خانه » پزشکی و سلامت » بهداشت روان » برای شادتر بودن در زندگی این ۶ نکته را رعایت کنید

برای شادتر بودن در زندگی این ۶ نکته را رعایت کنید

داشتن زندگی شاد و شادتر زندگی کردن

داشتن زندگی شاد و امید به زندگی از جمله مسائل مهم در زندگی فردی و اجتماعی هر انسانی است. زنده بودن و ادامه دادن به زندگی بدون داشتن امید، بسیار سخت خواهد بود و یکی از مسائلی که باعث افزایش سطح امید به زندگی در جامعه می‌شود، داشتن زندگی شاد در افراد آن جامعه است و در واقع بین امید به زندگی و شادی زندگی، رابطه‌ای دو جانبه برقرار است به این معنی که افراد شادتر، امید به زندگی بیشتری نیز دارند.

داشتن زندگی شاد و شاد زیستن، جزو #مهارتهای زندگی است که هر فردی نیاز دارد آن را فرا بگیرد تا هرگاه در موقعیت‌های سخت زندگی (نظیر شرایط اضطراب، خستگی و افسردگی) قرار گرفت بتواند از این مهارت برای بازیابی انرژی، روحیه و انگیزه‌ی خود استفاده کند.

در ادامه ۶ نکته که رعایت کردن و انجام دادن آن‌ها می‌تواند به داشتن زندگی شاد کمک کند را بیان خواهیم کرد.

شادی و نشاط در زندگی

راه های ساده برای داشتن زندگی شاد

شکرگزار باشید

انسان‌های شاد الزاما افراد باهوش و یا پولدار جامعه نیستند، بلکه خصوصیت اصلی آنها این است که اکثرا نسبت به دارایی‌ها و حوادث پیرامونشان شکرگزار هستند.

ورزش کنید

برای داشتن زندگی شاد نیازی نیست هر روز به اندازه‌ی دو ماراتن بدوید تا از مزایای ورزش کردن بهره مند شوید. حتی انجام #تمرینات ورزشی برای چند دقیقه و فعالیت بدنی (نظیر رقصیدن) مختصر، مواد شیمیایی بخصوصی را در مغز آزاد می‌کند که به شما احساس شادی و خرسندی خواهد داد.

تغذیه سالم داشته باشید

گرچه چیزی به عنوان “رژیم غذایی شادی بخش” وجود ندارد ولی مصرف غذاهای سالم و سبزیجات تازه باعث می‌شود فرد روحیه‌ی بهتری داشته باشد. افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند، شادتر زندگی می‌کنند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند.

ابراز احساسات کنید

لمس کردن و در آغوش کشیدن دیگران هورمون “احساس خوب” را به طور طبیعی در بدن آزاد می‌کند و باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به زندگی و محیط پیرامون خود داشته باشید. همچنین معاشقه و رابطه‌ی جنسیِ همراه با عشق در زوجین از جمله مواردی است که باعث افزایش #سلامت جنسی و سلامت روحی می‌شود.

به دیگران کمک کنید

کمک کردن به دیگران و مشارکت در امور خیریه حتی برای مدت زمانی کوتاه (مثلا ۲ ساعت در هفته) باعث افزایش احساس شادی و مفید بودن می‌شود. به همین دلیل است که افرادی که روحیه‌ی کمک به هم نوع دارند عمدتا زندگی شادتری هم دارند.

موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی سالم می‌تواند باعث تقویت روحیه‌ی فرد شود و در نتیجه بیشتر احساس شادی خواهید کرد. البته انتخاب موسیقی باید هوشمندانه انجام شود. همانگونه که موسیقی خوب می‌تواند روحیه بخش باشد، موسیقی نامناسب هم می‌تواند باعث تخریب روحیه و افزایش افسردگی شود.

به بالای صفحه بردن