چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)

[ آخرین بازنگری ۱۶ دی ۱۳۹۰ ] [ نسخه چاپی ]

همیشه ی خدا وقت کم می آید! به کارهایی که دوست دارید انجام بدهید یا باید انجام بدهید نمیرسید! کلافه و عصبی می شوید و از همه بدتر اینکه ناامیدی تمام وجودتان را پر میکند! اگر از این وضعیت خسته شده اید و دنبال راه چاره هستید باید بگویم تنها راه چاره برای شما برنامه ریزی روزانه است!
حتما این جمله را شنیدید که

” هرکسی که برای رسیدن به پیروزی برنامه ریزی نکند برای شکست برنامه ریزی کرده است” .

در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه ی صحیح برنامه ریزی صحبت کنیم تا شما بتوانید خودتان برای خودتان و بر اساس توانایی و زمانی که در اختیار دارید برنامه ریزی مناسب و قابل انجامی را طرح ریزی کنید و یک گام به سوی موفقیت نزدیک تر شوید.

هدف از برنامه ریزی

برنامه ریزی تحصیلی - داشتن هدف

اولین و مهمترین عامل در برنامه ریزی تعیین هدف است! اصلا برنامه ریزی میکنید تا به یک هدف خاص که در ذهن دارید برسید. خود این هدف به چند بخش تقسیم میشود که عبارتند از:

  1. هدف کوتاه مدت
  2. هدف میان مدت
  3. هدف بلند مدت

که این ها باید در طول هم باشند، یعنی اهداف کوتاه مدت باید بخشی از اهداف میان مدت را تکمیل کنند و اهداف میان مدت باید کامل کننده ی اهداف بلند مدت شما باشند. به عبارت دیگر، اهداف بلند مدت از چند هدف میان مدت تشکیل شده اند و اهداف میان مدت هم از چندین هدف کوتاه مدت شکل گرفته اند. این مسیر باید به صورت پله به پله طی شود و اهداف کوتاه مدت مصداق همین پله ها هستند.

همین الان یک کاغذ و قلم بردارید و با خط درشت هدف خود را بنویسید. به یاد داشته باشید که باید بگونه ای بنویسید که گویی همین الان به هدفتان دست پیدا کرده اید. نخست چشمانتان را ببندید و به جایی که دوست دارید برسید فکر کنید، تصورش کنید و سعی کنید با تمام وجود احساسش کنید. این احساس ممکن است الان برای شما غریب باشد ولی مطئن باشید در آینده فقط یک رویا نخواهد بود. همین احساس و هدف را با خط درست به روی کاغذ منتقل کنید، طوری که هر دفعه نگاهتان به این نوشته افتاد، احساسش را در وجود خود تجربه کنید. باید بدانید که تنها دانستن هدف کافی نیست، نوشتن هدف بر روی کاغذ باعث میشود که به مرور زمان، این هدف در ضمیر ناخودآگاه شما پرورش یابد.

پس باید هدفتان را بر روی کاغذ با خط درشت و ترجیحا به صورت رنگی (رنگ شاد) بنویسید و در مکانی که مقابل دید شما قرار دارد نصب کنید طوری که روزی چند بار آن را ببینید. فراموش نکنید که هدف باید با جمله ای به زمان حال نوشته شود:

“خدایا شکر که با لطف تو الان دانشجوی ممتاز رشته مهندسی دانشگاه اصفهان هستم”

سعی کنید هر روز که از خواب بیدار میشوید برای چند دقیقه به هدفتان فکر کنید و آن را احساس کنید! و بعد با یک لبخند روزی را که در پیش رو دارید آغاز کنید و این لبخند را تا انتهای روز بر لبان خود داشته باشید.
لازم است بدانید تا اینجا تنها نیمی از مسیر را طی کرده اید! مسیر زندگی خود را مشخص کرده اید و میدانید که چه انتظاراتی از زندگی خود دارید و میخواهید به کدام سمت حرکت کنید. حال لازم است توشه ی راهی که در طول این مسیر برای رسیدن به نقطه ی پایان احتیاج دارید را مشخص کنید. این توشه ی راه در واقع همان برنامه ریزی کردن است.

اهمیت یک برنامه ریزی خوب و منسجم

بیایید اول با هم ببینیم یک برنامه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد! من این ویژگی ها را اینطور اولویت بندی میکنم:

  • فردی باشد: یعنی برحسب خصوصیات جسمی و روحی خود شما انجام شده باشد و منحصرا برای شما باشد. شما در دنیا منحصر بفرد هستید و هیچ شخص دیگری خصوصیات شما را ندارد و در واقع هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پس در نتیجه هدفها نیز متفاوت هستند. پس نیاز است که برنامه را خود شما تنظیم کرده باشی چون هیچکس بهتر از خود شما با روحیاتتان آشنایی ندارد. البته این بدین معنا نیست که از تجربیات دیگران استفاده نکنید.

 

برنامه ریزی تحصیلی - دستیابی به موفقیت

 

  • ساده باشد: نمیخواهیم آپولو هوا کنیم یا رآکتور هسته ای راه اندازی کنیم! سخت نگیرید! برنامه باید به نحوی باشد که بتوانید ظرف مدت نیم ساعت آنرا انجام دهید. اینکه چطور برنامه ریزی کنید را در قسمت بعدی به شما خواهیم گفت. الان باید هدف از برنامه ریزی و نیازمندیهای آن را بدانید.
  • انعطاف پذیر باشد: حتی نابغه ها هم گاهی اوقات دچار حوادث پیش بینی نشده میشوند و از برنامه ای که دارند عقب می افتند و یا نمیتوانند بخشی از برنامه را آنطور که برنامه ریزی کرده اند انجام دهند ولی از مسیرشان در رسیدن به هدف منحرف نمی شوند چون برنامه ی انعطاف پذیر دارند. در واقع باید حوادث غیر قابل پیش بینی را هم در برنامه درنظر بگیرید. برای مثال فرض کنید مهمان ناخوانده دارید و نمیتوانید طبق برنامه به کاری که دارید برسید، باید بتوانید بدون اینکه برنامه ی اصلی دستخوش تغییرات عمده شود، زمان خالی برای جبران پیدا کنید. هرچند اولیت با برنامه ای است که طرح کرده اید و باید خودتان را ملزم به رعایت آن کنید.
  • قابل استفاده باشد: تقریبا اکثر افراد در شروع برنامه ریزی جوگیر شده! و برنامه ای فراتر از حد توان خود طرح ریزی میکنند. به این معنی که وقتی شما به صورت معمول روزانه حدود 3 ساعت مطالعه میکنید هنگام برنامه ریزی، برای 10 ساعت مطالعه طرح ریزی میکنید. در خصوص این مورد نیز در قسمت بعدی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.
  • امکان ارزیابی کار را داشته باشد: برنامه شما باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارهای شما را نشان دهد. یعنی نقطه ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده اید و در انجام کدام بخشها موفق نبوده اید تا بتوانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

خب! تا اینجا هدف را مشخص کردیم و مزیت های یک برنامه خوب و اینکه چه انتظاراتی داریم را بررسی کردیم . حالا سوال این است که چطور برنامه ریزی کنیم و از این اطلاعات استفاده کنیم؟

به جواب این سوال در قسمت بعد به طور مفصل پرداخته ایم. برای مشاده ی قسمت بعدی این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک کنید.

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

خلاصه نویسی چیست و چطور باید انجام شود؟
برای بهتر یادگرفتن درسها این 7 نکته را رعایت کنید
15 نکته برای گرفتن نتیجه بهتر در روز امتحان
نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی
چکار کنیم تا در کنکور و امتحانات وقت کم نیاوریم
چگونگی هدف گذاری برای درس خواندن و موفقیت تحصیلی

گفتگو پیرامون چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)

(منتشر شده: 263 | در انتظار تایید: 7)
افسانه

سلام عالیه ولی اگه یکمم درمورده افزایش اعتمادبه نفس وبه دست آوردن انگیزه ی کافی صحبت کنیدممنون میشم

نفس

چی کار کنیم که وقت کم نیاریم در هنگام برنامه ریزی

ناشناس

سلام من امسال دهم تجربی هستم درسام سنگین شده وقتی برای استراحت ندارم میشه یه برنامریزی برام بکنید

من میتوانم

عالی بود مخصوصا اونجایی که گفتین اولین کار تعیین هدفه . واقعا درسته

نسیمه باقری

مطالبتون عالی اه ممنون

سمیه

سلام من سال دوم دانشگاه هستم من نتوانستم در طول سمستر درست درس بخوانم حالا میخواهم تا امتحان فاینل خیلی بخوانم تا نمره خوبی بگیرم لطفآ رهنمای ام کنید . البته امتحان ام یک ماه دگه استش

ناشناس

باید ایمان داشته باشی تا موفق بشی

ناشناس

من تازه شروع کردم مطلب های کهخوندم عا لیه تشکر

صادق رسولی

سلام من تصادف کردم و امسال نهایی هستم لطفا کمک کنید تا بتونم یه برنامه خوب داشته باشم

محدثه هفتم

سلام‌.
من سال هفتم هستم ولی حدود دوماه رو بخاطر مریضی وخیم پدرم نتونستم به مدرسه بروم و از درسهایم بسیار عقب افتادم
سطح درسیم بسیار افت داشته و تاحالا نتونستم خودمو بالا بکشم.
نیاز به برنامه ریزی دارم ولی هرطور که برنامه میریزمنمیتونم مثل برنامه پیش برم و نمیتوانم درزمانی که مشخص کردم درسم را به پایان برسانم .
وقتم هدر میرود ولی من میتوانم درست و صحیح برنامه ریزی کنم.
لطفا کمکم کنید.

نهم

من میخواه رشته تجربی برم به من کمک کنید که بهتر درسایم رابخوانم

ناشناس

سلام من میخواهم تازه شرو کنم از اول راهنمی بخوانم چکار کنم

ن

سلام من سال اول راهنمایی ام شاگرد اول کلاسم ولی به مشکل دارم همه درسامو بیسته ب غیر فارسی میشه منو راهنمایی کنید خیلی بی انگیزه ام

نهم

سلام برنامه می خوام افت تحصیلی کردم نمی تونم رشته تجربی برم جواب لطفا

محمد رضا

سلام و خسته نباشید من خیلی وقت خالی دارم و نمیدونم چطوری از تایم های ک خالی هستن استفاده کنم تحصیل نمیکنم میخواستم راهنماییم کنید لطفا

ناشناس

سلام
من دانش اموز سال ۹ امسال انتخاب رشته میکنم
خیلی برای انتخاب رشته نگرانم اطرافیانم همش به من فشار میارن و همینطور دبیرها همش استرس دارم و افسرده شدم همه ی برنامه ریزی هام بهم خورد وقتی هم پیش مشاور میرم کمی باهام حرف بزنه درست توضیح نمیده و یاد گیریم نسبت به قبل خیلی ضعیف شده

نازی

سلام
من دانش اموز سال ۹ امسال انتخاب رشته میکنم
خیلی برای انتخاب رشته نگرانم اطرافیانم همش به من فشار میارن و همینطور دبیرها همش استرس دارم و افسرده شدم همه ی برنامه ریزی هام بهم خورد وقتی هم پیش مشاور میرم کمی باهام حرف بزنه درست توضیح نمیده و یاد گیریم نسبت به قبل خیلی ضعیف شده

ناشناس

به نظر من بعد از هرشکستی باید دوباره روی پا خود بایستیم

s

همگی شما باید گام مطالعه ی درس تمرکزتون روی همون درس باشه نه که به در و دیوار نگاه کنین

ali

واقعا عالی بود امیدواری که جوان ها از این مطلب درس خوبی گرفته باشند و در زندگیشان استفاده کنند

نگین باقری

با سلام خدمت شما من دانش آموز سال دوم دبیرستان رشته تجربی هستم، در واقع امسال می روم دوم و در مدرسه نمونه درس می خوانم تمام کتاب های سال دوم را زود از انتشارشان فراهم کردم اما مشکل کارم اینجاست که هر چه برای تابستان برنامه ریزی می کنم نمی توانم به آن عمل کنم، خیلی بی انگیزه شده ام، لطفا راهنمایی ام کنید لطفا

عصرعلم

در پاسخ به نگین باقری

سلام
برای تابستان برنامه ریزی سنگین نداشته باشید. سعی کنید مباحث فیزیک سال اول رو مرور کنید و اینکه مروری بر کتابهای سال دوم داشته باشید. نیازی نیست کاملا اونها مثل درس بخوانید. بیشتر به حالت مطالعه (برای خودتون، نه برای حفظ کردن و …) بخونید.

کاربر گرامی، بخش گفت‌وگو برای این مطلب غیرفعال است.