کدام گیاهان دارویی برای کوچک کردن سینه‌ها مفید هستند؟

خانه » سبک زندگی » تناسب اندام » کدام گیاهان دارویی برای کوچک کردن سینه‌ها مفید هستند؟
۴ دی ۱۳۹۱ چاپ

یکی از مسائلی که در تمام دختران و خانم ها اهمیت دارد و از علل نگرانی است اندازه ی سینه ها است. آن دسته که دارای سایز کوچک هستند به دنبال روشهایی برای بزرگ کردن سینه ها میباشند. دختران و زنانی هم که دارای سینه های بزرگ هستند و از دردسرها و مشکلات آن آگاهی دارند، به دنبال روشهایی برای کوچک کردن سایز سینه هستند. اگر بخواهیم برخی از مهمترین این مشکلات را بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درد شانه و دوش
 • درد ناحیه گردن و گرفتن زیاد عضلات گردنی
 • سر درد
 • درد در ناحیه لگن و پاها
 • قوز و مشکلات مربوط به کمر

علاوه بر موارد بالا که بیشتر عوارض جسمانی حاصل از بزرگ بودن بیش از حد سینه هاست، سایر مشکلات شامل عدم تناسب لباس و مشکلاتی از این قبیل را هم میشود درنظر گرفت. حال که با بعضی از مشکلات و معضلات داشتن پستان های بزرگ آشنا شدید بهتر است بدانید تنها راه کوچک کردن آنها جراحی نیست، روش های دیگری هم وجود داره که در منزل میتوانید انجام بدهید و نتیجه آنها کاهش سایز خواهد بود. در این مطلب قصد داریم روش استفاده از گیاهان دارویی را مورد بررسی قرار دهیم و در قسمت های بعد به بررسی سایر روشها خواهیم پرداخت.

* توجه داشته باشید که معرفی این گیاهان به منزله ی تجویز خود سرانه ی آنها نمی باشد و باید حتما قبل از مصرف آنها با پزشک و یا متخصص علوم گیاهان دارویی مشورت کنید.

گیاهان دارویی مؤثر بر کوچک کردن سینه ها

گیاهان دارویی برای تعادل هورمونی و کوچک کردن سینه ها

بسیاری از گیاهان وجود دارند که به صورت طبیعی میتوانند تعادل هورمونی را در بدن شما برقرار کنند. از مشکلات عدم تعادل هورمونی در بدن، بالا بودن هورمون استروژن است که یکی از عوامل بزرگ کننده ی پستان میباشد. در زیر نام برخی از این گیاهان به همراه خواص آنها را ذکر میکنیم:

گیاه گل مار یا زراوند سیاه (‌Black Coghosh)

این گیاه که با نام Black Snakeroot نیز شناخته میشود توسط بومیان آمریکا برای اولین بار شناسایی و مورد استفاده قرار گرفت. گیاه گل مار که امروزه در طب گسترش وسیعی دارد در درمان بیماریهای کلیوی، گلو درد و درمان افسردگی بکار گرفته می شود. علاوه بر موارد ذکر شده از گیاه گل مار در درمان روماتیسم و بیماری های عصبی نیز استفاده میشود.

امروزه کاربرد وسیع و اصلی این گیاه در بیماری ها و مشکلات زنان است و به عنوان مکمل غذایی مطرح می باشد و در کاهش دردهای قاعدگی و عوارض یائسگی مصرف میشود. مطالعات اخیر نشان دهنده بی خطر بودن مصرف این گیاه می باشد ولی مطالعات بیشتری برای صحت این ادعا ضروری به نظر میرسد.

عوارض جانبی استفاده از گیاه گل مار شامل اسهال، استفراغ، سرگیجه، گیجی، تعرق زیاد و کاهش فشار خون است که ممکن است در برخی افراد مشاهده شود.

* نام (های) دیگر گیاه : کوهاش سیاه

* طریقه مصرف: دم ‌کرده ‌ها را باید با یک قاشق چای ‌خوری از گیاه دارویی به ازای هر فنجان آب تهیه کرد. برای این کار می‌ باید برگ‌ ها و گل ‌ها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و ریشه ‌ها را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب خیساند و روزانه ۲ تا ۴ فنجان از این خیسانده را در زمان دلخواه نوشید.

سیب زمینی شیرین وحشی (wild yam)

این گیاه با نام سیب زمینی هندی وحشی هم شناخته میشود. اعتقاد بر این است که این گیاه برای بهبود عملکرد کبد و سیستم اندوکرین بسیار مفید است. از دیگر خواص سیب زمینی شیرین وحشی تنظیم سیستم جنسی زنان است که در دوره های قاعدگی و یائسگی مفید می باشد. همچنین میتوان به خاصیت درمان نازایی و عقیمی نیز اشاره کرد.

سیب زمینی وحشی

سیب زمینی شیرین وحشی

گیاه سیب زمینی هندی وحشی با اثر بر روی هورمون های جنسی نظیر استروژن و پروژسترون باعث تعدیل هورمونی در بدن شده و میتواند به کوچک کردن سینه ها کمک کند. ساپونین موجود در این گیاه با متابولیسم لیپیدها باعث کاهش بافت چربی شده و جذب کلسترول از روده را نیز کاهش میدهد. مصرف بیش از اندازه این گیاه می تواند منجر به کاهش سطح کلسترول در بدن شود.

در خصوص عوارض جانبی این گیاه مطالعات کافی انجام نشده است و توصیه میشود زنان باردار و شیرده زیر نظر پزشک متخصص از این گیاه استفاده کنند.

گیاه خارشیر (Milk Thistle)

* نامهای دیگر گیاه: کنگر فرنگی وحشی (گیاه از خانواده مینا می باشد)

برای قرن ها است که از عصاره گیاه خارشیر برای تنظیم فعالیت کبد استفاده میشود و مفید بودن آن برای درمان سیروز کبدی و هپاتیت مزمن شناخته شده است.

در کنار خواص این گیاه برای بهبود فعالیت کبد، فواید دیگری نیز در این گیاه مشاهده شده است که به شرح زیر می باشد:

 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کاهش مقاومت انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲
 • کاهش رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان، سرطان رحم و سرطان پروستات

این گیاه به شکل خوراکی و به عنوان غذا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. ریشه گیاه به صورت خام و یا آب پز، نیمه آب پز و سرخ شده از قرن ۱۶ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از سایر بخشهای گیاه مانند برگ ها نیز میتوان استفاده کرد و جایگزین بسیار خوبی برای اسفناج در سالاد است.

Chasteberry

گیاه پنج انگشت یا درخت پاکدامن (Chasteberry)

گیاه پنج انگشت یا درخت پاکدامن (Chasteberry)

این گیاه با نام های مختلفی از جمله فلفل راهبان نیز شناخته میشود و به طور طبیعی در نواحی مدیترانه ای رشد میکند. مکانیسم اثر گیاه به طور کامل شناخته شده نیست ولی مطالعات نشان دهنده این موضوع هستند که این گیاه اثرات دوپامینرژیکی داشته و بر ترشح پرولاکتین تاثیر میگذارد (از طریق ممانعت فعالیت گیرنده های دوپامین ۲ و رقابت در باند شدن آنها باعث افزایش میزان آزاد سازی پرولاکتین میشود) و کاهش میزان پرولاکتین با تاثیر بر هورمون محرک فولیکولی (FSH) باعث کاهش مقادیر هورمونهای جنسی استروژن در زنان و تستوسترون در مردان میشود.

همچنین در سرکوب تمایلات جنسی مفید است و به همین دلیل در گذشته توسط راهبان برای کاهش میل جنسی مورد استفاده قرار میگرفته است.

این گیاه در افریقا نیز یک گیاه سنتی محسوب میشود و در بهبود تغذیه مؤثر است و به صورت شربت، اکسیر و یا به صورت خام مصرف میشود ولی محبوب ترین نوع مصرف آن به صورت ناشتا به صورت عصاره مایع است.

مصارف پزشکی این گیاه شامل درمان سندروم استرس پیش قاعدگی (PMS) و کاهش درد پستان است. در حال حاضر از عصاره این گیاه برای کاهش اندازه های پستان و کاهش مشکلات مسائل زنان استفاده می شود.

* نام های دیگر گیاه : عفیفه، دل آشوب، تخم پنج انگشت، فلفل بَرّی (در شیراز). این گیاه در اطراف استان قم، روستای طَغَرود، کشت میشود.

مصرف این گیاه در زنان باردار و شیرده به دلیل ایجاد اختلال هورمونی ممنوع میباشد.

مطلب پیشنهادی

» درمان شلی و افتادگی پستان ها و فرم دهی به سینه بدون جراحی

توجه : این مطلب تنها برای افزایش اطلاعات شما تهیه شده است لذا توصیه میکنیم قبل از استفاده از گیاهان ذکر شده با پزشک مشورت نمایید.

برای تهیه این مطلب از منابع زیر استفاده شده است :

گردآوری و ترجمه : عصرعلم.کام

منابع و مآخذ :

 • Natural Breast Reduction: Reduce Breast Size Naturally
 • Dr Donnica.com: Alternatives to Surgery for Reducing Breasts
 • International Institute of Holistic Healing: Balancing Female Hormones
 • David J. Mabberley. 2008. Mabberley’s Plant-Book third edition (2008). Cambridge University Press: UK.
 • United States Department of Agriculture.
 • Treatment of hot flushes in breast and prostate cancer Adelson K.B., Loprinzi C.L., Hershman D.L. Expert Opinion on Pharmacotherapy 2005 6:7 (1095-1106)

گفتگو پیرامون کدام گیاهان دارویی برای کوچک کردن سینه‌ها مفید هستند؟

(منتشر شده: 296 | در انتظار تایید: 23)
ح م

سلام من ۴۳ سالمه وزنم ۸۵ وسایز سینه هم ۸۵ برای کوچک کردن چکاری باید انجام بدم به شدت هم ارتروز گردن و دست دارم لطفا راهمایی کنید ممنون

پاسخ دهید
دختر کنگ فو کار

سلام تورو خدا کمکم کنید…۱۵سال دارم ۶۲کیلو وزن ۱۶۷قد اما سینه هام خیلی بزرگه کمکککککککک…….

پاسخ دهید
مریم

سلام منم این مشکلو دارم و دیگه خسته شدم دنبال ی راه حل برای درمانشم جز جراحی لطفا کمک کنید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ٥٥سالمه وزنم٩٠ باقد ١٦٦وسايز سينه ٩٠ هستم لطفا راهنمايي كنيد براي كوچك شدن سينه ها

پاسخ دهید
Astro

من ۱۴ سالمه و سینه هام نسبتا کوچیکه،یعنی اکثرا کسایی ک میبینن منو میگن خیلی کوچیکه نسبت به هیکلت،وزنم ۶۹ قدمم ۱۶۲،ازین سوتینای بچگونه میزنم😐😂میخام ازینم کوچکتر بشه عایا راه حلی هست؟توروخدا بگید

پاسخ دهید
مهدیه

من ۱۴سال دارم ولی به خاطر استفاده از سوتین های نامناسب سایز سینه ام بزرگ شده وچون کاهش وزن داشته ام کمی شل و افتاده شدند لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۱۶سالم سینه هام خیلی بزرگ است دوست ندارم بزرگ باشه چه کار کنم
اگر روش های خانگی برام پیشنهاد کنی بهتراست

پاسخ دهید
ارزو

من ۱۲سالمه سینه هام خیلی بزرگ اه

پاسخ دهید
یسنا

سلام ترو قرآن کمکم کنید من ۱۴ سالمه و سایزم ۷۵ هست باید چه کار کنم که کوچکتر بشن ورزشی هست که باعث کوچتر شدن سینه بشه؟ ترو خدا جواب بدید

پاسخ دهید
شهره ۳۰ ساله

با سلام خانم های عزیزی که مشکل سینه داری تنها راه درمانش فقط عمل هست و هیچگونه دردی هم نداره و هزینه این عمل ۷ تا میشه و تنها راه قطعی هست

پاسخ دهید
رز

سلام
من ۴۳ساله هستم همیشه سایز سینه هام ۷۵ بوده الان مدتی قرص اعصاب مصرف میکنم همین طور کورتون البته کورتون رو ۱ماه قطع کردم ولی سوتین های ۸۰ هم بزور میپوشم خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید دارم افسرده میشم از هیکل خودم متنفرم ۶۷ کیلو شدم

پاسخ دهید
ایلار

سلام من۱۹سالمه سینه هام۸۰چیکارکنم کوچیک شن از عمل میترسم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام منم این مشکلودارم, وسوتین اسفنجی سخت بهم میخوره باید چی کار کنم؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشی من ۳۲سالم هست سایز سینم ۹۰هست قدم ۱۵۸وزنم ۷۰تورخدا کمکم کنید بجز عمل جرایی چکار کنم سینم کوچک بشه

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
کاهش وزن تاحدود زیادی در کاهش سایز می‌تواند مؤثر باشد.

پاسخ دهید
ندا

سلام من ۱۵سالمه سینه هام ۶۵تا ۷۰خیلی بزرگن دارن عزابم میدن تو رو خدا کمکم کنین

پاسخ دهید
ناشناس

من سایز سینه هام ۸۰ بود، ۸ کیلو لاغر کردم ۷۵ گشاد و ۷۰ تنگم بود… ورزشمم حلقه هولاهوپ بود. مامانم میگه چربی از همه ناحیه ها تو ورزشای هوازی به یک نسبت کم میشه.

پاسخ دهید
ساحل

سلام من ۱۶ سالمه سایز سینه هام ۷۰هستش میخوام کوچیک و سفت باشن متاهلم لطفا کمک کنید ازتون ممنونم میشم

پاسخ دهید
الهه

سلام الهه هستم ۱۷ساله از مشهد متاسفانه سینه هام چند وقتی هس ک بزرگ شده و خیلی از هم فاصله دارن چه نوع ورزشی انجام بدم؟ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من سايز سينه هام ٨٥ هست و خيلي دردناك با دكتر مشورت كردم براي كوچك شدن از ورزش استفاده كنم، اما دكتر گفت بافت سينه من از چربي نيست ، كيست و غده شيري هست، ره حلي براي كوچك شدن جز عمل هست؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۱۹سالم سينه هام ۹۵خيلي بزرگ چيكاركنم

پاسخ دهید
ه.ا

سلام لطفا منو راهنمایی کنید.
پسر من الان در سن ۱۶سالگی است او در کلاس پنجم دبستان چاق بود وسینه هاش هم بزرگ همچنان با سن او چاق و رشد سینه بیشتر شد تا دوسال پیش که شروع کرد به ورزش والیبال و ووشو که بسیار لاغر وخوب شد اما سینه هاش که قبل مثل یه دختر ی که به سن بلوغ میرسد بود اما بعد از ورزش کو چکتر شده اما همچنان باقی است دکتر هم بردم اما ایشون فرمودن عمل کنه ..حالا راجب سیبزمینی شیرین وحشی خونده نمیدونم اولا خوبه استفاده از سیبزمینی دوما نمیدونم چطور باید استفاده کنه لطفا راهنماییم کنید .
ممنونم

پاسخ دهید
اسما

سلام من ۴۴سال دارم و سایز سینه هام ١۰۰میباشد لطفا یه راهی بگید که هم کوچک وهم سفت شوند

پاسخ دهید
الی

ببخشید چرا جواب سوال رو نمیدید؟

پاسخ دهید
الی

سلام,وقتی توی سایت ها در مورد پنج انگشت سرچ کنی همه جا نوشته باعث افزایش سایز سینه میشه ولی تو سایت شما جز گیاهانی هست که باعث کوچیک شدن سینه میشه,…چجوریه؟؟؟..لطفا توضیح بدید تا کسی نتیجه عکس از مصرف گیاهان نگیره. مرسی*

پاسخ دهید

در پاسخ به الی

با سلام
افزایش و یا کاهش سایز سینه‌ها تحت اثر دو هورمون استروژن و پروژسترون قرار دارد. هرکدام از این هورمون‌ها در مراحلی تاثیرگذار هستند.
هورمون استروژن در دوران بلوغ عامل اصلی بزرگ شدن پستان‌ها و صفات زنانه است در حالی که هورمون پروژسترون طی دوران بارداری و پس از بلوغ بیشتر بر اندازه‌ی پستان‌ها (بر غدد پستانی) تاثیرگذار است.
تغییرات سطوح هورمونی بدن با مصرف گیاه پنج انگشت به صورت کاهش سطح استروژن و افزایش سطح پروژسترون است. بنابراین مصرف این‌ گیاه طی دوران بلوغ با کم کردن سطح استروژن بدن باعث کم شدن میل جنسی و همچنین کاهش بروز صفات ثانویه و بزرگ نشدن پستان‌ها می‌شود. در صورتی که پس از بلوغ و به خصوص در دوران شیردهی می‌تواند با افزایش حجم شیر موجب بزرگ‌تر شدن غدد داخل پستان‌ها و برطرف شدن برخی از اختلالاتی که به واسطه‌ی مقادیر ناکافی هورمون پروژسترون در بدن رخ می‌دهند (مانند اختلالات قاعدگی) شود.
از طرفی گیاهانی مانند پنج انگشت گیاهان هورمونی هستند ولی هورمون نیستند. در واقع به واسطه‌ی تاثیر بر غده‌ی هیپوفیز به برقراری تعادل هورمونی در بدن کمک میکنند.
موفق باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام .چگونه از شر چربی پشت وسینه را۸ت شوم

پاسخ دهید
مهراوه

سلام من مهراوه هستم سایزسینه هام ۷۵بعداززایمان سینه هام شل شدن لطفاچیکارکنم سفت بشن

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۳۲سالمه و حدود دوازده ساله سینه هام بزرگ شدن به خاطر اینکه خانواده ام گفته حرصی است من بی توجه شدم الان دیگه ازشون خسته شدم هیچ سوتینی اندازام نیست از ورزش بدم میاد دارویی گیاهی معجزه ای اگه میشناسید معرفی بکنید ممنون میشم

پاسخ دهید
ملوسک ...

سلام…
من ۱۹سالمه ۱۶۰قدمه ۶۰کیلو وزنمه
زباد بودن وزنم بکنار
سینهام ۷۵خیلی بزرگن
همه ی جوریی نگام میکنن..از نگاهاشون خسته شدم
چکار کنم …برا عمل زیبایی هزینش چقده؟

پاسخ دهید
Ayda

سلام من احساس میکنم که در سن ۱۳ سالگی سینه هایم یکم بزرگ است لطفا راهنمایی ام کنید

پاسخ دهید
دستگاه تصفیه آب

دلیل اینکه می گن جراحی به بخاطر این است که فقط این روش تأیید شده است

پاسخ دهید
ناشناس

برای خانمهایی که میخوان سینه هاشون کوچیک شه استفاده از سوتیا اسفنجی خوبه ولی باعث شل وافتاده شدن سینه میشه

پاسخ دهید
SAHAR

سلام,چرا جواب اینهمه ملتو نمیدید؟خب اینا مشکل دارن ک ازتون سوال میپرسن دیگه!خب ى راهنمایی درستم بکنید بد نیستا,فقط میگید جراحی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به SAHAR

سلام
جواب اکثر سوالاتی که در بخش دیدگاه ها پاسخی برای آنها ارسال نشده در متن وجود دارد با اینحال تنها روشی که قطعا تاثیرگذار خواهد بود و مشکل عزیزان را برطرف خواهد کرد جراحی است و روشهای دیگر ممکن است برای همه مناسب نباشند.

پاسخ دهید
سميه

سلام خسته نباشيد ،٢٧سالمه جندساله دنبال روشي براي كوجك كردن سينه ام ميگردم متاسفانه پيدا نكردم ،ورزش ،هم كردم ولي متاسفانه فايده نداشته لطفا دارويي ،ورزش خاصي اگه هست راهنمايي كنيد ممنون ميشم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سميه

سلام
تنها روش تایید شده جراحی است.

پاسخ دهید
ساناز

من ۳۴ ساله مجرد قد ۱۶۲ وزن ۶۰ کیلو وسایز سینه ام ۹۰ وخیلی وحشتناک میشه یه راهنمایی بدین ک بجز عمل کردن چطور میشه کاهش سایز داشت؟؟؟

پاسخ دهید
یاسمینا

سلام من۱۶ سالمه و سایز سینه هام ۷۵ میخوری و به خاطر این موضوع خیلی ناراحتم اگه میشه لطف کنین یه راه حل به من بگین ممنونم

پاسخ دهید
زهرا

سلام من ۱۸سالمه سینه هام یکمی بزرگه لباسام قشنگ وای نمیستن تو تنم میخواستم بدونم چه درمانی واسم پیشنهاد میکنین

پاسخ دهید
مهسا

سلام من ۳۲سالمه وپنج سال بیشتر نمیتونم سوتین ببندم احساس خفگی بهم دست میده قدم ۱۶۲وزنم۶۲سایزسینه۸۵خیلی احساس بدی دارم افسردگی گرفتم یه راحل خوب بدهید به غیرازعمل جراحی تاسایز سینه هام بشه ۷۰توراخدا

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین