای ندارم ولی وقتی می بینم دوستام با جدیت دارن درس می خونن واقعا امیدمو از دست می دم.انگار تا میام درس بخونم بی حوصله میشم.تنها هدفم قبولی تو تیزهوشانه ولی اینجوری که پیش میرم به هیچ نتیجه ای نمی رسم.مادرم خیلی ناراحته و خودمم از اون بیشتر.خواهش میکنم کمکم کنید شایدراه حلی که بهم می گید جواب بده.
  ممنون🙏🏻

 27. من خیلی درس میخوندم الان دیگه که تعطیل شدیم نمیتونم روی درس هام تمرکز کنم خودن هشتم هستم
  برادرم کلاس اول اون زیاد به درس علا قه نشون نمیده چیکار کنم

 28. سلام من درسامو میخونم امتحان میدم امتحانم بد نیست ولی نمیدونم چرا مت جه چیزی که میخونم نمیشم بعنی میخوام یاد بگیرم ن الکی فقط حفظ کنم امتحان بدم ۲۰ شم

 29. سلام من درس خواندن را خیلی دوست دارم ولی یکی دوروزه نمی تونم چون تو خونم و روز های کرونایی خستش چخ کار کنم ؟؟؟؟؟؟

 30. سلام…
  من نهم هستم و امسال امتحان نهایی دارم
  سالهای گذشته انگیزه و علاقم به درس خیلی بیشتربود و یادگیریم بهتربود…ولی امسال اگیزشو ندارمو هی دارم پسرفت میکنم…بااینکه میخونم ولی هی پسرفت هی پسرفت…اعتماد به نفسمم که صفره ..نمیدونم چیکار کنم..😔لطفاراهنماییم کنین🙏

 31. ممنون از مطالبتون من نمیدونم چرا همیشه احساس میکنم از دیگران کم دارم و نمیتونم مسئله های سخت را حل بکنم. میشه لطفا راهنمایی بکنید این حس نداشته باشم

 32. سلام من امسال مدرسه نمونه دولتی پایه دهم تجربی هستم ادم باهوشی نیستم امسال کلا گند زدم میانگین نمراتم ۱۲میشه درسایی مثل زیست خوب یاد میگیرم اما بجاش تو فارسی و زبان انگلیسی وعربی گند میزنم مثلا تو زبان دو تا صفر دارم با یک ۱۷. انگیزمو از دست دادم درس میخونم هیچی نمی فهمم خیلی متن انگیزشی خوندم اما روم اثری نداره تو رو خدا کمکم کنید تو خانواده ما هیچکس از ۱۹/۸۰نمرش تو کارنامه پایین نمیاد اونوقت من گند میزنم

 33. سلام ببخشید من همه درس هام خوبه ولی اصلا نمیتونم برنامه ریزی کنم مثلا امروز باید۷ درس
  امتحان اجتماعی و علوم وزبان بخونم ولی خب مثلا دیگه امروز خیلی به خودم فشار بیارم بتونم اجتماعی رو بخونم لطفا یه راه حلی بدید

 34. سیداسدالله جعفری
  سلام واحترامات. نمی دونم چگونه بیگم من هر قدر درس میخوانم هیچ یاد نمیگرم همیشه سری درس حواسم پرد میشه خیلی سری خود فشار میارم أما هیچ فایده ندارد . اگه به صنف یاد بیگرم تاوقت منزل میرسم از یادم میره ای وای چکار کنم با این زهن خراب

 35. سلام من باید چه کار کنم همان روز که درس را می خونم خیلی خوب حفظ می کنم از خودم چند بار می پرس م اما روز بعد هر انچه را خونده بودم فراموش می کنم دلیلش چیه کمکم کنید من اوایل خیلی به درس علاقه داشتم اما الان بخاطر این مشکل دارم اشتیاقم را از دست میدم

 36. من هر چقدر میخونم بازم یادم میر لطفا یه راهنمایی بکنید امتحانای اخر ترمه لطفااااااااااااا

 37. ای کاش مطالبتون توی pdfبود که راحت تر ازش استفاده کنیم ولی بازدمتون گرم با خوندن ای مطلبا علاقه ام به درس خیلی زیاد شده

  1. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید میتونید بر روی گزینه‌ی Toggle Reader View کلیک کنید و سپس صفحه رو پرینت بگیرید و به صورت PDF برای خودتون ذخیره کنید.

 38. من خیلی درس می خونم نمره های کلاسیمم خوبه ولی مثلا توی درس ریاضی وقتی امتحان میدم نمره م خیلی پایین میره البتل شاید این بل خاطر معلممون هم باشه چون سالهپیش ۱۸ ۱۷ میشدم الان ۱۳ ۱۴ میشم اصلا نمیدونم چیکار کنم با این معلم سال هم که تموم شد امتحاناک ترم دوم هم شروع شددددد حالا من چه خاکی بر سر بریزم ؟

 39. سلام خوبین من نمیدونم چرا هرچی به پایه بالا تری میرم احساسم بع درس خوندن کمترمیشه یعنی اول راهنمایی معدلم۲۰دوم راهنمایی۱۸والان هم ۱۶یا۱۵نمیدونم چرا بعد درس زیاد نمیخونم و خیلی بده میدونید چرا سرم خیلی تو گوشی یا همیشه میرم کلوپ psبازی یا تلویزیون نیگاه میکنم میشه یع روش برنامه ریزی خوب برا من بنویسید ممنون میشم با تشکر

 40. سلام وقت بخیر
  امسال بایستی کنکور بدم ولی بخاطر مشکلاتی ک داشتم ی مدت افسردگی گرفتن و بعد از کلی تلاش خانوادم تونستم از این حال در بیام و الان ک میخوام درس بخونم اصلا نمیتونم اجیمم از دست دادم

 41. وای خدااااا .
  من پارسال عاشق ریاضی بودم و معلمم رو هم خیلی دوست داشتم و همیشه بالاترین نمره را توی کلاس می گرفتم اما امسال از معلمم متنفر هستم و هیچ کدام از دانش اموزان و والدینشان هم از این معلم راضی نیستن . اصلا خوب درس نمیده و من نمره ام را بد می گیرم البته درس های دیگرم را همه را ۲۰ می شوم اما نمی دانم چرا با معلم ریاضی ام نمی توانم کنار بیایم لطفا کمکم کنید

 42. سلام. نمیدونم چرا هنوز کتاب رو تو دستم نگرفتم بدنم از حال میره. اصلا به کتاب علاقه ای ندارم و از یک طرف نمیتوتم درس رو ترک کنم برام یه کار واجب شدهظ(نه ترک میکنم و نه درس میخونم). از فرمول حالم بهم میخوره مخصوصا فیزیک

 43. سلام.من چندوقتیه که بی هدف شدم و هیچ هدفی ندارم و نمیدونم اصن چرا دارم درس میخونم و علاوه بر این وقتی درس رو میخونم به سختی میفهمم و یا نمیتونم یاد بگیرم.لطفا کمک کنید.

  1. سلام
   سوالی که برای شما ایجاد شده سوال خیلی خوبیه، اینکه چرا درس میخونید؟
   برای رسیدن به جواب این سوال باید کمی درون خودتون واکاوی کنید و ببینید از زندگیتون چه انتظارات و خواسته هایی دارید. میخواهید چه جور انسانی باشید و نقش درس خوندن در این خواسته و انتظارات چقدر است. آیا صرفا دنبال مدرک هستید و یا نه، از علمی که حاصل میشه میخواهید استفاده کنید.
   باید این موارد و موارد دیگه ای رو برای خودتون به صورت منطقی پاسخ بدید تا از این سردرگمی خارج بشید.
   موفق باشید.

 44. خدایا نمی دونم هرچقد برنامه ریزی میکنم وزیاد درس میخونم نمره هام از۱۸بالاتر نمیره

 45. سلام خسته نباشید من امسال کنکوری هستم و توی یه برهه زمانی تقریبا میشه گفت از مهر تا اذر دچار افسردگی و ناامیدی شدید شدم و الان تازه دولاره به خودم برگشتم و شیوه مطالعم یادم رفته!یعنی وقتی چیزی رو میخونم امکان تحلیلشو ندارم درصورتی که تابستون خیلی عالی میخوندم!واقعا الان نمیدونم چیکار کنم هر شیوه ای رو امتحان میکنم جواب نمیده واقعا انقدر خودم رو درگیر این موضوع درست خوانی کردم که وقتی میخونم فقط به فکر اینم که ایا درست میخونم یا نه!و اصلا نمیفهمم دارم چی میخونم!میشه راهنماییم کنید؟

 46. من پایه دهم هستم هرچی میخونم نمره هام از ۱۸ به بالا نمیره مثلا فیزیک میخونم میرم امتحان میدم با اینکه فکر میکنم خوب میشم اما میرم میبینم شدم ۱۷ یا ۱۶ واقعا خیلی برام سخته تا دو روز بعد وقتی بادش می افتم احساس نا امیدی میکنم میگم کاشکی میمردم و راحت میشدم و از قبل از این که امتحانو بگیرم استرس دارم برای خودم گریه میکنم میگرن دارم میگرنم اوت میکنه خسته شدم بخدا از یک طرف پدر و مادر سخت میگیرن باید ۲۰ بشی از یک طرفم من بد شانس

 47. من نمیتونم دینی رو حفظ کنم مطالبش سنگینه و بیشتر سوالات شبیه هم هستن و ادمو گیج میکنن راه حلی هست؟

 48. سلام من نمیدونم علوم رو چجوری بخونم که نمرم خوب شه همیشه علوم رو ۱۸ میگیرم ولی امسال واقعا سخت شده و نمیدونم چجوری بخونم میشه کمکم کنید که چجوری درس بخونم که بره توی مغزم همیشه میگم چرا من اینقدر خنگم ولی معدلم خیلی خوب شد ولی فارسیم افتضاح بود ریاضی هم خیلی تمرین کردم ولی سر جلسه واقعا بی دقتی کردم و از این موضوع واقعا ناراحتم وقتی برنامه ریزی میکنم نمیتونم بهش عمل کنم میشه کمک کنید ک چجوری برنامه ریزی کنم میدونم خیلی حرف زدم ولی روی دلم سنگینی میکرد واقعا خخ

 49. من درس خوندن رودوسدارم.امانمیدونم چراهنگام کتاب خوندن یا یادگیری درس ها خابم میگیره یاکسل میشم.دهنم خشک میشه.الان دیپلمم امامیخام تغییررشته بدم ویه رشته دیگه بخونم.چکارکنم ازاین حالت دربیام؟؟؟؟مچکرم

 50. سلام من زیاد درس میخونم وساعت مطالعه ام هم زیاده ولی نمیدونم چرا نمی تونم نمره بیشتری بگیرم

 51. سلام منم خیلی درس میخونم ولی هیچ نتیجه مثبتی نمیگیرم من الان کلاس هشتمم همه روشارو امتحان کردم ولی بازم نتونستم
  بچه ها نگا کنین هیچ وقت نگیگ من نمیتونم سخته نمیشه اگه بگین باید ۱۷نفربیان شمارو تایید کنن ک میتونین …..

 52. من نمیدونم که چرا به ریاضی علاقه پیدانمی کنم تلاشمم میکنم ولی نمیشه لطفا بگین که جوری به ریاضی علاقه مندشم

 53. باسلام من طرز حفظ کردن رابلد نیستم ایا باصدای بلند بخوانم یا بی صدا به زبان خودم ترجمه کنم به هنگام خواندن لب تکان بخوره چطور حفظ کنم ماندهام کمک کنید تشکر

 54. من میخونم یاد میگیرم ولی وقتی میرم تو جلسه امتحان استرس میگیرم همه چی یادم میره چیکا کنم

 55. سلام من هر چی علوم میخونم اصلا نمیفهمم بقیه درس ها مثل دینی عربی مطالعات ریاضی همه رو میفهمم ولی جز علوم هر کاری میکنم اصلا نمیتونم علوم رو بفهمم چرا؟؟؟؟؟

 56. سلام من از ساعت ۵ تا ۱۱ درس میخونم ولی نمیدونم سر کلاس چرا یادم میره وهرچی میخونم تو ذهنم نمیمونه و درس خوندنو دوس دارم ولی اینجوری میشه

 57. به نظر من درس خوندن خوبه ولی نه در خد خودکشی البته من اینو میگم ولی میزارم درسا روهم جمع بشه و در اخرین دقیقه تا مرز خودکشی پیش میرم که بخونم. ولی یکی از دوستام که شیوه ی منو داشت یه مدت تیمارستان بستری بود چون مغزش هنگ کرده بود. از اون به بعد دیگه سعی میکنم یک هفته قبل از امتحان شروع کنم به درس خوندن که بهم فشار نیا. البته من ایران زندگی نمیکنم و شیوه ی درس دادن اینجا و ساعات مدرسه اش خیلی فرق میکنه با ایران.

 58. سلام من هرچقدر میخام درس بخونم حسشو نمیگرم مخصوص درس مطالعات هرچقدر میخونم نمیتونم حفظ کنم چیکار کنم که زود حفظ بشم لطفابگین

 59. متن ها خیلی قشنگ و مفید بودند،بنظر من کسایی که میگن من تا میخوام درس بخونم حواسم میره جای دیگه یا به فکر کردن مشغول میشم،نبایدموقع درس خوندن به چیزی فکر کنند فکر کردن اختیاری..اونا خودشون دل به درس نمیدن، بعضی وقتا میشه که ادم ناخداگاه به فکر در انجام کاری فرو بدره،ولی نباید به فکرت فکر کنی ،اینا همه تجربست!

 60. همه اینا فکرای همه ی ماهاست پس به هدفت فکر کن هـــــــــــــــدف ایندت .تو میتونی مثل خودم تو دوساعت پنجاه صفحه رو کاملا حفظ کنی ارادت فقط قوی باشه و هدف ایندت واست مهم?

 61. سلام خسته نباشین ممنون از مطالب مفیدی که اراعه دادین
  من وقتی شروع میکنم به خوندم مثلادوساعت میخونم یدرسو بعدش اونو یادمیگیرم اما بعدش اصلا نمیتونم بخونم فقط حالت روخانی دارم بازدهی نداره میرم مثلا نیم ساعتم استراحت کنم دیگه اصلا نمیتونم دوباره سر کتابم نمیدونم چم شده از یه طرف عذاب وجدان دارم که نخوندم
  واقعا نمیدونم چیکار کنم
  ممنون میشم جوابو بدین

 62. سلام خواهر
  ای کاش مطالبتان رو در قالب pdf میگذاشدی. …. واقعا این مطالب ما بتوانیم به کسی دیگر ایمیل کنیم

 63. سلام ، خسته نباشید ، من خیلی میخونم اما سر جلسه امتحان همه چیز یادم میره ، سوالای امتحان دقیق مثل جزوهست ولی همه چیز یادم میره انگار هیچی نخوندم ، میشه یه راهنمایی کنین که مطالب رو فراموش نکنم

 64. باسلام
  من میخاستم ی مشکلی روبهتون بگم ولی خواهشا کمکم کنین
  من دانشجوی ترم ۶صنایع غذایی هستم تواین ترم کتابامو سطربه سطرمیخونم کاملا یادمیگیرم ولی وقتی میرم نمونه سوال حل کنم انگارهیچی نخوندم
  خواهش میکنم کمکم کنین ترم قبلیم اینجوری نبودم ازاین ترم این مشکل برام پیش اومده خیلی آزاردهنده شده برام

 65. خودتون که میبینید همه از دم مشکل دارن منتظر جواب همه این سوالاتیم.

  به امید این که همه موفق بشیم

 66. سلام و خسته نباشید

  مشکلی که من شایدم بعضیا دارن اینه وقتی کتابو میزاریم جلومون یا خوابمون میاد یا میریم به خاطراتمون.

  اگه میشه کمکی کنید چندتا نکته ای بگید امتحان نوبت دوم نزدیکه البته از فردا شروع میشه ما نمرات عالی بگیریم ایشاالله همه قبول و ۲۰ بگیرن.الهی..

 67. با سلام و خسته نباشید من خواستم بگم که شما در مطلبتون گفتید که اگر هواستون پرته درس نخونید بنظر من این اشتباه زیرا مثلا من بعد ۱۰ دقیقه درس میخونم خسته میشم اما چه با این ۱۰ دقیقه که فقط نصف درس خوندم پس بقیه چی؟اگرم میخوای شب بخونم که کلن تو ذهن نمیره

 68. سلام
  من نوبت اول معدلم ۱۹/۸۶ شد ولی تو نوبت دوم اصلا علاقه ای به درس خوندن ندارم
  وقتی میشینم درس بخونم هیچی تو مخم نمیره
  مخصوصا درس مطالعات. من همیشه نمرم ۱۹-۲۰ بود ولی الان…
  خواهش میکنم کمکم کنید

 69. من یه دوست دارم که بادوبارخوندن یک مطلب سریع حفظ میشه من هم خیلی بهش حسودی میکنم چون دوست دارم منم درس هاروزود یادبگیرم خواهش میکنم یه راه حل برام پیداکنین که من مثل اون بشم
  باتشکر

 70. من درس میخونم و بدون هیچ برنامه ریزی خیلی استرس دارم و سر جلسه ی امتحان هرچی خوندم یادم نمیاد شاگرد دومم معدلم ۱۸/۶۸ میخام بالا تر برم چیکار کنم ۳ ساعت پشت سر هم درس میخونم ولی تنها مشکل من ریاضی ازش خیلی بدم میاد همیشه ۱۷ میگیرم خیلی دوست دارم ۱۸ یا ۱۹ بشه ولی بخدا خیلی سخته چیکار کنم کمکم کنین

 71. ببخشید اگر میشه چندین مثال برای هرکدام از نکات بنویسید و من چندین سوال هم دارم ببخشید میشه بگید در این شیش روز اخر عید چطور تمام درس های اول راهنمایی را بخوانم

 72. من ۱۵ سالمه و مشکل سلامتی ندارم اما من نمی توانم تمرکز کنم وقتی به درسام نگاه میکنم فکرم میره به ماشین و درسو میذارم کنار و تو خیالات خودم میپرم بالا که یه روزی مثل ون دیزل راننده مسابقه باشم

 73. سلام…من یکی از بزرگترین مشکلام اینه که حین مطالعه حواسم یه جاهای دیگه میره و نتیجش اینه که یه مطلبو چندبار میخونم و برای همین ساعت مطالعم زیاد میشه..من چجوری تمرکز کنم اخه؟

 74. یکی بهم بگه چطور درس بخونم……

  من دو ساعت میشینم پای درسم اما توی دوساعت میبینم فقط ۳صفحه درس خوندم …….چیکار کنم…….

  سلام……

 75. من در طول یک روز ۱۹ ساعت درس میخونم دیگه به حدی رسیدم ک ۱۹ میگیرم ناراحت میشم و استرس بدنم به حدی رسیده ک دیگه شب ها هم نمیتونم بخوابم

 76. این مطالب خیلی تعصیر گذار است
  ولی من در حفظ کردن مطلب خیلی کندم
  ولی مثلا در دروس ریاضی بسیار قوی هستم
  چگونه توانایی حفظیات را بیشتر کنم؟

 77. اقا محمد زیاد خوندن نـــــــــــــــــــــه
  مفید خوندنه که مهمه
  تو در ۲ساعت درس بخون اما مفید بخون
  بهتره یه کاغذ بزاری کنارتو مطالبی که نکته ای و مهمه رو یادداشت کنی اصلا درس رو بخون و برای خودت کنفرانس بده

 78. من هر چقدر میخوانم نمره ام کم میشود میشود مثلا ۱۵ ساعت خواندم از ۵۰ شدم۳۵ چه کار کنم حفظ ویاد بگیرم

 79. سلام من هفتم هستم مدرسه ی نمونه دولتی درس می خونم.سال های قبل بدون اینکه لای کتابمو باز کنم ۲۰میشدم ولی حالا معدلم شده ۱۵ومدرسه ی ما هم معدل زیر ۱۴ رو اخراج میکنه امسال خیلی درسم ضعیف شده و استرس می گیرم به طوری که قبل از امتحان گریه میکنم .اصلا امسال از درس خوندن و زندگی کردن نا امید شدم به نظر شما چی کار کنم؟

 80. ببخشید من این روشا رو انجام دادم ولی نشد. بابا لطفا بهم بگید مطالعات به این بزرگی رو چطوری یاد بگیرم یا حفظ کنم. درس مطالعات که مثل بقیه نیست که براش رمز یا همون شپلوطکا ی شما رو روش عملی کنم. لطفا هرکی میتونه جواب منو بده.

  لطفا …

 81. سلام من نهم میخونم. میخواستم بپرسم چه طور میشه نمره کمی :مثل ۱۵٫۷۵ رو جبران کرد؟ البته این نمره کلاسیه اگه میدونید خواهش میکنم جواب بدید.

 82. من هرچی درس میخونم یادم میری میره دین زندگی وفلسفه ومنطق رو با تاریخ ادبیات هرچی میخونم اص انگار ن انگار که من وقت گذاشتم محض رضای خدا یکی بگه چه خاکی توسرم بریزم سه سال تمومه یه معلم زبان درس حسابی نداشتم سال دوم یه معلم بیخیال که سر کلاس باگوشی سونی زد وانشون تو شبکه های مجازی بودند بالترین نمره کلاس بودم با نمری۱۶حالا امسالم یه معلم سخ گیر اومده فقط برا غلط نیم نمره ای سه نمره کم میکنه از تو نیووردز او ریدینگ املا میگه به هر دری که زدیم میگن مشکل از شماست اجبارمون کرد گفته برید خط سفید بگبرید از اول سال تالا همش سفیده تازه میگه معنی کلمه هارا از توی همون بخونید مگه ماگناه کردیم درسشم هیچی نمیفهمیم امتحان از درس اول گرفته بالاترین نمره تو کلاس بودم با نمره۱۴ سه تاغلط املایی داشتم بقیه معلما میان توکلاس هرچی میخان میگن بهمون بعدشم میرن تودفتر ازمون شکایت میکنن مدرسه مون حکومت نظامه خستم سرمون منت میزارن یکی بگه این مدرسس یا تویله حدود۲۵۰تومن ازمون گرفتنباز دوباره بالا تخته وایت برد بین کلاسا دعواس ماژیک نداریم امکانات نداریم برای ازمون پیشرفت تحصیلی حدود شش تومان ازمون دریافت کردن برا هرچیزازمون پول میخان یه ادم به ما بگه این چه وضعیه تو این مدارس مگه ما ادم نیستیم اونوقت برا جدید الرودیا دبیرستان اون امکاناتی که بخان فراهمه دیگه مدرسه ستارگانم که به کنار مگه خشم خدا مارا گرفته پس ما ادم نیستیم کرایه سرویسا خبیلی بالاس یکی بگه با این وضعیت ادم دلش میخاد لا کتابو باز کنه

 83. عالی بود ممنون من هرکاری میکنم و برنامه ریزی میکنم برای درسام بازم وقت کم میارم ؟ میشه کمکم کنید چیکارکنم ؟انقدر استرس دارم که هی یکسره میخونم و میترسم وقت کم بیارم

 84. هرکس خواند لطفا جواب بده من درسم رو خوزستان می خونم و کامل یاد می گیرم اما توی رامونا با اینکه همه چیز رومی دونم اشتباه می کنم یعنی تست رو اشتباه می زنم توی همه درسا

 85. اگر به نظر من صبح ها درس حفظ کنیم ذهن بیشترین تاثیر خودشو میذاره چون صبح ها ذهن بسیار فعال تر هستش و من با این روش بسیار از لحاظ درسی پیشرفت کردم

 86. سلام من امسال میرم هفتم و یک مشکل اساسی دارم و اون اینکه من هر موقع توی اتاقم میشینم و شروع به درس میکنم بعد از ده دقیقه حواسم پرت میشه و وقتی ساعت رو نگاه میکنم میبینم دو سه ساعتی گذشته به نظر شما من چه کاری رو باید انجام بدم؟

 87. سلام
  من یک مشکل خیلی بزرگ دارم
  اینکه هر وقت امتحان دارم بیخیال و خونسردم و اصلا ب درس توجهی نمی کنم . میشه کمکم کنید و بهم جواب بدید…

 88. با سلام.من الان در پایه هشتم درس میخونم و برای همه درس ها حوصله دارم الا یک درس اونم علوم تجربی وقتی سراغ این کتاب میرم اصلا از درس خوندن بدم میاد.ترو خدا یه راه حل نشونم بدین.باتشکر

 89. کلا من درسم خوبه! معدل نهایی ایم شد ۱۸ ولی باور کنید به هیچ کارتون نمیاد. کاش میشد وقت این چرت و پرت خوندن صرف کار دیگه ای میکردم ولی متاسفانه آینده تو ایران به این وابسته ست.

 90. با عرض سلام.من یه مشکل بزرگ دارم و اونم اینه که احساس میکنم وقتی درس میخونم با اینکه تجسمشون هم میکنم فقط انگار به صورت حفظی یاد گرفتم و انگار یاد نگرفتم تا بدرد ایندم بخوره.انگار میخونم تا امتحان بدم و نمره خوب بگیرم و بعدا همه درسا از یادم بره.وقتی با مامان و بابام درباره این موضوع صحبت میکنم میگن این برای همه ست.میخوام بدونم واقعا برای همه همینطوریه یا مشکل از منه.ولی خب خداروشکر من تو ریاضی به خاطر اینکه درس مفهومیه این مشکلو ندارم و معمولا تو درس علوم این مشکل برام پیش میاد.درحالی که خودم هرگز چنین قصدی رو نداشتم و قصدم اینه که برای یادگیری و رسیدن به هدفم بخونم اما تفکراتم اینا رو بهم میگن.واقعا از این موضوع ناراحتم.احساس میکنم تو این هفت سال فقط اینطوری درس خوندم.از خودم بدم میاد.در حالی که من هرگز تو این هفت سال نمره پایین تر از ۲۰ نگرفتم.درسم همیشه خوب بوده و امتحانات ترم اول رو به خوبی پشت سر گذاشتم ولی نمیدونم برای ترم دوم با این حجم سنگین درس چیکار کنم.خواهشا کمکم کنید تا این تفکرات دیگه سراغم نیاد.ممنون.

  1. سلام
   دروس حفظی باید تکرار بشوند وگرنه از خاطر خواهند رفت. علاوه بر اینکه به درک موضوع نیاز دارید باید حفظ هم بکنید و حفظ کردن نیاز به تکرار در فواصل زمانی معین داره.

  2. مژگان جان عزیزمن هم تامدتی همچین مشکلی راداشتم ولی یه بارخواستم تجربه ی تنها مطالعه راکنم بروتواتاق درو ببندوبایه اهنگ ارامش بخش زیباکه موردسلیقه وعلاقه توهست گوش کن ومطالعه کن البته تصورهم خوبه ولی بایدخودراجای ان طرف بگذاری تاموفق باشی . دوست تو محمدامین

 91. سلام میلاد عزیری هستم پس از آن که مطلبی را یادمی گیرم وپس از مرور دیگر علاقه ی به مرور ندارم و مطالب یادم میرن راهنمایی کنید

 92. سلام دوستان من وقتی کتاب علوم تجربی را باز میکنم اصلا حوصله ام نمیکشه
  تا سوالات راحفظکنم لطفا خواهش میکنم کمکم کنید

 93. سلام من هفتم هستم و توی مدرسه ی تیزهوشان درس میخونم از خود تعریف نباشه ولی تو سالای قبل درسم در حد عالی بود و نمراتم ۲۰ ولی امسال افت شدیدی پیدا کردم و اصلا علاقه ای به درس خوندن ندارم چیکار باید بکنم ؟؟؟ …. کاملا سر در گمم …. کمکم کنید …
  ممنون

  1. سلام احتمالا اسمت علیزادست و به این دلیل اینجوری شد که یکم بازیگوش شدی و باید مثل پارسال به درس بیشتر توجه کنی

 94. سلام من تمام مطالب و راهکارهاتون رو خوندم و حتی یه سری رو از قبل میدونستم ولی نمیدونم چرا نمیتونم اجرا کنم

 95. salam man aval dabirestan hastam man darsam ro kheili khob mikhonam bad ghable emtahan hamaro baladam miram sare emtahan hamash yadam mire be khosos riazi va fizik va kheili ham stressi hastam chikar konam?

 96. سلام من هفتم هستم فردا یعنی روز۲۴ /۱۲ امتحان علوم دارم این امتحان خیلی سخته من استرس دارم نمیدونم چیکار کنم؟

 97. سلام من دوم تجربیم پارسال معدلم از دوستام کم بود با خودم گفتم امسالو از بقیه کم نمیارم درطول سال همیشه نمراتم از بقیه بهتر بود ولی تو امتحانات ترم اولم بازم از بقیه ک شدم دیگه هیچ امیدی به درس خوندن ندارم تلاشام بی بهره شدن

  1. سلام
   خودتون را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید نسبت به روز قبل و گذشته ی خودتون بهتر باشید. زندگی رقابت با دیگران نیست، بهتر کردن وضعیت خودمون نسبت به گذشته است.

 98. سلام.این روش هارو از همه جا میشه فهمید،شما هم مطالبتون واقا عالیه.فقط نمیدونم چرا با این که خودم و همه دوستام با این روشا اشناییم،چرا عمل کردن بهشون سخته…

 99. ممنون سوال داشتم. من ۵دقیقه هم در جایی نمیتوانم بمونم وتست زنیم هم ضعیفه پیشنهادتون چیه

 100. سلام
  من دانشجوی رشته علوم تربیتی فرهنگیان هستم
  اکثر استادای ما سواد کافی ندارن و بعضی ها واقعا جای تامل داره ک چطوری استاد شدن!
  من ترم چهارم-من سه ترم قبلیو امتحاناتو به روش مفهومی میخوندم و حتی از نت هم درمورد درس ها زیاد میخوندم ولی امتحان نمرم کم میشد.چون استاد بی سواده فک کرده ک اگ عین مطالب کتاب نباشه نادرسته
  منم این ترم تصمیم گرفتم مثله طوطی حفظ کنم اخه معدل برای ما خیلی مهمه-
  به نظر شما چطوری مطالب کتابو حفظش کنم(نمیخوام یاد بگیرم -فقط برای نمره میخوام)

  1. سلام
   نکته ی نخست اینکه بهتره شیوه ی قبلی خودتون را ادامه بدید یعنی سعی کنید مطالب را واقعا یاد بگیرید تا درک کاملی از مباحث داشته باشید. در کنارش مطالب کتاب را طبق چیزی که اساتید خواسته اند حفظ کنید. به این ترتیب هم سواد شما افزایش پیدا خواهد کرد و هم نمره ی شما!
   برای دروس حفظی تکرار و فواصل زمانی تکرار اهمیت دارند. نکات کلیدی و مهم در این خصوص کمک کار شما هستند.

 101. مرسی فقط مشکل من اینکه وقتی درسی رو شروع نمی تونم بینش استراحت کوتاه بکنم یا اگر می کنم استرس می گیرم

 102. سلام مطالبتون عالیه و واقعا کمک میکنه”اما من فردا امتحان ریاشی دارم اما چیری نخوندم و مطالب کمی تو ذهنم هست.توروخدا کمکم کنید:(

 103. کتابارو ازاینور اونور گیر آوردم کلافه شدم فقط میخوام نمره قبولیمو بگیرم کنکور بدم یه راه حلی واسم بگین فقط یه ماه فرصت دارم تا دی ماه

 104. سلام بچه ها ترو خدا کمکم کنید من دیبلوم کامپیوتر گرفتم الان خواستم تغییر رشته بدم متفرقه میخونم پیش انسانی ولی خیلی ناراحتم انتخاب واحد کردم ۶تا درس برداشتم ولی اصلا نمیتونم حفظ کنم یادم نمیاد دیونه شدم به نظرتون چیکار کنم نمره ی قبولیمو بگیرم یه نظری بدین

 105. سلام من فارغ التحصیل شدم و امسالو قصد دارم واسه کنکور بخونم تا حالا تجربه کنکوری خوندن نداشتم واین واسم مشکل بزرگی شده از صبح اول شروع به خواندن کتاب درسی میکنم و بعد تست اما تست زدن کل روز منو میگیره و وقت نمیکنم درسای دیگه رو بخونم یعنی روزی یک درس خیلی از برنامه عقب افتادم و با این طرز خوندن خیلی نا امید شدم میخوام که کمکم کنید راه حلی پیشنهاد کنید ممنون میشم.

 106. من اول دبیرستان هستم میخواهم بیشتر راهنمایم کنی تادر درسهایم موفق شوم ارطریق ایمیل

 107. از همون لحضه فهمیدم حرفاش درسته و درس علوم رو در ۵ دقیقه حفظ کردم تازه روان خوانیم هم ۱۰۰ درصد قوی شده ممنون و همین طور مر۳۰

 108. عالی بود !! اگه من به این روش ها عمل کنم حتما موفق میشم خوشبختانه من دو سال تحصیلی راهنمایی و دبیرستانم رو هر دو رو در تیزهوشان گذروندم . با اینکه خیل وقت ها نمره کم میاوردم و نا امیدی به سراغم میومد همیشه سعی میکردم از خودم دورش کنم در بیشتر موارد شکست میخوردم ولی بعضی مواقع موفق میشدم از اونجا که برنامه ی درسی ما فشرده است هیچ وقتی برای استراحت ندارم و تقریبا باید ۱۲ ساعت درس بخونم !!! چیزی که واقعا باعث هنگ کردن مغزم میشه و منم همیشه این اشتباه رو تکرار میکردم ولی حالا میفهمم که موفقیت به خوندن بسیار نیست بلکه به مطالعه مفید بستگی داره . آدم یک ساعت مطالعه مفید داشته باشه بهتر از اینه که ۱۲ ساعت مطالعه ی بدون سود داشته باشه . ولی من بازم با مشکل کمبود وقت برای سایر کارهام مثلا کمی استراحت مواجه هستم و فشار های خانواده برای درس خوندن هم این رو بیشتر میکنه واقعا دارم پسرفت میکنم خوهشا برای این مورد راهنماییم کنید ..

  1. سلام
   برای کمبود وقت، تنها راه برنامه ریزی است. در کنارش وقتی مطالعه میکنید حتما خلاصه نویسی هم داشته باشید. ممکنه اوایل کار کمی سخت باشه ولی در ادامه باعث میشه وقت آزاد بیشتری داشته باشید. شاید مطلب زیر برای حل مشکل شما کمک کننده باشه:
   » چرا و چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 109. سلام من دانش اموز کلاس سوم دبیرستان رشته انسانی هستم من نمی توانم سوالاتی که جواب زیادی داره حفظ کنم و به خاطره همین از اون درس زود خسته میشم وشاید هفته ها سراغ اون کتاب برای خواندن نروم خوش حال میشم که کمکم کنید که چه کار کنم؟؟؟؟

  1. سلام
   جواب ها رو به چند بخش مجزا تقسیم کنید و به صورت جداگانه حفظ کنید و بعد سعی کنید با عبارات غیرمنطقی، یا با شعر و یا هر چیزی که در ذهن شما میمونه این عبارات رو به هم مربوط کنید.

 110. (در این توالی همه چیز از بزرگ شروع میشه و به کوچک ختم میشه.وقتی مطالعه میکنید سعی کنید اجسام و مطالب رو به صورت یک تصویر خیلی بزرگ (غول آسا) تجسم کنید و کم کم جزئیات رو بهش اضافه کنید.از نتیجه اش شگفت زده خواهید شد!) : این دقیقا یعنی چی؟

  1. منظور از عبارت اینه که اول کلیات رو بررسی کنید و سپس سراغ جزئیات برید. اجازه بدید تصویر کامل و بزرگی از کلیات در ذهن شما نقش ببنده و بعد به صورت گام به گام جزئیات رو به اون اضافه کنید.

 111. سلام. من سوم دبیرستان رشته ریاضی هستم. مشکلم اینه که هر چه قدر وقت میذارم و درس میخونم نتیجه خوبی نمی گیرم. عصبی شدم. سیستم آموزشی مدرسه هم تقریبا با روش های شما یکسانه . ولی فقط در جا میزنم. کمک کنید لطفا!

  1. سلام
   مهمترین دلیلی که باعث میشه از درس خواندن نتیجه نگیرید اینه که با تمرکز کافی مطالعه نمیکنید.
   تمرینات رو (برای هر درسی) روی کاغذ حل کنید، بنویسید و حل کنید بدون اینکه به کتاب نگاه کنید و بعد بخشهایی که اشکال دارید رو دوباره مطالعه کنید. بهره گیری از کتابهای کمک آموزشی (مثل گاج و قلم چی و …) هم میتونه به شما برای رفع مشکل کمک کنه.

 112. سلام خیلی ازتون ممنونم مطالبتون عالیه امیدوارم بتونم همه ی روشهاتونو رو درسم پیاده کنم.فقط یه چیز…….. سوگندجون راست میگه به نظرم این طرزحرف زدن نشون میده علاوه براینکه ادب وشخصیت نداری بلکه شعور درس خوندن ومشاوره گرفتن هم نداری لیاقت چنین ادمایی پسرفت نه پیشرفت

 113. سلام من دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعاتم ازترم اول با روش شمادرس خوندم وموفق بودم ممنون ازت دوست خوبم
  و راجب گاگولکه نظر گذاشته به نظرم شما در حدی نیستی که اینجوری حرف بزنی همون بهتر درس نخونی چون شخصیت نداری و اسمت رو خودته

 114. سلام من اوایل دوره ی راهنمایی اصلا حوصله درسخوندن نداشتم ووقتی که مطلب شمارو خوندم عضممو جذب کردم وبه روش شما درس خوندم وبا معدل ۲۰قبول شدم خیلی خیلی ازتون ممنونممممممم

 115. سلام من این مطالب رو خوندم به نظر میرسه کارساز باشه. من یک سال دیگه کنکور ادبیات دارم و میخواستم باسه کنکور منو راهنمایی کنید ممنون.

 116. سلام من امسال پیشم ترجیح میدم نگم کنکوری !و به نظرم این مطالبتون جالب و مفیده خصوصا چیز های مسخره راجب درس واقعا مفیده قبلا استفاده کردم ازش جواب داده!!و دیگه هیچی خواستم بگم دستتون درد نکنه و مرسی!

 117. سلام.من هم امسال تازه واردمقطع دبیرستان شدم.وهیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم.درصورتی که پارسال بامعدل بیست توی مدرسه ی نمونه دولتی بودم.علاوه بردرس خوندن.کتاب های علمی زیادی میخوندم وتاحدودی تمام نظریه های انیشتن رومورد نقدوبررسی قرارمیدادم.الان هم وقتی بقیه ی دوستامومیبینم که فقط میخونن وپشت این نمره های خوب هیچ هوش واستعدادی نیست.تشویق میشم که درس بخونم ولی بازم کامپیوترواینترنت نمیزاره.چه کارکنم؟

 118. مطالب خوبی بودن.من امسال به تازگی به دبیرستان رفتم و با افت تحصیلی بزرگی مواجه شدم.سه سال در یکی از بهترین مدارس شهر (نمونه دولتی)تحصیل کردم وامسال وارد مدرسه تیزهوشان شدم .پارسال با معدل بیست قبول شدم وامسال نمی دونم هیجده میشم یا هیفده.حین ورود به مدرسه به من گفتن که این مشکل وجود داره اما نیاید کم اوورد ولی من کم اووردم وبه شدت احتیا ج به کمک دارم.ازتون میخوام کمکم کنید…..
  ممنون.(پ .ت)

  1. سلام
   این رو همیشه به یاد داشته باش « هیچوقت میزان علم رو با نمره نسنج » ، خودت رو به کتاب خوندن عادت بده نه برای نمره ، برای بالا بردن سطح سواد و دانش خودت . نمره چیز مهمی نیست ( هرچند که اون رو مهم جلوه میدن ) ، اگه علم و دانش خودت رو بالا ببری خیلی ساده نمره هات هم افزایش پیدا میککند ولی برعکسش درست نیست ( یعنی کسی که نمره های خیلی خوبی داره الزاما باسواد نیست ). و افزایش علم و سواد فقط از طریق کتاب خوندن بدست میاد .
   برنامه ریزی کن و از زمانی که داری درست استفاده کن . به توانایی هایی که داری ایمان داشته باش و هرگز تسلیم نشو .
   مشکل افت تحصیلی در تغییر مقطع وجود داره و چیزی نیست که نگران کننده باشه و با یک برنامه ریزی خوب و منسجم و اصولی میتونی به سادگی این مرحله رو پشت سر بگذاری .

   1. سلام لطفاً یکی به من کمک کنه خیلی درسم بده و ناراحت هستم من نمره ام بزور ۱۰ میشه و احساس افسردگی میکنم لطفاً کمکم کنید تا از این رو به اون رو بشم تا پدرو مادرم افتخار کنه به من من نهم هستم و باید رشته بردارم دوست دارم دکتر شم ولی با این وضعیتم ٱ‌میدی ندارم ☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  2. به نظر من تو کم نیاوردی بلکه امید ت را در این مدت از دست دادی ولی من مطمین هستم که موفق میشی ..
   مثلا خود من از کلاس اول تا ششم ابتدایی خیلی عالی بودم و ممتاز بودم .تمام این سال ها معدل کمتر از بیست نداشتم ولی امسال یعنی الان که هفتم هستم هم مثل تو استرس دارم ولی من از امروز تصمیم گرفتم که استرس نداشته باشم و با همون روندی که از سال های قبل پیش گرفته بودم استفاده کنم و امیدم را از دست ندهم .البته بگم امسال هم نمره ی زیر ۱۹ را نداشتم و در تمام مدت زندگیم تا حالا زیر ۱۹ را تجربه نکردم .
   در گفته هایم هیچ درو غی نبود چون اصلا دروغ لازم نیست و این یک واقعیت است..
   سعی کن با توکل به خدا به درست ادامه بدی یعنی امیدت را از دست ندهی و خود را سر زنش نکی البته فکر کنم تو هم مثل منی وبه خاطر یک صدم گریه می کنی و میگی من تلاش نکردم..
   چرا تو تلاشت را کردی بلکه اون استرسیکه داشتی این نمره را نصیبت کرد…
   اگر پشتیبانت خانواده ی تو است که هیچ اگر فکر می کن یپشتیبان ینداری بهتر که بدونی خدا پشتیبانت است و همونطور که تا حالا کمکت کرده بازم کمکت میکنه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *