عصرعلم

Search
Close this search box.

غیر ورزشکاران چگونه می‌توانند پودر پروتئین وی را مصرف کنند؟

نحوه استفاده پودر پروتئین وی در افراد غیرورزشکار

اینکه شما چه نوع سبک زندگی دارید و یا تیپ بدنی شما چیست مهم است بدانید برای عملکرد بهتر بدن خود باید از پودر پروتئین وی استفاده کنید. البته این اشتباه را نکنید که اهمیت بالای پروتئین را اینگونه ترجمه کنید که روزانه خود را مقید به دریافت نوشیدنی پروتئینی کنید، بلکه مفهوم درست این عبارت در این خلاصه می‌شود که نیاز اکثر مردم به پروتئین از طریق یک رژیم غذایی مناسب بر طرف می‌‌شود. ما گاهی برای تأمین میزان پروتئین موردنیاز خود به نوشیدن پروتئین وی نیاز داریم. 

مطالب زیادی در خصوص اهمیت مصرف پروتئین در ورزشکاران وجود دارد اما کمتر به آن طرف موضوع پرداخته شده است. داریم در مورد مصرف پروتئین توسط غیرورزشکاران حرف می‌زنیم؛ از همین‌رو سؤالات بسیاری در زمینه نحوه مصرف پودر پروتئین وی برای غیر ورزشکاران مطرح می‌شود.

سؤال‌هایی از قبیل:

میزان مصرف پروتئین وی برای غیر ورزشکاران چه‌قدر است؟ آیا مصرف پروتئین وی بدون ورزش خطرناک است؟

در این مقاله به سؤال‌هایی پیرامون نحوه مصرف پودر پروتئین وی برای غیر ورزشکاران پاسخ داده‌ایم.

مصرف پروتئین وی برای غیر ورزشکاران یک راه مؤثر برای افزایش مصرف پروتئین در این مواقع است. باید قبول کنیم در یک روز شلوغ کاری، درست‌کردن یک اسموتی پروتئینی راحت‌تر از درست‌کردن استیک گوشت و قارچ است!

به طور کلی افراد می‌توانند از پروتئین وی برای افزایش حجم و انرژی بدن از آن استفاده کنند. جالب است بدانید که زنان هم می‌توانند از این مکمل استفاده کنند اما قبل از هر چیزی باید مزایا و معایب پروتئین وی برای زنان را بدانید!

پروتئین وی و عملکرد آن روی بدن!

از اصلی‌ترین عناصر سازنده‌ی بدن پروتئین‌ها هستند. از پروتئین‌ها برای ساختن مواردی چون اندام‌های بدن، تاندون‌ها، هورمون، آنزیم، انتقال‌دهنده‌های عصبی، پوست و مولکول‌های مختلف استفاده می‌شود. از طرفی پروتئین‌ها در ساخت عناصر انقباضی عضلات نقش دارند. یکی از انواع پروتئین‌ها که از قضا نقش خوبی در ساخت عضلات دارند پروتئین وی نام دارد.

مطمئنا همه اسم پروتئین وی را شنیده اید، یکی از دلایل این محبوبیت تولید محتوای فراوانی است که برای این مکمل انجام شده و در سطح اینترنت پر از اطلاعات در این باره است. همین سبب شده بسیاری از افراد  بدون توجه به منبع تولید، این پروتئین را مصرف می‌کنند و حتی با تصورات اشتباه و دور از واقعی به مصرف پروتئین وی روی می‌آورند. این تصورات گاه در راستای انتظارات بی‌جا از یک مکمل پروتئینی مطرح می‌شود و گاه در راستای تخریب این مکمل مهم. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها بدون اطلاع درباره پروتئین وی اظهار و نظر کرده و خوردن این مکمل را خطرناک جلوه می‌دهند. درحالی‌که پروتئین وی به لحاظ ساختار و عملکرد با دیگر پروتئین‌های خوراکی تفاوتی ندارد. شیر از دو نوع پروتئین کازئین و وی تشکیل شده است. پروتئین وی را طی فرایندی از کازئین جدا کرده و به‌عنوان مکمل مصرف می‌کنند. پروتئین وی ۹ آمینواسید ضروری بدن را دارد و از این نظر یک پروتئین کامل در نظر گرفته می‌شود. کاهش وزن و عضله‌سازی در ورزشکاران از دلایل عمده مصرف مکمل پروتئین وی است، اما تمام مزایای این پروتئین در این دو عملکرد خلاصه نمی‌شود!

نحوه استفاده پودر پروتئین وی برای باشگاه بدنسازی

غیر ورزشکاران در مصرف مکمل پروتئین وی به این موارد دقت کنند!

درست است که پروتئین وی، کلی برای افراد مفید است اما باید به این نکته توجه کنید که ممکن است در صورت زیاده روی در مصرف این محصول همانقدر درواقع همان اندازه که انسان در طول نیاز به مصرف میزان مشخصی از پروتئین دارد، از سویی مصرف بی‌رویه پروتئین سلامت او را تهدید می‌کند. به‌عنوان‌مثال، مصرف کنترل نشده میزان پروتئین ریسک بیماری‌های کلیوی، ایجاد سنگ کلیه و فشار بر کبد را در افراد مصرف‌کننده افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، پزشکان به افرادی که دچار سوءتغذیه هستند یا با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌‌‌‌‌‌کنند، یک رژیم غذایی مملو از منابع پروتئینی تجویز می‌کنند. بخشی از این نیاز پروتئینی با نوشیدن شیک پروتئین وی برطرف می‌شود، اما افراد نباید منبع تأمین پروتئین بدن خود را به مصرف پروتئین وی محدود کنند. در این شرایط، بدن به همان اندازه به کربوهیدرات و چربی برای بهبود عملکرد خود نیاز دارد.

در این رابطه بخوانید:

مصرف پودر خوراکی پروتئین وی چیزی نیست که بدن در مواجه با آن احساس خطر کند. برخورد بدن با این پروتئین مشابه برخورد با پروتئین‌های دیگر است و چیزی که برای همه افراد خطر دارد، مصرف بیشتر یا کمتر پروتئین بر اساس میزان نیاز روزانه بدن است. اینگونه بگوییم که استفاده از منابع پروتئینی متفاوت به دیگر نیاز‌های بدن انسان پاسخ می‌دهد؛ بنابراین مصرف پودر پروتئین وی برای غیر ورزشکاران بی‌خطر بوده  و این مسئله کاملاً بستگی به رژیم غذایی فرد دارد.

مکمل پروتئین وی برای افراد زنان ورزشکار و غیرورزشکار

کسانی که ورزش نمی‌کنند چگونه می توانند از پودر پروتئین وی استفاده کنند؟

نحوه مصرف پودر پروتئین وی برای غیر ورزشکاران از جمله زنان قواعدی دارد که مهم است آن‌ها را بدانیم. با هر هدفی اعم از افزایش یا کاهش پروتئین که به سراغ پودر پروتئینی خوراکی می‌روید، مدنظر داشته باشید که در میزان مصرف پروتئین مجاز به زیاده‌روی نیستید. نیاز روزانه پروتئینی یک فرد معمولی ارتباط مستقیمی با وزن بدن او دارد. بدن شما به میزان مشخصی پروتئین در طول روز نیاز دارد و بیشتر از آن به بدن آسیب‌های جدی وارد خواهد کرد. ما در افراد ورزشکار شاخص‌های میزان فعالیت، وزن بدن و اهدافی که دنبال می‌کند را برای تعیین نحوه مصرف پروتئین وی در نظر می‌گیریم، اما در افراد غیر ورزشکار میزان فعالیت فاکتور مناسبی نیست. وزن بدن یک فرد غیر ورزشکار تعیین‌کننده میزان پروتئین مصرفی او در طول روز است. 

شما اگر با مصرف مکمل پروتئین وی بیش از نیاز روزانه خود کالری دریافت کنید، افزایش وزن را تجربه خواهید کرد و عکس این قضیه نیز درست است. خوب است بدانید هر کیلوگرم از وزن بدن فرد نیاز پروتئینی او را مشخص می‌کند و نقصان کالری همیشه تعیین‌کننده جهت افزایش وزن یا کاهش وزن در افراد است.  یک فرد غیر ورزشکار با وزن ۷۰ کیلوگرم به طور میانگین به ۸۰ تا ۹۰ گرم پروتئین نیاز در طول روز دارد. مصرف پروتئین وی یک راه آسان برای دریافت مقادیر کافی پروتئین است. یک پروتئین وی مرغوب فقط در یک وعده به بدن شما حدود ۲۵ گرم پروتئین می‌رساند! 

دلایل مهم خرید پروتئین وی از داروخانه ها و مراکز معتبر!

همانطور که می‌دانید رقابت در فروش مکمل های ورزشی باعث می‌شود، که مکمل های تقلبی به وفور در بازار پیدا شود. سودجویان سعی می‌کنند با استفاده از بسته‌بندی‌های به‌ظاهر معتبر و قیمتی پایین‌تر از انواع مکمل‌های اصلی، افراد را به خرید محصولات تقلبی خود ترغیب کنند. شناخت مکمل پروتئین وی اصل از انواع تقلبی آن کار آسانی نیست و اگر در انتخاب خود دقت کافی نداشته باشید، نه‌تنها پول خود را از دست داده‌اید، بلکه ماده مضری را به‌جای پروتئین وی وارد بدن خود کرده‌اید. به دلیل نظارتی که بر داروخانه‌ها وجود دارد، این مراکز برای خرید پروتئین وی معتبر هستند. 

شفاف‌سازی

محتوای این پست و برخی از لینک‌های موجود در آن آگهی تبلیغاتی است و تحت سیاست‌های تبلیغاتی سایت عصرعلم در سایت منتشر شده است.

مطالب پیشنهادی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *