خانه » پزشکی و سلامت » تغذیه » منابع غذایی پرانرژی

منابع غذایی پرانرژی

الف) كربوهیدرات ها

شامل مواد نشاسته ای؛ غلات، حبوبات و سیب زمینی هستند كه غلات دربرگیرنده برنج، ذرت، گندم، جو و انواع آرد، رشته و ماكارونی هستند و حبوبات شامل نخود، لوبیا، عدس، ماش، باقلا، لپه و سویا هستند هم چنین مواد قندی عبارتند از: قند و شكر و تمام مواد كه در تهیه آن ها از قند و شكر استفاده شده باشد و همچنین عسل، شیره انگور، میوه های شیرین و میوه های خشك شیرین.
● مواد پروتئینی
كمبود پروتئین در برنامه غذایی روزانه موجب بروز عوارض فراوانی در انسان می شود كه در این جا فقط به عوارض عصبی ناشی از این كمبودها اشاره می شود كه از این قرارند: خستگی، بی حالی و سستی، به خصوص در كودكان كه عوارض عصبی جدی تری از قبیل خستگی زودرس، كم تحركی، بیزاری از افراد ناشناخته، قیافه ای بی حالت و اندوهگین بی توجهی به محیط را ایجاد می كند.
مواد غذایی غنی از پروتئین عبارتند از:
الف) پروتئین های حیوانی (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات)
ب)پروتئین های گیاهی (حبوبات، غلات و مغزها مانند پسته، بادام و فندق و گردو، تخمه و سایر انواع مغزها.
● مواد معدنی
مواد معدنی نیزدر سلامت و فعالیت دستگاه عصبی موثرند، موادی كه در این ارتباط نقش مهمی دارند عبارتند از:
الف) ید: ید یك ماده معدنی است كه در تكامل دستگاه عصبی موثر است و چنانچه مادر دوران بارداری دچار كمبود ید شدید باشد و این كمبود جبران نشود نوزاد با عقب افتادگی ذهنی به دنیا خواهد آمد و این عارضه تا آخر عمر گریبان گیر او خواهد بود. چنانچه كودك در ماه های اولیه زندگی نیز دچار كمبود شدید ید باشد عقب افتادگی ذهنی ایجاد خواهد شد ولی عوارض آن ضعیف تر از حالت قبل است.
▪ منابع غذایی ید:
ید در خاك مزروعی وجود دارد و همراه محصولات گیاهی و نیز محصولات لبنی و تخم مرغ به بدن انسان می رسد. در مناطق كوهستانی خاك مزروعی دارای مقدار كافی ید نیست و در نتیجه محصولات خوراكی نیز حاوی مقدار لازم ید برای تامین احتیاجات انسان نمی باشد. در چنین مناطقی از طریق مصرف نمك ید دار، مقدار كافی ید برای تامین احتیاجات تغذیه را دریافت كره و از بروز گواتر پیشگیری می كند.
ب) منیزیم
ماده دیگری كه در سلامت دستگاه عصبی موثر است منیزیم می باشد كه كمبود آن عوارض عصبی از او بیل تحریك پذیری و آشفتگی روانی ایجاد می كند.
▪ منابع غذایی
منابع غذایی منیزیم عبارتند از: مغزها-غلات با سبوس و سبزی های سبز تیره
ج) آهن
كمبود آهن موجب كم خونی می شود و در این عارضه به علت آن كه خون به مقدار كافی و لازم به سلول ها از جمله سلول های عصبی نمی رسد عوارضی از قبیل خستگی، بی حالی، ضعف، كاهش قدرت یادگیری، ضعف حافظه به خصوص در كودكان ایجاد می كند.
▪ منابع غذایی
الف) منابع حیوانی: مانند جگر، كلیه، گوشت قرمز، مرغ، ماهی
ب) منابع گیاهی: مانند مغزها، حبوبات و سبزی ها
منابع گیاهی آهن از نظر جذب دارای مشكل هستند و در دستگاه گوارش انسان به خوبی جذب نمی شوند. چنانچه به هنگام مصرف منابع گیاهی آهن، از آب لیموترش تازه یا هر منبع دیگر ویتامین C استفاده شود جذب آهن را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

برگرفته از روزنامه جوان

به بالای صفحه بردن