خانه » پزشکی و سلامت » تناسب اندام » ۶ دلیلی که رژیم غذایی کاهش وزن شما اثر نمی‌گذارد

۶ دلیلی که رژیم غذایی کاهش وزن شما اثر نمی‌گذارد

رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری - اشتباهات رایج

آیا شما درحال استفاده از برنامه‌ی رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری هستید ولی وزن کم نمی‌کنید؟ به احتمال زیاد شما گرفتار برخی اشکالات رایج در رژیم‌های غذایی کاهش وزن هستید. کارشناسان می‌گویند واقعیت این است که حتی وقتی شما رژیم می‌گیرید، شاید کالری بیشتری را نسبت به آن‌چه فکر می‌کنید می‌خورید. گاهی بین آن‌چه که ما می‌دانیم باید برای کاهش وزن و لاغر شدن انجام دهیم و آن‌چه که واقعاً در هنگام تلاش برای رژیم انجام می‌دهیم ارتباطی وجود ندارد.

برای شروع، فکر کردن در مورد رژیم گرفتن را متوقف کنید، در عوض روی ترک عادت‌های بد روزانه‌ای تمرکز کنید که باعث افزایش وزن می‌شوند. شاید ندانید که کالری‌ها با چه سرعتی می‌توانند افزایش پیدا کنند. به عنوان مثال یک قاشق غذاخوری برنج اضافه در طول شش ماه می‌تواند ۱۰۰-۷۵ کالری به شما اضافه کند، یک قاشق غذاخوری اضافه‌ی کره می‌تواند ۱۰۲ کالری اضافه کند و ۱ اونس ( ۲۸,۳۵ گرم) چیپس هنگام ناهار همراه با ساندویچ ۱۶۲ کالری اضافه به همراه دارد.

غذا خوردن هنگام آشپزی، آغاز هر روز با یک قهوه پرکالری، تمام کردن بشقاب غذای بچه‌ها هنگام شام و … فقط برخی از عادت‌های بدی هستند که تلاش برای کم کردن وزن را از بیهوده می‌کنند.

در این رابطه بخوانید:کاهش وزن تا ۵۰ کیلوگرم و رسیدن به اندام دلخواه بدون نیاز به دارو

البته به همان سرعتی که کالری‌ها می‌توانند افزایش پیدا کنند، می‌توانند کم هم بشوند. آگاه شدن از اشتباهاتی که باعث می‌شوند کالری‌ها مخفیانه وارد برنامه‌ی رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری شما شوند می‌توانند برای کاهش وزن واقعی شما بسیار کمک کننده باشد.

لیست ما را که اشتباه‌های رایج مردم در هنگام رژیم گرفتن نام دارد بررسی کنید و ببینید که آیا هیچ کدام از آن‌ها برای شما آشنا به نظر نمی‌آید؟

اشتباهات رایج در رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری

مسابقه برای تمام کردن

جایزه‌ای بر تمام کردن غذای شما در زمان معینی وجود ندارد، مگر این‌که شما، در مسابقه‌ی هات داگ خوردن شرکت کرده باشد. برنامه‌ی روزانه‌ی شلوغ و پر کار، ما را به سویی برده است که برای سازگار شدن آن به سراغ عادت ناسالم سریع غذا خوردن برویم.

تارا گیدس، سخنران انجمن رژِیم آمریکا می‌گوید: «ما باید بیشتر خوردن آرام اروپایی را انتخاب کنیم، با این روش ما می‌توانیم از غذا خوردن لذت ببریم، مزه‌ی هر گازی که می‌زنیم را بچشیم و نشان سیر شدن را قبل از زیاد غذا خوردن دریافت کینم».

رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری - اشتباهات رایج

صرف نظرکردن از وعده‌های غذایی

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی‌که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر از افرادی‌که صبحانه بخورند وزن دارند. درک غلطی در این مورد وجود دارد که صرف نظر کردن از صبحانه یا هر وعده‌ی غذایی باعث می‌شود کمتر کالری جذب کنیم، ولی واقعیت این است که بیشتر مردمی که کمتر از ۳ وعده غذا در روز می‌خورند، در انتهای روز با خوردن کالری بیشتری روز را تمام می‌کنند. برای خوردن ۳ وعده غذا در روز تلاش کنید. همیشه روزتان را با یک صبحانه سالم شروع کنید ولی مراقب باشید که عاقلانه انتخاب کنید.

دکتر جوآن لیچن مشاور تغذیه و نویسنده‌ی داینینگ لین می‌گوید: «حتی یک کیک کوچک می‌تواند ۴۰۰ کالری و ۵ گرم چربی داشته باشد».
یک صبحانه سالم می‌تواند پروتئین و فیبر داشته باشد. یک تخم مرغ یک تکه نان تست گندم و نصف گریب فروت فقط ۲۵۰ کالری دارد و شما را تا شب سیر نگه می‌دارد. به رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری خود باید توجه کنید.

استفاده از کالری مایع بیش از اندازه

کالری‌های مایع مانند قهوه با خامه، آب‌میوه‌ها، چایی و سودا واقعاً می‌تواند وزن را زیاد کنند. یک تحقیق نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تقریباً۲۱۰۰۰۰ کالری‌های خود را از آشامیدنی‌ها می‌گیرند.

گیدس می‌گوید: «وقتی شما نوشیدنی‌‌هایی با کالری زیاد می‌نوشید نمی‌توانید با غذا خوردن کمتر، آن را جبران کنید، زیرا بیشتر نوشیدنی‌ها تشنگی را برطرف می‌کنند ولی گرسنگی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند».

برای کنترل رژیم غذایی کاهش وزن به جای نوشیدنی‌های پرکالری، آب، شیر بی‌چربی، آب سبزیجات و اندکی آب میوه‌های۱۰۰ درصد خالص بنوشید. سعی کنید گزینه‌های سبک‌تر و ملایم‌تری را نوشیدن انتخاب کنید.

استفاده از ظرف‌‌های بسیار بزرگ

لیچن می‌گوید: «ما در رستوران‌ها به ظرف‌‌های بزرگ عادت کرده‌ایم، پس وقتی در خانه هستیم هم همین مقدار سرو می‌کنیم و فکر می‌کنیم که این مقدار نرمال است».

کارشناس‌ها بعضی ترفندها را برای کمتر کردن دانگ‌ها توصیه می‌کنند:

  • کمی از غذای خود را در بشقاب بگذارید بماند.
  • از بشقاب‌ها و کاسه‌های کوچک‌تر استفاده کنید.
  • بعضی اوقات، ظرف‌‌های خود را با وسایل اندازه‌گیری، اندازه بگیرید.

اشتباهات رایج رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری - ظرف خیلی بزرگ

انتخاب غذاهای اضافه

هم‌چنین علاوه بر زیاد بودن ظرف‌‌های غذا، ما دوست داریم سالادهای رژیمی و غذا‌های مورد علاقه‌مان با لایه‌ای از چربی زیاد مانند سس، پنیر و چیزهای دیگر تمام کنیم. لیچن یادآوری می‌کند که فست فودها، جوجه‌‌های سرخ شده و سالادها، همیشه بهتر از همبرگر نیستند. در حقیقت این به اندازه‌ی غذایتان بستگی دارد.

در این رابطه بخوانید:چه ساعتی از روز میوه بخوریم تا لاغر شویم؟

بدون فکر غذا خوردن

«فراموشی خوردن» این در حقیقت بردن دست به طرف دهان است بدون این‌که متوجه آن باشید این اتفاق معمولاً در مقابل تلویزیون و یا هنگام مطالعه کتاب در حالت‌ها و ساعت‌های خوشحالی و وقتی که شما باقی مانده‌ی غذای بچه‌ها را می‌خورید، اتفاق می‌افتد.

گید من می‌گوید: «برای کنترل رژیم غذایی کاهش وزن در برابر وسوسه‌ی غذا خوردن ایستادگی کنید، به جای فکر کردن به غذای هدر شده به اندازه کمرتان فکر کنید.»

کالری‌های موجود در ظرف‌هایِ کوچکِ میان وعده‌های مورد علاقه‌تان را بررسی کنید و ببینید که وقتی این میان وعده‌ها چند برابر می‌شوند مصرف کالری با چه سرعتی افزایش پیدا کند.

  • پیراشکی با مغز وانیلی، ۱۵۰ کالری
  • ۱۲ بادام زمینی، ۱۲۵ کالری
  • ۳۰گرم سیب‌زمینی خلالی سرخ کرده، ۸۸ کالری
  • ۱,۵ کیک صبحانه ، ۱۰۰ کالری
  • ۳ عدد شیرینی، ۱۶۰ کالری
  • ۱۵ چیپس ترتسلا، ۱۴۲ کالری
  • ۲۰ چیپس سیب زمینی، ۱۶۲ کالری
در این رابطه بخوانید:۱۰ نکته‌ی طلایی دیگر برای کمک به کاهش وزن

حالا سوال این است، شما چگونه می‌توانید عادت بی‌فکر غذا خوردن را کنار بگذارید؟

گیدس می‌گوید: «در ابتدا سعی کنید عادت این که همیشه در حال نشستن و استراحت چیزی بخورید را کنار بگذارید». یک فنجان چایی، یک لیوان آب و یا یک آدامس بدون شکر را امتحان کنید. اگر یک میان وعده می‌خواهید، آن را بیرون کیف‌تان به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید.

به بالای صفحه بردن