کدام گیاهان دارویی برای کوچک کردن سینه‌ها مفید هستند؟

[ آخرین بازنگری ۴ دی ۱۳۹۱ ] [ نسخه چاپی ]

یکی از مسائلی که در تمام دختران و خانم ها اهمیت دارد و از علل نگرانی است اندازه ی سینه ها است. آن دسته که دارای سایز کوچک هستند به دنبال روشهایی برای بزرگ کردن سینه ها میباشند. دختران و زنانی هم که دارای سینه های بزرگ هستند و از دردسرها و مشکلات آن آگاهی دارند، به دنبال روشهایی برای کوچک کردن سایز سینه هستند. اگر بخواهیم برخی از مهمترین این مشکلات را بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درد شانه و دوش
 • درد ناحیه گردن و گرفتن زیاد عضلات گردنی
 • سر درد
 • درد در ناحیه لگن و پاها
 • قوز و مشکلات مربوط به کمر

علاوه بر موارد بالا که بیشتر عوارض جسمانی حاصل از بزرگ بودن بیش از حد سینه هاست، سایر مشکلات شامل عدم تناسب لباس و مشکلاتی از این قبیل را هم میشود درنظر گرفت. حال که با بعضی از مشکلات و معضلات داشتن پستان های بزرگ آشنا شدید بهتر است بدانید تنها راه کوچک کردن آنها جراحی نیست، روش های دیگری هم وجود داره که در منزل میتوانید انجام بدهید و نتیجه آنها کاهش سایز خواهد بود. در این مطلب قصد داریم روش استفاده از گیاهان دارویی را مورد بررسی قرار دهیم و در قسمت های بعد به بررسی سایر روشها خواهیم پرداخت.

* توجه داشته باشید که معرفی این گیاهان به منزله ی تجویز خود سرانه ی آنها نمی باشد و باید حتما قبل از مصرف آنها با پزشک و یا متخصص علوم گیاهان دارویی مشورت کنید.

گیاهان دارویی مؤثر بر کوچک کردن سینه ها

گیاهان دارویی برای تعادل هورمونی و کوچک کردن سینه ها

بسیاری از گیاهان وجود دارند که به صورت طبیعی میتوانند تعادل هورمونی را در بدن شما برقرار کنند. از مشکلات عدم تعادل هورمونی در بدن، بالا بودن هورمون استروژن است که یکی از عوامل بزرگ کننده ی پستان میباشد. در زیر نام برخی از این گیاهان به همراه خواص آنها را ذکر میکنیم:

گیاه گل مار یا زراوند سیاه (‌Black Coghosh)

این گیاه که با نام Black Snakeroot نیز شناخته میشود توسط بومیان آمریکا برای اولین بار شناسایی و مورد استفاده قرار گرفت. گیاه گل مار که امروزه در طب گسترش وسیعی دارد در درمان بیماریهای کلیوی، گلو درد و درمان افسردگی بکار گرفته می شود. علاوه بر موارد ذکر شده از گیاه گل مار در درمان روماتیسم و بیماری های عصبی نیز استفاده میشود.

امروزه کاربرد وسیع و اصلی این گیاه در بیماری ها و مشکلات زنان است و به عنوان مکمل غذایی مطرح می باشد و در کاهش دردهای قاعدگی و عوارض یائسگی مصرف میشود. مطالعات اخیر نشان دهنده بی خطر بودن مصرف این گیاه می باشد ولی مطالعات بیشتری برای صحت این ادعا ضروری به نظر میرسد.

عوارض جانبی استفاده از گیاه گل مار شامل اسهال، استفراغ، سرگیجه، گیجی، تعرق زیاد و کاهش فشار خون است که ممکن است در برخی افراد مشاهده شود.

* نام (های) دیگر گیاه : کوهاش سیاه

* طریقه مصرف: دم ‌کرده ‌ها را باید با یک قاشق چای ‌خوری از گیاه دارویی به ازای هر فنجان آب تهیه کرد. برای این کار می‌ باید برگ‌ ها و گل ‌ها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و ریشه ‌ها را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب خیساند و روزانه ۲ تا ۴ فنجان از این خیسانده را در زمان دلخواه نوشید.

سیب زمینی شیرین وحشی (wild yam)

این گیاه با نام سیب زمینی هندی وحشی هم شناخته میشود. اعتقاد بر این است که این گیاه برای بهبود عملکرد کبد و سیستم اندوکرین بسیار مفید است. از دیگر خواص سیب زمینی شیرین وحشی تنظیم سیستم جنسی زنان است که در دوره های قاعدگی و یائسگی مفید می باشد. همچنین میتوان به خاصیت درمان نازایی و عقیمی نیز اشاره کرد.

سیب زمینی وحشی

سیب زمینی شیرین وحشی

گیاه سیب زمینی هندی وحشی با اثر بر روی هورمون های جنسی نظیر استروژن و پروژسترون باعث تعدیل هورمونی در بدن شده و میتواند به کوچک کردن سینه ها کمک کند. ساپونین موجود در این گیاه با متابولیسم لیپیدها باعث کاهش بافت چربی شده و جذب کلسترول از روده را نیز کاهش میدهد. مصرف بیش از اندازه این گیاه می تواند منجر به کاهش سطح کلسترول در بدن شود.

در خصوص عوارض جانبی این گیاه مطالعات کافی انجام نشده است و توصیه میشود زنان باردار و شیرده زیر نظر پزشک متخصص از این گیاه استفاده کنند.

گیاه خارشیر (Milk Thistle)

* نامهای دیگر گیاه: کنگر فرنگی وحشی (گیاه از خانواده مینا می باشد)

برای قرن ها است که از عصاره گیاه خارشیر برای تنظیم فعالیت کبد استفاده میشود و مفید بودن آن برای درمان سیروز کبدی و هپاتیت مزمن شناخته شده است.

در کنار خواص این گیاه برای بهبود فعالیت کبد، فواید دیگری نیز در این گیاه مشاهده شده است که به شرح زیر می باشد:

 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کاهش مقاومت انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲
 • کاهش رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان، سرطان رحم و سرطان پروستات

این گیاه به شکل خوراکی و به عنوان غذا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. ریشه گیاه به صورت خام و یا آب پز، نیمه آب پز و سرخ شده از قرن ۱۶ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از سایر بخشهای گیاه مانند برگ ها نیز میتوان استفاده کرد و جایگزین بسیار خوبی برای اسفناج در سالاد است.

Chasteberry

گیاه پنج انگشت یا درخت پاکدامن (Chasteberry)

گیاه پنج انگشت یا درخت پاکدامن (Chasteberry)

این گیاه با نام های مختلفی از جمله فلفل راهبان نیز شناخته میشود و به طور طبیعی در نواحی مدیترانه ای رشد میکند. مکانیسم اثر گیاه به طور کامل شناخته شده نیست ولی مطالعات نشان دهنده این موضوع هستند که این گیاه اثرات دوپامینرژیکی داشته و بر ترشح پرولاکتین تاثیر میگذارد (از طریق ممانعت فعالیت گیرنده های دوپامین ۲ و رقابت در باند شدن آنها باعث افزایش میزان آزاد سازی پرولاکتین میشود) و کاهش میزان پرولاکتین با تاثیر بر هورمون محرک فولیکولی (FSH) باعث کاهش مقادیر هورمونهای جنسی استروژن در زنان و تستوسترون در مردان میشود.

همچنین در سرکوب تمایلات جنسی مفید است و به همین دلیل در گذشته توسط راهبان برای کاهش میل جنسی مورد استفاده قرار میگرفته است.

این گیاه در افریقا نیز یک گیاه سنتی محسوب میشود و در بهبود تغذیه مؤثر است و به صورت شربت، اکسیر و یا به صورت خام مصرف میشود ولی محبوب ترین نوع مصرف آن به صورت ناشتا به صورت عصاره مایع است.

مصارف پزشکی این گیاه شامل درمان سندروم استرس پیش قاعدگی (PMS) و کاهش درد پستان است. در حال حاضر از عصاره این گیاه برای کاهش اندازه های پستان و کاهش مشکلات مسائل زنان استفاده می شود.

* نام های دیگر گیاه : عفیفه، دل آشوب، تخم پنج انگشت، فلفل بَرّی (در شیراز). این گیاه در اطراف استان قم، روستای طَغَرود، کشت میشود.

مصرف این گیاه در زنان باردار و شیرده به دلیل ایجاد اختلال هورمونی ممنوع میباشد.

مطلب پیشنهادی

» درمان شلی و افتادگی پستان ها و فرم دهی به سینه بدون جراحی

توجه : این مطلب تنها برای افزایش اطلاعات شما تهیه شده است لذا توصیه میکنیم قبل از استفاده از گیاهان ذکر شده با پزشک مشورت نمایید.

برای تهیه این مطلب از منابع زیر استفاده شده است :

گردآوری و ترجمه : عصرعلم.کام

منابع و مآخذ :

 • Natural Breast Reduction: Reduce Breast Size Naturally
 • Dr Donnica.com: Alternatives to Surgery for Reducing Breasts
 • International Institute of Holistic Healing: Balancing Female Hormones
 • David J. Mabberley. 2008. Mabberley’s Plant-Book third edition (2008). Cambridge University Press: UK.
 • United States Department of Agriculture.
 • Treatment of hot flushes in breast and prostate cancer Adelson K.B., Loprinzi C.L., Hershman D.L. Expert Opinion on Pharmacotherapy 2005 6:7 (1095-1106)

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

نحوه ی صحیح اندازه گیری سایز سینه بند چگونه است؟
بزرگ کردن سینه ها به شیوه‌ی طبیعی
بزرگ کردن سایز سینه بدون عمل جراحی
فرم‌دهی و سفت کردن سینه‌ها بعد از زایمان بدون جراحی
راهنمای انتخاب بهترین و مناسب ترین سینه بند برای بانوان
پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه ها چه مزایا و معایبی دارد ؟

گفتگو پیرامون کدام گیاهان دارویی برای کوچک کردن سینه‌ها مفید هستند؟

(منتشر شده: 273 | در انتظار تایید: 0)
اسما

سلام من ۴۴سال دارم و سایز سینه هام ١۰۰میباشد لطفا یه راهی بگید که هم کوچک وهم سفت شوند

پاسخ دهید
الی

ببخشید چرا جواب سوال رو نمیدید؟

پاسخ دهید
الی

سلام,وقتی توی سایت ها در مورد پنج انگشت سرچ کنی همه جا نوشته باعث افزایش سایز سینه میشه ولی تو سایت شما جز گیاهانی هست که باعث کوچیک شدن سینه میشه,…چجوریه؟؟؟..لطفا توضیح بدید تا کسی نتیجه عکس از مصرف گیاهان نگیره. مرسی*

پاسخ دهید

در پاسخ به الی

با سلام
افزایش و یا کاهش سایز سینه‌ها تحت اثر دو هورمون استروژن و پروژسترون قرار دارد. هرکدام از این هورمون‌ها در مراحلی تاثیرگذار هستند.
هورمون استروژن در دوران بلوغ عامل اصلی بزرگ شدن پستان‌ها و صفات زنانه است در حالی که هورمون پروژسترون طی دوران بارداری و پس از بلوغ بیشتر بر اندازه‌ی پستان‌ها (بر غدد پستانی) تاثیرگذار است.
تغییرات سطوح هورمونی بدن با مصرف گیاه پنج انگشت به صورت کاهش سطح استروژن و افزایش سطح پروژسترون است. بنابراین مصرف این‌ گیاه طی دوران بلوغ با کم کردن سطح استروژن بدن باعث کم شدن میل جنسی و همچنین کاهش بروز صفات ثانویه و بزرگ نشدن پستان‌ها می‌شود. در صورتی که پس از بلوغ و به خصوص در دوران شیردهی می‌تواند با افزایش حجم شیر موجب بزرگ‌تر شدن غدد داخل پستان‌ها و برطرف شدن برخی از اختلالاتی که به واسطه‌ی مقادیر ناکافی هورمون پروژسترون در بدن رخ می‌دهند (مانند اختلالات قاعدگی) شود.
از طرفی گیاهانی مانند پنج انگشت گیاهان هورمونی هستند ولی هورمون نیستند. در واقع به واسطه‌ی تاثیر بر غده‌ی هیپوفیز به برقراری تعادل هورمونی در بدن کمک میکنند.
موفق باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام .چگونه از شر چربی پشت وسینه را۸ت شوم

پاسخ دهید
مهراوه

سلام من مهراوه هستم سایزسینه هام ۷۵بعداززایمان سینه هام شل شدن لطفاچیکارکنم سفت بشن

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۳۲سالمه و حدود دوازده ساله سینه هام بزرگ شدن به خاطر اینکه خانواده ام گفته حرصی است من بی توجه شدم الان دیگه ازشون خسته شدم هیچ سوتینی اندازام نیست از ورزش بدم میاد دارویی گیاهی معجزه ای اگه میشناسید معرفی بکنید ممنون میشم

پاسخ دهید
ملوسک ...

سلام…
من ۱۹سالمه ۱۶۰قدمه ۶۰کیلو وزنمه
زباد بودن وزنم بکنار
سینهام ۷۵خیلی بزرگن
همه ی جوریی نگام میکنن..از نگاهاشون خسته شدم
چکار کنم …برا عمل زیبایی هزینش چقده؟

پاسخ دهید
Ayda

سلام من احساس میکنم که در سن ۱۳ سالگی سینه هایم یکم بزرگ است لطفا راهنمایی ام کنید

پاسخ دهید
دستگاه تصفیه آب

دلیل اینکه می گن جراحی به بخاطر این است که فقط این روش تأیید شده است

پاسخ دهید
ناشناس

برای خانمهایی که میخوان سینه هاشون کوچیک شه استفاده از سوتیا اسفنجی خوبه ولی باعث شل وافتاده شدن سینه میشه

پاسخ دهید
SAHAR

سلام,چرا جواب اینهمه ملتو نمیدید؟خب اینا مشکل دارن ک ازتون سوال میپرسن دیگه!خب ى راهنمایی درستم بکنید بد نیستا,فقط میگید جراحی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به SAHAR

سلام
جواب اکثر سوالاتی که در بخش دیدگاه ها پاسخی برای آنها ارسال نشده در متن وجود دارد با اینحال تنها روشی که قطعا تاثیرگذار خواهد بود و مشکل عزیزان را برطرف خواهد کرد جراحی است و روشهای دیگر ممکن است برای همه مناسب نباشند.

پاسخ دهید
سميه

سلام خسته نباشيد ،٢٧سالمه جندساله دنبال روشي براي كوجك كردن سينه ام ميگردم متاسفانه پيدا نكردم ،ورزش ،هم كردم ولي متاسفانه فايده نداشته لطفا دارويي ،ورزش خاصي اگه هست راهنمايي كنيد ممنون ميشم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سميه

سلام
تنها روش تایید شده جراحی است.

پاسخ دهید
ساناز

من 34 ساله مجرد قد 162 وزن 60 کیلو وسایز سینه ام 90 وخیلی وحشتناک میشه یه راهنمایی بدین ک بجز عمل کردن چطور میشه کاهش سایز داشت؟؟؟

پاسخ دهید
یاسمینا

سلام من16 سالمه و سایز سینه هام 75 میخوری و به خاطر این موضوع خیلی ناراحتم اگه میشه لطف کنین یه راه حل به من بگین ممنونم

پاسخ دهید
زهرا

سلام من 18سالمه سینه هام یکمی بزرگه لباسام قشنگ وای نمیستن تو تنم میخواستم بدونم چه درمانی واسم پیشنهاد میکنین

پاسخ دهید
مهسا

سلام من 32سالمه وپنج سال بیشتر نمیتونم سوتین ببندم احساس خفگی بهم دست میده قدم 162وزنم62سایزسینه85خیلی احساس بدی دارم افسردگی گرفتم یه راحل خوب بدهید به غیرازعمل جراحی تاسایز سینه هام بشه 70توراخدا

پاسخ دهید

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)