علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن

بیماری‌ها » علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن
5 مارس 2014 چاپ

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی یا تیروتوکسیکوز) بر اثر تولید بیش از حد هورمونهای تیرویید (T4 و T3) ایجاد میشود. در سه چهارم بیماران، این وضعیت به علت وجود یک آنتی بادی تحریک کننده تیروئید در خون رخ میدهد. این آنتی بادی نه تنها سبب افزایش ترشح هورمونهای تیروئید می شود، بلکه در بعضی موارد باعث افزایش اندازه ی غده ی تیروئید و ایجاد گواتر می گردد. این نوع پرکاری تیروئید را اصطلاحا بیماری گریوز (Graves) می نامند.

علت تولید آنتی بادی هنوز مشخص نشده است، اما دیده شده که بیماری گریوز در بعضی خانواده ها از شیوع بیشتری برخوردار است که نشان میدهد ژن خاصی مسئول این بیماری است. اینطور گفته میشود که بعضی از علل محیطی میتوانند باعث فعال شدن این ژن در افراد شده و سبب ایجاد بیماری شود. استرسهای شدید مثل طلاق یا مرگ یکی از افراد  نزدیک خانواده میتوانند نقش مهمی در ایجاد بیماری داشته باشند.

بیماری گریوز در هر سنی ممکن است رخ دهد اما بیشتر در خانمهای 40 تا 50 ساله مشاهده میشود. در 30 تا 50 درصد تمام بیماران، یک مرحله پرکاری تیروئید به مدت چندماه بروز میکند. در سایر بیماران هم چندین مرحله متوالی پرکاری تیرویید در طی چندین سال رخ میدهد.

نحوه ی پیشرفت بیماری پرکاری تیروئید

اکثر بیماران قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنند حداقل شش ماه علائم بیماری را بروز داده اند. اما در بعضی از بیماران به ویژه در نوجوانان و جوانان، این بیماری خیلی سریع در عرض چند هفته پیشرفت میکند. تمام بیماران، همه ی علائم را نشان نخواهند داد. در افراد سالخورده، علائم بارز بیماری، به غیر از کاهش وزن، اغلب بی اشتهایی، ضعف عضلات و بی حوصلگی می باشد.

غده تیروئید

محل قرار گرفتن غده تیروئید در بدن

از سوی دیگر، این علائم در یک خانم نوجوان ممکن است بصورت افزایش انرژی خودش را نشان بدهد بطوری که این فرد نتواند برای چند لحظه هم در یک جا بی حرکت بنشیند و مدام در حرکت و جنب و جوش باشد.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

یک غده تیروئید پرکار باعث افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی در بدن میشود و ایجاد علائم و نشانه های جسمی و روحی میکند. به طور کلی یک فرد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد:

کاهش وزن

تقریبا در تمام بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، کاهش وزن مشاهده میشود که بعلت سوختن بیش از حد کالری در بدن بر اثر افزایش هورمون تیروئید می باشد. فرد در اکثر اوقات احساس گرسنگی میکند و حتی ممکن است شبها از خواب بیدار شود تا غذا بخورد. این کاهش وزن میتواند از 2 تا 35 کیلوگرم متغیر باشد ولی در بعضی افراد اشتهایشان بقدری زیاد میشود و آنقدر غذا میخورند که نه تنها وزنشان کم نمیشود بلکه دچار اضافه وزن نیز میشوند.

عرق زیاد و عدم تحمل گرما

از آنجایی که متابولیسم بدن افزایش میابد، بدن شما حرارت بیشتری تولید میکند که این حرارت را با عرق کردن نشان میدهد. فرد از بودن در مکانهای گرم احساس نا آرامی میکند.

تحریک پذیری

تحریک پذیری و زودرنجی که بر اثر پرکاری تیروئید ایجاد میشود معمولا در خانم های جوان بیشتر بروز میکند. فرد ممکن است نتواند با استرسها و فشارهایی که در اطرافش وجود دارد کنار بیاید. همچنین ممکن است نسبت به انتقادهایی که از او میشود حساسیت غیرطبیعی و بیش از حد نشان دهد و خیلی زود از کوره در برود. حتی ممکن است بدون هیچ علت واضحی گریه کند.

عدم تمرکز حواس نیز میتواند با بیماری پرکاری تیروئید مرتبط باشد.

تپش قلب

اکثر بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، تپش قلب دارند. فرد احساس میکند که ضربان قلبش سریعتر از حالت طبیعی شده است. در پرکاری تیروئیدی شدید که مدت زیادی طول کشیده و درمان نشده باشد، بویژه در افراد سالخورده، ممکن است بی نظمی در ضربان قلب ایجاد شود که اصطلاحا به آن فیبریلاسیون دهلیزی گفته میشود. حتی ممکن است نارسایی قلبی هم رخ دهد.

از دیگر موارد و نشانه های پرکاری تیروئید میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • تنگی نفس، بویژه هنگامی که فعالیتی انجام شود. افرادی که دچار آسم هستند ممکن است شاهد تشدید علائم آسم باشند.
  • لرزش دست ها
  • ضعف عضلات، بخصوص عضلات ران
  • تغییر در حرکات روده، به طوری که اکثر بیماران از اسهال رنج می برند
  • قاعدگی نامنظم و یا حتی گاهی اوقات عدم پریود شدن
  • اختلالات پوست، مو و ناخن، در بیماری گریوز قسمت جلوی ساق پا دچار تورم و خارش میشود. موهای بدن نازک و باریک شده و ناخن ها شکننده میشوند.
  • مشکلات چشمی شامل آبریزش شدید از چشم ها و احساسی شبیه احساس وجود شن ریزه در چشم، اختلال در بینایی و بیرون زدگی چشم از حدقه
علائم بیماری گریوز Graves

مشکلات چشمی، پوست و ناخن در بیماری گریوز (Graves)

تشخیص پرکاری تیروئید

پزشک شما ممکن است ابتدا درخواست یک آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد تیروئید شما بکند. همچنین یک متخصص غدد درون ریز برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره پرکاری تیروئید شما بدست بیاورد تقاضای اسکن تیروئید خواهد کرد تا نحوه ی درمان را بر اساس آن طرح ریزی کند.

درمان پرکاری تیروئید

برای درمان پرکاری تیروئید که بر اثر بیماری گریوز ایجاد شده، سه راه وجود دارد که عبارتند از:

  1. درمان دارویی
  2. درمان جراحی
  3. درمان با یُد رادیواکتیو

درمان دارویی

درمان با داروهای ضد تیروئیدی معمولا برای بیماران جوان تر که با اولین دوره پرکاری خود مواجه شده اند، مناسب تر است. شایع ترین داروی ضد تیروئیدی داروی کاربی مازول (Carbimazole) می باشد که باعث کاهش مقدار هورمونهای تیروئیدی میشود. این دارو به صورت قرصهای 5 میلی گرمی وجود دارد. بیماران باید در ابتدا روزانه 40 تا 45 میلی گرم از این دارو مصرف نمایند.

بعد از 10 تا 14 روز علائم و نشانه های بیماری شروع به بهبود میکند. درمان معمولا حدود 6 تا 18 ماه طول میکشد که بعد از آن حدود نیمی از بیماران بهبود یافته و سالم باقی می مانند. بعد از شروع درمان، پزشک متخصص هر 4 تا 6 هفته نحوه ی درمان شما را مرور خواهد کرد و مقدار دارو را کاهش خواهد داد تا به میزان 5 تا 15 میلی گرم در روز برساند.

این کاهش میزان دارو بر اساس اندازه گیری هورمونهای T3,T4 و TSH خون شما خواهد بود. بعضی از متخصصین ترجیح میدهند که در تمام طول مدت درمان روزانه 40 میلی گرم کاربی مازول تجویز نمایند. اگر برای چندین هفته این مقدار دارو مصرف شود، شما دچار کم کاری تیروئید خواهید شد و بنابر این نیاز به مصرف داروی تیروکسین هم خواهید داشت تا سطح هورمون های تیروئیدی شما در سطح طبیعی قرار گیرد.

مزایای این نوع درمان آن است که نیازی به مراجعات متعدد به پزشک و انجام آزمایشهای مکرر نخواهید داشت. این نحوه ی درمان برای بیماران دچار مشکلات چشمی بسیار مؤثر است.

نکاتی در مورد داروها

استفاده از داروی کاربی مازول ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. جدی ترین عوارض جانبی این دارو شامل کاهش تعداد گلبولهای سفید خون می باشد که باعث ایجاد زخم هایی در دهان و عفونتی همراه با تب بالا می شود. در صورتی که با عوارض جانبی دارو مواجه شدید مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

داروی جایگزین برای کاربی مازول، پروپیل تیواوراسیل (Propylthiouracil) می باشد. گاهی اوقات برای درمان علائم، پزشک شما داروی پروپرانولول تجویز میکند. توجه کنید که این دارو نباید در افراد مبتلا به آسم مصرف شود.

*** توجه : ذکر نام داروها و طریقه ی مصرف آنها تنها جهت افزایش آگاهی شما آورده شده اند و جایگزین تجویز پزشک معالج نمی باشند ***

گفتگو پیرامون علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن

(منتشر شده: 168 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

سلام من سه سال پیش تیرویید پرکار داشتم پزشک متخصص ید درمانی تجویز کرد.بعد از استفاده شرایطم بسیار خوب شد الان احساس میکنم بعد از قطع مصرف قرص ها از دو سال پیش کمی کاهش وزن و ضعف بدنی دارم حالا باید مصرف قرص را از نوع شروع کنم لطفا راهنمایی کنید ۵۲ ساله هستم

پاسخ دهید
ستاره

سلام من هفده سالمه پرکاری تیرویید دارم میخواستم بدونم چه مدت باید قرص متی مازول مصرف کنم تا چاق بشم لطفا جوابمو بدین سه ماه دیگه عقدمه میخواستم بدونم چاق میشم یا ن

پاسخ دهید
ترمه

سلام من نزدیک۷ماه هست که پرکاری تیروئیددارم وازهمون هفته اول فهمیدم ودارومصرف میکنم کاهش وزن شدید،استرس زیاد،گاهی تنگی نفس دارم میخواستم بپرسم من که داروهامومصرف میکنم باتجویزپزشک آیاممکنه که دچارمشکلات چشمی بشم؟

پاسخ دهید
فرحناز

سلام من ۱۷ سال سن دارم آزمایش دادم تیروئید دارم درمان گیاهی چیه

پاسخ دهید
زهره

سلام همسر من دچار کمبود وزن و عرق زیاد هست دکتر رفته گفته تیروئید داره ولی قرص لووتروکسین ۱۰بهش داده روزی یکی ناشتا میخوره .این دارو درسته به نظر شما؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید من زیادعرق میکردم ازمایش دادم گفتن پرکاری تیرویید دارم.قرص متی مازول۵استفاده کردم مدت ۲۰روزی بودک عرق کردم کلا کم شدولی حالا دوباره عرق میکنم.مشگل دیگه ای ندارم .فقط عرق زیادی .

پاسخ دهید
آوا

من تیروئید دارم هردو قسمت گردنم اما قسمت چپم بزرگتره و قسمت چپم به گواتر تبدیل شده داروهاشو به موقع مصرف نمی کردم چند روزی احساس درد میکنم

پاسخ دهید
نازنین

سلام منم پرکاری تیروئید دارم ک چشام گلوم نیست قرص متی مازول یا همون مای مازول مصرف میکنم شبی دوتا میخورم ولی دارم روز به روز وزن کم میکنم و لاغر میشم باید چکار کنم تا وزنم اضافه بشه ترو خدا راهنمایی کنید دیگ خسته شدم از این وضح

پاسخ دهید
محمد موسوی

سلام من تیرویدم شدید پرکاره روزی چند تا متی مازول 5 بخورم می خوام چاق شوم

پاسخ دهید
محمد موسوی

سلام من تیرویدم شدید پرکاره روزی چند تا متی مازول 5 بخورم

پاسخ دهید
آرین

سلام چند ماهیه چشمم درد میکنه. تنگ نفس میشم ،استرس دارم ،ضربان قلبم نا متعادله .الآن هم چند روزیه کمبود وزن هم دارم نمیدونم که پرکاری تیروئید دارم یا نه لطفا پاسخ بدید

پاسخ دهید
علی اکبر عبداللهی از کاشمر رضوی

من پرکاری تیرویید دا رم ولی مختصره چند وقت بود پوست شکمم خارش میداد الان متی مازول مصرف میکنم ایا خوب میشم

پاسخ دهید
وحید

سلام.من پرکاری تیروئید دارم . یه مدتی هست که بدنم کهیر میزنه . الان دارم متی مازول مصرف میکنم. آیا کهیر مرتبط با تیروئید پرکارم هست یا نه ؟؟

پاسخ دهید
محیا

سلام، از تپش قلب رنج میبرم و طوری که شب ها خوابم نمیبره،، و دچار ضعف هم میشم با اینکه زیاد میخورم، اخیراً کافئین زیاد استفاده میکردم البته فکر نمیکنم از آون باشه،، تپش قلبم هم بدون تنگی نفس و سرفه هست اما بطور مداوم و پی در پی و در من اضطراب ایجاد میکنه میشه راهنمایی کنید ممنون

پاسخ دهید
علیرضا

سلام من آزمایش دادمTsH =0/05 این نشانه پرکاریه یاکم کاری؟ درمانش راحته یاطول میکشه؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام وقت بخیر من ۲۱سالمه مشکل پرکاری ترویید دارم FNA هم انجام دادم وقرص متی مازول 5 هم استفاده میکنم الان خیلی بهترم دیگه احساس خفگی ندارم ولی خیلی ضعیف شدم چند مدت دیگه عروسیمه مخواستم یه معجون چاقی عسل گیاه استفاده کنم ایا مشکلی نداره ؟ جواب بدین ممنون میشم

پاسخ دهید
ناشناس

آره احتمالا تیرویید دارید شما

پاسخ دهید
ناشناس

تیروییددارم. ۲۰کیلوگرم وزن کم کردم…الان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم….دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد…

پاسخ دهید
ناشناس

تیروییددارم. ۲۹۰کیلو وزن کم کردم…الان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم….دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد…

پاسخ دهید
مهدی

باز سلام یک سوال دیگه من چند وقته دستهام از ارنج به پایین و پاهام از زانو به پایین کهیر میزنه ایا این از علایم پر کاری تیروییده

پاسخ دهید
مهدی

سلام امروز فهمیدم پر کاری تیرویید دارم از دارو بدم میاد ومصرف نمیکنم ایا دارو مصرف نکنم خطرناکه در ضمن ۳۸ سالمه کمبود وزن دارم وبی اشتهایم وبی قرار هستم واسترس زیاد دارم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام منم عینا مث شمام
رفتم دکی گفتش تیروییدت پر کاره
دارو زد
سه چهار روزه خوب شد

پاسخ دهید
محمد سینا

سلام پسر من محمد سینا وقتی ۶ سالش بود یک دفعه متوجه شدیم ک گلوش ب شکل یه گردو متورم شده و بالا اومده بردیم دکتر چقدر ازمایش و اینا انجام دادیم تا اینکه گفتن باید عمل بشه پسرم از همون سال درد در ناحیه قفس سینه داشت خیلی شدید وهمیشه خون دماق میشد بعد از عمل جراحی ک انجام دادیم درد قفسه سینش کمتر شد ولی خونریزی از بینیش ن کم نشد همونطور هنوزم ادامه داره پسر من رو ۳ بار تا بحال بخاطر ترشحاتی ک از جایی ک عمل کردن خارج میشه عمل کردن ولی بازهم همونه العان پسر من ۱۳ سال سن داره ولی بخدا قسم من همیشه و همیشه نگرانشم ک بلاخره چطور میخواد بشه هم ترشح از جایی ک روی گردنش جراحی شده و هم خون دماق شدنهای زیادش وزنشم ک اثلا بالا نمیره خیلی ضعیفه قدش هم کند رشد میکنه پزشک جراحشم هیچ وقت قرص و دارویی بهش نداده نمیدونم باید چیکارنم ؟؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من چند ماه پیش ازمایش تیروعید دادم کم کاری تیروعید در ازمایشاتم بود چند ماه قرص استفاده کردم اما تاثیری نداشت بدنم لاغر و وزنم خیلی کم شده و احساس خفگی هم می کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

پاسخ دهید
کنجی

سلام من ۲۸سال دارم دوبارسخت کردم ازمایش دارم گفتن تیرویدبالایه ایاعلت سخت جنینم این بوده دباره میتونم بارداربشم خطری نداره

پاسخ دهید
مریم س

با سلام خانمی چهل ساله هستم اخیرا به پرکاری تیرویید دچار شدم بهترین راه درمان من چی هست ایا این مشکل در باروری اثر منفی داره

پاسخ دهید
سحر

سلام سه ماهی هست زایمان کردم بخاطر فشار بالا۷ماه زایمان کردم ولی علت نفهمیدن علائم تیروید زیاد دارم پوست خشن درد مفاصل و بعد زایمان درد یک نقطه از سمت چپ سمت معده ونافم لرزش دردمفاصل .ایا امکان تیروئید هست؟!باتشکر

پاسخ دهید
sarah

من قبلا تیروئید پرکار داشتم که با دارو درمان شد
الان هم موهام نازک و ضعیف شده
پریودم نا مرتب شده
حالت عصبی هم پیدا کردم
بنظرتون یعنی دوباره تیروئیدم فعال شده ؟

پاسخ دهید
اتن

من مشکل تیروعید دارم اما هیچ داروی مصرف نمیکنم ایاخطری نداره

پاسخ دهید
اتن

من شش ماه پیش متوجه شدم مشکل تیرو عید دارم الان هم هیچ داروی مصرف نمیکنمفقط سه ماه پیش به مدت دوماخ امگا ۳ مصرف کردم

پاسخ دهید
حسین.

سلام..مدتیست اعصابم بر هم ریخته زود رنج شده ام یک فیلم ناراحت کننده نمیتوانم ببینم به گریه می افتم وز وز گوش شدید.تاری چشم و مرتب عرق سرد میکنم.امکان دارد از تیروئی باشد .ممنون

پاسخ دهید
مشاور سلامتی

عزیزانی که راهنمایی برای بیماری خود لازم دارند میتوانند در تلگرام ربه آیدی زیر مشکل چاق یا کمبودن وزن خود را ارسال کنند تا راهنمایی بشوند

آیدی تلگرام:
vafaa1396

پاسخ دهید
محسن

سلام . من این علائم رو ندارم ولی هر چقدر غذا میخورم وزنم اضافه نمیشه . آزمایش های مختلفی هم دادم حتی آزمایش انگل ولی سالم بوده . اما جدیدا شش ماهی هست که احساس میکنم گلوم متورم شده . راهنمایی کنید لطفا .

پاسخ دهید
لقمان

سلام وقت بخیر.خواستم بگم چند وقتی احساس ضعف کم حوسلگی.بعضی وقتا لرزش دستام هم زیاد میشه.استرس شدید هم دارم.کاهش وزنم دارم.بعضی وقتا پاهام حس نداره.ایا من این بیماری را دارم یان.باتشکر

پاسخ دهید
ناشناس

تامی تونید ید درمانی نکنیدسعی کنید فقط یامصرف مداوم قرص متی مازول وورزش منظم بخصوص پیاده روی منم خودم امتحان کردم واقعا جواب داد

پاسخ دهید
میلاد

سلام وقتتون بخیر میخاستم بگم من ۲۵سال سنم ورفتم آزمایش دادم گفتن که کم کاری تیروعد دارید ولی الان همین الاعم تیروعد پور کارو دارم شما میگید من چکار کنم باید برم دوبار آزمایش بدم یانه ممنون متشکر

پاسخ دهید
مریم

سلام منم تیرویید دارم دل درد خیلی شدید هم جزو علایم تیروییده ؟

پاسخ دهید
پریسا

مطالبتون عالیه

پاسخ دهید
اختر فرهادی

سلام
ببخشید دل درد مدام از ترویید هم میشه .ممنون
من ۱۴ سال متی مازول مصرف میکنم هیچ بهبودی هم نیافتم .
شدیدا اسید معده ام بالا است و امکان درمانش هم نیست

پاسخ دهید
اختر فرهادی

سلام
ببخشید دل درد مدام از ترویید هم میشه .ممنون

پاسخ دهید
هدی

بیماریها همشون منشاشون اعصابن

پاسخ دهید
باران

لطفا جواب منو زود میدید نگرانم
من ایران نیستم سه ماه پیش ازمایش قبل بارداری دادم tshمن ۷.۲۴۳ بود و دارو بهم دادن که ۱۰۰ بود هروز یه دونه و پنج شنبه نصف و جمعه اصلا و بعد از سه ماه ازمایش گرفتن جوابش tsh ۰.۰۶ و t4شده ۱۷ نمیدونم چکار کنم و نمیدونم هم حامله هستم یا نه اگه باشم دو هفته هست و به دکترم هم الان دسترسی ندارم

پاسخ دهید
قاسم

سلام جوانی هستم ۳۶ساله بیش ازاندازه دست راستم لرزش داره ،بعضی مواقع،احساس خودکمینی بهم دست میدهد،نوارمغزهم انجام دادم مشکلی نداشته،بهم کمک کنید ،ازلحاظ مالی هم ،،،،،،،بیکارم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۶ ماه هسته جلو گیری ندارم ۱۷ سالمه پریودم عقب می افته ازمایش دادم دکتر گفته مشکلی نداره بهداشت گفته تیرویدبالا هسته کمک کنید

پاسخ دهید
الهه ناز

سلام.دختری۱۹ساله هستم و اشتهام خیییییلی زیاده به طوری که همه تعجب میکنن چطوری با اینهمه غذا وزنم زیاد نمیشه و لاغرم.از علائم پرکاری تیروئید لرزش دست شدید دارم.شکنندگی موها و ناخون.همیشه احساس خستگی میکنم و تغییر حرکات روده رو هم دارم ولی مطمئن نیستم که این علائم برای پرکاری تیروئید هست یا نه.غیر از آزمایش خون چه راهی هست که خودم اول بفهمم این بیماری رو دارم یا نه بعد ازمایش بدم؟؟!

پاسخ دهید
جلال بابايي

سلام خسته نباشيد ممنونم از مطالب ارزشمندتون.علائمي كه اينجا نوشته خيلي مورد هاش شبيه علائم اچ آي وي هستش يه مدت مشكوك شده بودم به بيماري ايدز ولي ازمايش دادم منفي بود ،ممكن اين علائم زود رنجي و عرق دست من هم از تيروئيد باشه؟؟اگر تروئيد داشته باشه خطرناك هستش؟و باعث مرگ كه نميشه؟ ممنون ميشم جواب بدين

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون از مطالب مفیدتون من ۲۰ سالمه صورتم یهو خیلی لاغر شده هرچیم میخورم تاثیری نداره کاهش وزنم دارم هرچی میخورم زودی ضعف میکنم بعضی وقتا نصف شبم گرسنه میشم دلیلش میتونه پرکاریه تیروید باشه اگ میشه همراهیم کنید

پاسخ دهید
سمیه

سلام من پرکاری تیروئید دارم ولی نمیتونم قرص هاشو مصرف کنم ایا بغیراز قرص داروی دیگری هست

پاسخ دهید
بهار

سلام من ۱۹ سالمه.ازمایش دادم ولی دکترا میگن تیروئید نداری.ولی تمام علایم پرکاری تیروئد رو دارم.و۴۳ کیلو هستم.و چاق نمیشم.میشه کمکم کنین؟؟؟

پاسخ دهید
M

سلام من خانمی ۲۷ ساله ام مجردم خیلی احساس اضطراب و بی قراری دارم همه علائم پرکاری رو دارم آزمایش که دادم T3و T4 بالا بود ولی tsh خوب بود دکتر گفت پرکاری نداری حالا باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و اضطراب منو خسته کرده دیگه کم آوردم واقعا

پاسخ دهید
حسینی

باسلام از مطالب ارزشمند شما:مدت یکسال اس ت در اثر لاغری متوجه شدم تیروئید دارم.(حدود ۱۵کیلو وزن کم کرده بودم). تا ۴۰ روز پیش دارو یعنی روزی ۵میلی متی مازول مصرف می کردم. از آن موقع تا کنون همه دارو ها را کنار گذاشتم.حدود ۴کیلو وزن از وزن طبیعی کم کردم.(tshمن۰٫۰۰۵است)t4هم۱٫۴۶و t3هم ۵٫۷۸است لطفا پاسخ دیهید وضعیت من چگونه است ضمنا از جنس مرد و ۴۹سال سن دارم و هیج علامت گذشته تیروئید یعنی لاغری و لرزش دست و غیره را ندارم.بحمدالله
قبلا از پاسخ شما تشگکر می کنم.

پاسخ دهید
رضاشهرکی

سلام.ممنون ازمطالبتون مفیدبود.فقط یه سوال دارم دخترم یک ماهشه زردی داشت ازش ازمایش کرفتن گفتن تیروییدش مشگل داره اونم فقطt4بیشترازحدزیاده میشه بگین چه مشکلاتی دربدن ایجادمیکنه ایابرااین موردم درمانی هست یانه اخه دگترش میگفت اینجورموردی تاحالانبوده

پاسخ دهید
الهام

علاوه بر تغییر در قاعدگی.ایا رشد موهای زائد در گردن هم نشانه ی مشکل تیروئد هست???لطفا جواب بدین

پاسخ دهید
شیرین

سلام ممنون بابت پست, من ۲۲ سالمه و تا شش ماهه پیش دختر بسیار خونسرد و آروم و منطقی بودم, از آخر تابستون امسال سر یک جریان پیش پا افتاده دچار اختلالات عصبی بسیار شدید شدم و تا مرز خودکشی هم رفتم, حمله های روانی ترس و اضطراب, گریه های طولانی و بی دلیل و اختلال ترس از دیوانه شدن. زاناکس و تمامی قرص های ضد افسردگی کاملا نتیجه معکوس داشت, برای ۱٫۵ ماه زندگی طبیعی نداشتم, بهرحال اون حمله ها کم کم رفتن و برگشتن من به زندگی نرمالم تا الان که اول آذر ماه هست طول کشیده, الان خوبم خدارو شکر, اما بشدت عصبی میشم, طوری که خودم از خودم میترسم, تپش قلب مرگ وار و احساس نا امیدی شدید و همینطور کینه توزی. اینا هیچکدوم صفات من نبوده و من نمیخوام اینطوری زندگی کنم, آیا با درمان تیرویید همه ی این اختلالات حل میشن؟ و دیگه برنمیگردن؟ خواهش میکنم جواب من رو بدین…

پاسخ دهید
محمدعلی

سلام آیا ریختن موی سر هم علایم پرکاری تیرویید است با تشکر

پاسخ دهید
معصومه

سلام تیروئید باعث نازایی میشه خواهشا جواب بدید تازه امروز فهمیدم تیروئید پرکار گرفتم

پاسخ دهید
لیلی

ممنون از اطلاعات جامعتان.

پاسخ دهید
فاطمه

ن سلام من تقریبا تمامی علایم رادارم ضعف غضلات دست وپا همچنین کم خوابی اما وزن من بسیار بالا رفته آیا با درمان این اضافه وزن بیست کیلویی بر طرف می شود خواهشمندم پاسخ داده شود

پاسخ دهید
علیرضا

سلام من در پاها احساس ضعف میکنم و تمام ای علایم بعلاوه سر دردرا هم اکثر مواقع دارم چکار کنم ممنون اطلاعات خوب تون

پاسخ دهید
سارا

ممنونم از اطلاعات خوبتون طلب خیر

پاسخ دهید
ناشناس

سلام، مامانم تیرویید پر کار داره،یکی از چشاش بزرگ شده، دکترش شنبه میاد، خیلی نگرانم، تا دکترش بیاد میترسم بدتر بشه، میگم اگه دوتا قرص متی مازول تو روز بخوره، خوبه؟ تا دکترش میاد،

پاسخ دهید
مهوار

دکتر متخصص دیابت در کدام بیمارستانه؟۰۹۱۲۳۹۳۶۴۵۰

پاسخ دهید
زحل

من تازه فهمیدم دخترم دچار این بیماری شده خیلی ناراحتم. نمی دانم چی می شه.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به زحل

برای ایشان آرزوی سلامتی می کنیم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من تازه فهمیدم این بیماری رو دارم هیچ اطلاعی نداشتم ممنونم خیلی مفید بود

پاسخ دهید
amir

مرسی از اطلاعاتتون

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون از اطلاعات مفیدتون

پاسخ دهید
منصورشهریاری

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که میگذارید

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون خیلی واضح و کامل بود

پاسخ دهید
مهناز

با سلام و تشکر فراوان از اطلاعات مفیدتون

پاسخ دهید
فاطمه

سلام من ازمایش پرولاکتین دادم شده 600،83 و free t3 هم4،4.
خیبی نگرانم.میشه راهنماییم کنید.پرکاری تروئید دارم؟جپرولاکتینم چرا بالاس مربوط به چیه؟

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به فاطمه

احتمال دارد کم کاری تیرویید داشته باشید حتما آزمایش بدهید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من 23،سالمه استرس لرزش دست و زود رنجم وزنم پايينه ازمايش دادم ولي چيزي نشون نداد ميخواستم ببينم نظر شما.چيه

پاسخ دهید
ناشناس

من دو هفتست در حال مصرف روزانه سه عدد متی مازول برای پرکاری تیروییدم هستم,همه علایمی که تو متن گفته شده بود رو داشتم,حدود ده کیلو هم وزنم کم شده بود

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون ازمطالب خوبتون

پاسخ دهید
ناشناس

با تشکر از مطالب خوب و مفید شما…..من یک سوال در این رابطه داشتم…مصرف تخم کتان برای این نوع تیروید مناسب است؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون ازمطالب مفیدتون

پاسخ دهید
ناشناس

سلام .من امروز متوجه شد .تیروئدم پرکاره .و قندم هم بالاست.بنظرتون خطرناکه خیلی میترسم.یعنی خوب میشم

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

بله خطرناک است درکنار هر نوع درمانی حتما ورزش کنید .

پاسخ دهید
تنها

سلام وزن من به شدت کاهش یافته هرکاری میکنم چاق بشم. برعکس میشه. چی کار کنم توروخدا کمکم کنید 23 سالمه

پاسخ دهید
بیتا

تیروئید پرکار باعث خواب الودگی و خواب بیش از حد میشه؟؟؟؟

پاسخ دهید
بیمار پرکاری تیرویید

در پاسخ به بیتا

فکر می کنم این بیماری باعث کم خوابی شبانه و در نتیجه خستگی و گاهی احساس کوفتگی و خواب آلودگی بدون خواب رفتن کافی و متعادل میشه . و شخص ممکنه کمی در طول روز به جای شب خواب بره

پاسخ دهید
مانیا

سلام اختلال هورمونی ایا باعث قطع پریودی و چاقی بی دلیل میتونه باشه?!کمکم کنید لطفا

پاسخ دهید
ليلا

با سلام،به علت هيبر تيروييدي متي مازول مصرف كردم ولي حساست داشتم،مصرف دارو را قطع كردم،دكترم توصيه كرد جراحي كنم يا يد درماني كنم،لطفا راهنمايي كنيد

پاسخ دهید
افسون

باسلام .از مطالب خوبتون متشکرم . آیا پرکاری تیروئید ممکنه روی جنین تاثیر منفی بذاره یا منجر به سقط جنین بشه ؟

پاسخ دهید
محسن

سلام،پسر من۴/۵سالشه،بعد از انجام ازمایش،از ازمایشگاه زنگ زدند گفتند بیایید دوباره ازش خون بگیریم،گفتند یک مقدار تیروئیدش بالاست،میخواستم بدونم خطر ناکه،یا جای نگرانی داره؟لطفا راهنمایی کنید،ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محسن

سلام
بیماری تیروئید با دارو کنترل میشود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام. آیا ممکنه یه دلیل پرکاری تیروئید، شخص گلو درد بگیره؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
بزرگ شدن غده ی تیروئید میتواند با درد گلو همراه باشد.

پاسخ دهید
ستاره

سلام، وقتتون بخیر.. خیلی ممنونم از اطلاعات خوبتون

پاسخ دهید
omid

سلام.من یه مدتی رژیم سخت گرفتم و ورزش کردم.الان با اینکه از رژیم در اومدم ولی باز خود به خود کاهش وزن دارم. به نظرتون دلیلش میتونه پرکاری غده تیروئید باشه؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به omid

سلام
باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش انجام بشود.

پاسخ دهید
علیرضا

باعرض سلام و خسته نباشید
یکی از اقوام بر اثر استفاده از داروی متی مازول برای پر کاری تیروئید، دچار سر درد شدید و معده درد شدید میشن….برای رفع این عوارض چه باید کرد؟
با تشکر از شما

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به علیرضا

با سلام
باید مساله را با پزشک معالج در میان بگذارید.

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به علیرضا

با سلام
سردرد و معده درد از عوارض متی مازول نمیباشد، فامیل شما احتمالا معده درد هم دارد که به حساب قرص متی مازول نباید گذاشته شود و لذا جهت روشن شدن موضوع قرص را همراه با غذا مصرف کند اگر علایم برطرف نشد دنبال علت دیگری برای معده دردشان برود.

پاسخ دهید
Hamid

ممنون امیر من بسیار افسرده ام این بیماری من را بسیار منزوی ساخته گاهی دلم میخواهد خودکشی کنم واقعآ خسته شده ام من 26 سال دام اما بیماری من را کهن سال نشان میدهد .

پاسخ دهید
حامد

چند برای نظر گذاشتم نشر نکردید با احترام

پاسخ دهید
danny

سلام من چند سالی هست لرزش اندام دارم هر دکتری که رفتم خوب نشدم. به نظر شما این بیماری چقدر میتونه با پرکاری تیروئید ربط داشته باشد

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به danny

شما باید آزمایش تیروئید انجام بدید و در آنصورت بسادگی میشه تشخیص و نظر داد.

پاسخ دهید
تارا

سلام
آیا اگر کسی به خاطر کم کاری تیرویید به یبوست شدید مبتلا شده باشد با درمان کم کاری تیرویید خودبه خود یبوستش هم درمان میشود یا لازم است در کنار درمان کم کاری تیرویید درمان یبوست رو هم پیگیری کنه؟

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به تارا

با سلام
یبوست علل مختلفی دارد که یکی از ان بیماری های تیرووئید هست. اگر بیماری تیروئیدتان را کنترل کردید باز مشکل یبوست برطرف نشد باید به دنبال علل دیگر رفت.

پاسخ دهید
Hamid

آقای دوکتور ببخشید چند بار مطلب را گذاشتم آیا جراحی orbital Decopression surgery با به فارسی جراحی حدقه چشم که بخاطر بیرون زدگی چشم یا Thyroid eye disease بکار میرود در ایران امکان پذیر است و اگر است هزینه اش چقدر است لطفآ رهنمایی کنید من نیاز به جراحی چشم دارم تا چشمانم دوباره برگردد سر جایش

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به Hamid

سلام
متاسفانه اطلاعی در این زمینه ندارم، بهتره به متخصص مراجعه کنید.

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به Hamid

با سلام
حمید جان نگزران نباش امکان جراحی هست ولی پزشک باید ماهر باشد و در این جراحی پزشک بخشی از حفره سینوسها را در اختیار حدقه چشم قرار میدهد تا محتویات به حفره سینوسها خالی شده و چشم تقریبا به حالت اولیه برمیگردد ولی اگر بیرون زدگی چشمت زیاد نباشد این کار توصیه نمیشود.

پاسخ دهید
Hamid

من در حدود سه سال میشود به پرکاری تیرویید دچار هستم بعد ار ید رادیو اکتیو الان کم کاری تیرویید دارم بیماری چشمی ناشی از تیرویید ادارم چشمام از حدقه بیرون زده همیشه آب ریزش دادد چشمانم همیشه از عینک دودی سیاه استفاده میکنم چون امکان دیدن را در آفتاب ندارم من مرد 27 ساله هستم اما این بیماری من را بسیار ضعیف ساخته افسردگی شدید و تمایل به خودکش پیدا کرده ام

پاسخ دهید
سارا

من دوازده سال پرکاری تیروئید دارم باداروخوب نشدم میخوام یددرمانی کنم به نظرتون چی یعنی من خوب میشم لطفا راهنما یی کنید’

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به سارا

سلام عزيزم منم ٧ سال پيش جراحي كردم كلا تيروييدم رو برداشتن بعد يد درماني شدم دكتر ميگفت كاملا خوب شدم

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به ناشناس

شما خانم محترم و ناشناس
اگر جراحی کردید دیگر بافتی برای ید درمانی وجود ندارد که ید بهتون تجویز شده، بی زحمت بیشتر توضیح بدید.

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به سارا

با سلام
سارای عزیز بیماری های مزمنی مثل گریوز خوب شدن به اون معنی یعنی درمان قطعی را نداره ولی تا آخر عمر باید پیگیری و کنترل شوند و ید درمانی هم صرفا جهت ازبین بردن بافت تیروئید و لذا کاهش تولید هورمون که بیش از حد آن آزار دهنده است انجام میگیرد تا برخی علایم از بین بروند. بهرحال نگران نباشید بیماری تان یک بیماری قابل کنترل است.

پاسخ دهید
کویار

سلام من قبل ازبارداریم ودربارداری علائم (تیروئید کم کارو تیروئیدپرکار)را نداشتم ولی آزامایش دادم (تیروئید پرکار) دارم علتش چیست آیا درمان میشود یا خیر؟

پاسخ دهید
زهرا

سلام 12ساله که مریضی تروییدرادارم قبلاکم کاربوده 1ساله که پرکارشده واقعا میشه که ازاین مریضی نجات پیداکنم واقعا دیگه خسته شدم.

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به زهرا

با سلام
زهرا جان بیماری های تیروئیدی بیماری های مزمنی هستند که با مصرف صحیح دارو کنترل میشوند و مشکل خاصی درست نمیکنند فقط اگر خوب و بموقع داروها را مصرف نکیند گاهی اوقات بیماری اذیتت میکند و بستگی به نوع بیماری بعضی مواقع باید تا آخر عمر قرص مصرف کنی و با بیمار کنار بیای..

پاسخ دهید
عرفان

سلام من حدود دوماهه تیروئد پرکار دارم علائمش لرزش دستام پاهام درد مفاصل بی حوصله گی بود وحالا چشمام از حدقه زده بیرون دکتر هم رفتم خواستم ببینم خوب میشن یا نه لطفا راهنمایی کنید خیلی ناراحتم؟؟؟؟

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به عرفان

با سلام
شما به احتمال قوی با علایمی که بیان کردید مبتلا به پرکاری گریوز هستید که باید از سه نوع درمان زیر استفاده کنید:
1- قرص متی مازول
2- ید رادیواکتیو I131
3- جراحی

پاسخ دهید
فاطمه

سلام
بسیار زیاد تشکر بخاطرمعلومات که ارائه کردید
من یک خواهر کوچیک دارم که تقریبا از سن ۲ سالگی به مریضی تیروئید پرکار دچار شده
و حالا هم تقریبا 10 سالش است و مشکل عصبی برش پیش اومده یعنی یک طفل غیر نورمال است بسیار زود رنج شده و این که جمله بندی درستی از جملاتش نداره
میشه بگین اینا هم تاثیرات تیروئید استش؟
بازم تشکر

پاسخ دهید
ناشناس

من پریودنامنظم دارم ومادرم هم گواترداشته و2ازعمه هام ایابه منم ارث میرسه

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

سلام اره بهتره شما هم آزمایش دهید

پاسخ دهید
ناشناس

چه فایده خب وقتی کسی جوتبتو نمیده برای کی مریضتو بگی همه مریضا برای هم متنشونو میزارن اون مریضیه اونو میخونه اون یکی دیگه مدیضه اون یکی رومیخونه مثل تب توهوانگ کوبیدنه

پاسخ دهید
Asghar

با سلام خدمت ادمین سایت.من وزنم ۵۰ س و قدم۱۶۵تقریبا وزنم ثابته راه های زیادی برای اضافه‌وزن انجام دادم‌ولی هیچکدوم نشد.حالا من موندم ک ایا مشکل از تیروئیدمه.خواهشا پاسخ بدین.منتظرم با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به Asghar

سلام
بدون انجام آزمایش امکان تشخیص و یا تایید وجود ندارد.

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام دختر من دچار پرکاری تیرویید بود ودرمان شد یکسال پیش ولی الان در حالی که فقط یکی از فاکتورها نسبتا پرکاری مجدد نشون میده ولی ضربان قلب بالاست وریزش موی شدیدش نیز درتمام این مدت خوب نشده علایمی مثل graves disease هم داره ورفتارهای خطرناک از خودش نشون میده لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخ دهید
فاطمه

یکی از چشمام کمی بزرگتر از چشم دیگرم شده سه ماه متی مازول میخورم ولی چشمم کوچکتر نشده. خیلی نگرانم بخاطر چشمم آیا چشمم به حالت اول برميگردد منو از این نگرانی وغصه نجات بدهد کسی چشمش خوب شده

پاسخ دهید
hamid

در پاسخ به فاطمه

نیارز به جراحی دارید

پاسخ دهید
سیما

سلام من حدودا 13 ساله مشکل تیروئید دارم 3 سال اول پر کاری تیروئید داشتم بعد تبدیل شد به کم کاری تیروئید والان 6 ماهه دوباره غده تیروئیدم پر کار شده

پاسخ دهید
ناشناس

میخواستم بدونم بیماری اکرومگالی مادر به ارث میرسد؟

پاسخ دهید
اعظم

سلام من ۳ سال پیش زایمان داشتم بعداز زایمان اول زود عصبانی می شدم بعد طپش قلب بعد استرس رفتم دکتر گفت ۴تا ندول بعد تیریید سمی خیلی ناراحت شدم اصلا دیگه به مرگ فکر میکردم بعد از ندول ها نمونه برداری کردن خدایا شکر خوش خیم بود الان ۳ ماه تحت نظر دکتر هستم خدایا شکر متی مازول می خورم خیلی خیلی بهتر شده ام فقط باید هر ماه ازمایش بدم الان T3T4 خوب شده فقط TSH کمی بالاست اما پر کاری بازم دادم دوستان نگران نباشند توکل به خدا

پاسخ دهید
ملیا

آیا پر کاری تیروئید در غریزه جنسی و ناتوانای آقایون تاثیر داره

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشیدلطفأ آزمایشگاه مورد اعتماد معرفی کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون خوب بود…

پاسخ دهید
shabnam

من همه اون مشکلات و دارم زود زود گرسنه م میشه دستام میلرزه موقع پریودی خون زیادی از دست میدم رو پاهامم نمیتونم زیاد وایسم لرزش پیدا میکنه ازمایش خون دادم فقط گفتن کم خونم بنظرتون پرکاری تیرویید دارم؟؟چ کاری باید انجام بدم لطفا راهنمایبی کنید؟؟

پاسخ دهید
امیر علیایی

عالی بود ممنون

پاسخ دهید
همکار

باسلام، لطف نمایید باتوجه به مشکل پرکاری(تیروتوکسیکوز) و شروع درمان،1.در مورد فعالیت های ورزشی 2.نوع تغذیه 3.برای گلبول سفیدهم که کم شده چه کار خاصی انجام شود. مطالبی را ارائه نمایید. سپاسگزارم

پاسخ دهید
الیاس

سلام من حدود 8 ماه هست که تحت درمان پرکاری هستم و به شدت دچار گرسنگی وسال میشم ودرد در ناحیه گلو دارم و قرص حتی مازول مصرف می کنم ب. نظر شما تا چه زمانی باید تحت درمان باشم؟

پاسخ دهید
آذر

متشكرم من هم از اين مطالب استفاده كردم .

پاسخ دهید
محيا

خيلي ممنون عالي بود

پاسخ دهید
ملکشاهی

مطالب خوب بود متشکریم. اما تا کی باید دارو مصرف شود .چهار ساله مصرف میکنم ۳۶ سال دارم خسته شدم

پاسخ دهید
باران

توضیحات تون عالی بود ایکاش درمورد برگشت پذیر بودن پرکاری تیروئید بعد از بهبودی توضیح بدین ممنون میشم

پاسخ دهید
طاتی

در پاسخ به باران

مطالبتون فوق العاده بود نهایته استفاده رو بردم چون خودم به پرکاری تیروئید مبتلام تاحدوده زیادی خیالم راحت شد ممنونم…

پاسخ دهید
بهار

سلام خسته نباشی
انجانب پدرم دارای همه این علائم جز اسهال شدید می باشد و البته ناگفته نباشد که دکتر گفته ممکن است بر روی عملکرد مثانه و پرستان و کلیه نیز تاثیر گذاشته باشد چون پدر اینجانب از ناراحتی این سه ناحیه گفته شده رنج می برد که دکتر ارولوژی اعلام کرده کلیه ایشان هیچ مشکلی نداشته ودکتر تخصصی اعلام نموده تیروئید پر کار داشته و قوصهای اعلام شده را برایایشان تجویز نموده است و دوم اینکه بنده نیز این علام را داشته به طوری که خیلی هم پر انرژی بوده و حاضر نیستم وقتی را به استراحت و یکجانشستن کنم شما بفرمائید بنده باید چه کار کنم.
با تشکر فراوان

پاسخ دهید
ناشناس

سلام مطالب خوب و آموزنده ای بود استفاده خوبی کردم و به تجربیاتم اضافه شد سپاس گذارم علی مردانی از گچساران

پاسخ دهید
حسین

سلام خسته نباشین!
من اکثر این علائم رو دارم(پرکاری تیروئید)، آزمایش هم دادم، اما آزمایش رو به متخصص نشون ندادم، به جاش به دکتر عمومی نشون دادم گفت چیزی نیست! خیلی اذیت شدم، اگه راهی هست کمکم کنین! ممنون

پاسخ دهید
مهدي

در پاسخ به حسین

داداش گلم خوب برو به متخصص نشون بده و با اون مشورت كن……..

پاسخ دهید
حمید

در پاسخ به حسین

با سلام آقا منم همه این علایم را دارم چندبارهم آزمایش دادم ولی میگن چیزی نیست حتی تورم شدید گلو دارم-گلو درد هم دارم-بسیار هم لاغرهستم بازم میگن چیزی نیست

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به حمید

سلام
بهتر است یک سونوگرافی از گردن (ناحیه تیروئید) انجام دهید.

پاسخ دهید
ناشناس

مرسی از اطلاعاتی که دادید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من چنزوقته که اسهال دارم وبیشترعلایمم هم دارم یعنی اسهالم بخاطرتیروییده؟

پاسخ دهید
محمد

سلام باتشکرازمطالب واطلاع رسانی خوبتان من تمام علائم پرکاری تیروییدرادارم ایامیتوانم طبق دستوربالادارومصرف کنم سن51قد180وزن64 ضعف اعصاب لرزش دست وپا لطفأراهنمایی بفرمایید متشکر

پاسخ دهید
ناشناس

تی سی اچم0،29ایا پر کاری تیروئید دارم با تشکر

پاسخ دهید
ناشناس

تقریبا همه علایم دارم.قبلا عرق زیاد میگردم ولی الان نه.مشکل چشمی هم ندارم.
ضعف بدنی دارم.وزنم کم شده.پاهام لاغر شده.شکمم آب شده.تپش قلبم زیاد.بیشتر تپش قلب اذیتم میکنه.
آیا این حالت هام و باعث تپش قلبم؟
موقع تحرکات خوبم ولی موقع استراحت باعث میشه قلبم به تپش بیاد

پاسخ دهید
ناشناس

من یه دختر 16ساله هستم .تمامی علایم این بیماری رو دارم استرسم خیلی شدیده در حدی که عذاب میکشم و هر روز چند تا قرص اعصاب میخورم اما اثر نداره

پاسخ دهید
سارا

سلام.از علایم پرکاری که گفتید من تقریبا همه رو دارم.اگه واقعا پرکاری تیروئید داشته باشم درمان کاملی داری که تو یه مدت خیلی کوتاه جواب بده؟!

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من شنیدم که یکی دیگه از علامت های این بیماری بزرگ تر شدن کره چشم وبه تدریج به سمت جلوی حدقه رانده شدن است که در صورت تشدید این موضوع موجب کوری میشه آیا اگر کسی فقط این علامت رو بروز بده پر کاری تیروئید داره
ممنون میشم جواب بدین

پاسخ دهید
باران

سلام .کسی دچار هیپوتیروئیدیسم هست اما تمام نشانه های هیپرتیروئیدیسم رو داره .جزو کدوم دسته محسوب میشه؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به باران

سلام
باید برای تشخیص قطعی آزمایش داده بشه.

پاسخ دهید
محمد

جالب بود با سپاس فراوان

پاسخ دهید
ناشناس

سلام تيروييدمن پرکاره 16ماهه متى مازول مصرف مى کنم ولى بهبودنداشتم وغده اى به اندازه گردو سمت چپ پايين گردن به موازات گوش چپ رشدسريعى داشته به راحتى قابل لمسه وسفت مى باشد نگرانم سرطانى باشه لطفن راه نماى کنيدباتشکر.

پاسخ دهید
reza

سلام چرا ديگه آپديت نميكنين؟خيلي مطالب جالبي ميذاشتين چي شده ما منتطريم
من يكي كه هر شبم نشه يك شب در ميون به وبتون سر ميزنم و مطالبشو ميخونم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به reza

سلام
در حال بررسی اقدامات لازم برای تغییر کاربری سایت هستیم تا مطالب به صورت بهتر و مفیدتری در اختیار کاربران گذاشته بشوند. انشالله همزمان با پنجمین سال فعالیت سایت، بخشهای جدیدی اضافه خواهند شد و شاهد تغییراتی خواهید بود.
دلیل عدم بروزرسانی سایت، تغییر در زیر ساخت بخشهایی از سایت است ولی بزودی با مطالب جدید در خدمت شما دوستان هستیم. بزودی اطلاعیه های مربوطه برای دریافت نظرات کاربران در سایت قرار داده خواهند شد.
پیروز و سربلند باشید.

پاسخ دهید
زهرا

چرا جواب نمیدین؟؟؟؟
من منتظر جوابتون هستم دکتر

پاسخ دهید
علی

با سلام سایت خیلی عالی دارید واقعا بدرد همه میخوره
ممنون میشم به سایت ما هم سر بزنید

با تشکر

پاسخ دهید
زهرا

سلام خسته نباشید.من از 7سالگی کم کاری تیرویید داشتم تا دوران راهنماییم تحت نظر دکتر بودم ولی بعد دکتر بهم قرص لووتیروکسین داد که مصرف کنم وگفتن لازم نیست تحت نظر باشم …الان25سالمه وچند بار آزمایش خون دادم گفتن مشکل تیرویید ندارم.
آیا لازمه همون قرصو بخورم ؟؟؟؟؟؟؟؟
و اینکه به پرکاری تیرویید مبتلا بشم امکانش هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایا با ازمایش خون نتایج رو نشون میده یا از یه راه دیگه چک کنم؟؟؟؟؟؟
ممنون منتظر جوابتون هستم
تورو خدا جواب بدین

پاسخ دهید
mahdi

در پاسخ به زهرا

سلام نباید مصرف کنی دارو ها تو بیشتر مصرف کنی ضرره

پاسخ دهید
عبداالله

در پاسخ به mahdi

من بیماری پرکاری تیرویید دارم همچنان مشکلات ناشی شدید چشمی ناشی از این بیماری وقتی سیگار یا قلیان میکشم بیماری چشم هایم تشدید میشود

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین